ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Един оплетен трек в Непал
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Един оплетен трек в Непал
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Един оплетен трек в Непал Отговорете с цитат
Оплетен, понеже тръгнахме към Гокьо, пък се озовах на Кала Патар, а после до Гокьо не стигнах.... Както писах в темата за последното мотаене - тръгнахме си по план от Намче към Лундгенг, откъдето трябваше да минем през превала Ренджо Ла до Гокьо. Заради циклона Худхуд водачите прецениха (или се презастраховаха момчетата, защото няколко групи все пак тръгнаха), че не бива да се пробваме и се върнахме в Намче.
От там тръгнахме към EBC, с идеята да стигнем Гокьо през Чо Ла и да се върнем по долината директно в Намче. Това второто се получи, но без мое участие. Аз абдикирах в Джонгла заради стомашни неприятности и за трети път се озовах в Намче. После по обратния път към Лукла.

Ето една карта за онагледяване. Лунгденг (4350, на някои места го пишат Lumde), където ни застигна циклона, се намира между Thame и Renjo La:



Засега - снимки. Скоро ще ги и надпиша, но на англичански (заради колегите ми). Пътеписи също вероятно ще има, но за съжаление към момента нямам никакво време Confused
https://plus.google.com/photos/100661455321828014084/albums/6078167539326609281

п.с. Всеки ме пита за цената, бях с агенция и сумата в крайна сметка не беше малка, но не се оплаквам. Напротив. Следващия път вероятно ще отида отново с тяхно съдействие, но ще си организирам малко по-различно нещата. В общи линии вече знам от какво имам нужда и какво мога да скипна от цялото удоволствие. В интерес на истината най-трудно ми беше да преглътна идеята, че някой друг ми носи багажа и че ми се мотаят двама водачи в краката. През живота си не бях ходила някъде с водачи, за носачи пък да не говорим. Странно преживяване беше, но се свиква.

_________________
www.summitsweb.com
Сря Ное 05, 2014 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
avatar



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
О, на третия ден, като пръднах и ми потекоха водите по краката. И се почна една голеада. Тая с мен опяваше как съм могъл да се насера, а после и чистех тоалетната чиния, понеже се тръшна от дрисъка и тя! Посъветваха ме да не ям месо. Принципно там имало по аптеките някакви прахчета, които били много добри. Обаче за няколко дена, като се сменят по 3-4 климата, аз лично съм тръгвал от 1000 метра до 5000, самата храна и тя влияе и става мазало. Между другото декември е прекрасен за трекове, понеже е много чист, нищо че пишат октомври и ноември, като най-добри. Нагоре става студено, но при трекове с лоджи няма проблем. Облаци ако има, свършват до 3000 м. Другият път, ако има друг път, знае ли човек, отивам сам.
Сря Ное 05, 2014 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Е не Laughing

аз издържах две седмици преди да ме тръшне и не беше чак толкова зло, колкото го описваш. Но беше адски обезводняващо и понеже 2-3 дена не можех да ям - нямах и сили. Та в името на общото благо, реших че няма смисъл да пълзя в това състояние към Чо Ла и да ги бавя. Още се чудя дали не беше от височината - нямах главоболия, нямах проблеми със съня (напротив - спях си като пън), по-сериозни трудности с дишането усетих чак към Кала Патар... като нищо ме е треснала в стомаха, в допълнение към търчането от Намче нагоре - на третия ден от 3400 стигнахме 5500. Ама пък проклетото не се спря като слезнах, ами си ме държа до София. Квото - такова, да знаете че разтворимите електролити, които продават в Намче, са отвратителни на вкус, но все пак изправят на крака Smile

Декември се оказа много популярен - сега били на мода Коледни трекове, с новогодишна нощ в Намче. Чак ми се прииска да скокна пак, ама няма да е тая нова година Laughing

_________________
www.summitsweb.com
Чет Ное 06, 2014 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
gena



Регистриран на: 29 Юни 2009
Мнения: 50
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Носете си Имодиум, бе хора... Доказано действа почти безотказно ! Избягвайте месо, поне първата седмица и не търчете нагоре - колкото по-бавно, толкова по-далеко и по-високо. Следващия път ще знаете.

_________________
Където има воля има и път!
Пет Ное 07, 2014 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
avatar



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Понякога и имодиума на помага. Аз да питам авторката на темата, колко пари и излезе билета с катарските линии? Между другото, като е имало дупка 14 часа между полетите, при положение, че сте с тая компания, би трябвало да ви се осигори спане в хотел, поне в Манама съм спал и ял и возил и през нощта разгледах центъра Shocked. Всъщност не спах, а разглеждах. Манама е столицата на Бахрейн и е едната от трите по-известни междинки за Катманду, наред с Дубай и Доха. Градът е не по-голям от Бургас и доста красив, поне през нощта. Всичко е напълно безплатно, а тия градове нощтно време са доста по-красиви, отколкото, като пекне.
Нед Ное 09, 2014 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Първо - имодиум, лопедиум и смекта имаха краткотрайно и незадоволително действие. Месо не съм яла. Че се отърчахме, отърчахме се - грешка е, знам. Обаче така се стекоха нещата, че след като веднъж вече се върнахме от 4400 трябваше или да съкратим яко програмата, или да си дадем малко зор. Като цяло не бях съгласна с второто, но в името на мира се съгласих. И си го отнесох Smile

Второ - около 1000лв, купен през юли. Хотел нямахме на отиване, защото имаше по-бързи връзки. Имаш право на нощувка само ако няма по-бърз възможен вариант, а при нас имаше 2 полета за Катманду преди нашия. На връщане престоя ни беше едва 8 часа, но имахме хотел. За съжаление в него прекарахме едва 3 часа, а разходка из нощна Доха не ми изглеждаше добра идея. То там дишах по-трудно, отколкото горе Laughing
Две от мацките все пак се разходиха набързо, били са атракция - две сами жени в 3 през нощта по улиците на Доха Shocked

_________________
www.summitsweb.com
Пон Ное 10, 2014 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
леко-полеко. Засега съм стигнала само до Намче. В края на всяко има линк към следващата част.

http://www.gamina.eu/2014/11/nepal.html
http://www.gamina.eu/2014/11/nepal_7.html
http://www.gamina.eu/2014/11/nepal_10.html
http://www.gamina.eu/2014/11/nepal_12.html

_________________
www.summitsweb.com
Сря Ное 12, 2014 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Браво, колега! Направила си това, което си искала. Разказът ти е убедителен, заради самоиронията и полезен, защото дава представа не само за планините, които всички обичаме, но и за пътя, с всичките му непредвидими неудоволствия.
Пожелавам ти да видиш и останалите планини, които сънуваме.....
Сря Ное 12, 2014 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Да попитам-ползвал ли е някой от групата ви това:
http://sawyer.com/products/sawyer-mini-filter/
и дали върши работа по непалските мръсни реки??Аз си го взех предимно за нашите планини-от реки езера или дъждовна вода-за всеки случайWink но при по-сериозни замърсители за които говори Люси дали важи??
Чет Ное 13, 2014 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
не сме го ползвали. Ползвахме таблетки и капки на Lifesystems, добра работа свършиха. Моите проблеми явно не са били от водата, защото още някой щеше да пострада. Възможно е да съм се отнесла и да съм забравила да пусна таблетката, обаче.
Не се сещам какво имаш предвид под по-големи замърсители, но се срещаха хора които си пиеха тамошната вода без пречистване и без проблеми. Тя не е чак толкова мръсна или заразена, просто има непознати за нас бактерии в нея. Предполагам, че ако поканя непалец да си пийне от тевно, и той може да сдаде багажа.

_________________
www.summitsweb.com
Чет Ное 13, 2014 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
Е що са ви били двама водачи, че и и да носят ? Very Happy
Вие не сте от тези де, но ужасно ме учудваха туристи помъкнали багаж, все едно са на околосветско пътешествие братче. Носача с раница 90 литра и той с 60 ... и това на трек с лоджи. Моите сметки показват, че с малко по-оптимизарана екипировка (без всичко да е мега-хипер-ултра лайт) 12-13кг багаж без храната и теглото на раницата са напълно достатъчни. Ама по тая тема и Жоро преди време добре го беше описал ... само къде при него е още по лайт Smile

Инак не знам как беше при вас, но при нас се оказа, че можеш да береш сериозни ядове с TIMS/ACAP чекпойнтовете ако нямаш туземец със тебе. Гадовете си мислят, че ти си е бати скръндзата и едва ли не лично искаш да им правиш мръсно, като не наемаш водач или носач и откровено си се заяждат, като не видят такъв с тебе. На нас щяха да ни вземат документите понеже видиш влизаме в зона, от която теоретично можело пак да се качим нагоре ... демек с един пермит да влезем два пъти - пълна минавка. Трябваше да си дирим по телефона носачите, та те после се обясняваха. Късмет че имаха обхват. Та на теория може без придружител (карти, табели, книги, ГПС ... матрял бол), на практика обаче в ключови моменти може да се окаже много важно да имаш някакъв местен под ръка. Инак верно в 99% гида е излишен и само може да му се дивиш на опитите да бъде полезен. Това пак с уговорката, че става дума за по комерсиални трекове. За диви чукари и гори тилилейски не говорим.


Ааааада, та какво исках да кажа всъщност Very Happy ... много готино и свежо си го описала Smile Доста сходни емоции, макар и ние да бяхме на друг тип приключение и на съвсем друго място. Аз понеже не мога да пиша така само ще пльосна едни илядо снимки малко по късно Smile

Интересно място е Непал, спор няма ... трябва да се види и има прекалено много за гледане, за да стане тая работа с едно ходене.
Чет Ное 27, 2014 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Е пак ще ходим, какво да правим Laughing

Ние нали бяхме кифли с агенция - то водачи, то носачи, то чудеса... Моят багаж, който беше в носачите, беше 12-13кг. Някои от девойките бяха стигнали и минали 15 обаче. Водачите си носеха само личните неща в раниците. Честно казано - чувствах се като пълен идиот, че ми носят багажа. Не е за мен тая работа Rolling Eyes Да не говорим, че единия водач от време на време вдигаше някоя от раниците ни и цъкаше "heavy, heavy" - е кво хеви бе, то има-няма 5 кила с водата... то си ми беше и съвестно да товаря носачите с още, въпреки че ясно осъзнавам, че това им е работата Oops
От друга страна - наличието на водачи по чекпойнтовете ни спести всякаква комуникация с военните (или каквито са там).
От съвсем друга пък скоро Непал искат да въвеждат забрана за трекери без водачи. То това се чува от доста време, но сега след историята на Анапурна отново са решили да го въвеждат. Дали ще стане не е много ясно, че при тях държавната машина скърца повече (много повече) и от нашата:
http://www.theguardian.com/world/2014/oct/21/nepal-mountain-rules-himalyan-hiking-disaster

п.с. Снимки каза, чакам Smile

_________________
www.summitsweb.com
Чет Ное 27, 2014 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
avatar



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Водач: Sex


Пет Ное 28, 2014 1:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
Начи тя тая работа с принудителното наемане на водач не е нова и се дъвчи от няколко години (отначало беше само за соло-трекърите). Проблема като всичко, което прави от непалци е, че никой не гледа по далеч от носа си, прави се първосигнално и без замисъл за последствията или още по малко с оглеждане на алтернативи (ако предположим, че наистина има проблем за решаване). Разбира се основното което всички непалци виждат в това е повече $$$ за тях ... но акъла им е до там.

Всъщност един непалец не разбира, че основната идея особено на солотеркърите е именно да са сами и че иначе се губи смисъла. Не биха разбрали и защо искаш да си носиш сам багажа.
Те и още доста неща не разбират, но непалския мироглед е странно нещо и част от екзотиката ...

За драмата около Анапурна имам няколко статии в албума. Там спекулациите и мненията от всички страни вече станаха толкова много, че всичко си потъна в същия хаус от полемика и остана без последствия като драмата с шерпите началото на годината.


Но да си дойдем на думата ... ще използвам тази тема понеже и като заглавие съвсем си пасва и на нашето приключение ще пусна тука линка към албума с ужасно много снимки Very Happy

Идеята се роди в един скучен зимен ден, в който си висях на ПЦто и се рових из разни форуми и блогове на туристи и попаднах на една тема на двама немци обиколили Анапурна с колела. После установих, че то това всъщност си е доста популярен маршрут и за mtb и бая народ вече го е правил ... по черните пътища, XC стил, повечето с твърдаци. И както си планирах лятото да ходя с байка в алпите изведнъж плана се смени на ноември в Непал Laughing Започна се едно грандиозно събиране на информация и кроене на маршрут. Понеже класическото маане по черния път не е в нашия стил започнах да ровя за алтернативните фрийрай и AM маршрути по трекърските пътеки ... добавихме и качването до езерото Тиличо и въобще се заформи едно грандиозно приключение с две качвания над 5000м и с доста моменти на неизвестност и пътеки , къде не беше ясно дали някой някога е минавал с байк.
Иииии точно една седмица преди да идем некъв гаден циклон е*а мамата на целия план Evil or Very Mad Прохода беше затрупан. Загинаха хора. Всичко над 4000м беше вече абсурдно за каране. До Тиличо и пеша не можеше да се иде. Започна се едно трескаво прекрояване и мислене за план Б. Криво ляво го скалъпихме. Опциите бяха или да се кара от двете страни на прохода (първо до Мананг и после от другата до Муктинат) без да се мине самия проход ... тази опция беше доста тежка от към логистика и предполагаше бързане без резервни дни, много возене с джипове. Остана другата ... само Мустанг, където да има време да се помотаме и поразузнаем повечко и за финал прибиране през Пуунхил до Покара. Като отидохме на място все още всичко беше висящо. Проверихме пак каква е ситуацията на прохода, но положението с адекватна информация там е трагично. Мненията варираха от ... мъ разбира се, че може да се мине дори с колело до там тепърва още вадят умрели от снега. В крайна сметка и двете се оказаха верни, но към момента ние решихме все пак да си останем на план Б и да не геройстваме. Затова си отпрашихме към Мустанг където се развива и цялото действие на приключението. Беше със сигурност интересно дори и така. Уви част от маршрута хитч не ставаше за колело, но пък тая която ставаше беше забавна, а другата си беше просто красив трек, на който си носихме и колелата на гръб (т.е. носихме повече от носачите Laughing )
Съжалявам, че не видях долината на Мананг и Тиличо и че така и не се качих над 4000м ... но времето ще покаже дали някой ден ще има епизод 2 и дали ще е с колела. Cool
Пет Ное 28, 2014 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
А колко ви излезе "входа" в Мустанг, че официалната тарифа е $500 за пермит за 10 дена (за upper Mustang става дума).

А за скубането на чужденците не ми се и говори. Стигат до там да оскубват контактите от стаите, че да не си зареждаш телефона без да платиш. И всякакви други опити за цакане на дребно и едро. Някак чувството да гледат на теб като на касичка не е много приятно, но пък от друга страна западняците си плащат и не им пречи особено Rolling Eyes

п.с. една статийка за Анапурна, която четох още там, малко след събитията:
http://www.outsideonline.com/adventure-travel/asia/nepal/Why-Did-So-Many-People-Die-in-Nepal.html

_________________
www.summitsweb.com
Пет Ное 28, 2014 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov