ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Въпрос: Пътеката Белчева Скала - х. Академика през Казана
Автор Съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката от "Белчова скала", за надолу към изворите на Селска река винаги много ясно си е личала като просека в хвойната и няколко по ниски дървета(брези и други) в редица по нея през няколко метра, че е ораснала също е вярно. По-надолу се малко губи в гъста букова гора и излиза на изворите(поляни с висока трева и каменни реки). Много рядсо се ползва и затова има участъци в които се открива трудно, но от изворите надолу към село Железница е изцяло в гъста букова гора и е запазена. Тук-таме ипа по некой паднал клон. Ще пратя трак от Железница до изворите на Селска река, довечера от вкъщи.

И другата пътека подсичаща местност Казана към Устругата ясно се вижда къде се отделя като тръгнеш от Белчова скала нагоре към Сиврикая, (сравнително скоро в дясно...). Тя върви предимно по хоризонтал с лек наклон към Устругата, на много места се губи в хвойната или върви като едвам забележими 2 просеки една над друга на около 3-5 метра.

Също от Изворте на Селска река са направени пирамидки за ориентир на пътека от тях към местност Устругата(в посока х.Купена), късето се събира с подсичащата на "Казана".
Вто Юни 23, 2020 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Приложено изпращам траковете от две от ходенията ми в района на Казана и Селска река.

Синия трак е по-прецизен защото е правен при ходене без сняг, а там където има отклоняване и връщане обратно е точно връзката с директната пътеката(доста обрасла в гората) от изворите на Селската река към Белчова скала. Трака е правен на слизане от местност Устругата към изворите на реката и по самата река до покрайнините на село Железница.

Червения трак е правен при зимно ходене и биене на партина през преспи, не е напълно върху пътеката и са възможни отклонения до 10 метра, предполагам, но грубо казано е по нея. Минаван е в посока от местност Устругата към Белчова скала.

https://files.fm/u/kz2fxt8v[/url]
Пет Юни 26, 2020 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Днес се разходих от Железница до Физкултурник и от там бях тръгнал към Карачаир като финална точка, но като надникнах към Казана и ми хрумна, че е подходящ момент да се пробвам да намеря въпросната хоризонтална пътека между Физкултурник и Белчова скала Smile Времето беше прекрасно - сух и слънчев есенен ден. Тревата е пожълтяла и слегнала и много добре се откроява от хвойната и пътеките също се открояват доста добре. За жалост нямах под ръка GPS траковете, споделени по-горе, но все пак преди доста време ги бях разгледал, за което благодаря!

От пътеката за Карачаир тръгнах без пътека надолу към Казана с идеята да стигна почти по права линия до пътеката. Водех се по GPS, така че намирането на пътеката не беше трудно, а докато стигна до нея нямах никакъв проблем. Хвойната в този участък не беше голяма и през повечето време ходех по ниска трева. Стигнах до пътеката в участък, където тя си личеше много добре и дори подсказваше колко е била голяма едно време. Оттук нататък до Белчова скала нямаше проблем. През половината време пътеката беше ясно проследима, но на няколко места аз ли се заплесвах или пътеката просто се губеше, но в крайна сметка се оказвах в трева и/или хвойна. След кратка справка с GPS и след още известно крачене пак стигах до пътеката. Дори мернах няколко сърнички в горния край на гората, там където пътеката се доближава до дърветата.

Ето от тук тръгнах да се спускам надолу към Казана да търся пътеката:


Поглед нагоре към скалите в под вр. Карачаир:



Тук все още не съм стигнал до пътеката, която минава покрай горния край на гората, точно покрай едното жълто дърво:


Ето я и пътеката:


Поглед назад:


Ето го и дървото, което може да послужи за ориентир. Пътеката минава точно над него:


Тук-таме има каменни пирамидки:


Поглед надолу към долината (тук вече съм все по-близо до Белчова скала):


Като цяло останах доволен от разходката и от пътеката Smile

_________________
http://www.hristoadventures.com

Последната промяна е направена от hristo.atanasov на Нед Ное 08, 2020 9:40 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Ное 08, 2020 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Не се виждат снимките

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Ное 08, 2020 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Уупс, грешката е поправена Smile

_________________
http://www.hristoadventures.com
Нед Ное 08, 2020 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Entusiast



Регистриран на: 16 Юни 2020
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
hristo.atanasov написа:
Уупс, грешката е поправена Smile

Чудесни снимки!
А дали случайно нямате записан трак?

_________________
И най-лошият ден в планината е по-хубав от най-хубавия ден на работа.
Пон Ное 09, 2020 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Тракът може да се свали от тук, а още малко снимки от тук.

_________________
http://www.hristoadventures.com
Пон Ное 09, 2020 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение През Згорчов дол Отговорете с цитат
Вчера се качих до Белчова скала и там ми хрумна да се върна до Железница през Загорчов дол и най-накрая да видя що за пътека има там.

Първо се чудех дали да не мина през Казана и да сляза откъм х. Физкултурник, защото снегът вече се е стопил, но в крайна сметка реших за "по-бързо" да пробвам "пътеката" право надолу към Селска / Железничка река. Беше хладно и бях с дълъг панталон, а и растителността уж все още не е избуяла чак толкова много, което ме мотивира допълнително. Гледка към Казана:


По принцип през цялото време се опитвах да следя пътеката от картата BGMountains...

Мога да разделя слизането на 4 части:
1) От Белчова скала през хвойната до горския пояс - Тук вече имах един неуспешен опит и знаех какво ме очаква - хвойна, но не много трудна за преминаване. Настроих се, че пътека няма да намеря и набързо прегазих с мисълта какво ли ме чака надолу. По принцип не е трудно за преминаване, но дългите панталони са силно препоръчителни.


2) Буковата гора - Този участък ми беше много приятен. В гората няма растителност и лесно се ходи, макар и без пътека. Сухите пръчки пукаха под краката ми и сърните ме усетиха първи. Има някои много стари дървета:


Като цяло следвах моя план - вървях в посока надолу и гледах да следвам "пътеката", но през цялото време вървях без пътека. Възможно е пътеката от картата да не е много точна, а и моят GPS в това дере най-вероятно даваше известни отклонения. Интересното е, че на няколко пъти пресякох сравнително добре изразена пътека. На места си мислех, че може и дивите животни да са си направили пътечки, но на едно място беше доста широка и даже попаднах на PVC маркировката, която съм виждал по поречеито на Селска река:




Най-вероятно това беше същинската пътека, която сигурно прави серпентини, но така и не опитах да видя докъде ще ме отведе.

3) По поречието на Загорчов дол и пресичането на Селска река - Когато се спуснах до самия Загорчов дол растителността вече беше по-висока. Най-вероятно не трябваше да стигам до самата рекичка, но в крайна сметка се наложи да прекося няколко метра с буйна растителност. С дългите панталони нямаше проблеми. Минах и покрай някакво водохващане:




Малко по-надолу минах и покрай някаква захвърлена тръба, а скоро след това изглежда попаднах на правилната пътека, където PVC маркировката беше отчетлива:






Тази пътечка ме отдведе до Селска река, където имаше някаква шахта и нещо, което не мога да определя Smile




Последвах PVC маркировката с цел да премина от другата страна на Селска река. Снегът вече почти се е стопил навсякъде и реките не са чак толкова буйни колкото бяха в началото на месеца. Преминава се с повишено внимание, но без проблеми:




След като преминах Селска река се опитах да видя как най-лесно да стигна до пътеката, която се спуска през Устрошки дол, но не успях и тръгнах директно, където ми беше най-удобно. Вече веднъж слизах без пътека откъм Устрошки дол и знаех, че по поречието на Селска река пътеката вече е много хубава и просто гледах как най-бързо да стигна до там.

4) По поречието на Селска река - Този участък е най-добър и тук няма какво толкова да се каже. След като стигнах до пътеката, която се спуска от Усторошки дол и продължих по поречието на Селска река, пътеката стана като магистрала и вече ми беше и познато.


Поглед назад към Загорчов дол и гората през която слязох:


Тук вече съм на голямата поляна и отново поглеждам назад към Казана:


Като цяло беше доста приятна разходка. Тук може да намерите GPS маршрут от разходката, а тук са всички снимки.

_________________
http://www.hristoadventures.com
Нед Май 30, 2021 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov