ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Стъргач и Али Ботуш в един уикенд.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Стъргач и Али Ботуш в един уикенд.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Стъргач и Али Ботуш в един уикенд. Отговорете с цитат
По идея на Дидо направихме една расодка до въпросните планини. Причината за посещението на първата е просто географското любопитство на Дидо. За втората няма да обяснявам - тя си е чудо като доза планина.
Сабайле в събота към 08.45 Дидо доде да ме земе с буту и се изстреляхме към Стъргач, като изходна точка беше село Нова Ловча. Междувременно взехме ключа за х. Славянка от хижаря, който е от едно село на главния път Гоце Делчев - Драма /не му помня името/. На пътя за селото патрула гранични полицаи ни даде телефона на хижаря, записаха ни данните, предупредиха ни да не припарваме на по-малко от 20 м. от границата и ни упътиха към селото. Чак към 14.15ч. ми е първата снимка от склона на Стъргач. Качихме Асанов връх и се разходихме до гранични пирамиди 119, 120 и др. Хапнахме в Гърция до едни разрушени в близкото минало постройки - застави. После по граничната бразда слязохме до полето и се върнахме до колата. Зехме си дозата П Croc в местният клуб на пенсионера и отпрашихме към с. Парил. Там се спешихме отново и газ към х. Славянка, която е на ок. час по черен път. Зехме си и дозата челници нагоре. Излишно е да споменавам, че въпросната хижа и бивша застава на Гранични войски. Спахме в стая с много удобни, нови и здрави кревати, а гориво беше употребяван дъбов паркет, който явно е демонтиран от някоя зала за балет от многото постройки около заставата. Very Happy . Спане - рахат, на другата сутрин - ставане - рахат. Към 11.00 се засилихме към Царев връх в Али Ботуш. На горната граница на гората Боян, понеже беше без снегоходки се отказа да катери върха, а аз и Дидо както бяхме зели засилка си го качихме, макар че баира и вятъра горе бяха серт. 15.40 бяхме горе - рахат гледки. Слязохме обратно, като пътьом забрахме Боян и Цветелинка.
Към 18.30 бяхме обратно на хижата. Хапнахме и се сурнахме обратно към село Парил.
По - късно направихме почерпушко-похапване в Гоце Делчев с Ники и Катя и към 01.00 бяхме в Самоков. Тук приключи моето участие в пограничния тур.

Ето и СНИМКИ

Е убаво си беше.

Чакам другите с Канон-ите да се отчетат.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Яну 19, 2009 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
А тъй. Да видим какви сте ги вършили. Селото дето си му забравил името е Копривлен Smile Върха е Асаньов, Асанов е много книжовно. Wink Снимките са кефлийски. Чакам и другите да се отчетат. Croc

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Яну 19, 2009 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат




Тия са ми фаворитите, особено първата, нищо че нещо не е на фокус Wink
Като чета си късметлия - прибиране в 1 след полунощ е добре...

Поздрави

_________________
Пон Яну 19, 2009 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy
Благодарско Кат.
Снимките от върха до една не са на фокус. За това не ги постнах.
Ма горе ветаро постоянно ми буташе ръката. Тука гаубицата на Дидо е с предимство.
Па и автоматичния фокус на "Никон-я" малко куца... и те така Laughing

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 20, 2009 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
е убаво Ви е било
виждам
Cool

ах, ах....кааааак ми се ходи
Вто Яну 20, 2009 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Оо, супер, че някои са отишли на Алиботуш! Надали ще има някой във форума да иде там идния уикенд?!Smile

Браво, Ристо, снимките са чудесни. Чакам още снимки, особено на Дидо и Катя!Smile

Интересно ми беше да видя за тази планина Стъргач.

Дидо, май вече си много доволен, че вече обходи цялото Алиботушко било, май? Smile

Аз напролет ще ида пак там да обходя нататък след Гоцев връх към Царев връх, а и съм обещал да занеса диск със снимки от ходенето ми с Калата миналата седмица на бай Тошо - хижаря на х.Извора.

Ех, този Алиботуш, пак ми се ходи там. Smile
Сря Яну 21, 2009 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тия дни ще пусна снимки.

Цялото било не съм го обходил, остана ми в посока от 102-ра пирамида към в. Св. Константин и равнината на село Ловча, както и около района на в. Гюптин и на запад към Лехово. Първото не е много за зима, че източно от 105-а пирамида има едни скални откоси дето си трябва сухо време за преминаване. Виж от Шабран на запад към Гюптин и Лехово мисля е проходимо и в зимни условия, и ще ми е интересно да го обиколя. Имам го наум де, тъй че може да се обсъжда подобен преход в близките недели ...

В това ходене иначе ми беше интересна червено-маркираната пътека от х. Славянка нагоре до Цари връх - не бях я ходил в тоя участък ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 21, 2009 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Жоре, аз няма да пусна снимки, щото не съм ходила към Стъргач и Алиботуш с компанията. С Ники участвахме само в "почерпушко-похапване"-то в неделя вечер Very Happy

_________________
Сря Яну 21, 2009 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
viktor



Регистриран на: 24 Окт 2008
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ей, Дидо, аз чета и виждам как скоро ще познаваш Али ботуш по-добре от мен. Smile Радвам се и ви поздравявам за зимния успех на Царев връх. От север е доста стръмно. А на снимките видях пак и едно от любимите ми неща там - Хамбар дере. Всички фотографии са радост за душата.
Внимавай по пътя за Гуптин. Оттам е една от най-интересните истории, които познавам. Един приятел тръгна от х. Извора през Гуптин за Катунци. Така се отклониха, че се прибраха през гръцкото село Сангельово до Кулата. Неговият приятел сподели: "За първи път пресичам българско КПП и се оказа, че трябва да влизам в България." Smile
Около Гуптин на запад стават едни непроходими гори. От него трябва да се слезе на север-северозапад, че има една седловина с път към кльона (бившия портал на вече несъществуващата мрежа). Другият вариант е рамаз на югозапад, но там се появяват скоро хубавите покриви на Сангельово. Smile
Успех в опознаването на останалите обекти от песента за Славянка!
Сря Яну 21, 2009 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Мараба Викторе. От тебе няма как да я знам по-добре тая планина, то е ясно. За Гюптин и посоката западно от него ще ми говориш като му дойде времето ... Very Happy Croc

Песента я видях, та даже и я снимах - ще я пусна фотката Very Happy Я раздуй що "Шапатяк" я наричате оная местност ???

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 21, 2009 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
viktor



Регистриран на: 24 Окт 2008
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ей, ама си скромен. Ето, хващаш ме натясно, не знам защо е Шапатяк. Имам блед спомен, че е свързано с усойното дере, което води към Ушинките. Но товатвърдение трябва да се приеме по-скоро скептично.
Сря Яну 21, 2009 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetelinka



Регистриран на: 06 Яну 2008
Мнения: 41
Местожителство: BG

Мнение Отговорете с цитат
Ето отчет и на малкия Канон фотосчета
Остана само динозавър-а да се отчете с плакатните изобрбажения Wink Wink
Айде со здраве! Wink

_________________
"А ненужния спор оставете –
всичко вече доказал съм аз:
най-красиви са днес върховете,
недостигнати още от нас." Владимир Висоцки
Чет Яну 22, 2009 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Danke на малкия Канон. Айде динозавърю, само ти остана. Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Яну 22, 2009 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Svetelinka



Регистриран на: 06 Яну 2008
Мнения: 41
Местожителство: BG

Мнение Отговорете с цитат
Bitte schön! Danke schön! Speedy Wink Wink

_________________
"А ненужния спор оставете –
всичко вече доказал съм аз:
най-красиви са днес върховете,
недостигнати още от нас." Владимир Висоцки
Пет Яну 23, 2009 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ето линк към галерията с гледки от района на Стъргач - най-накрая успях да ги пусна там. Снимките от Алиботуш предстоят. Ще напиша няколко думи за ходенето в района:

Към Асаньовия връх (Асанов по книжовному както вика Speedy) се тръгва от мегдана на село Ловча, в източна посока по коларски път. Вляво остава старата черква Св. Илия. Пътят вие леко на югозапад, подминава зидана голяма чешма с навес и опира в склона на планината. Оттам пътят се губи в ниските широколистни храсталаци и преминава в тясна опороена пътечка. Последната се вие леко нагоре по склона. Според Ловчанлии това е било конна пътечка за достъп до границата във времената, когато там са патрулирали наши войници. Пътеката подминава югозападно Асаньов връх и излиза към седловината, която свързва върха с лежащото на юг било и граничната 119-а пирамида. Ако искате да отидете до върха, трябва на седловината да тръгнете без пътека на север - след 10 минути сте на котата. Ако сте любопитни да отидете до най-високата кота на наша територия - 1249 м н.в. и да огледате планината в гръцката и част, може да отидете до 119 пирамида и оттам по границата на изток да стигнете до 121-а пирамида (това е най-високата точка на Стъргач в България). В гръцко непосредствено до пирамидата има руини от погранична застава.

Покрай граничната бразда обратно на запад вие пътечка, която слиза до Ловчанското поле. Тя може да се ползва при нужда и загубване. Приблизително в района на 113 пирамида наклонът изчезва, виждат се първите ниви в Ловчанското землище. През тях има черни пътища, до които може да се стигне обратно до Ловча.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 26, 2009 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov