ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дискусия за новия план на НП Пирин 2014-2023г.
Иди на страница 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Дискусия за новия план на НП Пирин 2014-2023г.
Автор Съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Дискусия за новия план на НП Пирин 2014-2023г. Отговорете с цитат
Здравейте,
Пиша тук по тази тема, тъй като знам че има много хора, които се вълнуват от случващото се в Пирин.Предстои изготвянето на нов план за управление на НП Пирин през 2015 г. , като до самото му официално приемане, по принцип и на теория , всички заинтерсовани граждани и организации могат да внасят предложения за промени и допълнения в сегашния план. В онлайн платформата на проекта Прозрачни планини в момента тече дискусия по някои предложения за такива промени, писани след много дискусии с хора от районите на планината, кактои туристи, скиори, планинари, водачи и тн.. Идеята ни е да дадем възможност на колкото се може повече хора да се включат в този процес на дискусии и внасяне на смислени и нови предложения, които да помогнат за решаване на сега съществуващи проблеми и неуредици в парка.
На линка по-долу можете да разгледате някои от идеите ни, вкл. и за такива теми като проблема с неразрешеното палаткуване около хижите, което се е дискутирало много пъти и тук във форума.. Ще се радвам ако повече хора се включим в тези дискусии - дори само като погледнете предложенията и напишете свои мнения за промени и допълнения, или като подкрепите готови вече предложения с името си. Ако някой има други идеи за конкретни неща, по които може да се работи ( например нещо свързано с уредбите на туристически маршрути, хижи и тн), е добре дошъл да се включи в работата ни доброволно ( като мен). Грижа след това на експертите, работещи в проекта е да донесат тези предложения до официално пишещите плана, така че да има шанс да се включат.. общо взето това е, ще се радвам да се включите, следващия ни шанс да променим нещо в уредбата на националния ни парк ще бъде чак след 10 години, при следващото писане на план..
Ето и самия линк: http://prozrachniplanini.org/discussion/view/8

Поздрави от едни далечни планини
Митко
Пет Сеп 19, 2014 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Гледам, че хората практикуващи зимни ски преходи и свободни ски са заинтересувани, свързали са се с експерти и със сигурност ще си отвоюват права в новия план - http://prozrachniplanini.org/discussion/view/8 - цъкайте на секцията в дясно "Туризъм и спорт: Зимни ски преходи и свободни ски"
А ние къде блеем? Утре ще се окаже, че нямаме право да правим преходи до Газей или Тевно езеро със снегоходки или без Shocked

Отделно има вече дискусия за зоните за палаткуване около хижи и заслони - http://prozrachniplanini.org/discussion/view/8 - цъкайте на секцията в дясно "Туризъм и спорт: Палaткуване"
Давайте да не си чешем само езиците във форума, а да се включим с идеи там, така щото да си отвоюваме повече права...

Бездействието и незаинтересоваността със сигурност не са в наша полза!

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Окт 22, 2014 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Здравейте.
Гледам, че хората практикуващи зимни ски преходи и свободни ски са заинтересувани, свързали са се с експерти и със сигурност ще си отвоюват права в новия план - http://prozrachniplanini.org/discussion/view/8 - цъкайте на секцията в дясно "Туризъм и спорт: Зимни ски преходи и свободни ски"
А ние къде блеем? Утре ще се окаже, че нямаме право да правим преходи до Газей или Тевно езеро със снегоходки или без Shocked

Отделно има вече дискусия за зоните за палаткуване около хижи и заслони - http://prozrachniplanini.org/discussion/view/8 - цъкайте на секцията в дясно "Туризъм и спорт: Палaткуване"
Давайте да не си чешем само езиците във форума, а да се включим с идеи там, така щото да си отвоюваме повече права...

Бездействието и незаинтересоваността със сигурност не са в наша полза!

Само да добавя - аз като доброволен участник, помагащ за тези дискусии в платформата, събрах идеи от наще среди - от форуми и и лични разговори и случки през годините, прерових и изчетох плана за управление по тези теми ( съответно видяха се всички недоизмислени моменти ) - и ги качих като текстове в тези дискусии. Сега е момента всички ние дето ходим из Пирин и зиме и лете да помислим по тези въпроси и да добавим още идеи и конкретни неща, които после експертите от платформата да подадат към сега пишещия се ПУП.
Какво точно имам предвид ли: ами примерно за лагеруването с палатки - хората, пишещи новия план едва ли ще имат против да се регламентира това под някаква форма, ама няма да седнат да опишат всички поляни до хижите, на които да се разреши лагеруване. Ние си ги знаем тези места, сигурен съм няма да ни коства много усилия да изготвим един списък с 20-те поляни до хижи , за които да оформим текст с кратко описание - еди колко си палатки или хора или дни могат да пребивават на тези точки до хижите при еди какви си условия. Може и да се очертаят в google earth, или да се дадат координати.. изобщо, наша е свободата да преглагаме сега тези неща - след това за 10 години затварят ' дискусията' .
Същото е и за ски преходите - в бассес се опитваме да изговтим някакви предложения - поне да има описани едни 5-10 маршрута от точка А до точка Б, по които да можем зимата да минаваме без да сме 'нелегални' както се оказва че сме в момента ( абсурд, но факт). Парковата дирекция няма да го направи това, те си имат други 'грижи' ..
Отделно знам още колко други въпроси и дискусии има, като например защо някои стари и официални маршрути в планината се закриват и не са вече официални, защо не се прави нищо за нашествието на моторни шейни зимата ( и за това писахме в платформата предложения - вижте).. и сигурно още 10-100 теми, които всеки от нас би се сетил.. и сега е момента да ги задвижи, измисли, и предложи за включване в бъдещия план на парка.. знам че звучи малко невъзможно, но така е по закон, имаме право да участваме в този процес, няма как да ни игнорират, ако имаме смислени и добри идеи, съобразени с целите на парка..
Сря Окт 22, 2014 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
За палатките около хижите - очертаването на полигони около всяка хижа като разрешени за палаткуване периметри е твърде тегаво.

По-разумно е да се формализира едно право на стопаните на хижата - дружество/хижари, да оформят палаткови парцели по свое усмотрение до 200-250 м радиус около хижата, откъдето да могат да събират малка фиксирана такса на палаткуващо лице (не на палатка) - примерно 3 лева на вечер. Съответно и право на туриста да палаткува в този периметър, в рамките на означения парцел или по свое усмотрение (ако няма парцел). Това реално отразява текущото положение, със съответните права и задължения на двете страни - палаткуващи и хижари (стопани).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 22, 2014 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Да вметна - ето една тема от форума, където сме коментирали палаткуването - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5106

ПП - интересни са новите предложения относно "Нарушения: Моторни шейни"

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Окт 22, 2014 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
За палатките около хижите - очертаването на полигони около всяка хижа като разрешени за палаткуване периметри е твърде тегаво.

По-разумно е да се формализира едно право на стопаните на хижата - дружество/хижари, да оформят палаткови парцели по свое усмотрение до 200-250 м радиус около хижата, откъдето да могат да събират малка фиксирана такса на палаткуващо лице (не на палатка) - примерно 3 лева на вечер. Съответно и право на туриста да палаткува в този периметър, в рамките на означения парцел или по свое усмотрение (ако няма парцел). Това реално отразява текущото положение, със съответните права и задължения на двете страни - палаткуващи и хижари (стопани).

така е да, чертаенето на полигони е ненужно усложняване на нещата.. иначе и аз си мислих за подобно предложение - това и писах долу-горе в темата в платформата.. Вече дали могат ползвателите/арендаторите на хижата да определят тази територия - не знам - може би по-скоро това е работа на специалисти от парка - да идат на всяко място и според особеностите на района да кажат къде може и къде не.. макар че едва ли около хижите са останали ценни растения за опазване след десетилетия тъпкане и лагеруване де... просто са едни поляни..
Сря Окт 22, 2014 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Така де, едни поляни са - тъпкани, опасвани и осирани стотици години от четирикопитни и двукраки.

Затова - полянките в радиус от 250 метра, маркирани от хижарите - да се знае, че срещу малка такса за чистене/поддръжка е разрешено за палатки. Просто и ясно. Ако няма марка - гледа се гпс-а. Ако си в радиуса, парковия не може да има претенции. Не като сега - пребити хора, скандали, размахват се разрешителни и актове на поразия, за сеир.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Окт 22, 2014 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Да вметна - ето една тема от форума, където сме коментирали палаткуването - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5106

ПП - интересни са новите предложения относно "Нарушения: Моторни шейни"

Много ми е интересно как ще ги ловят, тъй като кандидат нарушителите и ловящите ги обикновено стоят на една маса вечерно време и пресушават общи шишета, както между впрочем стои въпросът и с бракониерите.
Чет Окт 23, 2014 10:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Много ми е интересно как ще ги ловят, тъй като кандидат нарушителите и ловящите ги обикновено стоят на една маса вечерно време и пресушават общи шишета, както между впрочем стои въпросът и с бракониерите.
Бавно и настъпателно.
vladofff - нещо конструктивно по темата?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Окт 23, 2014 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mitko



Регистриран на: 04 Сеп 2009
Мнения: 169

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ристо Туристо написа:
Да вметна - ето една тема от форума, където сме коментирали палаткуването - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=5106

ПП - интересни са новите предложения относно "Нарушения: Моторни шейни"

Много ми е интересно как ще ги ловят, тъй като кандидат нарушителите и ловящите ги обикновено стоят на една маса вечерно време и пресушават общи шишета, както между впрочем стои въпросът и с бракониерите.
като има желание - ловят ги . Важното е да е ясно написано в ПУП-а че тази дейност е незаконна и вредна, а самото ловене, според сега действащите закони, може да се осъществява само с участието на полицията, самите паркаджии нямат такива правомощия. Та желание да има , и правилен стимул някой да си свърши работата - ще стане.
Чет Окт 23, 2014 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Блажени вярващите...Един единствен път се наложи да сигнализирам за нарушение, и онези кретени ми отговориха - било 6 часа вечерта, в събота, не било работен ден, да съм се обадел друг път, в работно време. Ами те нарушителите надали ще чакат до понеделник в 9 часа, че да дойдат и да ги уловят. Същевременно не беше почивен ден да дойдат в събота под скакавишкия водопад, да зъзнат докато чакат да слезем, за да ни напишели акт за административно нарушение - "катерене по лед". По тези причини се съмнявам, че нещо ще се случи. Най-много Ристо да бъде уловен с байка и да му се състави акт, че дебелината на протектора на гумите му е под еди колко си мм.
Пет Окт 24, 2014 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Блажени вярващите...Един единствен път се наложи да сигнализирам за нарушение, и онези кретени ми отговориха - било 6 часа вечерта, в събота, не било работен ден, да съм се обадел друг път, в работно време. Ами те нарушителите надали ще чакат до понеделник в 9 часа, че да дойдат и да ги уловят. Същевременно не беше почивен ден да дойдат в събота под скакавишкия водопад, да зъзнат докато чакат да слезем, за да ни напишели акт за административно нарушение - "катерене по лед". По тези причини се съмнявам, че нещо ще се случи. Най-много Ристо да бъде уловен с байка и да му се състави акт, че дебелината на протектора на гумите му е под еди колко си мм.
112
Е на тоя негативизъм и нихилизъм разчита #КОЙ. Във всичките сфери.

vladofff - нещо конструктивно по темата?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Окт 24, 2014 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Ристо, за говоря така, пак казвам, имам достатъчно основание. Трябва да всички да разберете, че основна грижа на парковите управи е как да "усвояват" едни суми и всичко останало е през ... им. Не знам дали си прочел в темите за Стара планина /там писах за този случай/, получих от тях официална заплаха, че ще ме глобят задето съм направил гидовник без тяхно разрешение.
Нещо конструктивно? Според мен решението трябва да е принципно ново, но за целта някой трябва да се запознае с челния аржентински опит например за Аконкагуа, словашкия/полския за Татрите, американския - за Данали, индийския - за някои гархвалски защитени райони... Там репресията, е такава, че веднъж направил, макар и дребна беля, никога повече няма и да си помислиш за нова такава. Само, че нещата не са само черно-бели. Вярно, със сериозни мерки, шейнистите и бракониерите може и да се спрат, но и мнозина от пишещите тук ще забравят завинаги разни свои увлечения - ходенето извън пътеката, дори кензането извън връчения ти бидон/за справка-Денали/ например може да е забранено и отнасяш сериозна глоба. Това е другата крайност. Решението е просто, но никой няма да го направи вече - естествени ограничения - пътищата- затворени още в ниското, лифтове - работят само с целодневни карти, и само когато има сняг, следващото може да прозвучи дивашко, но и то не е без значение - забрана на баните с ТОПЛА вода и ресторантите по високите хижи, дори приборите и осветлението да са кът и да трябва да се носят, минимално, на санитарния минимум оттопление, срещу по-добра изолация на сградата/съответно носите си чувал/, изнасянето на храна и пиене дори с коне, за извън личните нужди на самия хижар - т.е. туристът си носи всичката храна сам, не разчита на ядене от хижа, така товарът му става по-тежък и проходимостта му пада. Основната идея е най-уязвимите зони, които естествено са най-нависоко, да бъдат достигани трудно/т.е. естествено, без никаква логистична помощ/. Има и още един момент, който аз също не одобрявам, но ако мислим целенасочено и стратегически - ще трябва да се направи - изключително високи цени на нощувки във високите хижи, подобно на Алпите - така ще се набавят средства за по-добри материали и изолации/ще се пести гориво за отопление/, но по-същественото ще е, че така ще се извършат принципни промени в най-големия сегмент от туризма - съботно-неделния такъв - ще тръгвате по-рано, ще ходите повече, за да се връщате в по-ниското, за да плащате по-малко.../Тази идея поначало я имаше заложена и в по-старите планове например за Рила, но естествено беше само на хартия.. / Така влиянието на големите тълпи по високото/за справка - Седемте езера лятос/ естествено ще секнат, изровените пътеки ще се възстановят, боклукът ще намалее/като ви стане тежка раницата, ще прецените кое да оставите, каква храна да носите, в какво количество, съответно и естествено вероятния боклук, който мнозина не си го връщат, ще намалее значително/ и т.н. Иначе масовият туризъм с логистика до най-горе, буквално съсипва планината за отрицателно време. Отделно и средата в хижите ще се промени - естествено ще изчезнат всякакви пияници, които качват с джипове огромни товари с ядене и пиене, отделно като условията станат спартански, мнозина, които не им е мястото по хижите, ще предпочетат други места, където да вършат безобразията си....Така планините и хижите в тях бързо ще добият вид наистина на планини и на хижи, а не на царство Мордор и дупки на орки. В обобщение - идеята ми малко се доближава до тактиката на военните при работа с нови биологични оръжия за съжаление, но нещата така стоят - охранява се периметъра по границите, с минимална намеса вътре в самия периметър...
Пет Окт 24, 2014 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ристо, за говоря така, пак казвам, имам достатъчно основание. Трябва да всички да разберете, че основна грижа на парковите управи е как да "усвояват" едни суми и всичко останало е през ... им. Не знам дали си прочел в темите за Стара планина /там писах за този случай/, получих от тях официална заплаха, че ще ме глобят задето съм направил гидовник без тяхно разрешение.
Нещо конструктивно? Според мен решението трябва да е принципно ново, но за целта някой трябва да се запознае с челния аржентински опит например за Аконкагуа, словашкия/полския за Татрите, американския - за Данали, индийския - за някои гархвалски защитени райони... Там репресията, е такава, че веднъж направил, макар и дребна беля, никога повече няма и да си помислиш за нова такава. Само, че нещата не са само черно-бели. Вярно, със сериозни мерки, шейнистите и бракониерите може и да се спрат, но и мнозина от пишещите тук ще забравят завинаги разни свои увлечения - ходенето извън пътеката, дори кензането извън връчения ти бидон/за справка-Денали/ например може да е забранено и отнасяш сериозна глоба. Това е другата крайност. Решението е просто, но никой няма да го направи вече - естествени ограничения - пътищата- затворени още в ниското, лифтове - работят само с целодневни карти, и само когато има сняг, следващото може да прозвучи дивашко, но и то не е без значение - забрана на баните с ТОПЛА вода и ресторантите по високите хижи, дори приборите и осветлението да са кът и да трябва да се носят, минимално, на санитарния минимум оттопление, срещу по-добра изолация на сградата/съответно носите си чувал/, изнасянето на храна и пиене дори с коне, за извън личните нужди на самия хижар - т.е. туристът си носи всичката храна сам, не разчита на ядене от хижа, така товарът му става по-тежък и проходимостта му пада. Основната идея е най-уязвимите зони, които естествено са най-нависоко, да бъдат достигани трудно/т.е. естествено, без никаква логистична помощ/. Има и още един момент, който аз също не одобрявам, но ако мислим целенасочено и стратегически - ще трябва да се направи - изключително високи цени на нощувки във високите хижи, подобно на Алпите - така ще се набавят средства за по-добри материали и изолации/ще се пести гориво за отопление/, но по-същественото ще е, че така ще се извършат принципни промени в най-големия сегмент от туризма - съботно-неделния такъв - ще тръгвате по-рано, ще ходите повече, за да се връщате в по-ниското, за да плащате по-малко.../Тази идея поначало я имаше заложена и в по-старите планове например за Рила, но естествено беше само на хартия.. / Така влиянието на големите тълпи по високото/за справка - Седемте езера лятос/ естествено ще секнат, изровените пътеки ще се възстановят, боклукът ще намалее/като ви стане тежка раницата, ще прецените кое да оставите, каква храна да носите, в какво количество, съответно и естествено вероятния боклук, който мнозина не си го връщат, ще намалее значително/ и т.н. Иначе масовият туризъм с логистика до най-горе, буквално съсипва планината за отрицателно време. Отделно и средата в хижите ще се промени - естествено ще изчезнат всякакви пияници, които качват с джипове огромни товари с ядене и пиене, отделно като условията станат спартански, мнозина, които не им е мястото по хижите, ще предпочетат други места, където да вършат безобразията си....Така планините и хижите в тях бързо ще добият вид наистина на планини и на хижи, а не на царство Мордор и дупки на орки. В обобщение - идеята ми малко се доближава до тактиката на военните при работа с нови биологични оръжия за съжаление, но нещата така стоят - охранява се периметъра по границите, с минимална намеса вътре в самия периметър...
Чудесно.
Всички наоколо сме се сблъсквали с изкривяването и ни е ясно.
Сега е моментът да се шуми и пише.
Лека-полека нещата ще станат.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Окт 24, 2014 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Petya



Регистриран на: 19 Мар 2012
Мнения: 271
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mitko, адмирации за инициативата!
Най-накрая някой да се размърда, щото то почти всичко подлежи на публикуване и обществено обсъждане със заинтересованите лица, ама такива не се намират; (има и създаден портал за обществени консултации, ама и там никой не пише, а те нещата не стават само с мрънкане).

Ето и сайта на проекта за изготвяне на ПУ на НПП, има и публикуван график за работни срещи и семинари, документи от работния процес и т.н.: http://www.pu-pirin.com/news/3-pressuobshtenie-medii
Пет Окт 24, 2014 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Следваща
Страница 1 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov