ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
23.4km в Лозенска планина - с какъв завършек? - Зная вече!
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
23.4km в Лозенска планина - с какъв завършек? - Зная вече!
Автор Съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение 23.4km в Лозенска планина - с какъв завършек? - Зная вече! Отговорете с цитат
Средна Гора стига почти до София, при с.Герман. Тази планина е една от най-живите във всяко отношение, но по не ясни за мен причини, в тази си западна част е слабо посещавана за разходки. Откъслечните ми преходи покрай Ихтиман, Вакарел, Нови Хан, Лозен, Пасарел, Габра и Крушовица, ме накараха да се престраша и да заложа в проект истински преход от 23.4км, по билото на Лозенска планина.
Затова и пиша, да събера информация, от тези които са минавали по местата, които ме интересуват.

Ето маршрута:
-Начало от северния край на язовирната стена Панчарево;
-Голи рид;
-По билото до Дълга ливада;
-По ръба на Урвина падина;
-По билото до връх Здравчов камък;
-По билото до връх Бачул;
-От север минаваме покрай връх Мала Раковичка могила;
-По билото до връх Ланина могила;
-По билото до връх Абаджийски чукар;
-По билото до едно езерце което не знам как се казва, а после покрай Калугерски кладенец;
-Минаваме северно покрай връх Лескова могила, на път за връх Половрак;
-По билото до връх Половрак;
-По билото, през Рашова ливада, през Билото, стигаме връх Роден;

До този момент маршрута е с посока само изток, следва промяна на посоката към югоизток:

-По билото през местността Червени брегове;
-Нов завой само юг, посока връх Попов дял;

До тук маршрута е ясен, лесно откриваем, обозначен в картите и GPS подложките. И сега идва въпроса, на къде да се продължи? Дали да се продължи на юг към връхчето Трънливия Карляк и после връх Ушите, като от там се поеме на изток към с.Габра, като крайна точка... или още, веднага щом достигнем връх Попов дял, да се спуснем на изток към пътя за с.Габра и така да съкратим 6-7 километра?

Блазни ме и идеята, като трети вариант за завършване на маршрута, от връх Попов дял, да се мине покрай връх Трънливия Карляк и с дясен завой да се спуснем покрай скалата Дупките и пак в посока юг да се доберем до Пасарелски манастир Св.Петър и Павел. На картата за Витоша и Лозенска планина от издателство Домино, до манастира има обозначен мост над р.Искър, която я считам за сериозна преграда и не знам къде другаде може да бъде премината, освен през висящия мост до яз.Пасарел, който е доста далечко от споменатия манастир.

Като се знам каква съм кифла, правя сметката, че за прехода 23.4км ще ми трябват 8 часа. Това значи, че ще дочакам поне пролетното равноденствие, за да имам запас от дневна светлина.


Най-привлекателен завършек на маршрута ми се струва покрай Пасарелския манастир..

Основните два въпроса, които остават в тази тема са:
1. Съвет от вас, по кой от описаните завършващи маршрути да продължа от връх Попов дял (към с.Габра или към Пасарелския
манастир)?
2. Къде има бродове или мостове над р.Искър в отсечката между стената на яз.Искър и стената на яз.Пасарел?



.
.
.


Последната промяна е направена от urban на Чет Яну 29, 2015 12:16 pm; мнението е било променяно общо 6 пъти
Сря Ное 26, 2014 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
urban написа:
-По билото до едно езерце което не знам как се казва, а после покрай Калугерски кладенец;

Ако не сте ходили там да не се изненадате, че не е езерце, а по-скоро блатце. Местността се казва Радево ливаде и там е кръстопът - може да се слезе в Лозен през Ибров кладенец, през чешмата с върбата (сега не се сещам за името), към Пасарел, и в двете посоки към билото, абе важен кръстопът е, особено ако човек замръква и се чуди какво да прави най-бързо и лесно е оттам да се смъкне в Лозен Smile

От Половрак до Попов дял мисля че беше маркирано, въпреки че на картата на Домино не е.

urban написа:
До тук маршрута е ясен, лесно откриваем, обозначен в картите и GPS подложките. И сега идва въпроса, на къде да се продължи? Дали да се продължи на юг към връхчето Трънливия Карляк и после връх Ушите, като от там се поеме на изток към с.Габра, като крайна точка... или още, веднага щом достигнем връх Попов дял, да се спуснем на изток към пътя за с.Габра и така да съкратим 6-7 километра?

Трънливия карляк не е връхче, а склона на Попов дял, това са едни поляни обрасли с млади дръвчета и храстчета. Няма никакви тръни, напротив, това е една много хубава местност, само трябва да внимавате, че няма видимост и пътека също като се слиза отгоре.
Между другото имате и още една възможност - от Попов дял да слезете през параклиса Света Петка, също хубаво място и оттам да се слезе в Нови хан, откъдето има маршрутки до София.

urban написа:
Блазни ме и идеята, като трети вариант за завършване на маршрута, от връх Попов дял, да се мине покрай връх Трънливия Карляк и с дясен завой да се спуснем покрай скалата Дупките и пак в посока юг да се доберем до Пасарелски манастир Св.Петър и Павел. На картата за Витоша и Лозенска планина от издателство Домино, до манастира има обозначен мост над р.Искър, която я считам за сериозна преграда и не знам къде другаде може да бъде премината, освен през висящия мост до яз.Пасарел, който е доста далечко от споменатия манастир.

Пътеката до Пасарелския манастир "Св. Петър и Павер е страхотна, миналата зима бяхме там, опитахме се да качим и Половрак, но бяхме тръгнали наобяд и щяхме да замръкнем, затова се отказахме. Вижда си отгоре язовирната стена и е пълно с шипки Smile Чудесен край на прехода, особено съчетано с шкембе чорба и дробчета в кръчмата в Пасарел Wink
При манастира има мост:

После се излиза на един земен път, който върви все покрай Искъра, пътя излиза на Самоковско шосе (има една жълта табела за манастира там, забелязва се като се минава с кола по шосето) и после по асфалта се стига до отбивката за Пасарел.
От манастира нагоре до някъде има синя марка:

После изчезва, има завързани ленти и парцали по дърветата и шипките до Русамските ливади.
Има и друга възможност - знам че от манастира може без да се пресича Искъра да се върви покрай него и да се стигне до Пасарел, но не съм минавала и не знам какво е положението там, дали няма да бедствате някъде без пътека.
Третата възможност е като се спуснете през Трънливия кърляк да излезете на пътя, който минава през Русамските ливади и който слиза в Пасарел, минавали сме по него.

Може би има значение и транспорта, до Долни Пасарел има градски транспорт, който макар и на един час е редовен и е до десет часа. В Нови хан и Габра ще е сложно с прибирането, ако замръкнете, освен ако не си осигурите транспорт, който да ви прибере Wink

А, да, поради това, че част от пътеките са пътища, може да газите сериозна кал пролетта. Sad
Но пък какви цветя има... Very Happy

***

Забравих да напиша - мислите да се движите предимно по билото, трябва да помислите за водата, особено ако улучите топло време. Няма много чешми по пътя ви.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Ное 26, 2014 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията!

Миналата събота през с.Лозен се качихме до в.Половрак. Минахме покрай известната върба и чешмата, на разклона на черните пътища. До там трябва да се върви само по пътеките за туристи, защото off-roud -аджиите са се оляли, изорали са всичко по черния път. Също така има акция по планувана сеч в гората и тежките камиони са направили коловози дълбоки 70-100см и ужасна кал.

В същност, за спрягания път от 30км ми хрумна на в. Половрак, защото от него много добре се вижда трасето в посока на изток, към Попов дял. Това което не се виждаше отгоре е именно вашата информация за пътеките там, спускащи се към Пасарелския манастир.

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/10750483_291428911066366_1213040160984148923_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/t31.0-8/10818246_291428907733033_243519796148479913_o.jpg
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/10484157_291429377732986_8765077499384011651_o.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t31.0-8/10644489_291428934399697_3744274995602857643_o.jpg


Последната промяна е направена от urban на Сря Ное 26, 2014 10:12 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 26, 2014 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Когато решиш да правиш прехода, пиши. И аз бих се присъединил. Лозенска е страхотна планина!
Сря Ное 26, 2014 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Маршрутът не е лош, но ми се струва доста разточителен. През вр."Попов дял"-"Трънливия карляк"-манастира "Св.св.Петър и Павел"- с."Пасарел" излиза над 30 км.,което прави около 12 ч.преход.
От вр.Роден варианти:
направо по пътя/горски път/ за гр."Нови хан",минава се покрай тракийският култов обект "Гарван камък"/ 42 35 8 23 34 31 / копирай така написаните координати в полето за търсене на Google earth,споменаването на местности не дава точна представа.
Към София има редовни маршрутки. Вариант:заобикаля се града от запад и напряко до гара "Елин Пелин"-от моста на магистралата
/ 42 35 42 23 35 26 / до гарата-4 км., до центъра на гр. "Нови Хан" 1.5 км., реално пътят се удължава с 2.5 км.-0.5 ч./
Отговор на въпросите :
1.Игнорирай с."Габра". През манастира Мариана е обяснила, в допълнение:по описаният в началото маршрут от върха излизаш на "Русамска ливада"в т./ 42 32 50 23 33 14 /Информативно за продължението можеш да ползваш един мой кръгов маршрут: "Пасарел-вр.Равуля-Пасарел"-изтегля се от: http://dox.bg/files/dw?a=8da1ae3c97
Снимки от същия:
http://muledomuz.snimka.bg/bulgaria/ot-psarelskiya-manastir-sv-sv-pet-r-i-pavel-k-m-vr-ravulya.744278
2.Мост при манастира: 42 35 8 23 34 31 -снимката на Мариана
Импровизиран мост: 42 32 14 23 31 15-дано не е отнесен!
Стабилен мост: 42 32 8 23 30 33
По предположението:от манастира в посока с. "Пасарел"от дясно по по течението на реката има път,древен, останал още от траките и вероятно до изграден от римнялите. Преди изграждане на язовира единствена връзка между "с.Пасарел" и манастира.Към момента ясно личат изградените подпорни стени и просечените скали по трасето,същото на много места е отнесено от свлачища,силно обрасло и туристически непроходимо.
Снимки от различни сезони:
http://muledomuz.snimka.bg/bulgaria/po-traseto-na-rimskiya-p-t-ot-pasarel-k-m-manastira-sv-sv-pet-r-i-pavel.723968
Збл.първите 20'тина снимки от първия албум са на част от трасето от манастира към селото.
Пет Ное 28, 2014 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Петре,
Утре (събота) ще направя кратък, разузнавателен поход от месността Червени град (под яз.стена на яз.Искър) през мостчето до Пасарелския манастир, до Русамска ливада и ако остане време до в.Попов Дял... после наобратно.

Разгледах и снимките ти, интересни са ми...благодаря!

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Пет Ное 28, 2014 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Доклад от разузнаването..
Днес 29.11.2014 направихме проучвателно изкачване на в. Попов дял, по маршрут Пасарелски манастир св.Петръ и Павел до е.Попов дял. Пътеката започва 5м над Пасарелския манастир, обозначена е добре (отначало с бяло син маркер) после се гледаи за лентички по клонките (както казваше Мариана). Трябва да се внимава, когато се стигнат Русамски ливади, пътя минава през нещо, като обширна поляна, тогава трябва да се търси до пътя в ляво, един восок дъб с три ствола, от който се тръгва веднага наляво (северо-изток) през поляната. Така се напуска черния път по който се движите до момента и трябва да се търси по дърветат в края на поляната, маркер в бяло и червено. Вървейки по този маркер отначало се движите в посока билото, а после по самото било, докато стигнете върха.
Ако случайно пропуснете този триствол дъб и продължите по черния път, той продължава в посока с.Габра, но след известно време има разклонение водещо на север и в крайна сметка, след голям обход в източна и после северна посока, пак ще стигнете до върхът. На самия връх има каменен маркерза връх, зелено сандъче представляващо малко параклисче, закаченона едно дърво и три табели обозначаващи върхът, посоката към в.Половрак и посоката към Пасарел.

От Манастирът пътя е около 2:30 часа спокоен ход с почивки за снимки. Връщането е 2:00ч, като сеъзерцанието на яз.Искър и околностите е постоянен спътник. Ще приложа снимки утре. Направихме и запис на трак, но още не знам какъв е резултата.

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Съб Ное 29, 2014 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Ето и по-подробно как протече разходката до в.Попов Дял в Лозенска планина:


Цецко и Ива ни взеха с автомобил (за краткост Корабът). В кокпита имаше вграден нивелир, който ми даваше частична сигурност особено след, като се возех в притиснение, на мястото на шофьора, но там нямаше педали и кормило..



Първоначално се возихме спокойно по Самоковско шосе до с.Пасарел, подминахме разклона с моста за него и след 300м подминахме и втория мост за селото. Следва изкачване към стената на яз.Искър, първо има права отсечка 500м следва полу-дясен завой и нова права отсечка към 600м, зад която се крие нов дясен завой. Мястото за отклоняване към Пасарелския манастир е по черен път, точно в края на тази втора права отсечка (преди мантинелата на завоя в ляво). Мястото е обозначено с ръждясала (бивша жълта табела) "Към манастира". Черния път е с посока на Изток, като е проходим за всякакви автомобили, а разстоянието доманастира е към 1.8-2.0 Км. В озновната си част, пътя се намира между р.Искър и Самоковско шосе, като лакатуши покрай реката и гледката ни подготвя за красотата на предстоящото приключение. В крайна сметка, пътя стига през плитък брод в р.Искър, пред входа на Пасарелския манастир. Там срещнахме и мъжа който се грижи за манастира, човек от с.Пасарел. Веднага сподели мъката си, че няма подкрепа от никой, а той вече се е изморил сам да поддържа манастира цели 20 години. Питах го за пътеката към в.Попов Дял ( Попов връх, както го наричат тук), която в основни линии е посочена на картата на "Домино" за планина Витоша и Лозенска планина. Човекът се опита да ни откаже, защото сме щели да се загубим. "Лани" жена с дете, била запалила свещичка в параклиса и тръгнала на разходка в тази посока, после се изгубила и трябвало с пожарна и спасители да я издирват!



Ако сте без кола, за да преминете р.Искър, пред манастира има порутен пешеходен мост, по който може да минете.



Началото на пътеката е над манастира, започваща с дясен завой и ясно изразен профил на изсечена пътека в скалата. Върви се през дъбова млада гора примесена с иглолистна растителност.




По камъни и дървета има бяло-синя маркировка. Тази пътека е разположена на източната страна на образуванието Равулското кале. След около 1Км, пътеката преминава през едно поточе и завива надясно, а след още 50м наляво с посока нагоре към билото на поредния хълм. При този ляв завой може да видите една стара изоставена пътека, но много обрасла със саморасляци. Не тръгвайте по нея, а се огледайте по-обширно за бяло-червен маркер или бели панделки или връзчици по клоните на храстите. Тези белези подсказват за "правилната пътека", по която трябва да се движите. Тази нова отсечка е дълга около 600м. Отначало е относително стръмна, но към края си става почти равна. Именно там трябва пак да се оглеждате за панделки, връзки, шишенцаи или дори истински чорапчета, по клонките на храстите, защото подходящи стволове за маркерите бало-червено няма. Малко преди да стане съвсем равно, пътеката извива силно надясно и ви извежда на билото на изкаявания хълм. След няколко десетки метра се пресича и черен път идващ от север. Щом сте стигнали на равното, значи отляво ви е останал Шаторски валог, а напред се е открила просторна гледка към Русамски ливади и над тях в.Попов Дял. Вече е лесно, вървите сякаш по летище:



Както написа Мариана, по някои храси има завързани панделки. Пътя по който се върви го има върху споменатата карта, както и на off-roud картите за навигационни устройства или Андроид телефони. След около 15 мин преход се стига до самите Русамски ливади и до друг черен път, който идва от север и по който може да се стигне до с.Лозен или с.Пасарел.


{тази снимка показва пътя идващ от север (идва от дясно), а вие сте обърнат с лице на юг, защото е правена на връщане}

Същия път продължава на изток към с.Габра и Чупрене. Тръгнете по пътя за с.Габра, надясно (изток). Сега се движите през открита ливада с храсталак и драки. След 200-300м търсете до самия път (от лявата му страна) един дъб с три ствола. За друг ориентир не се сетих, но той е важен, защото точно до него след, като го подминете малко трябва да търсите по ръба на поляната който е на 50м, бяло-червен маркер за пътеката.
Щом намерите пътеката движението е основно в дъбова и борова гора, а самата тя е доста обраснала със саморасляк:



Веднъж намерили пътеката, не може да сбъркате пътя, следвайки маркера. На едно място има разклон, където има маркер, но и нещо много интересно за мен - забито PET шише в едно дърво, кората му е обраснала около шишето и то се пълни със сокове на дървото:



На споменатия разклон завийте надясно и следвайте бяло-червения маркер. След около 20мин изкачване пътеката излиза на било. Малко е трудно да се определи дали е било защото всичко е обрасло в хубава дъбова или букова гора, но това е така, било е, особено като срещнете и намиращата се там билна маркировка, която отново е бяло-червено. Следвайки маркировката и вървейки по билото ще стигнете в.Попов Дял:


Както се вижда от снимката (виждат се 4-5 маркера), в този участък някой грижовен планинар е маркирал усърдно през едно дърво..

При тази отсечка се движим в гора, която е много "жива", пълно е с гъби, синигери и присъствие на всякакъв живот...










Да не забравяме, че сме на височина 1100м и сме 29-ти Ноември!

Следвайки маркировката и пътя стигаме неусетно до върхът:



Пътя минава на 2м от пирамидката (гранитен квадратен камък) обозначаваща върхът. Камъка е поставен в центъра на кръгот други камъни, който първоначало помислих за огнище Smile



Наблизо до едно дърво има закрепен зелен сандък, от който е направено нещо като параклисче, в което има няколко картички на светци... и свещички, ако иска посетителят на мястото, да запали , за здраве и почит.



В кутията намерихме и списък с имена на посетили върха...



Мястото на върха не може да се подмине или изпусне, защото е маркирано с табели и е лесно откриваемо:



Доволни, снимахме се, изядохме по един сандвич и тръгнахме по обратния път.


(той Цеци така си гледа)

Въпроса, който ме глождеше при създаването на тази тема, вече не е актуален. Неизвестните свързани с прехода между в.Попов Дял и Пасарелски манастир са изяснени. Вече нищо не пречи, да докарам моята банда в Лозенска Планина и да направим замисления преход от 23.4Км, започващ от стената на яз.Панчарево, през в.Половрак, в.Попов Дял до Пасарелски манастир (и накрая кръчмата в с.Пасарел).

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!


Последната промяна е направена от urban на Пет Дек 19, 2014 5:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Ное 30, 2014 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Края на миналата седмица, направих преглед на маршрута, от стената на яз.Панчарево, по билото на Лозенска планина, до в.Бачул. Маршрута е маркиран и проблеми с пътеката няма. Практически с проверката на това трасе приключи изясняването, от къде точно ще направим майския преход през 2015г. Разходихме се от към Пасарелския манастир, към в.Попов дял, после се разходихме от другата страна на маршрута при Панчарево и практически минахме по началото и края му. За пролетта остава наред със споменатите отсечки, да минем и средния маршрут, по билото между в.Попов дял и в.Бачул.

Поставих GPX трак за изтегляне, с маршрут от северния край на стената, на яз.Панчарево до връх Бачул.
(изпробвано със Андроид app - Osmand, Ourxmaps)

За тези които, нямат собствен транспорт или шофьор, който да ги прибере от крайната точка на прехода, вероятно ще бъде добре, старта да се направи от Пасарел, а вечерта, като се спуснат покрай яз.Панчарево да си хванат маршрутка или гр.транспорт (във всеки случай е по-близо до София).

Ако случайно се съберем повече хора (което не ми се вярва много), може да се разделим на две части (отбора) и половината да тръгнат от яз.Паначрево, а другите от с.Пасарел или Пасарелски манастир и групите да се срещнат някъде по билото, по средата на пътя. При желание, двете групи може да държат връзка на обхват PMR 446MHz (накой канал).




За сега насрочена дата на похода е 16.05.2015г. В този ден Слънцето изгрява в 06:04ч, залязва в 20:43, като продължителността на деня ще бъде 14:39 часа.
.
.
.

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Пон Дек 08, 2014 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Хубава идея,виждам вече има и дата. По "план" имам минаване по маршрут: гара Елин Пелин/г. Нови Хан/-вр.Попов дял-с. Пасарел/през м. Гарванец,над скалите/, може да се съчетае нещо.
Една рекомендация:не си заслужва подсичането от север на Мала Раковичка могила,не е нещо красив път, при валежно време мястото не е отцедливо и е много кално.

На снимката:в ляво масива на могилата, пътят е в посока вр.Бачун,поляните преди премката.

Алтернативно може да се мине по билото през върхът,върви се по маркирана пътека/червена маркировка/ с красиви панорами.


На снимките:от вр.Бачун направо през кота 1150,стръмно спускане и леко изкачване до премката, тук от пътя се отклонява билната пътека, в дясно вр. Ланина могила.
https://plus.google.com/u/0/photos/107134206014018464889/albums/6091644082343360625
?имаш ли записан трак от манастира към вр. Попов дял?
Вто Дек 16, 2014 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Да, мога да го кача тук трака. Започва от Самоковско шосе, малко след като се подмине с.Пасарел, в ляво започва черен път стигащ до Пасарелски манастир (отклонението от главния път е маркирано със стара ръждясала жълта табелка "Към манастира"). Щом стигнете до манастира, пътеката започва в ляво, зад "гърба му". Има маркировка и пътеката е ясно обособена, не може да се сбърка. Върви се около 800м и се преминава в дясно през едно поточе. Там трябва да се внимава, защото е имало стара маркировка, която подвежда малко и нова, която е "правилната". Подвеждането се изразява в това, че като минете поточето и вървите 20м първо виждате старата маркировка в ляво, но не тръгвайте по нея а продължете още 15м и гледайте пак в ляво за по-прясна маркировка и парцалчета по храстите. Принципно няма страшно от където и да се мине, ако се движите все на север (нагоре по баира), така ще стигнете черен път и по него до Русамска ливада. Щом стигнете Т-образно кръстовище с друг черен път продължете напред (леко в дясно) и след около 200м се оглеждайте за един много разклонен дъб с много стволове, защото той е единствения който може да се използва за маркер..защото се намирате на широка ливада с трева и шипки и няма други ориентири. Дъба е до самия черен път, а пътя върви в източна посока. Подминете дъба 50-100м и свийте в ляво до ръба на поляната, където по дърветата трябва да откриете бяло-червен маркер. Така влизате в гората под в.Попов дял. Влезнете ли в гората, след 10-15 мин ходене ще стигнете отново Т-образно кръстовище, завийте надясно (нагоре). После само следвайте маркировката и ще стигнете върхът. В приложения трак има две "примки". Правилния маршрут е при малката примка дясния клон, а при голямата примка левия клон, това е пътя без отклонения и флуктуации около него.

Картинка на трака в Гугъл мапс:



Трак Пасарелски манастир - в.Попов дял
(за да може да се види/изтегли трака, потребителя трябва да има акаунт във Фейсбиук..)

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!


Последната промяна е направена от urban на Сря Дек 17, 2014 2:49 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Дек 17, 2014 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
urban написа:
Принципно няма страшно от където и да се мине, ако се движите все на север (нагоре по баира), така ще стигнете черен път и по него до Ланина поляна.

За пръв път срещам името Ланина поляна, къде сте го видели, на някоя карта или местните хора така я наричат? Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Дек 17, 2014 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Забележката е правилна, аз съм сбъркал.., а грешката е съществена, което е недопустимо да се прави..
Обещавам да съм по-концентриран при писане на такава информация, защото може да има неприятни последици ако някой я ползва!
Приемам критика.

В предишния пост, "Ланина поляна" е поправено на правилното "Русамска ливада".

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Сря Дек 17, 2014 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Поиграх си с MapSource и премахнах някои отклонения от публикувания преди това трак до в.Попов дял.





Ето новата изчистена версия
(за да се изтегли файла трябва да имате акаунт във Фейсбук)

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Сря Дек 17, 2014 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
urban написа:
Поиграх си с MapSource и премахнах някои отклонения от публикувания преди това трак до в.Попов дял.





Ето новата изчистена версия
(за да се изтегли файла трябва да имате акаунт във Фейсбук)

Понеже виждам че систематично правиш screenshots от твърде неинформативната карта на Google и си помислих че може да не си забелязал тази възможност, да спомена че ако отвориш в browser с включен Javascript следния адрес:

http://www.kade.si/index-ol3.html

и направиш drag-and-drop на gpx файл върху тази страница, той ще бъде показан върху картата, с автоматично нагласено позициониране и ниво на приближение, така че да бъде видим целия, ето така:


Сря Дек 17, 2014 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov