ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-4: лято 2015
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
Е-4: лято 2015
Автор Съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин - за маршрута вр. Мальовица - х. Мальовица как точно ти минава трака?

Да добавя само към инфото - в с.Клисура няма къде да се спи ако някой не се смили да те приеме вкъщи. Имало някъква къща, която била зазимена, и някакъв ловен дом ли какво, което пък изгоряло... Както и да е, Бай Георги и леля Мара обаче ме приютиха на дивана до камината и беше супер.
Х. Предел беше в ремонт - доколкото разбрах от лятото още и беше малко на късмет, че ме приютиха. За съжаление не можах да поизсъхна там и се чудя дали други места за преспиване дали не са по-подходящи, при условие и че са по- на пътя на маршрута. Ще видим след ремонта.
Вто Окт 27, 2015 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мариана, беше горе долу ок слизането по камъните от Капатник. Обаче когато стигнах до гората, беше се и мръкнало и беше ужасно. Валеше и пътеката постоянно се губеше, и малко ми навяваше спомени за Ришкия проход, който също минавах по тъмно лятото... Тогава обаче бяхме повече хора и с общи усилия намирахме маркировката по-лесно. Сега само ГПС ме оправи. Все пак и никога не бях минавал през този участък.
Към х.Извора от Гоцев връх, между другото, маркировката е дори по-рехава. Доста глиганстване имаше, но може и защото беше пак по тъмно. Лятото му е майката да се ходи - 4 часа повече светло - може да минеш и за 5-6 дена трасето. Примерно х. Яворов - з. Тевно езеро беше без алтернатива, а лятото бих се понапънал до х. Пирин. Отделно, реално можех да мина и без палатка, чувал,шалте,зимно яке - 5-6 кила надолу. При тея денивелации, предполагам времената можеше да са други. Виж ръкавиците си трябваха.
Вто Окт 27, 2015 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ненапразно бях писала да гледаш да го минеш по светло този участък, но при късия есенен ден няма как. Хм, не може да става и въпрос за сравнение с Ришки проход, все пак там маркировката е подновявана последните три години, а за Капатник... не е ясно кога. Дори да е светло трудно се намират марки, колкото има са избледнели. Единствено може да се сравнява като обрастване, и на двете места се газят трева, бурени и шубраци до кръста, че и нагоре.
Идеята ми е ако има желаещи другата пролет да минем да видим какво може да се направи поне за маркировката. Първите групи всяка година ще се наложи да утъпкват, но поне да знаят къде. Десетина табелки биха свършили чудесна работа, особено на шорткътите на пътя и в малинака.

Яворов - хижа Пирин за един ден сигурно е постижимо лятото, но защо? Мразя камъняците в Пирин и имам фобия от височини, но дори и аз там се спирах и гледах, гледах, гледах...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Окт 27, 2015 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Защото сигурно х.Пирин е по- хубава от заслон Тевно. Не съм бил на х.Пирин, ама поне кафенце 3 в 1 няма да ми предлагат за 2 лева...надявам се.
Вто Окт 27, 2015 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, то ако е за въпрос най-хубавата хижа по маршрута е Попови ливади, ако стигнеш до х. Пирин, ще пропуснеш пък нея Laughing
Не знам как е на хижа Пирин, но за нейния хижар чух, че бил най-мързеливия човек на света Laughing Освен това е на 20 минути от маршрута, т.е. трябва да се отклониш за да спиш там, това ми се струва недостатък.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Окт 27, 2015 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
Ведрин - за маршрута вр. Мальовица - х. Мальовица как точно ти минава трака?

По лятната маркировка:



Имам и живи следи оттам (VJJRilIvaVad0, VJJRilTpsElv0), които минават по същия начин.
Вто Окт 27, 2015 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за прехода!

Някой, лятото искаше да го прави за толкова дни, но ние му се видяхме бавни!

Относно моста при реката- вероятно трябва да е по-високо и стабилен та да могат и кравите да минават!
С общи усилия, дали няма да се получи нещо, заслужава си да опитаме?
Сря Окт 28, 2015 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
todor__x написа:


Някой, лятото искаше да го прави за толкова дни, но ние му се видяхме бавни!



Този някой все още мисли да го мине за толкова през лятото. Вече видяхте, че е възможно стига да искаш. Very Happy


Поздрави за прехода.
Чет Окт 29, 2015 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Капатник – Предела си е голям ………. Целият въртоглав турист на няколко доброволеца всеотдайни, всепосочноразкъсани ли разчита? Нямали форума да измисли някаква сметка сиромашка, механика за Е- помощ поне за Е –маршрути? Мъдреци, напънете се, моля Ви!
Пет Окт 30, 2015 2:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чудя се ако някоя пешка(пешак, пешеходец, турист...)направи е3, е4 и накрая стигне е8 - това произвежда ли я за царица?? И изобщо ако е мъжка пешка - това хубаво ли е? Smile Rolling Eyes
Пет Окт 30, 2015 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Momchilov, поздравления за поредния завършен поход (Е-4)!

momchilov написа:
Чудя се ако някоя пешка(пешак, пешеходец, турист...)направи е3, е4 и накрая стигне е8 - това произвежда ли я за царица?? И изобщо ако е мъжка пешка - това хубаво ли е? Smile Rolling Eyes

Според правилата на шаха, при достигане на пешка "(пешак, пешеходец, турист...)" до последния ред на шахматната дъска (до крайната точка на туристическия поход), тя може да се произведе в царица, офицер, топ или кон. Като гледам времето, за което си минал Е-4 - ти май си се произвел в кон. Smile

П. П. Не можах да намеря отговор на въпроса може ли пешката при достигане на последния ред на шахматната дъска да си остане пешка, или трябва непременно да се превърне в царица, топ, офицер или кон.

momchilov написа:
... Лятото му е майката да се ходи - 4 часа повече светло - може да минеш и за 5-6 дена трасето. Примерно х. Яворов - з. Тевно езеро беше без алтернатива, а лятото бих се понапънал до х. Пирин. Отделно, реално можех да мина и без палатка, чувал,шалте,зимно яке - 5-6 кила надолу. При тея денивелации, предполагам времената можеше да са други...

Това според мен е добре да го напишеш в раздел "Спортни прояви", но не и тук. Smile

Алтернативата на х. "Яворов" - з. "Тевно езеро" е х. "Яворов" - х. "Вихрен" - нощувка - х. "Вихрен" - з. "Тевно езеро" (- х. "Пирин"). Smile

momchilov написа:
... ето малко снимки:
https://www.facebook.com/momchil.momchilov.39/media_set?set=a.10206529712473041.1073741854.1577528015&type=3&pnref=story
Не знам как да ги кача всички, а една по една не ми се разправя...


Най-лесно, бързо и удобно за разглеждане е качването на снимки в Гугъл Снимки. Качват се оригиналните снимки с непроменени качество, резолюция и информация. Най-лесно е и споделянето, разглеждането и свалянето от Гугъл Снимки.

За съжаление Гугъл за пореден път смениха платформата и се опитват да наложат новото Гугъл Фото, което има всички преимущества на Гугъл Снимки, но при него снимките в албума се подреждат автоматично, без да има възможност за преподреждане на същите.
Всъщност - Гугъл Снимки и Гугъл Фото са едни и същи снимки с различена форма на представяне, така че няма значение къде ще се качват и разглеждат снимките.

Тук съм описал накратко как аз работя с Гугъл Снимки. УТОЧНЕНИЕ: При натискане на бутона "Снимки" в горния десен ъгъл вече се влиза не в Гугъл Снимки, а в Гугъл Фото. За да се влезе в Гугъл Снимки може да се използва интернет адрес https://plus.google.com/photos/highlights.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Окт 30, 2015 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"stefan_iliev38"]Momchilov, поздравления за поредния завършен поход (Е-4)!
-------------------------------------------------

Благодаря за поздравленията.
За мен туризмът е спорт, та не виждам проблема и разликата. Не виждам лош смисъл на думата спорт. За мен е много по-приятно да ходя мотивирано и да виждам как се случва нещо, вместо да се влача. На Е4 бях сам, та като цяло гледах да съм по-малко време по хижите. Ако ти харесва нещо - обикновено му се наслаждаваш в по-големи дози - повече. Повечето хора засилват звука при хубава песен... Въпрос на вкус и на възможности.

Искам да споделя и още нещо, надявам се да не бъда наплют от тези за които туризма е разходка в парка:

Имах голям проблем с изкачванията. Напрактика спирах през 2-3 крачки. Забелязах, че това не е така когато дишам по-учестено и дълбоко. Не винаги става автоматично. Та ако някой иска да пробва - преди нагорнище - почнете да дишате често и дълбоко и не спирайте докъто се катерите. Не е чудодейно лекарство и иска практика, но като цяло при ходене - дишането трябва да е по-дълбоко и често за да работи по-добре машината. Другото е пиенето на вода. На най-последно място е храната. Това само в случай, че няма някакъв медицински проблем, временен или по-постоянен.


Последната промяна е направена от momchilov на Пет Окт 30, 2015 12:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 30, 2015 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А за кон се произвежда и всеки минал е3 - "като кон до емине", както му викахме в нашта група.. До е8 ми се струва че трябва повече... Rolling Eyes
Пет Окт 30, 2015 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
...
За мен туризмът е спорт, та не виждам проблема и разликата. Не виждам лош смисъл на думата спорт. За мен е много по-приятно да ходя мотивирано и да виждам как се случва нещо, вместо да се влача. На Е4 бях сам, та като цяло гледах да съм по-малко време по хижите. Ако ти харесва нещо - обикновено му се наслаждаваш в по-големи дози - повече...

Един приятел наскоро ми каза, че понеже се запалил по-късно по планината, решил да тича и да бяга - така виждал за по-кратко време повече от планината, което би му позволило да навакса пропуснатото. Smile

momchilov написа:
... Повечето хора засилват звука при хубава песен... Въпрос на вкус и на възможности.

Съгласен съм, но в твоя случай правилното сравнение би било дали хората засилват скоростта на възпроизвеждане на музиката в стремежа си да чуят повече от нея за по-кратко време и какво би станало с любимата песен при тези бързи обороти и "на тъмно". Smile

momchilov написа:
... Имах голям проблем с изкачванията...

Аз също имам проблем с изкачванията (за разлика от слизанията) и бих добавил към твоите съвети и ползването на щеки. Макар мнозина упорито да отричат ползата от тях, резултатите се видими, особено в края на деня.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Окт 30, 2015 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Щеките са - "a must", както биха казали инглишмените. При мен обаче основната полза е за по-голяма стъбилност, а не толкова да се набирам на тях. Смятам, че спестяват много вероятни разтежения и дори падания. Даже и ако не се внимава толкова. Високите обувки също са за препоръчване, но по-важни са щеките. Напоследък на по-леките участъци съм с маратонки, че високите ми обувки са ми малко като скиобувки Smile Но така е като съм се заблудил, че нортфейс имат хубави. Никога повече, освен ако нещо не се промени при тази марка!
Пет Окт 30, 2015 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Следваща
Страница 12 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov