ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
МОЛЯ ЗА СЪВЕТИ!!!

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
МОЛЯ ЗА СЪВЕТИ!!!
Автор Съобщение
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение МОЛЯ ЗА СЪВЕТИ!!! Отговорете с цитат
Много ви моля да ми помогнете!Ще започна от далеч.Значи
аз съм на 20 години.Ходил съм само веднъж с приятели на планина.Не беше организирано добре и останах много недоволен.Не сме били на хижа или нещо подобно.Всички си падаме по екстремните преживявания, но си взехме само палатка и някакво въже/кой знае за какво/уж да се катерим Very Happy /аз им казах, че без подготовка и екипировка това не става, но .../така и не се катерихме Smile бяхме в Лакатник.Много беше хубаво Smile Бяхме в пещерата Темната дупка.НО...както вече казах беше много неорганизирано/само с палатка и едно въже не се тръгва/.
Тази година сме решили да отидем някъде в Родопите но никой от нас няма абсолютно никакъв опит Sad дори думата "новак" е силно казана.Ще идем за седмица и този път искаме всичко да е ОК.Помогнете ми!!!Какво трябва да носим за едноседмичен преход в Родопите?Почнете от менче и тиган и стигнете до екипировка.Има и още един проблем.Храната!Как да носим храна и вода за цяла седмица/ че може би и малко повече/?Няма ли да тежи страшно много?Имайте в предвид, че всички сме студенти и не разполагаме с много средства Sad за това кажете каква е най-необходимата екипировка/като имате предвид и, че искаме да влизаме в пещери/.
Ако знаете някое хубаво местенце в Родопите/в което задължително да има пещера или пещери/моля ви да ми кажете.В други форуми също съм искал същите съвети, но получих само подигравки Sad моля ви да не се подигравате на това, че сме още толкова невежи/аз и приятетелите ми/моля да ни извините за това!Но всеки е почнал от нулата Smile

Благодаря предварително!


Последната промяна е направена от bushy_7 на Нед Яну 25, 2009 12:24 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Яну 24, 2009 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Привет,

Като за начало, ползвай бутона за кирилица отгоре. Над полето за писане се избира клавиатурната подредба:


_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Яну 24, 2009 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
ок.вече ще знам Oops но вес пак ще ми помогнете ли?
Съб Яну 24, 2009 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

Не разбирам от пещерно дело, но смятам, че без необходимата екипировка и опит влизането в която и да е необлагородена пещера е опасно. Така като прочетох разказа ти нямате нито лична, нито бивачна, нито спелео екипировка. Липсата на последната прави пребиваването в пещера наистина опасно. Знаете много добре, че вътре пещера не е алея, където да се разхожда човек с фенерчето и да се кефи. Има стеснения, пропасти, вода в някои, места където е необходимо осигуряване, трябва да се оправят разни изкуствени опори, да знаете как да ползвате естествените, има разни техники за осигурявания, разни видове въжета, правене на възли, правила за движение, познания по ориентиране в пещера и т.н. - все неща, които си трябват.

Не знам в какви пещери ще влизате и дали правилно те съветвам, но ви трябва човек, който разбира от тези неща най-малкото. Има много клубове по спелеология. Отидете в някой от тях. Другото, което е добре да се има предвид. При липсата на екипировка и опит поне изберете някоя(и) по-безопасни пещери - по-къси, неекстремни. Прегледайте ги в пещерния сайт http://caves.4at.info/. За повечето има там добро инфо, карти и т.н. полезни неща.

Иначе за вода и храна проблема не е толкова труден. В Родопите вода да искаш дето се вика. Щом ще сте цяла седмица би трябвало да се базирате на място близо до вода. Ако ще се разхождате лятно време може и с маратонки и каквото има подходящо като дрехи, но за пещера се изикват много сериозни неща. Там има цяла гама необходими неща от какво ли не естество. Като се почне от каска и челник, разни въжета и други съоръжения та стигнеш до облекло.

Спирам до тук. Надявам се да съм помогнал като за начало, и и дискусията да продължи и нещата да се избистрят лека-полека.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Яну 25, 2009 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
b_borisov



Регистриран на: 08 Ное 2007
Мнения: 28
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет,
в момента карам курс за пещерняк в ПК София. Опит във влизането по пещери нямам почти никакъв(освен практиките на които съм ходил с курса), но мога да ти кажа някои от нещата, които са ни чели на лекциите. Задължително ако тръгнете да влизате всички трябва да сте с каски, дори това да са обикновени строителни каски от 5лв, след това преди да влезете ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се обаждате на някой познат и му казвате в коя пещера влизате и му давате контролно време, тоест до колко часа мислите да останете в пещерата. Ако до този час не му се обадите, че сте излезли, той трябва да се обади в АСО(Аварийно Спасителен Отряд)-телефоните са на сайта на федерацията по слелеология.
Трябва да имате челници и батерии предвидени за двойно повече време, за което мислите да оставате в пещерата. С обикновени фенерчета не става, защото едната ви ръка е постоянно заета, а е хубаво да са ви свободно ръцете за преминаване на разни препрятствия. Вземете си сладки работи и вода. Другият съвет ми е да си подберете пещерата да не е лабиринтна и пропастна и на влизане по-често да се обръщате назад да видите от къде влизате, за да може да се ориентирате на излизане. Не драскайте по стените да си оставяте маркери и не хвърляйте боклуци !!! Относно облеклото влиза се с гумени ботуши и гащеризон, за да може ако се лази някъде да не се смъква и разгащтва.Трябва да ви е ясно че в повечето случи се излиза много кален и дрехите трябва да сте ги прежалили.
Има още много неща, които в момента пропускам вероятно, но съветът ми е ако държите да влизате в пещери или да се обърнете към някой пещерен клуб, или да си намерите най-малкото водач, пещерняк с опит, който да ви води.

_________________
Ако искаш да разбереш, какъв е човекът до теб, заведи го в планината и там ще откриеш дали той е твой истински приятел... Висотски
Нед Яну 25, 2009 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
много благодаря за инфото!но забравих да спомена че не искам някой да ни води(така де, какво екстремно има в това да следваме някой като стадо)!всички искаме да бъде максимално ексремно! дори опасно.силно казано е че имаме опит, но лично аз сам влизал няколко пъти(последния беше в темната дупка в лакатник)и все без нужната екипировка.взех си поука от последният път!знам че трябва екипировка, но незнам каква точно.и колко може да струва?от каде мода да я закупя?разбирате ли, не мога да отида в някой магазин и да расчитам на продавача.не че няма да разбира, а това че нарочно ще ми предлага скъпи неща(всички знаем какво педставлява държавата ни днес), а както вече казах всички сме студенти.разгледах сайта на стената и напълно се отчаях Sad знаете ли каде да намеря подходящата екипировка на по достъпни цени?

кажете ми поне основните неща за оцеляване в пещра(как да се ориантира под земята и така нататък).в сайта на стената видях една книга "подземен бележник".ще ми свърши ли някаква работа?
не ме разбирайте погрешно!не съм нито самоубиец нито луд, просто искам едно наистина незабравимо преживяванв(а това нямя да стане ако някой ни води).

много искам да отида на някакви курсове или нещо подобно за да ме научат и сам да мога да се оправям, без професионална помощ(говоря не само за пещернячество,а и за скално катерне).ако можете бихте ли ми препоръкали някакъв курс или клуб за целта?имайте предвид че не съм от София!уча в Русе.така че ако можете да ме опътите за нещо там бих бил много благодарен!

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Нед Яну 25, 2009 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b_borisov



Регистриран на: 08 Ное 2007
Мнения: 28
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"всички искаме да бъде максимално ексремно! дори опасно."

Не знам какво да ти кажа, идеята на всички курсове и всякакво обучение на тази тема е как да се практикуват тези занимания максималко безопастно(доколкото е възможно това).
В Русе единият клуб по спелеология е Приста Русе. Мисля, че има още един Академик Русе, но не съм сигурен.

_________________
Ако искаш да разбереш, какъв е човекът до теб, заведи го в планината и там ще откриеш дали той е твой истински приятел... Висотски
Нед Яну 25, 2009 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
b_borisov написа:
"всички искаме да бъде максимално ексремно! дори опасно."

Не знам какво да ти кажа, идеята на всички курсове и всякакво обучение на тази тема е как да се практикуват тези занимания максималко безопастно(доколкото е възможно това).
В Русе единият клуб по спелеология е Приста Русе. Мисля, че има още един Академик Русе, но не съм сигурен.


ok. това е относно единият въпрос.а за екипировката и останалите въпроси?ще получа ли инфо?

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Нед Яну 25, 2009 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
florimel



Регистриран на: 19 Апр 2009
Мнения: 9
Местожителство: София

Мнение за пещерите и останалото Отговорете с цитат
Здрасти, надявам се ,че не е много закъснял моят отговор. Днес за първи път попаднах на този форум. Та за пещерите:
- добро осветление-двойно и тройно подсигурено-челник задължително; може и някое по-яко, но все пак малко фенерче, което прави тесен и дълъг сноп, да оглеждаш нещата по-отдалече. Ползавт се и карбидни лампи, но не ти ги препоръчвам, ако не си ги ползвал преди.
-потърси предварително инфо за пещерата-карта най-вече.Не влизайте в лабиринтни пещери, ще се затриете. Ако има отвеси повече от 2-3 метра също.
-при положение, че нямаш идея как се ползва алпийски и пещерен инвентар, не е момента да се учиш в пещерата!!! На всичкото отгоре инвентара е и доста скъп (въже 150-200 лв, седалка -100, съоръжение за спускане-40, 2 самохвата-пак там,и още разни въженца и ленти,каска) купуването му не е оправдано за еднократно ползване. В пещера с малки отвеси върши работа и въжена стълбичка.
-дрехите-вече ти отговориха-ботуши и гащеризон, но носенето им не е оправдано, ако ще миткате с дни по чукарите-тежат. Към описанието на пещерите пише дали са мокри и кални. Взимаш два чифта обувки и с едните влизаш. Другите за резерва.
За дрехи- някое тънко промазано яке за върху другите дрехи. Много добра работа вършат кадифениете панталони. Като засъхне калта по тях сама си пада или тънка промазка за върху другите панталони. Това е за по-сухи пещери. За по-мокри и кални няма как ще мъкнете дрехи само за влизането. Ефтин вариант за дрехите е от некоя втора употреба-там се намират и по- тънки и по- сериозни промазани якета, панталони и гащеризони.
Толкова за пещерите и внимавайте с екстремизма, щото може да свърши и зле.

За храната-за да не мъкнете всичко проучете къде по маршрута може да презаредите, но като цяло се ориентирайте към по-суха и висококалорична храна. Мед орехи, някой шоколад.сухари,макарони.По-тежките храни предвидете за първите дни. Никакви консерви и буркани.Ако се налага да носите по-течна храна от сорта лютеница или майонеза пресипете ги в пластмасово бурканче с яка капачка .Имайте предвид и колко бързо се разваля храната, ако е лятно време.Ако носите салами разни да са от най-сухите, че на другите ще им излезе мазнотията още първия ден на слънце.За да си готвите ви трябва двулитрово канче за 2-3-ма души-алуминиево за по-леко. В него може да си топлите и вода за кафе и чай. Някаква пластмасова чашка и не много голяма купичка.Скоро видях в един магазин за левче от тези разтегателните чаши, но е добре да се проверят дали стават за нещо. Задължително нож-върши работа за всичко, кибрит, запалка.Ако ти се носи може и някоя пластмасова лъжица да си вземеш.
Дъждобрана е нещо много полезно има ги във всякакъв вариант-най ефтино и леко е да си вземеш от найлоновите дето са като дълги якета.Те се късат лесно.Ако ще вали повече ви трябва по- сериозен.Раницата трябва да може да се скрива под него. Едно време като не продаваха дъждобрани ползвахме голям правоъгълен найлонов плик отворен по едната дълга и едната къса страна-горе долу метър на метър и 80.Не е много удобен при ходене, но пази доста сухо.
Айде стига толкова. За момента не се сещам за друго, но ако имаш още въпроси насреща съм.
Нед Апр 19, 2009 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
florimel



Регистриран на: 19 Апр 2009
Мнения: 9
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
П.С. Ако прецениш, че не винаги ще можете да палите огън вземи си примус от най-малките.Най-компактни са тези при които газовата бутилка се прихваща с две телени скоби , а не тези с пластмасовата основа. Една бутилка стига за 5-6 дни да си правиш кафетата и чая. Удобно е вместо сутрин да палиш пак огъня.
А как сте със спалния инвентар Question
Нед Апр 19, 2009 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
florimel написа:
П.С. Ако прецениш, че не винаги ще можете да палите огън вземи си примус от най-малките.Най-компактни са тези при които газовата бутилка се прихваща с две телени скоби , а не тези с пластмасовата основа. Една бутилка стига за 5-6 дни да си правиш кафетата и чая. Удобно е вместо сутрин да палиш пак огъня.
А как сте със спалния инвентар Question


Първо, много,много се извинявам че чак сега отговарям(както споменах съм студент и не разполагам с много време а и нета не бях си плащал Oops ).Спалния инвентар е на лице(палатка, рогоска, чувал).Благодаря за инфото за пещерите.Екипировката ще е оправдана защото имам огромен интерес към пещерното дело и не мисли да се завирам само веднъж Very Happy а колкото до алпиниската подготовка,да нямам я въпреки че супер много искам да я получа , само дето няма къде Crying or Very sad

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Пет Май 29, 2009 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gege



Регистриран на: 07 Юли 2010
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
извън зимният сезон, считам че, не е необходимо да се взимат палатки, както и якета /тази роля играе спалният чувал/.вода - много ! задължително брадва и малка лопатка. челник, нож, фенер.другото - по желание.става въпрос за излизане в планината без посещение на пещера.
Сря Юли 07, 2010 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
gege написа:
извън зимният сезон, считам че, не е необходимо да се взимат палатки, както и якета /тази роля играе спалният чувал/.вода - много ! задължително брадва и малка лопатка. челник, нож, фенер.другото - по желание.става въпрос за излизане в планината без посещение на пещера.


Аааа, навън без палатка - мерси, даже и да не ти е студено - един дъждец ти трябва... Пък и не знаеш кое щуро животно ще реши да те подуши отблизо...
Сря Юли 07, 2010 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Е ти още малко ще накараш хората да тръгнат по чорапи. Cool

При един хубав дъжд, използвайки чувала си за яке, как ще се получи спането с мокрия чувал после? Да речем, че навън е +3 градуса и чувала ти е лек, примерно около кило, намираш се в Пирин на 2700 по камъните, без клек и гора наоколо ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 07, 2010 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
gege



Регистриран на: 07 Юли 2010
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
имам предвид използването на спалния чувал вместо връхна дреха, а не срещу дъжд.срещу дъжд - руло от черните чували за боклук, най-добре от 120 литра.могат да се "конструират" като пончо, като дъждобран, като качулка и пр.в този аспект, тези чували играят и ролята на "егрек", като "обвиват" лагера отвън, а спящите са между тях и огъня.двойна функция - предпазва от вятър и "екранира" топлината на огъня.не съм голям планинар, излизам в планината само няколко пъти годишно, но !
1.винаги с преспиване на място /не в хижа, без палатка/
2.винаги на различна и непозната местност от предишния път
3.винаги в безлюден и "девствен"/по възможност/ район
4.независимо от сезона, метеорологичните и пр. природни условия
5.с максимална /отново по възможност/ отдалеченост от населени места, хора и пр.
6. и др. "екстри"

от скромния си личен опит знам, в поход не трябва да да се взима нито една излишна вещ, че всеки ненеобходим предмет "тежи" и е важна тежестта на всеки грам от снаряжението на екипировката.
Пет Юли 09, 2010 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov