ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси за турските планини.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Турция Предишната тема
Следващата тема
Въпроси за турските планини.
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Въпроси за турските планини. Отговорете с цитат
Предвид близостта с Турция /границата е на 80 километра от Хасково/ не мога да не се замисля за някаква турска авантюра. Изчетох написаното във форума, потърсих и други пътеписи, но картинката ми се вижда непълна. Нормално е да се пише повече за планините, но естествено възникват и други въпроси.

Най-напред, какво е състоянието на пътищата? Предполагам, че поне до Анкара е магистрала. После? Най-вероятният ми маршрут ще почне от Аксарай и вулкана Хасан като най-близки, нататък не знам, може би към Българската планина, която е само на 200 километра по-нататък. Видях Хелвадере на един клип в нета, не изглеждаше вдъхновяващо. Онова, което виждам по вашите снимки, ако не са пропаднали в Пикасата и Снимка БГ, представя прашни пътчета, често без асфалтова настилка.
На колко километра от дестинациите са най-близките хотели и какви са цените? Виждам, че повечето от вас са палаткаджии, но аз не съм особен фен. Как гледат местните на спящи в колата хора? Докъде се стига с кола?
Краде ли се? Примерно Вальо беше написал, че шофьорът останал да пази буса. Това може да е шега, демек, не му се качвало, но може да си е необходимост. Къде си оставяте колите?
През колко километра са бензиностанциите? Горивата им били скъпи, колко точно? Какви винетки и такси се плащат? Преминаването на Босфора колко е?
Противоречиви са мненията за полицията и жандармерията, една жена беше написала, че жандармерията има функциите на спасителна служба, но трябва човек да обявява присъствието си в района.
Така че, интересува ме на практика всичко, свързано с по-височките турски планини. Относително наясно съм само с Хасан и Ерджияс. Малоазийският Олимп край Бурса не ми трябва. Разрешен ли е за качване малкия Арарат?
Съб Сеп 20, 2014 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Една интересна и сравнително достъпна цел е вр. Качкар Даги (3937 м) в Понтийските планини. Във форума има една нишка за него.
Вто Сеп 23, 2014 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вальовите съм ги чел, четох и "Качкар-Мачкар, Казбек-Мазбек". Размислих и ще продължа да задавам въпросите си тук, защото няма да съм последният, изкушил се да тръгне на югоизток.
Corbin е ходил през зимата, аз вероятно ще отида през лятото. Ще пътувам с кола... доста различно. И все пак, Гюлек ли е последното селище при изкачването на Медитсиз от юг? На каква надморска височина е? Маденкьой ли е последното селище от север? На каква надморска височина е? Предложил е зимни и летни снимки, на летните от юг се вижда път. Достъпен ли е и докъде? Вижда се някаква порта, подобна на Мозговишката или Дженгалската, оттам ли се минава? От север или от юг пътят е по-лесен? Май от север има някакво езеро Карагьол, около което правят лагер.
За Хасан не питам, за него чета от миналата година, беше резервен вариант за това лято. Оказа се, че и Ерджияс е твърде близо и е грехота човек да не го види, че и да се пробва. Годините и килата са в излишък, но какво пък, ще се откажа ако трябва на онези скали, които колегата нарича Камилата. Четох и за Понтийските планини, но за тях предупреждават, че предлагат климатични изненади. Докато ме валя дъжд в Алпите, гледах времето на Хасан - в Синоптика приличаше на поредица от жълтъци. Засега съм склонен да кривна на юг заради времето. А и 1000 километра допълнително не са за подценяване.
Корбин е посочил и някакви цени на хотели близо до Хасан. Значи за около 30 лева може да се спи където има баня и кенеф към стаята. Това е добре. Има ли навалица по хотелите, навсякъде ли се предлагат стаи единици?
Предполагам, че комуникацията няма да е проблем. Като българин, израснал в Хасково, вдявам от местния турски диалект. Малко занимания с литературен турски и ще водя елементарни разговори по кафенетата.
Вто Сеп 23, 2014 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
цените на бензина през 2011г.

Вто Сеп 23, 2014 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ами, не е толкова страшно. То не се вижда кое какво е, но умножих най-високата цена по сегашния курс на лирата и получих цена малко под 3 лева. При разход 5 на сто, това са 150 литра за максималните 3000 километра или 450 лева. С пълен резервоар - 70 литра от България и някой километър по-малко, вероятната сума за гориво е около 400 кинта. Това е при твърде икономично каране, на дизел и без климатик. Иначе отива към 6/100.
Знаете ли какви са цените на нощувките под Ерджияс през лятото?
Вто Сеп 23, 2014 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Това за тунджата http://www.fuel-prices-europe.info/

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Сеп 23, 2014 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:

Знаете ли какви са цените на нощувките под Ерджияс през лятото?

Там спахме на палатки и не знам цените.Всъщност освен на бирата(която много трудно се намира)и на мин.вода не знам цените на нищо в Турция Very Happy
Сря Сеп 24, 2014 8:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Лоша работа, в този анадолски пек без бира.... Ще се кара на твърдо и вода.
Сря Сеп 24, 2014 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Да ве-в Кейсери даже в някакъв МОЛ ходи колегата да търси-тц!Голяма трагедия..предлагам да се направи тема"Турция-къде е бирата??" Very Happy Very Happy
Сря Сеп 24, 2014 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
corbin



Регистриран на: 27 Сеп 2010
Мнения: 84
Местожителство: София, България

Мнение Отговорете с цитат
В Турция даже се произвежда бира! Марката е Efes... Ама трудно се намира, уви. Smile
Добре, сега по същество! Да, аз от юг тръгнах пеша от Гюлек (1,150 м надм. вис.), въпреки че има вариант да се тръгне и по-отвисоко. Има път, свързващ Гюлек със селища на север, като по пътя има отбивка вляво, към къмпинг. Там може да се паркира и да се почне ходенето... От север по принцип не се слиза в Маденкьой, въпреки че оттам ми останаха прекрасни спомени! Аз обърках пътя и затова слязох там. Оттам крайна цел е Darboğaz... Ама гледам, че има път и към Маденкьой, все пак (в никакъв случай да не се следва моя дотам!). Трудно ми е да кажа кой от двата пътя е по-лесен (северен или южен), щото северния доста го промених. Но по принцип Медетсиз се качва от север, така знам (ходиха приятели преди години и т. н.). От юг ми изглежда по-стръмно, там зимата навярно има и лавинна опасност на няколко места. Хасан изглежда супер лесен, нещо като умалено копие на Арарат - с това впечатление останах, докато подготвях GPS-траковете си за Турция. Ерджийес е друга работа, но пак си се прави без въжета. Пасажът малко преди върха - скален куп на ръба, който се следва. Заобикаля се вляво - най-дълго като вариант, но най-практикувано. Пази се от летящи камъни там! Преди години в групата на един приятел турист за малко не даде фира... Тази планина е една руина - един местен приятел (от Кайсери) помни скална кула, която вече не съществува.
Кога, евентуално, си решил да тръгнеш натам?
Пет Сеп 26, 2014 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Лятно ходене ще е. Вероятно в началото на август. Ще изкарам целия юли по Пирин, да възстановя форма.
За първенеца на Болкар продължих да чета. От Карагьолските езера, 2600м, където е лагерът, се тръгва по билото /ръба?/ на югоизток и се достига върха, както сам си отбелязал, северната страна си е гол алпинизъм. От юг пък е твърде далеко, ако не може с кола, трябва пак да се спи на около 2500 метра на нещо като бивак. Склонен съм да платя на някой местен с джип да ме закара максимално близо до върха. Ти си го качвал три дена в снега, мен ще ме убие анадолският пек.
Намерих някакви клипове в мрежата. На Ерджияс има някакъв улей, сипей между скалите. Това май не е в последната част.
Ето някои картинки:
http://www.youtube.com/watch?v=scAx3g0sbUU
http://www.youtube.com/watch?v=BGUQKPOYkA0

Всичко подлежи на осмисляне и промени, по пътищата има много черни котки.
Споменал си и нещо за хижа, вероятно на Ерджияс ще се пробвам да спя там, едва ли ще е по-скъпо от Алпите. Гледах снимки в Гугъл - Земя, има и голям паркинг.
Пет Сеп 26, 2014 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Края на Юли началото на Август няма ли да е прекален пек там на Юг.
Нещо за края на Август по- добре.
П.П. Много е далече ама живо следя темата и може да си намериш компания без да си я искал Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Сеп 26, 2014 2:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
corbin



Регистриран на: 27 Сеп 2010
Мнения: 84
Местожителство: София, България

Мнение Отговорете с цитат
Аз със сигурност по този улей слязох, като се молех на лавините да бъда пощаден заради бъдните добрини, които възнамерявам да сторя Very Happy Улеят изглежда като вариант по-скоро за слизане, щото в тия дребни камънаци надали се буксува приятно! Ама и на слизане бих се поколебал да мина оттам, заради каменопади.



По червената линия се качих (ръб), а по синята - слязох. Виждаш ли къде синята спуска стръмно, преди да навлезе в разрушения кратер на вулкана? Там е кулоара!
Пет Сеп 26, 2014 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
А онези от клипа се мъчеха да го качват оттам. Голяма гнус.
Ето още клипове:
http://www.youtube.com/watch?v=OoPRWjInGNY
http://www.youtube.com/watch?v=mlQ8gbopOII
Пет Сеп 26, 2014 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Допълвам въпросите. Днес открих един лесен трихилядник над Анталия, Кизлар сивриси, някой да го е качвал? Ето така изглежда:
http://www.youtube.com/watch?v=djCmNxnDTjE
На турски сиври означава остър, но този ми се видя напълно поносим.
Съб Сеп 27, 2014 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Турция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov