ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Харман Кая-Адам Кая-Сладкодум-Абразивните кладенци-Гоук Ин

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Харман Кая-Адам Кая-Сладкодум-Абразивните кладенци-Гоук Ин
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Харман Кая-Адам Кая-Сладкодум-Абразивните кладенци-Гоук Ин Отговорете с цитат
Харман Кая - Адам Кая - село Сладкодум - Абразивните кладенци - скалните гробници край село Пчелари - пещера Гоук Ин

Напълних Родопският форум с теми, но с интересни и според мен малко по-непознати обекти! Smile

ИЗГУБЕНИТЕ РОДОПИ ЧАСТ 5 - Бедственото положение. Cool

Няколко области в страната бяха в капана на зимата. В северозападна България снегове затвориха проходи и откъснаха села от света. В южна, наводненията изливаха реки по пътищата. В такова време тръгнах да търся Изгубените Родопи! В мъгла, дъжд, пълни с вода дупки по пътищата и свекли се земни маси поех по трудният път! Денят се очерта дълъг и изпълнен с предизвикателства. По прогноза, едва след обяд щеше да се отвори прозорец и да спре да вали. Запълних преди обедната дупка с ранно тръгване, минавайки покрай няколко манастира, които буквално са покрай пътя, но никога не бях посещавал.

След това, вече навъртял солиден километраж заради свлекли се пътища и търсене на алтернатива, запъплих към град Кърджали и Родопите. Едва в късният следобед стигнах в село Равен. Не знаех къде се намира "Човекът", скала нарочена за светилище, с името Адам Кая. Обикалях призрачните и пусти улици с течащи реки - питах тук, питах там, всички вдигаха рамене. Тръгнах в посока махала/село Долна Чобанка. Не щеш ли насред път срещнах пастира Лютви. Човекът се оказа сговорчив и се качи в колата да ме заведе до някои от скритите части на светилището Харман Кая, а после и до Адам Кая! Усмихваше се странно, защото му вметнах как никой не знаел за "Човекът" Адам Кая! Smile Но не толкова странно бе това, колкото това, че още с влизането си в колата, ми подаде част от еленов рог. Очите ми буквално светнаха. Такава находка търся с години по дивите места на България, с години......... Лютви се яви като месия и просто така от сърце ми даде рогът, който явно току-що бе намерил в гората. Оставаше час до тъмнината. Без този човек щях да изгубя ценно време и да се наложи да остана в село Равен още един ден, за да търся и снимам Адам Кая, който знам че е на пет минути пеша от колата и последните къщи в селото. Но село Равен е дълго, с множество черни пътища извеждащи до последни къщи вляво и дясно......... Странно излъчване имат Родопчаните. Не искат нищо в замяна, а само се подсмихват като разберат как някой е пропътувал 500км. за една снимка на скали! Smile

Бързо въведен в местната обстановка започнах "нащракване" в мъгливото време на светилището Харман Кая. Скали, отвори, кладенци в скалите и пещера скрита от повечето туристи в основата на масива.





Кладенци изкопани върху скалите.









Релефни форми върху скалите на светилище Харман Кая.





Скални гробници може би.



Изгледа към долината.





Тревна площадка до скалните отвеси.



С Лютви сме в подножието на скалите до пещерата между двата скални масива.



И самата пещера.







Без пътека, по хлъзгави скали минути по-късно стигнахме скалното светилище Адам Кая, по прякор "Човекът". Smile





След по-малко от пет минути всичко потъна в мрак и непрогледна мъгла идваща от долината. Родопите, макар и на ръба на светлата част ми показаха част от своите тайни. Бях доволен! Изпратих водачът си и по тъмно поех по пътищата към село Морянци и изгубеното, обезлюдено село Сладкодум. На няколко пъти почти излязох от пътя, въпреки че се движех с 15-20км/ч. Толкова гъста и коварна беше мъглата. Стигнах в село Морянци късно през нощта. С приглушено осветление, кални улици и мъгла ме срещна обстановката тук. Всичко ми беше дошло в повече и исках само да се наспя. Разпънах си палатката. Чакаше ме ставане в 4 часът. Исках да измина двучасовият преход до село Сладкодум в тъмнината и на развиделяване пред мен да изникнат призрачни останките на някогашни домове.

Петлите изтрещяха още в 3 и изнесоха такъв концерт, на какъвто не бях ставал свидетел... Отначало грачещи като стари врани, в последствие с разпяти и меко-звучни гласове! Smile Направи ми впечатление, че петлите са 1:1 като кучетата! Smile Един да се обади и предава заразата към всички останали дворове! Smile Така де, не ме оставиха да спя. Събрах си палатката и мислите, и поех по черен коларски път пълен с кал и коловози с отичащи се води... Газейки до над глезените си, оставих зад себе си мъждукащите прозорчета на село Морянци. Мъглата беше толкова гъста, че постоянно губех пътя от очи!

И точно както го бях замислил, на развиделяване бях там. Сигурно повечето от вас биха ме помислили за луд да газя в кал до уши по тъмно, далеч от дома..... Атмосферата по тези места е неповторима. Къщи, пусти пътеки, зидове, призрачни стълбове.



Улиците тънеха в кал и разруха.



Имаше един филм за атомната електроцентрала Чернобил и призрачният град ПРИПЯТ. Изписвайки думите град Припят в търсачките човек настръхва... Там са изселили принудително и без много много обяснения хората от обсега на убийствената радиация за няколко дни с десетки автобуси. Тук се разиграва същият сценарии! Бавно и сигурно!



Тогава човек, замислил се по-дълбоко имало ли е смисъл да стане толкова рано в мъглата, да се подложи на всички несгоди и да се изгуби за малко тук. И още с изваждането на статива изникват сцени в съзнанието, неизбежно е! Сладкодум не е село, в което сладки думи са се носили от уста на уста! Тук животът е бил на ръба.


Подобно на много други села като Орешари, сцените се повтарят. Трудно ми е да снимам и тук!

















Детски смях е огласявал планината. Баба викаща внучетата си с топли мекици през прозореца. Въпреки, че и на децата не им е бил лесен живота и са започвали да работят от малки, направих именно тази асоциация.













Камина грееща преди Нова година във всички домове, пухкав сняг. Нали скоро е Коледа. Тези които са живяли тук, по празниците често се връщат в спомените си...





Все по-трудно намирах иначе изобилстващите позиции и композиции. Бях изморен от гледката, можеше да остана и цял ден тук. Шан Кая е скално светилище до село Сладкодум. Намира се някъде тук, в мъглата, до южната му махала. Без гпс координати на светилището, Родопите казаха последната си дума! До тук си! Хубавото е, че по тези места човек винаги оставя по част от себе си и има за какво да се връща отново и отново.

В тишина запалих колата и тръгнах към язовир Студен кладенец и абразивните кладенци там.









В търсене на отминали времена се озовах през калните терени в подножието на масива Кара Ин край село Пчелари. Масивът е интересен, но с неподдържани и с неясни пътеки.



















Пещера Гоук Ин е интересна с това, че на скалите над нея са издълбани трапецовидни скални ниши. Този път с цената на сухите си крака, газещ до над колене в буйните дерета стигнах пещерата. Не ме питайте как! Smile Природата бе като обезумяла в тези два дни, а студеният декемврийски ден ми доразказа играта! След дъждове е трудно достъпна. Има слизане от асвалтов път по неясни и немаркирани пътечки, по които по-безболезнено се качих на връщане към колата. А и имах опасения да не окъснявам пак, а да сготвя вкусни наденички с тъмно пиво в районът на село Широко Поле... Smile











Почти по сумрак, напазарувал солидно количество кулинарни продукти, щурмувах базовият си лагер в село Широко Поле. Оказа се за пети път тази година. Приятелите ми казват, че имам любовница в това село, хаха! Smile Черешката на тортата беше огънят, който с всички позволени и непозволени средства (стари въздушни филтри, моторно масло, хидравлична течност) не успях да запаля! Smile Но пък цяла нощ ме валя проливен дъжд, добре че бях на сухо и топло в уютната палатка сгушен в чувала. Имах време да отпивам бавно от еликсира и да боцкам от наденичките, освежавайки мислите си за следващият ден. Починах си и се наспах хубаво. От това по-добре няма накъде. До скоро! Поредицата е с продължение!

Следва Част 6! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Дек 08, 2014 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Харман Кая-Адам Кая-Сладкодум-Абразивните кладенци-Гоук Отговорете с цитат
Прекрасно е!


martin555 написа:
[b]Напълних Родопският форум с теми, но с интересни и според мен малко по-непознати обекти! Smile

Продължавай все така. Четем ние, четем. И се радваме!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Дек 08, 2014 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Ако планината е удоволствие, то тракийските светилища из Родопите са ми страст.
Мартине, първоначално ти завиждах, че можеш толкова да обикаляш, но сега направо почвам да се дразня! Благородно!Sad
С материала, който събирам покрай твоите ходения, напролет ще взема 1 седмица отпуска да обикалям тоя край.

Моля, дай координати на:
- светилище Адам Кая, по прякор "Човекът
- пещера Харман Кая
- масива Кара Ин край село Пчелари
- Пещера Гоук Ин
Вто Дек 09, 2014 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Ако планината е удоволствие, то тракийските светилища из Родопите са ми страст.
Мартине, първоначално ти завиждах, че можеш толкова да обикаляш, но сега направо почвам да се дразня! Благородно!Sad
С материала, който събирам покрай твоите ходения, напролет ще взема 1 седмица отпуска да обикалям тоя край.

Моля, дай координати на:
- светилище Адам Кая, по прякор "Човекът
- пещера Харман Кая
- масива Кара Ин край село Пчелари
- Пещера Гоук Ин


ГПС координати:

-на Адам Кая - N 41 32.322'; E 025 29.554' От къщите до координатите се върви около 5 минути!
-масива Кара Ин край село Пчелари - N 41.62712; E 25.69703 - тези водят до гробницата по пътеката със стълбите! Върви се през поле, около 30мин.
- N 41.62708; E 25.69601 - тези до другата, 100 метра западно и по-долу от първата!

-пещера Гоук Ин - N41 36.361 E25 43.140' Два подхода има, както съм обяснил по-горе, по начинът по който пробвах газих до колене в кал и пясък почти до коритото на река Арда по черен път, по който приятели лятото са стигнали с джип! Не особено разумно и после почти до кръста, пресичайки Дишлик дере (лятото пресъхва) 6 пъти (пътеката го изисква, стига до непроходими у-ци). Излизането може да стане по-безболезнено покрай пещерата през скали и директно на асвалтовия път, ще се ориентираш! Сега валят дъждове, въпросният черен път, по който се стига с джип беше частично залят от реката, а и аз си знаех де, но пуста лудост да тръгна в обявено бедствено положение...Confused

За пещерата в подножието на Харман Кая останах без батерии! Нямам координати, но ще ти обясня как да стигнеш. Разхождайки се по платото със скалите, кладенците и т.н., ще стигнеш до тревна площадка със скали.



От тук се слиза в посока реката, вижда се от това място! Вляво покрай скалички и обрасъл у-к се провираш и после стигаш малка горичка в подножието на масива. Там е пещерата

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Дек 09, 2014 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Re: Харман Кая-Адам Кая-Сладкодум-Абразивните кладенци-Гоук Отговорете с цитат
Speedy написа:
Прекрасно е!


martin555 написа:
[b]Напълних Родопският форум с теми, но с интересни и според мен малко по-непознати обекти! Smile

Продължавай все така. Четем ние, четем. И се радваме!


Благодаря за подкрепата!!! Не знаех, че ти допадат подобни картинки, мен пък зимен Пирин ми залипсва покрай тази работа из Родопите!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Дек 09, 2014 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Харман Кая-Адам Кая-Сладкодум-Абразивните кладенци-Гоук Отговорете с цитат
martin555 написа:
Не знаех, че ти допадат подобни картинки,...

Ооо, допадат ми и още как!. Страстен любител съм на подобни обекти. Може би около 1/3 от ходенията ми из планните са до подобни места - църквища, светилища, скални образувания, изоставени села и т.н.
Друг е въпроса, че не пиша и не качвам снимки от тези ми походи. Oops

Уверявам те че съм единствения във форума.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Дек 09, 2014 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov