ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за Джангал
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за Джангал
Автор Съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение връх Джангал Отговорете с цитат
Здравейте!

Планирам изкачване на връх Джангал след около две седмици, ако времето позволи.
Искам да попитам:
Как е маршрута от х. Безбог - Попово езеро - Джангал и обратно?

Възможно ли е да стане за един ден?

Не съм в блестяща форма и искам да знам какво да очаквам, да не стане някоя беля Smile))

Предварително благодаря!
Пон Юли 10, 2023 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
Преди седмица опитахме да направим абсолютно същото и не успяхме.
Качихме се с джип до хижа Безбог за да не разчитаме на лифта. Тръгнахме от хижата към 10ч сутринта, но се движехме бавно.
Към 15ч бяхме стигнали тук https://kade.si/#map=19/2616073.87/5116598.23/0 (района на кралеви/самодивски езера, супер красиво се вижда от пътеката https://prikachi.net/images/2023/07/10/MicrosoftTeams-image.jpeg )
Тогава осъзнах че не се движим по пътеката по която исках, а именно директната https://kade.si/#map=19/2616141.36/5117324.48/0 Може би по нея сме имали малко по добри шансове.
Започна да се гърми и си тръгнахме. Валя ни доста но не сме спирали, въпреки това пристигнахме след последното пускане на луфта. Ще атакуваме отново скоро, но със нощувка на тевно езеро. Поздрави
Пон Юли 10, 2023 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Дженгал спокойно се изкачва за 3 ч. и 30 м с почивките по немаркираната пътека от северния край на Попово езеро. Има пирамидки и има чудесни панорами. Само трябва да внимавате като заобиколите ръба /на картата има условно изображение за гледка/ минавате през сипей и пирамидките са на северозапад, като се изкачвате. Хубаво е да слезете през превала между Дженгал и Момин двор до Самодивските езера /Кралеви според картата/. Има пирамидки. След това е маркирано. С почивки и снимане би трябвало за 7 часа да се справите. Маршрута е много красив с прекрасни гледки. Изкачването на Дженгал е стръмно и при дъжд може да е опасно.
Пон Юли 10, 2023 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние също се качихме с кола по пътя за Безбог и я оставихме на около 1,5 км. под хижата. С две почивки, тръгнахме от Попово езеро към върха в 11:45, а горе бяхме в 15:15 ч. Въобще не вярвах, че ще успея да се кача и бях предупредил компанията, но върхът ме пусна за четвърти път! Последно го качвах 2017 г., но за 2 часа от Поповото.
Върнахме се по обратния път - час и половина до Попово езеро и два часа до колата.
П.П. Уредът показа 12 км. и 1000 м. положителна денивелация.
П.П. Билетът за лифта е 28 лв. двупосочно.
Пон Юли 31, 2023 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blagoj



Регистриран на: 25 Сеп 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
привет,вчера и ние ,малка група от 5 човека ,качихме Джангал ,като с джип се качихме до х.Безбог,и от там до Поповото езеро,и нагоре към върха по пирамидките .Напълно възможно е в рамките на времето на лифта
Пон Юли 31, 2023 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
Ние също се качихме с кола по пътя за Безбог и я оставихме на около 1,5 км. под хижата. С две почивки, тръгнахме от Попово езеро към върха в 11:45, а горе бяхме в 15:15 ч. Въобще не вярвах, че ще успея да се кача и бях предупредил компанията, но върхът ме пусна за четвърти път! Последно го качвах 2017 г., но за 2 часа от Поповото.
Върнахме се по обратния път - час и половина до Попово езеро и два часа до колата.
П.П. Уредът показа 12 км. и 1000 м. положителна денивелация.
П.П. Билетът за лифта е 28 лв. двупосочно.


Браво, Борка! Wink
Пон Юли 31, 2023 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
blagoj написа:
привет,вчера и ние ,малка група от 5 човека ,качихме Джангал ,като с джип се качихме до х.Безбог,и от там до Поповото езеро,и нагоре към върха по пирамидките .Напълно възможно е в рамките на времето на лифта


Привет, някакви грижи с джипа до Безбог? Чак до хижата ли, или под нея?
Пон Юли 31, 2023 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blagoj



Регистриран на: 25 Сеп 2019
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
до хижата,но последния учястък преди хижата е доста зле ,има много стърчащи камъни
Пон Юли 31, 2023 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравйте!

Успях да кача Джангала на 18.08.2023 - доволен съм.

Накратко маршрута:
Хижа Без Бог за начало - през душевадката газ към Попово езеро. Преди финалния баир за езерото хванах в дясно - посока Джангалска порта.
Наврях се в море от камъни. Навалицата рЕзко изчезнА! Сам! Кеф!

Лека полека стигнах джангалската порта и там имаше едно момче, което много цветно ми описа какво ме чака занапред.
Показа ми всички върхове, половината от които не запомних, но нищо.
Момчето беше планински водач.

Поех през камънаците към Джангала - по-скоро под него в посока тевно целейки се в седловината между Джангал и Момин двор.
След няколко часа мотаене, снимане, ядене на сняг стигнах въпросната седловина и захвърлих раницата.
Взех едно шише с вода и айде към върха.

Гледките отгоре са неописуеми! Вижда се почти цял Пирин! Абе...

Помотах се малко горе, то бях последен, защото беше около 17,00 часа, и куцук куцук заслизах да си намеря раницата и айде към Тевно.
За който не знае - много е дълъг този преход, от Джангалска порта маркировка няма - но има пирамидки.
Да ама те на фона на всичкото камънак малко се губят, та трябва да се внимава. Особено ако има мъгла.
Аз умрях от жега - грам облаче нямаше.

Криво ляво след още около 2 часа мотаене, снимане и зяпане се добрах до Тевно някъде около 20,00 часа
Минха под връх Момин двор и му се заканих ама на ум, че другия път и него ще кача.
Хората в заслона на Тевно бяха любезни, разрешиха ми да си опъна палатката около заслона при другите палатки, изядох една пилешка супа и бях нов човек.


На сутрита в 6,00 се натъпках с мекици и тръгнах през лява Краледворска да слизам до Без бог.
Тази пътека е доста стръмничка в началото след портата, но нищо страшно, спрямо дивотията, през която минах предния ден.
12,00 часа в свиснки тръс се смъкнах по душевадктата и 12,30 бях на лифта.

Каменица не успях да кача, защото си изчекнах глезена незнайно къде из Джангалските камънаци и реших, че ще е по-умно да го оставя за друг път.

Толкоз Smile
Чет Авг 24, 2023 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:
... полека стигнах джангалската порта...

Жалко, че не е имало кой да ти покаже прекия път - от портата има начин, провирайки се между клека и иглите, да се качиш на върха без да слизаш западно от иглите. Така си щял да спестиш време и сили.
Чет Авг 24, 2023 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Vodenicharskim написа:
... полека стигнах джангалската порта...

Жалко, че не е имало кой да ти покаже прекия път - от портата има начин, провирайки се между клека и иглите, да се качиш на върха без да слизаш западно от иглите. Така си щял да спестиш време и сили.


Най-прекият път е ясен – директно по ръба през клека и скалите. Very Happy

Така първо се качваш на кота 2547 м (която може да се разглежда и като отделен връх):

https://www.kade.si/index.html#map=19/2615387.16/5117838.84/0





















На снимките изглежда страшно, но в действителност не е толкова опасно.

От кота/връх 2547 м започнахме да слизаме по ръба, но понеже ръбът вече не беше особено впечатляващ, а много обрасъл с клек (а и времето напредна) – признавам си – не продължихме строго по ръба, а леко го подсякохме, като пробирахме места без много клек. За наша изненада попаднахме на едва видима, но ясно проследима пътечка (за която vladofff най-вероятно е написал). Тук таме по пътечката имаше и каменни пирамидки. По нея стигнахме до тревистия стръмен склон, който стига до последните 3 игли вляво. По този склон се изкатерихме и намерихме място, по което сравнително безопасно се качихме на ръба между последните две игли вляво:





















Очаквах след това теренът до връх Дженгал да е труден, но нищо подобно – изкачихме се на сравнително равно пространство, по което с лекота стигнахме до пътеката от Поповото езеро и по нея продължихме до най-високата точка на връх Дженгал, където похапнахме. Разбира се, направихме си и обща снимка:







____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Авг 24, 2023 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 61
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е... за дугия път ще знам (ако има друг път)

Благодаря за снимките и разясненията.
Миналата година с жената бяхме на Попово и едни чичковци уверен щурмуваха Джангала директно от Попово.
Обаче и тази пътека не я знам и не посмях да рискувам да я търся.
Гледах ги къде минават докато се изгубиха из камънаците.

Не се оплаквам от обиколката, която направих. Имаше супер панорами към Валявишките езера.

[/img]
Пет Авг 25, 2023 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov