ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ремонт на обувки. Разлепена подметка на Бестард.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Ремонт на обувки. Разлепена подметка на Бестард.
Автор Съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
sbalkan написа:
icpart написа:
Здрайвете.

Май не е много по темата но гледам има тук дискутирани разни лепила та затова не искам да отварям нова тема за едното питане.

Скоро видях че на моите обувки съм успял да срежа явно на някоя остра скала единия грайфер по периферията на подметката. Все едно съм направил прорез с нож по грайфера с дълбочина 3-4мм и ме е страх след време да не се откъсне това парче гума от грайфера тъй като той се пада по външната периферия на обувката. Пробвах да го лепя с Loctite Power Flex но е пълен майтап. Уж еластично ама друг път. Грайфера уж залепва се мястото на среза след като ги понося ден два обувките и лепилото където е било лепено се изтрива и отново се появява среза.

Някой може ли да препоръча лепило което все едно се вулканизира с гумата. Даже се чудя дали да не пробвам с някой силикон дали няма да стане номера.


Колега, имаш два варианта - 1. Отиди при някой дограмаджия, те имат едно черно полиуретаново лепило/силикон на "салам" и да ти цвъцнеSmile малко, че ако си го купуваш сам + пистолет, ще ти излезе ремонта златен. Като цяло ефекта от тази интервенция не е много сигурен. 2. Не знам точния състав на подметката ти, но отиди при някой гумаджия, ако е близък състава до този на автомобилните гуми, ще ти го вулканизира ( не се майтапя ) и ще стане като завинаги. При този вариант има голяма вероятност гумаджията да ти обясни категорично, че няма да стане, не за друго, а защото ще го мързи, ще е свръткаво и нестандартно и най-вече защото няма как да ти обяви някаква сериозна цифра. Успех!



Благодаря ти за препоръките.
Преди време на работа един колега беше май мъкнал един такъв черен силикон на салам в черво беше и май ще го излъжа него да ми малко и да видя какво ще стане с него.

Иначе и аз това си го мислих дали не е възможно да се вулканизира по някакъв начин гумата на подметката но явно може. Обаче технологично не знам как ще се вулканизира само малка част от подметката.
Между другото точно за тази цел намерих някаква течна гума на Бизон, видях че се използва за точно такива цели за ремонт на гумени изделия. В разни рибарски форуми видях че рибарите го ползват да си ремонтират гумените гащеризони с него. Проблема е че май трудно се намира и струва пак бая пари пък реално като се отвори един път и то изветрява и голяма част от парите отиват на вятъра.
Иначе подметката на обувката ми е Вибрам ако това има някакво значение в случая.
Вто Май 12, 2015 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
horseman



Регистриран на: 06 Сеп 2013
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Дълго съм работил с такъв тип силикони и мога да потвърдя, че са много здрави, особено при лепене на гуми, но в конкретния случай не бих препоръчал като решение на проблема. Наистина е доста еластичен, но няма да издържи на дългосрочна употреба.

п.с. Ако все пак решиш, не ти трябва пистолет за целта, можеш просто с някаква клечка или игла да вземеш от силикона и да го намажеш.

_________________
I want that star, I want it now
I want it all and I don't care how

Careful what you wish
Careful what you say
Careful what you wish, you may regret it
Careful what you wish, you just might get it
Вто Май 12, 2015 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sev



Регистриран на: 01 Дек 2011
Мнения: 22
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много здраво лепило http://industrialbg.alle.bg/%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%BE-tip-top/
Основни принципи на работа с него http://tip-top-sc2000.narod.ru/
Чет Май 21, 2015 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
След разходка в рекичка между клекове в Пирин се появи проблем:
http://www.lz1fw.com/misc/P1520840.JPG

Ще пробвам да залепя подметките с това
http://praktiker-online.bg/product/95050/polihloroprenovo-lepilo.html
После ще пиша какъв е резултата

Тъй като не мога вече да редактирам - изтрих старото си питане и го замених с това
Вто Сеп 01, 2015 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
При мен беше тръгнало съвсем леко да се разлепва на една от обувките носа (гумената част върху борда отпред). Залепих го със Storm - http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=1350 и се получи екстра.
Вто Сеп 01, 2015 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лепилото - Freesole® Shoe & Boot Repair Clear
Търговец - http://www.amazon.co.uk/McNett-Freesole-Rubber-Repair-Glue/dp/B000PBTV0O
Технологии и приложения: https://www.youtube.com/results?search_query=freesole+shoe+repair

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Яну 05, 2016 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
horseman написа:
Дълго съм работил с такъв тип силикони и мога да потвърдя, че са много здрави, особено при лепене на гуми, но в конкретния случай не бих препоръчал като решение на проблема. Наистина е доста еластичен, но няма да издържи на дългосрочна употреба.

п.с. Ако все пак решиш, не ти трябва пистолет за целта, можеш просто с някаква клечка или игла да вземеш от силикона и да го намажеш.

Полиуретанът за цял салам струва, в зависимост от производителя, от 10 до 20 лв. Както казва горецитирания, пищов не ти трябва, можеш да отвориш, да вземеш, например с шпакла или клечка, и да мажеш. Спазваш правилото като за силикона - заглаждаш с пръст, намазан със сапунена вода или веро. Става идеално и ще издържи много. Ако пък случайно падне, мажеш пак, нищо не струва. На мен от гетите не ми е падал повече от 10 години - аз използвам полиуретан да ги мажа от долната вътрешна/за междукрачието/ страна - защото котките често правят точно там дупки. Става много добре и най-вече удължава живота на гетите в пъти. Също така го ползвам и при пробойни в дъното на палатка, и за какво ли не друго - от излишния материал, с малко повече изобретателност можеш и протектори за котки да си спретнеш, да си усъвършенстваш изолацията на дръжката на пикела, а ако е руски - направо да му направиш изолация и т.н. ... За това нещо ме светна Лордът, който го открил като средство за правене на гумен болд на еспадрили, който му се е изтъркал. Вярно, че точно за еспадрили не става поради бързото му изтъркване, но за сметка на това, аз пък открих другите му възможни доста по-трайни предназначения извън строителното.
Да не забравя, ако искаш истински непромокаеми обувки - вземаш велурени или от тия новите и модерни кевларени или каквито там ги правят, и ги омазваш с полиуретан - гарантирано няма да пропускат, въпреки че така ще замениш кожените обувки с гумени ботуши, щото разлика вече няма да има.
Сря Яну 06, 2016 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Най-здравото полиуретаново лепило, препоръчано от производител за лепене на всякакви материали монтирани навън и самостоятелно държани от лепилото, в предишната ми работа / 10 год. опит / , беше - второ място 3М, първо място много пред него е Сика Так Панел, има го и на салами и на картуши. Проблема беше голям, тъй като това са плоскости по 12 кв. метра, или камък, които се държат само от лепилото. Единственото което го дават с паспорт, не като Бравен - те "ставали". Стават, докато не падне на главата на този , дето влиза в Домко големите черни пана отпред над входа. Не може да се изкърти и от ураганен вятър, не се влияе от студ и жега. Има много видове Сика, обикновена Бонд, това е Так е особено, има го в спец. магазините на Сика, около 10 лв е картуш. Двете повърхтости се надраскват, измиват се с разтворител , намазват се с черен Сика Грунд / може и без него /, отделят се със Сика дистанционна лепенка или пластина - лепилото трябва да е дебел 1-2 мм слой, не тънко, те се притиска повече при достигането на дистанцианната пластина . Залепяш в средата две каменни плочи само с 2 см топче една за друга и ги пускаш от 10-тия етаж - всичко става на прах и парчета, само сандвича камък около двете страни на лепилото е останал.
Два цвята е - черен или бял.
Работниците масово си лепеха обувките на родите с него - къса се навсякъде, само не и където е лепилото.
Не е удачно самостоятелно да се купува, но ако някой има познат да работи със Сика материали - може да поиска да му капне / мазне/ малко на място Smile
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiM-5LM-JTKAhXDwHIKHU7bA7cQFggdMAA&url=http%3A%2F%2Fbgr.sika.com%2Fbg%2Fgroup%2FNews%2Fnews_archive%2F2011%2Fsikatack-panel.html&usg=AFQjCNF9iqrOk7WVOwGQPJjicXz0F3wv8w&sig2=mkaVCQkTImvihzbI6Iji-w
Сря Яну 06, 2016 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Какво лепило ще ми препоръчате за да залепя тези обувки?

[img][/img][/url]

Разполагам с Момент Универсал Класик на Хенкел
http://www.moment.bg/bg/produkti/kontaktni-lepila/moment-universal-classic.html

По подметката от вътрешната страна и кожата има останало от старото лепило, но ще го изчистя с шкурка, ще го издухам и ще го измия със спирт.
Мисля и да ги зашия след това.
Вто Яну 12, 2016 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli Smile имах скоро индентичен случай - кожени Лова на жена ми, след 7 години носене, средната подметка се начупи и се отлепи напълно. Тъй като вече нямам достъп до полиуретанови лепила, използувах същото лепило Хенкел което и ти имаш.
с ясната мисъл че това вече няма да са обувки за планина, но стават за село или разходка на куче. Измиване, изстъргване с шкуртка и четка на старото лепило, обилно лепило върху основата, обилно и върху горната част. Предварително развързване на връзките на горната част, подготвих по една гиричка за тежест вътре в обувката, която натиснах и с други тежести. Прогонените тежести се изваждат, следва намазването на двете части, изчакване 10 мин колкото пише на лепилото и силно притискане, гиричките и тежестите остават така 24 часа. Не съм шил, тези пластмасови подметки - твоята е същата, не мисля че позволяват шиене. Ако има дупки от стари шевове, не е лошо да се зашие, но това е по-добре да стане след пълно изсъхване на лепилото, което като дебел слой може да съхне и 2-3 дни. Стана приемливо.
Чет Яну 14, 2016 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И аз ги изшкурих и измих и скоро ще ги залепя.
Мисля да ги обуя и да постоя с тях за да е по-голяма тежеста която ще им приложа по време на лепенето.
А подметката не е съвсем пластмасова и мисля да ги зашия с рибарско плетено влакно и да го залепя отгоре.
Ще видиме колко ще е успешен обущарският ми опит Laughing
Чет Яну 14, 2016 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli Smile добре си решил да изчакаш, защото сигурно бавно ще изсъхне тази кожа от водата. Но това с обуването ще е грешка - най-малкото разместване и лепилото се стане на влакна и ще трябва да ги хвърлиш, повече няма да могат да се зарепят, новото лепило няма как да се изчисти. Трябва се притисне и да е в абсолютно неподжижно състояние поне 24 часа притиснато с някакви тежести - може и буркани консерви вътре, за да не са празни обувките и да се изкриви подметката и отгоре още тежести. Слоят лепило ще е дебел и ще съхне бавно, това с няколкото минути на лепилото в упътването е за някакви много малки и равни повърхнини. Моето лепене направих още отначало на едно място където да не пречи с всички тези стъпки , и оставих обувките с тежестите 1 седмица да съхнат, без да обирам лепилото което при притискането протече от всякъде, което беше и целтът - да е обилно лепилото, защото основата е много неравна. Шием, къде ще ходим Confused
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=102805#102805
Пет Яну 15, 2016 2:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hldd3n



Регистриран на: 13 Юни 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Тъй като виждам, че тук е станала универсалната тема за лепене на планинарски обувки пиша, за да споделя и моя проблем Smile Smile Smile ...пък и да продължим тази така полезна за много хора дискусия.
Имам обувки Lowa Tibet на вече немалко години, но определено не съм ги съсипвал от носене. Проблемът е същият като посочния от fredi - Vibram подметката започна да се отлепя от полиуретана, който я свързва с обувката.

Ето няколко снимки:
Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3

Отидох при похвален в интернет софийски обущар и той ми обясни, че полиуретана е остарял и обувката не можела да се залепи или поправи Crying or Very sad. Прав ли е според вас? Аз не мисля да се прадавам и толкова лесно и да изхвърля иначе напълно здрави обувки с още много живот в подметката и ще ви моля за съвети. Възможна ли е поправката и какво лепило да използвам? Прочетох цялата тема и си мисля да пробвам с K+D на wurth. Дали да отделя цялата подметка или да се опитам да я залепя само там където се е разлепила. Благодаря предварително за помощта и за полезната информация, която сте споредлили до тук.

_________________
the void that binds
Вто Юни 13, 2017 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
hldd3n написа:
.......
Отидох при похвален в интернет софийски обущар и той ми обясни, че полиуретана е остарял и обувката не можела да се залепи или поправи Crying or Very sad. Прав ли е според вас?

иди при друг спец, за второ мнение, или пък лепи и екс/пери/кре/ментирай...
Може да се окаже прав обущаря обаче. При мен какъв проблем имах - стар и със здрава пластмаса комбиниран турлайт на Динафит му се отлепи подметката. Оказа се, че между подметката, която е много здрава и нищо й няма, и самата пластмаса има някакъв междинен слой, който се е разложил и буквално се мие на чешмата като извара от паница... Изчистих цялата пластмаса от "изварата", отлях калъп от мокет с описания по-горе полиуретан, върху който после залепих оригиналната подметка на динафита и вече две зими си карам ски и ходя на панти с тези точно обувки.
Вто Юни 13, 2017 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hldd3n



Регистриран на: 13 Юни 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, @vladoff, за бързия отговор Smile
Снощи оставих обувките на друг обущар, според който са напълно поправими. Каза, че ще ги зашие и залепи с полихлоропреново (хелметексово) лепило.
Интересно ми е как ще шие Shocked , но вдругиден ще покажа резултата Smile

_________________
the void that binds
Сря Юни 14, 2017 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov