ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Резерват Червената стена през есента
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Резерват Червената стена през есента
Автор Съобщение
ksx



Регистриран на: 26 Окт 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Значи и вие за цветето. Аз му знам името: орхидея "Венерина пантофка". Ние не я видяхме, а вие?


О, не, цветето беше само повода да се разходим по нестандартен маршрут. За мен лично то е толкова интересно, колкото и останалите цветя. Мисля, че беше някаква орхидея, но не помня. Не я видяхме, според моя приятел, който всъщност единствен я търсеше Smile
Нед Окт 26, 2014 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ksx написа:
vedrin написа:
...
Втората следа е от 22 юни 2008 г., а албума към нея е кръстен с многозначителното име "Abandoned track" (Изоставена пътека). На някои от снимките си личи добре какъв е наклона, а най-долу има и профил на маршрута.


Т.нар. "Втора следа" е всъщност много, много, стара пътека, която е умишлено занемарена и търсихме в посока нагоре, към "северното подножие на в. Червената стена". Тази пътека липсва и на BGtopoVJ, но на места е ясно очертана и мисля дори имаше много стара маркировка. Съществува известен риск ако горския на резервата ви хване да има обяснения и неприятности. Основната ни идея да минем от там беше да снимаме някакво специално цвете (забравих му името), което се намирало само в този резерват и цъвтяло в началото на лятото, но разбира се и да се разходим, напр. снимка на върха от такъв ъгъл не съм намирал другаде, а си изглежда доста внушително. В сухо време и посока нагоре този преход се прави с не големи усилия и има невероятни гледки, в лошо време или посока надолу, може да е изключително неприятно обаче. Основната част от ходенето е по стръмен хребет, с още по-стръмни склонове Wink


Става интересно! Явно е яко занемарена, защото долу не се виждаше нищо подобно на пътека, на въпросното място. Все пак е резерват. А ако нагоре трябва да се ходи и с каска, заради падащи камъни, по-добре да не се ходи...
Относно цветето, като ходихме една година на Сливодолско падало, жените в групата го видяха някъде, поизсъхнало, защото беше лято. Аз не обърнах внимание тогава, но може и да изнамеря снимка, ако има. Не си спомням и точното място. После се оказа, че е това(по данни от интернет).

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 27, 2014 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Значи и вие за цветето. Аз му знам името: орхидея "Венерина пантофка". Ние не я видяхме, а вие?


Предполагам че интересуващите се вече са виждали това четиво за Венерината пантофка, но все пак споделям тук някои откъси от него:

Местообитания и популации: Наблюдаваната след 1990 г. популация по склоновете на вр. Червената стена в Добростанския масив е с критично ниска численост – под 25 индивида, разположени на големи разстояния едни от други, с много нисък процент на цъфтящите и плодоносящи индивиди. [...] Отрицателно действащи фактори: Засушаване на климата, горски пожари, ниска численост и плътност на популацията, в миналото – утъпкване при добива на борова смола и бране на цветовете.
Пон Окт 27, 2014 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Ружа 62г. написа:
Значи и вие за цветето. Аз му знам името: орхидея "Венерина пантофка". Ние не я видяхме, а вие?


Предполагам че интересуващите се вече са виждали това четиво за Венерината пантофка, но все пак споделям тук някои откъси от него:

Местообитания и популации: Наблюдаваната след 1990 г. популация по склоновете на вр. Червената стена в Добростанския масив е с критично ниска численост – под 25 индивида, разположени на големи разстояния едни от други, с много нисък процент на цъфтящите и плодоносящи индивиди. [...] Отрицателно действащи фактори: Засушаване на климата, горски пожари, ниска численост и плътност на популацията, в миналото – утъпкване при добива на борова смола и бране на цветовете.


Нашето търсене на "пантофката" беше през пролетта на 1990г. Научихме за нея от книжката на биолога Стефан Станев "Звезди гаснат в планината - разкази за нашите редки растения".
Първото ходене беше през Клувията - по дъното на каньона - към х.Марциганица. Година преди това, може би, беше бушувал пожар по стръмния склон над каньона, но пътеката си беше лична, имаше и табели. Орхидеята не видяхме, но обгорелият терен беше обилно осеян с лилавите цветчета на родопската съсънка. Толкова много не съм виждала друг път. Наричат я още котенце.
Две седмици след това минахме през гъсталака директно към вр. Червената стена, за което вече писах. Мислехме си, че цветето се крие на непристъпни места в непроходими дебри. Все пак, бяхме възнаградени, защото на самия връх видяхме две персийски морини - също рядко растение. За него пише, че расте само в околностите на Триград, но не е така. Срещали сме го и по пътя от х. Чудните мостове към х.Изгрев.
Хаберлеата (силивряка) в Клувията всички сте я виждали.
Пон Окт 27, 2014 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

Относно цветето, като ходихме една година на Сливодолско падало, жените в групата го видяха някъде, поизсъхнало, защото беше лято. Аз не обърнах внимание тогава, но може и да изнамеря снимка, ако има. Не си спомням и точното място. После се оказа, че е това(по данни от интернет).


Ние обикаляхме, за да го видим, а вие сте го видели, без дори да мислите за него. Така е то. Дано да намериш снимка.
Но пък в Сливов дол съм видяла цяла плантация от ведрици.
Също така - гъмжеше от бакърено-медни малки змийчета, бързи като гущери. Каква беше тая популация оная пролет, не знам - през няколко крачки, като пуснати от сандък. Преди две лета в Клувията до чешмата видяхме също такава змия, голяма. Тъмно бакърена, без никакви шарки, много елегантна. За първи път змия ми стана симпатична.
Впрочем, на снимката на Мартин водопадът много оскъден. Да не би да е от друга есен?
Пон Окт 27, 2014 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Ружа 62г. написа:
ivailo.hr написа:
Поздравления за прехода! Снимките са много хубави!
Маршрутът ви с. Бачково - х. Безово - в. Червената стена - 40-те кълки (жълтата маркировка) - Бачковски манастир ли беше?

В BG Mountains са дадени две пътеки, започващи малко над миниканьончето със стълбите на жълтата маркировка. Едната излиза на в. Янкина скала, а другата в северното подножие на в. Червената стена (изглежда много върла на картата). Въпросът е това пътеки ли са или импровизации, на някой, който е вървял там без пътека (особено втората).
Май месец видях, че над параклиса Св. Архангел Михаил (намиращ се малко над Аязмото) пътеката продължава нагоре и доколкото съм чувал от друг човек (той пък чувал от монасите), тази пътека извежда горе. Живот и здраве може да се пробват някой ден.



Много добре помня, че преди 100 години излязохме от Клувията директно на Чевената стена. Имаше някаква пътека, но ние често я напускахме, защото търсехме едно цвете. Така че, може да се сметне и за импровизация. Много е стръмно.


Двете пътеки, за които иде реч, са нарисувани в BGMountains по данни от GPS следи на приятел от Пловдив.

Първата следа (през Янкина скала) е от 21 април 2009 г. Тази пътека съществува също и в топографската карта М1:50к. В краткото описание на маршрута въпросната отсечка е към края (в посока слизане от Янкина скала към Бачковския манастир):

Слизането от върха до точка 011 ми беше познато от предишни излети. Продължих, напускайки пътеката за хижа Безово и вървях все по билото. На върха маркиран с 012 имаше някаква странна установка със слънчеви батерии. Веднага след това връхче започна диво спускане, особенно в началото. Даже си помислих, че от '80-та насам се е появила пропаст и трябва да се връщам. Пътеката по-надолу стана прилична, макар доста и стръмна. По-надолу беше задръстена с млади фиданки, които биха сериозно затруднили минаването й през лятото. По-надолу също беше обрасла, а и имаше доста неприятни камъни, вероятно срутили се от каменистите върхове отгоре.

Втората следа е от 22 юни 2008 г., а албума към нея е кръстен с многозначителното име "Abandoned track" (Изоставена пътека). На някои от снимките си личи добре какъв е наклона, а най-долу има и профил на маршрута.


Пет години са страшно много време за родопски пътеки. Има ли по-актуална информация за състоянието им? Районът много ме привлича осбено в края на април и началото на май, заради цъфтящия силевряк и красивите водопади. Много ми се изследват тези пътеки, но и малко ме е страх, като имам предвид релефа. Смътно си спомням за вадене с хеликоптер на закъсали туристи /момче и момиче/ през 90-те от района на сливодолското падало. Чувал съм разкази на хора, които са се губили и 2-3 денонощия са се мотали в района и са виждали шосето без да могат да стигнат до него..... Привлекателен район с една дума Smile

Въпрос : След като качихте по 40-те кълки се стига до една сграда "Фасенда" ли как я наричат - някаква мутренска история... Пред нея се свързва пътеката с тая от Марциганица за Безово. Пролетта бяха започнали да заграждат яко и от далеч, а се чуваше и мощен лай на огромни овчарки. До къде са стигнали в загражденията?
Вто Окт 28, 2014 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
vedrin написа:
Ружа 62г. написа:
ivailo.hr написа:
Поздравления за прехода! Снимките са много хубави!
Маршрутът ви с. Бачково - х. Безово - в. Червената стена - 40-те кълки (жълтата маркировка) - Бачковски манастир ли беше?

В BG Mountains са дадени две пътеки, започващи малко над миниканьончето със стълбите на жълтата маркировка. Едната излиза на в. Янкина скала, а другата в северното подножие на в. Червената стена (изглежда много върла на картата). Въпросът е това пътеки ли са или импровизации, на някой, който е вървял там без пътека (особено втората).
Май месец видях, че над параклиса Св. Архангел Михаил (намиращ се малко над Аязмото) пътеката продължава нагоре и доколкото съм чувал от друг човек (той пък чувал от монасите), тази пътека извежда горе. Живот и здраве може да се пробват някой ден.



Много добре помня, че преди 100 години излязохме от Клувията директно на Чевената стена. Имаше някаква пътека, но ние често я напускахме, защото търсехме едно цвете. Така че, може да се сметне и за импровизация. Много е стръмно.


Двете пътеки, за които иде реч, са нарисувани в BGMountains по данни от GPS следи на приятел от Пловдив.

Първата следа (през Янкина скала) е от 21 април 2009 г. Тази пътека съществува също и в топографската карта М1:50к. В краткото описание на маршрута въпросната отсечка е към края (в посока слизане от Янкина скала към Бачковския манастир):

Слизането от върха до точка 011 ми беше познато от предишни излети. Продължих, напускайки пътеката за хижа Безово и вървях все по билото. На върха маркиран с 012 имаше някаква странна установка със слънчеви батерии. Веднага след това връхче започна диво спускане, особенно в началото. Даже си помислих, че от '80-та насам се е появила пропаст и трябва да се връщам. Пътеката по-надолу стана прилична, макар доста и стръмна. По-надолу беше задръстена с млади фиданки, които биха сериозно затруднили минаването й през лятото. По-надолу също беше обрасла, а и имаше доста неприятни камъни, вероятно срутили се от каменистите върхове отгоре.

Втората следа е от 22 юни 2008 г., а албума към нея е кръстен с многозначителното име "Abandoned track" (Изоставена пътека). На някои от снимките си личи добре какъв е наклона, а най-долу има и профил на маршрута.


Пет години са страшно много време за родопски пътеки. Има ли по-актуална информация за състоянието им? Районът много ме привлича осбено в края на април и началото на май, заради цъфтящия силевряк и красивите водопади. Много ми се изследват тези пътеки, но и малко ме е страх, като имам предвид релефа. Смътно си спомням за вадене с хеликоптер на закъсали туристи /момче и момиче/ през 90-те от района на сливодолското падало. Чувал съм разкази на хора, които са се губили и 2-3 денонощия са се мотали в района и са виждали шосето без да могат да стигнат до него..... Привлекателен район с една дума Smile

Въпрос : След като качихте по 40-те кълки се стига до една сграда "Фасенда" ли как я наричат - някаква мутренска история... Пред нея се свързва пътеката с тая от Марциганица за Безово. Пролетта бяха започнали да заграждат яко и от далеч, а се чуваше и мощен лай на огромни овчарки. До къде са стигнали в загражденията?


Интересна ми е и на мен историята покрай сградата! Някои казват, че била изоставена, след като са "разчистили" горите от дивеч. Факт обаче е, че лаеше завързано куче там! Малко по-късно една G класа пое по пътя към сградата, огради има там, да!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Окт 28, 2014 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Имаше и невързано куче, гладно като въшка и не смее да джавка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 28, 2014 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Венерина пантофка не видях... Отговорете с цитат
Скоро се мотах около Червената стена и Янкина скала.
Качих ги по пътеката от асфалта за Добростан около върховете Св.Киряк ,Стаюви и южно от вр.Митювица.
Снимах върха от издадената скала малко преди него.














После по пътеката до Янкина скала.
Тук да отбележа ,че отклоненията за двете пътеки към Бачковския манастир си ги има и са обозначени.


Котата на Янкина скала.



Гледки от вр.Янкина скала към Бачковския манастир и вр.Червената стена.








На връщане реших да пробвам пътеката западно от вр.Митювица ,която пак се слива в основната при връх Статюви на разклона за х.Марциганица.
Голям глиганинг настана.Всичко е обрасло с коприви, плаунови и хвощови до кръста.
Аз бях с къси панталони естествено - кака още ме пощи от разни гадини.
Тук там намирах по някоя табелка в дърво.



Минах и през развалини на нещо доста голямо.





ТАКА ,ЧЕ ТАЗИ ПЪТЕКА ПОСОЧЕНА В БГ МАУНТИН НЕ СЪЩЕСВУВА !!!

Колата си ме чакаше на шосето.




_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Юни 30, 2016 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Добростански снежник. Отговорете с цитат
Последва черешката на тортата за деня.
Снимки на новоткритата пещера Добростански снежник.
Трябвало да сме бързи докато не потъмнеела и не я замърсят зложелатели .
Вътре беше бяло като сняг от варовика и имаше много нежни пещерни образувания.
Ходихме по неопренови чорапи да не оставяме стъпки.















С две светкавици и един тригер толкова.....

Като излязохме беше вече нощ и направих някоя друга снимка от статив.





_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Юни 30, 2016 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да-а, Червената стена си заслужава, а още не съм бил там...

Янкина скала не е ясно кое е, защото картите си противоречат по въпроса. На 1:50000 и на 1:25000 това е върха 1395 м.. На 1:5000 същият връх е Дамгала гидик, а Янкина скала е дадена, където е местността (на 450-500 м. северозападно от върха; всъщност там има две скали). И до върха и до местността има скали, но коя от тях е Янкина? Засега няма еднозначен отговор.


Дон Цеци, би ли бил по-прецизен в обозначаването на заличената пътека?

Например така:
Начална точка: http://www.kade.si/#map=19/2770619.7/5147286.66/0
Крайна точка: http://www.kade.si/#map=19/2769750.74/5145879.1/0
Точките, съответно се поставят в средата на екрана - в случая разклони.

Друг начин е да се наслагат точки във файл (gpx или gdb). Желателно е точките да се сложат още на местността (начало, край на кофти участък, както и какво му е кофтито). Друг начин е точките да се сложат после, но така е едно към кесим.

Колкото по-точни данни се събират за картата, толкова по-точна ще става тя. Wink
Чет Юни 30, 2016 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Точки Отговорете с цитат
Не - става въпрос за тази част от пътеката .

http://www.kade.si/#map=18/2770487.52/5150144.14/0

http://www.kade.si/#map=18/2770981.95/5148051.62/0

Крайната (втората) точка е поляна със сечище и до нея стига коларски път.

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Юни 30, 2016 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
А, не се брои така! Върхът трябва да се изкачи от манастира за да бъде гърча пълен. Very Happy
Иначе горе сноват с колите в гората и притичват едва ли не по токчета.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 01, 2016 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov