ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Потоп
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Потоп
Автор Съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Баси това е било много вода бре.
П.П. Странен излет си си правил Laughing Laughing Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Сеп 07, 2014 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вместо да си рискуваш кожата, да беше минал да пием по едно. Бил си наблизо.
Нед Сеп 07, 2014 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
хайде и в централна България приливни вълни... вие какво пиете? Може да има наводнение, заливане или каквото и да е но не и 1.вълна 2.приливна.
Хващам се на бас че никой от форума не е виждал приливна вълна на живо, ако въобще знае какво е това животно.

Иначе, всякакви проявления на природата са ми приятни, защото проявленията на човека са ми омръзнали, скучни и обикновено са грозни. За съжаление бях далече от дъжда.
Пон Сеп 08, 2014 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Уточнение извън темата, но във връзка с убиването на българския език:
Поправям грешката заради хилядите или милиони неграмотни българи.

мн. приливи, (два) прилива, м.
1. Периодически повтарящо се повишаване на нивото на водата в океан, море и др.
2. Прен. Нарастване, подем. Прилив на сили.

Малко по-подробно:
мн. приливи
Вид збор: Именка, машки род
1. Периодично повишување на нивото на водата во езерата, морињата и океаните предизвикано од привлечното дејство на Месечината.
Англиски: high tide Албански: kulm batice
Употреба: Географија
Слично со: плима (ж.)
Спротивно од: одлив (м.)

Несъгласните да видят в речника или да питат майка си защо не ги е нучила какво е "наводнение".
Пон Сеп 08, 2014 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
форума се превърща от планинарски първо в новинарски а после-във филологически Very Happy
офф, забравих запетаята пред "а"-то горИИ Sad
Пон Сеп 08, 2014 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Форумът. С главна буква и пълен определителен член. Щом ще се правим на филолози.......
Пон Сеп 08, 2014 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат


В случая обаче Иво е прав. Няма логика да има приливни вълни по реките, но словосъчетанието се използва и за прииждащи води. Малко като покоряването на върхове е работата Wink

_________________
www.summitsweb.com
Пон Сеп 08, 2014 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Съжалявам, че се получи разговор за тровенето на българския език. Въпреки че България е загубена кауза според мен, намирам за важно да се прави каквото може докато имаме тази възможност. Мога и отделна тема да напиша, съвсем старателно. Комуто съм създал работа в повече да пише. Ще почерпя, платя, подкрепя и каквото и да е. Всеки ощетен.

Точно за правилния български език говорим, въпреки че темата беше за друго. Никак не е добре да се разклонява разговор в две и повече посоки. И аз съм на това мнение даже след като направих точно такова нещо.
В случая трябвше да се избирам - дали да се оставят неграмотници да тровят едва дишащия български език, или на цената на писане не в духа на форума от време на време, да не се оставят.
Приливна вълна не се използва обичайно нито в българския, нито в повечето чужди езици за наводнение, разлив, порой и подобни. Беше въведена в масова употреба тази година след първото по-забележително наводнение. По-късно ще е по-трудно да се пребори поредната простотия и прогниване на езика ни.

Недомлъвките че много добре знам нищо не ми говорят, ЗГНМЛМЗМ. Нищо не казваш.


Последната промяна е направена от radi на Пон Сеп 08, 2014 8:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 08, 2014 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ако някой каже, че ще е интересно да пишем за наводненията - веднага ще се съглася. Ще е добре и да не изригват или избухват и т.н.

Преди години имаше прогноза за сериозен дъжд над Варна. Беше за 460 литра за десетина часа. Помислих че е грешка, но на другия ден на Иракли имах щастието да се насладя на "грешката". Наполовина на прогнозата валя, но пък за 2 часа и дълбочината на реката през плажа стана от 2 см на 2 - 3 метра. Ширината от 2 метра на 70.
http://www.dnevnik.bg/morski/2006/07/06/270857_potuvaneto_na_irakli/
http://www.panoramio.com/photo/42533301
http://www.panoramio.com/user/5114343

Надявам се да има още такива случки, още по-добре ако са в зимна версия.
Пон Сеп 08, 2014 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ради, аз съм завършил спортно училище, ама да ти кажа без да се сърдиш. Може да се чувстваш много компетентен по въпросите, които повдигна, но не си прав.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Сеп 08, 2014 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Да обсъдим в тема в подходящ забутан раздел. Струва ми се, че съм прав, нo ще се поправя веднага като ми се покаже грешката.
Пон Сеп 08, 2014 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, объркал е една буква, без да се променя смисъла и всички го разбраха за какво става дума. Не е приливна, а преливна вълна, защото прелива и излиза от коритото, а не покачва само нивото. Какво пречи периода да не е един път в месеца, а да е сто годишен. И да, виждал съм и приливна, и преливна вълна. Това е! Няма за какво да спорим. Колкото до езика, ми скоро не мисля, че ще загине.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Сеп 08, 2014 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
А имах щастието да се насладя на "грешката".

Надявам се да има още такива случки, още по-добре ако са в зимна версия.

надявам се близките да жертвите да не четат форума-ше има линч!иначе е много готинко да се прайме на некви... Punk
Вто Сеп 09, 2014 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Може ли и сърфистите да набием, защото им харесват вълните, а някакви наивници се давят даже в неголеми такива?
В края на месеца идват нови наводнения, да няма пак пострадали и непредупредени навреме. Досега станалите наводнения бяха прогнозирани, без градушките и може би без наводнението на запад от Ихтиман преди 3-4 години.
Ти на какъв се правиш? Аз си живея в триметров сняг, вълни и потоци вода отвсякъде без да се налага да се правя на нещо си. И съседите успяват, без да са жертви.
Вто Сеп 09, 2014 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Може ли и сърфистите да набием, защото им харесват вълните, а някакви наивници се давят даже в неголеми такива?
В края на месеца идват нови наводнения, да няма пак пострадали и непредупредени навреме. Досега станалите наводнения бяха прогнозирани, без градушките и може би без наводнението на запад от Ихтиман преди 3-4 години.
Ти на какъв се правиш? Аз си живея в триметров сняг, вълни и потоци вода отвсякъде без да се налага да се правя на нещо си. И съседите успяват, без да са жертви.

сърфистите може и да не влязат в морето-ония хора не могат да си турят къщите на гърба и да идат другаде..
едно е да си живееш сред бедствията-друго-да си ги пожелаваш!
ама -жив и здрав-живей си в снега(и през лятото)и така...спирам да обсъждам темата!
Вто Сеп 09, 2014 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov