ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-4: лято 2015
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Е-4: лято 2015
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:

За съжаление раницата не можа да падне под 16 кила и може да ми излезе крива сметката.

Sad Много... Това с палатка ли?

На добър час утре, дано всичко е наред, особено с времето, с всичко друго ще се справиш.
Във Верила гледай за навързани лентички по завоите и кръстопътищата, освен за маркировката:
https://lh6.googleusercontent.com/-u1wGOVEefMM/VdQ73WtV9OI/AAAAAAAAm_8/nr-bGO1YR9w/w793-h595-no/SDC10010.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-TMbJMAYYqnk/VdQ71HiPnTI/AAAAAAAAm_o/Io4jmeekXtg/w793-h595-no/SDC10009.JPG
Има и в Лакатишка Рила, между каптажа и Петруана.

Тук можеш да видиш снимки от слизането от Капатник, най-лошия участък по маршрута, от 363 нататък.
https://plus.google.com/photos/107109766459999925751/albums/6184682663269465985
Ако видиш този червен плик:
https://lh6.googleusercontent.com/-lbDIKgssAJg/VdRsCkY1UyI/AAAAAAAArd8/ZirHkLLMBEc/w793-h595-no/SDC11192.JPG
там се отбива пътека, която сече пътя.
Изобщо гледай да го минеш по светло този участък. Единственото хубаво нещо на това есенно минаване е, че няма да е така обрасло като лятото.

И ако не е домаркирано от сечището под връх Мурата до Суватя в участъка Тевно езеро - Попови ливади: като стигнеш до това дебело дърво с табелка за Попови ливади, след него има още две марки (на снимката се виждат вдясно).
https://lh6.googleusercontent.com/-lEe3Sev9_uE/Vh-kzMXyaQI/AAAAAAAAwXs/X5Qh7hMR1Mo/w793-h595-no/SDC13295.JPG
След това нова маркировка няма (засега). Има лъжлива пътека, която е ясно очертана, по нея няма марки. Истинската пътека продължава успоредно на лъжливата по-надолу, има много избледняла маркировка. В BG Mountains е дадена правилната пътека, но понеже в началото те вървят успоредно на 20 метра една от друга, човек установява че е тръгнал по грешната прекалено късно, дори и да ползва GPS. Накрая се озовава насред сечището и трябва да слиза до пътя по склона. Иначе по истинската пътека за десетина минути по равно се излиза на пътя под сечището, само на едно място трябва да се внимава после по кой път ще се хване и за нула време се излиза на Суватя. Smile

Още веднъж успех! Стискам палци!

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Окт 15, 2015 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Мариана. Тея лентички ги има на много места напоследък Smile
И както са казали братята роми - Сняг, дъжд, студ - само лошо време да не хваща!
Пет Окт 16, 2015 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако обобщим смятам, че коефициента 4/3 е добро попадение.Така направените изчисления съвпадат с тези получени по статистически път/256.4:96.58=2.65 км/ч.->СТС=2-3 км/ч.Доволен съм и че без да искам съм го подсказал индиректно.
vedrin Пон Окт 12, 2015 9:04 pm написа:
/Направих изчисленията за GPX файла: дължина 12.9 км, изкачване 924 м,
слизане 927 м, време според правилото на шотландеца 12.9/5+924/600 = 4.12 часа. Разстоянието реално е
изминато за 5.5 часа. В случая коефициента на корекция би бил 4/3./

Тук би трябвало да се направи уточнението,че тези изчисления важат за еднодневни реходи,когато става въпрос за многодневни тук се наслагват и времената за почивка/нощувки/,което в значителна степен намалява средната скорост на движение.Само да вметна, сметки само с реално движение са некоректни и водещи до заблуждение.
Все пак независимо от изчисленията споделям мнението на Стефан Илиев:
Пон Окт 12, 2015 10:35 pm написа:
Факторите, които оказват влияние върху по-горните приблизителни изчисления, са толкова много, че за изчисление на коефициенти за корекция само математика и ексел не биха били достатъчни, нито счетоводтвото би помогнало особено. По-скоро трябват теоретични знания, практически опит и интуиция.

Съб Окт 17, 2015 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Онзи ден намерих една онлайн сметалка, която освен времето според Naismith е способна да изчислява също и време според Langmuir (друг шотландец, автор на "библията на планинарството" Mountaincraft and Leadership), както и според Tobler (американец от швейцарски произход, географ и картограф). Допълних таблицата с времената според Tobler и Langmuir, а също и добавих връзки към профилите на всяка от отсечките, направени в "Graph My Hike" (извеждането на времената според Langmuir, Tobler и Naismith в сметалката става възможно след като изберем "Customize" долу-вдясно и с drag-and-drop между левия и десния панел включим избраните параметри за показване).

Оказва се, че:

-- правилото на Tobler, приложено върху българския участък на E4, дава времена, които в повечето случаи са значително по-къси дори от тези според Naismith (неумножени с коефициент);

-- правилото на Langmuir, приложено върху българския участък на E4, дава времена, които в повечето случаи са съвсем малко по-дълги от тези според Naismith * 4/3.

От видяното досега ми се струва че правилото на Langmuir е относително по-подходящо за ползване, поне в нашенските условия.


Последната промяна е направена от vedrin на Съб Окт 17, 2015 4:01 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Окт 17, 2015 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Всички тези таблици/времена - отчитат ли по някакъв начин времето/сезона?
На мокри камъни се върви доста по-бавно....
Лично аз лятото/при хубаво време вървя доста по-бързо от есента/в мъгла (не говоря за зимата върху сняг/лед)....
Да не го говорим за психологическата нагласа или дали ходиш сам или гониш някой пред теб Very Happy

Всичко е ужасно относително ...
Съб Окт 17, 2015 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dandan написа:
Всички тези таблици/времена - отчитат ли по някакъв начин времето/сезона?

Не.

dandan написа:
На мокри камъни се върви доста по-бавно....
Лично аз лятото/при хубаво време вървя доста по-бързо от есента/в мъгла (не говоря за зимата върху сняг/лед)....
Да не го говорим за психологическата нагласа или дали ходиш сам или гониш някой пред теб Very Happy

Всичко е ужасно относително ...

Така е. Ползата от гореспоменатите правила е предимно в това че са точно дефинирани. Това помага когато бъдат приложени върху публични данни да бъдат получени възпроизведими резултати, които всеки би могъл да провери и да ползва како намери за добре. Според мен прилагането на този подход донейде превъзхожда обичайната практика в пътеводители и по табели да бъдат посочвани някакви времена, неясно как точно изчислени и доколко съпоставими помежду си -- особено с времена от пътеводители и табели на различни автори. За последните впрочем също съществуват всички условности, свързани с проходимост, моментни условия, подготвеност и мотивация.
Съб Окт 17, 2015 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето какво излезе:
0. – С. Драгалевци - х. „Алеко” – 3ч.
1. – х. „Алеко” – Черни връх – 1ч.
Черни връх - Букапреслапски проход -5:15 ч.
Букапреслапски проход - с. Клисура - 5:30 ч.
2. – с. Клисура – м. Петруана -х.„Ловна” -4,5 ч.
х.„Ловна” - х. „Рилски езера” - 1:10 ч.
х. „Рилски езера” – м. Раздела 1:50 ч.
м. Раздела- Додов връх – 1 ч.
Додов връх – вр. Мальовица 1:20 ч.
вр. Мальовица - х. „Мальовица” 2,5ч. ( по тъмно )
3. – х. „Мальовица”- з-н „Кобилино бранище”- 4:30 ч.
з-н „Кобилино бранище”- х.„Рибни езера”/н/ - 4:30 ч.

4. – х. „Рибни езера”- х. „Македония” /н / - 6:30 ч.
х. „Македония”- вр. Капатник 4:30 ч.
вр. Капатник – х. „Предел” 2:35 ч.
5. - х. „Предел”- м. Кулиното - х. „Яворов” /н/ - 6.30 ч.
6. - х. „Яворов”- билото над х.Яворов(кръста) - 3ч
Билото над х.Яворов - з.Кончето - 1:10 ч.
з.Кончето - х. „Вихрен” - 2:30 ч.
х. „Вихрен”- Типиците – з. ” Тевно езеро” - 6.00 ч
7. – х. „Тевно езеро” – Дясна Кралевдворска порта – м. Комитското - 4,5 ч.(заледяване по камъните)
минаване на реката без мост 0:30 ч.
м. Комитското – м. Тодорова поляна - х.”Попови ливади” - 6,5 ч.
8. – х. „Попови ливади”- Парилски проход -5:30 ч.
Парилски проход - х. „Славянка” - 0:15 ч
х. „Славянка” - Парилски проход – Царев връх –3:15
Царев връх - Гоцев връх -2 ч.
Гоцев връх - х.„Извора” – 2:40(много бързо, по тъмно)
х. „Извора”=обори. Сигурно трябва резервация, но в събота вечер нямаше никого.
Нощувка на палатка преди с.Петрово
Пон Окт 26, 2015 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави за завършения преход.
Профи-изкривяване, но - как дойде прехода м. Комитски чарк-Суватя-х. Попови ливади откъм маркировка? Наскоро я вапцахме и ми е интересно странично мнение.

За хижа Извора е трябвало просто да се обадиш предварително, че ще минеш. Хижаря Тодор е страхотен човек, с торба истории за планината и страхотна почерпка - изпуснал си го за съжаление.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 26, 2015 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления -- много бързо в доста трудни условия! Допълних таблицата, оказва се че наистина правилото на Langmuir дава като цяло най-точни времена всред сравнените там.
Пон Окт 26, 2015 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Поздрави за завършения преход.
Профи-изкривяване, но - как дойде прехода м. Комитски чарк-Суватя-х. Попови ливади откъм маркировка? Наскоро я вапцахме и ми е интересно странично мнение.

За хижа Извора е трябвало просто да се обадиш предварително, че ще минеш. Хижаря Тодор е страхотен човек, с торба истории за планината и страхотна почерпка - изпуснал си го за съжаление.


----------------------------------------------------------------------------
Благодря, с късмет успях без особени трудности да го отметна.
Маркировката е ок, почти навсякъде, стига да имаш GPS, да си следиш Smile. Може би ако много внимава и в по-хубаво време, може и без ГПС.
Специално от Комитското до попови имаше и табели, а Митко, хижаря на х. Попови ливади, ми показа и новите които ще слагат. Там проблема е с реката(демиркапийска 3), че няма мост. Лятото може да не е проблем, но в момента е драма. Почти бях се убедил, че трябва да газя до кръста за да мина, накрая с много усилия и късмет минах по 1 паднало борче, като се подпирах на щеките във водата...

За времената които съм дал - това са реалното ходене с нормални малки почивчици. Тоест могат малко да се поизтънят, но отделно има почивки и по хижите между участъците, които според мен си трябват за да се постигат после времената както съм ги постигнал и без презорване.
Опасните участъци ни Найсмит ни дявол не може да сметне колко отнемат. Ако се забързаш, а и без дори, една контузия може съвсем да опропасти ходенето.
Пак да благодаря за съдействието на Ведрин, но имам сериозни забележки на някои места за траковете. Примерно х.Македония, вр. Капатник - ми го даваше ГПС по права линия 16 км(реалното винаги е повече), а по таблицата е само 14,8.
Пон Окт 26, 2015 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
ОК, мерси.
13.2 е по правата до Капатник

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 26, 2015 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
имам сериозни забележки на някои места за траковете. Примерно х.Македония, вр. Капатник - ми го даваше ГПС по права линия 16 км(реалното винаги е повече), а по таблицата е само 14,8

Всички "тракове" бяха синтетични -- изчертани по маршрути в картата. Проверих за всеки случай отново този за участъка х. Македония --> вр. Капатник и го сравних също и със следа от мое минаване оттам (VJJRilMkdPre0). Установих че няма съществена разлика между тях. Освен това разстоянието по права линия между х. Македония и вр. Капатник не е 16 км, а 13.25 км:



Полезно би било да споделиш и за другите места със забележки -- ще е добре да отстраним неточности в картата, ако открием такива.
Пон Окт 26, 2015 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво, есенно преминаване само за девет дена и то сам!

Ще е хубаво да видим снимките, ако има, по няколко реда за всеки преход също ще са интересни. Ако дават информация за маркировка и трудности, ще са даже много полезни Smile

Преминаването на реката при Комитски чарк го бях забравила. През лятото също е проблем, въпреки че има по-малко вода.
Ние август месец го минахме лесно, защото имаше мост от дъски, сигурно сложено от говедарите





Преди един месец половината мост беше завлечен надолу по реката, която беше по-пълноводна, но Стефан и Владо успяха да прескочат, останалите не ни се рискуваше да си намокрим краката.
Дано за другата година пак някой се погрижи за импровизиран мост. Хижарите на х. Пирин и х. Малина, които са най-близо и би трябвало да проявят интерес, нищо не правят.

momchilov написа:

Маркировката е ок, почти навсякъде, стига да имаш GPS, да си следиш Smile. Може би ако много внимава и в по-хубаво време, може и без ГПС.

Laughing Значи маркировката е ОК, ако си следиш на GPS-а... Laughing Кое и е доброто, щом се налага допълнителна навигация. Confused Къде се наложи да гледаш GPS-а, освен от Капатник до Предела?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Окт 26, 2015 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мостчето от снимката го видях смотано между камъните, съвсем неизползваемо. Качих се по нагоре където реката е разделена на по-малки, с надеждата да прескоча, ама накрая опрях до над 2м участък. Приготвих се за къпане, за щастие не се наложи Smile
ето малко снимки:
https://www.facebook.com/momchil.momchilov.39/media_set?set=a.10206529712473041.1073741854.1577528015&type=3&pnref=story
Не знам как да ги кача всички, а една по една не ми се разправя...
Пон Окт 26, 2015 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Момчилов, а кажи какво ти е мнението за отсечката от Капатник до Предела? Все ми се струва, че пролетта може да се направи и там нещо Rolling Eyes

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Окт 27, 2015 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
Страница 11 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov