ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Заслонът на връх Руен, Осогово
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Заслонът на връх Руен, Осогово
Автор Съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Заслонът на връх Руен, Осогово Отговорете с цитат
В събота вечерта пристигнах на връх Руен. Нащраках няколко снимки преди да се скрие слънцето и отидох да се скрия в заслона. Духаше бурен вятър, температурата минус десет, абе ясно и слънчево, ама условията си бяха тежки. Изчистих дебелата скреж по вратата и понечих да я бутна и вляза по-скоро на завет. Но за моя неприятна изненада вратата нещеше да се отвори!! А сега де?! Баш сега ли намери да заяжда вратата в това време? Удрях няколко пъти с тяло вратата - не ще и не ще. Обиколих да проверя прозорците дали някой има дръжка за отваряне. Прецених, че нямат, защото не можех да видя добре - бяха силно обледени. Върнах се при вратата и продължих да я блъскам. Не след дълго вратата се открехна леко, около три пръста, достатъчно да се убедя с очите си, че от вътрешната й страна е навяло доста сняг, до половината на вратата. Ами сега?! Да нощувам навън? Набързо го пресметнах и този вариант не беше приемлив. Снегът беше бетониран и да се окопаваш не става. Единственото, което можех да направя е да се свия зад заслона на относителния завет, пъхнат в чувала и завит с найлон(срещу вятъра). Така и щях да направя, но реших да поблъскам още малко. Успях да отворя още вратата, колкото да си пъхна главата. Е, излязох късметлия. Съблякох якето и единия полар и се напъхах в малкия отвор като пещерняк тесняк. Трябваше да си искарам всичкия въздух, за да ми мине гръдния кош, а той станал широк от планинарстване Smile Все пак накрая се озовах от другата страна и започнах да изривам снега по посока на едно от двете помещения. Изринах снега, отворих вратата, взех багажа и се прибрах вътре. Харесах си помешението вдясно от вратата. Вятъра доста звучно се блъскаше в стените. От цепнатинките по каменния зид подухваше. Пламъкът на свещта гореше леко наклонен. В заслона има дърва, брадвичка и две печки. Това, което става за ядене са три супи на прах и хляб и половина. Откъм изолация, както казах е много зле - от стените лъха леден въздух, който то отнася парата от дъха и държи пламъка на една страна. Това, разбира се, когато духа. Но на такъв връх, сещате се, вятъра е господар. На следващия ден сутринта изринах още сняг, но този път навън. Преди да тръгна заковах два пирона (един на касата, другия на вратата) за по-добро затваряне. Причината за навелия сняг вътр е недобре уплътнената врата. При силен вятър са достатъчни няколко малки цепки, за да навее един метър вътре и да подпре вратата. Затова стегнах здраво вратата на двете места и я уплътних отвсякъде с хартия от вестници, така че да не останат никакви процепи. При това положение съм сигурен, че следващия път няма да има проблеми при отваряне. И за да не изиграе лоша шега на някой е силно препоръчително следващите посетители отново да уплътнят вратата (дори ако трябва да си носят по един вестник за целта), така ще гарантират влизането на тези след тях.

Маршрутът беше следния: х. Осогово-вр. Кюнек-вр. Човека и по билото до Руен; на следващия ден спускане към Гюешево по червената маркировка, която е дадена на картата (btw тази маркировка въобще не я видях в гората-слизах без пътека, по черен път и пътечки, но без маркировка). Ако някой е слизал по нея нека каже има ли такава маркировка или не.

За тези, които искат да се разходят из Осогово пред компа ето снимки
Пон Яну 19, 2009 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Браво, че си успял да отвориш вратата. Не съм ходил зиме там. Всъщност наскоро направихме опит да се качим на вр.Руен, но се отказахме поради мъгла.

Ако аз бях на твоето място и вратата не се отвори, бих се върнал назад по следите на снегоходките ми обратно и да пренощувам на заслон Превала. Не бих рискувал да спя на открито в този ветрилник. Smile

Браво за похода! Smile
Пон Яну 19, 2009 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Брех! Е каква е тая работа!? Що за хора са това да не затворят вратата и снега да влиза вътре. А ма че безотговорна работа! Оставаше и отвън да спиш. Confused

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Яну 19, 2009 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
windrider



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 41
Местожителство: София, Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Леле Цецооо,
ти си снимал, снимал, та си се забравил. Wink Wink
Много яки снимки. Поразходих се из тях на един дъх.

_________________
Животът е такъв, какъвто си го направиш!!!
Пон Яну 19, 2009 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Цецо,
както винаги, каквото пишеш, се чете много бързо, на един дъх. Добре е, че не си спал отвън. Имало е хубаво време и видимост, но снимките са много и не успях да стигна много назад. Ще покажеш ли тоя заслон на върха?

_________________
Вто Яну 20, 2009 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ето Kat:




Speedy, вратата си беше затворена, но не се затваря плътно и от процепите навява вътре.
Дженгал, да се върна към заслон Превала също беше вариант, но не по стъпките си, защото снега е силно фирнован и заледен и такива не остават. На мен просто ми се искаше, мерак ми беше да остана на върха и ако не бях отворил вратата, въпреки вятъра щях да остана да нощувам на завет до заслона Very Happy Ако имаш 2 на 2 метра найлон и хубав чувал може да нощуваш и при по-лоши условия и при това да ти е топло.
На заслона просто му трябва една плътно затваряща се врата и ще може да се разчита на него.
Вто Яну 20, 2009 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за снимките... харесва ми как е обледенена постройката Smile

..относно вратата.. не ми се струва, че някой ще се трогне от проблема с отварянето и навяването, та да се погрижи с нова порта Rolling Eyes

_________________
Вто Яну 20, 2009 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Да не отварям нова тема, пускам снимки от Осогово от събота. Направих първото ми зимно качване на вр.Руен и много ми хареса! Който не е бил на планина в събота, само трябва да съжалява...

А за заслона на вр.Руен - напълно е затрупан със сняг, даже не си личи дали е заслон или просто един голям камък.

Вчера в Кюстендил все още имаше сняг, а в селото над Кюстендил - Богослов - 30см сняг...После питах един от бензиностанцията на изхода от Кюстендил - имало е 70см сняг в този град, когато е ударил средиземноморския циклон миналия уикенд.
Пон Мар 30, 2009 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Тази планина зимата е най-красива! Хубав пътепис както винаги!
Пон Мар 30, 2009 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Браво Жоро. Много хубав преход си спретнал. Снимчурите са много хубави, поне на мен много ми харесаха. Respect Clap
Върхът не е ли Човека, писал си Човекo? И една бележка, Предел, не Предела.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Чет Апр 02, 2009 5:39 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 30, 2009 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!

Ами не знам за този връх, но ако не се лъжа, на картата на Осогово в ресторанта на х.Осогово е означен като Човеко. Все още нямам карта на Осогово в себе си. А за прохода между Рила и Пирин - вече го редактирах - на Предел.

Smile
Чет Апр 02, 2009 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Карта на Осогово ако ти трябва - имам 1:25 000

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 02, 2009 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
бе за тоя връх - Човека или Човеко, и аз съм го чувала и чела с "о". Преди много време, като посетих хижа "Осогово", там имаше една карта на тая част от планината, и много се чудех дали да не я прекопирам, преснимам или каквото и да е .. щото не се намираше такава на тая планина. Та там също го пишеше тоя връх с "о".
Жоре, чб-те снимки не са лоши, но им трябва мааалко повече контраст Very Happy

тези са екстра :





И това е интересно.


Поздрави!

_________________
Пет Апр 10, 2009 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
shark



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 23
Местожителство: София

Мнение Върховете на Осогово Отговорете с цитат
Привет!

Попаднах на тази тема търсейки малко инфо за върховете на Осогово. Преди всичко браво за яките разходки и страхотни снимки!

Предполагам, че в хижа Осогово ще мога да попитам за пътеките във високата част на планината, но ако някой желае нека да сподели за останалите върхове освен Руен. Какво време би искал един преход подобен на този на Друм: х. Осогово - вр. Кюнек - вр.Човека - вр.Руен и обратно до хижата?

Един страничен въпрос. Видях че Дженгала е писал на една своя снимка, че Царев връх е в Македония. В wiki-то пък го срещам сред Върховете в България над 2000м. Нуждае ли се от поправка статията в bg.wikipedia.org? Smile
Вто Авг 18, 2009 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
През Кюнека, Човека и т.н. до Руен може да са ти необходими около 4-5 часа в едната посока.

Онзи Царев връх (в уикито) се намира в Рила.
Wink
Сря Авг 19, 2009 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov