ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Комуникация м/у хижите?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Комуникация м/у хижите?
Автор Съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Това място със сигурност е напълно неподходящо за монтаж на рапитер.
В дупка е, труден достъп и няма ток.
И какво точно му е по-евтиното накрая?
Нед Фев 22, 2015 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Говорих с Юли. Китайската Нова година забавя доставката. Остава за след две седмици. Ще държим връзка. Антената е 2,5 метра и не се разглобява.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Фев 22, 2015 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Темата тръгна от този случай - линка е пътепис на един от бедстващите (не знам дали е с или без кавички):
http://www.no-ski-crew.org/?p=6004
В разказа се споменава, че са имали три радиостанции - за всеки по една. Радиостанциите са били Cobra microtalk. Нека предположим, че става дума за легалните в България радиостанции на тази марка с мощност половин ват и честота 446 MHz. Докато са се лутали, търсейки колците на зимната маркировка след Харамията до билото, те интензивно са приказвали по радиостанциите помежду си. През цялото това време, до момента, в който са започнали да слизат след Раздела по склона към хижа "Иван Вазов" техните малки половин ватови радиостанции са се чували в хижа "Рилски Езера". Лично мога да гарантирам, че в част от този участък са се чували чак в село Говедарци. Проблемът е, че са се чували, ама е нямало кой да ги слуша. При радиокомуникациите е така: радиовръзката е двустранна, ако няма кой да слуша нищо не става.

packo packov написа:
Говорих с Юли. Китайската Нова година забавя доставката. Остава за след две седмици. Ще държим връзка. Антената е 2,5 метра и не се разглобява.

Диапазона на честотите се стесни около 150-те мегахерца. По-горе съм писъл за мнението на компютърния модел. Трудно ще достигат сигналите до Черни връх, дано поне там има кой да ги слуша и да ги чува.

Предполагам, че антената е нещо подобно на тази на Черни връх
http://www.lz1fw.com/vitosha/20140629/m1450709.jpg
снимката е от http://www.lz1fw.com/vitosha/20140629/index.html маршрута е хубав през лятото.
Нед Фев 22, 2015 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Сега гледам, че не е получено съобщението ми. Аз нищичко не разбирам, казвам каквото знам от Агента. След две седмици ще се направи щурма нагоре. Дано дойдат чарковете и всичко да е ок. Случайно дочух нещо за връзка с вр. Ботев, ако няма такава с Черни връх, но аз не разбирам, пак да кажа и не знам дали правилно и какво съм чул. Ще споделям в движение новостите.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Фев 23, 2015 1:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Да, ако разбереш някакви технически подробности за оборудването - пиши тук.
Дано хората, които движат проекта да знаят какво правят.
На мен не ми стана ясно каква връзка ще се осъществява - симплексна межди 2 радиа или се гони връзка с някой от аматерските рапитри.
Ако е последното ще бъде чудо ако стане нещо, може би с този на вр. Мусала има шанс.
Ама с аматерската мрежа редовни сеанси не могат да се правят освен ако хижаря не получи инициал от КРС.
Не че е голяма философия!
Иначе колегите ще го натирят, освен ако не става въпрос за спешна ситуация.
КРС също - колкото и проблемно да се стига до хижата сега - иде лято Wink
Да не се повтарям, ама с удоволствие бих помогнал с каквото мога.
Стига разбира се някой да го иска Smile
Пон Фев 23, 2015 3:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С връх Мусала от хижа "Иван Вазов" имат добра вероятност за радиовръзка, но с връх Ботев вероятността е почти никаква.
Изобщо е добре да се кажат повече подробности по проекта. Така или иначе всичко ще се разбере. Тук поне спокойно ще споделим какви са проблемите и рисковете при определен вариант.

Между редовете упорито се създава впечатление, че ще става въпрос за радиолюбителска връзка. За надежна радиовръзка в конкретния случай са необходими 50W (петдесет вата) мощност. За ползвавето им е необходим радиолюбителски клас 1. Взимането му става с четене и явяване на специален изпит в КРС, но ако в момента хората нямат никакъв клас това не може да стане по-бързо от шест месеца. Просто първо се взема клас 2 (дава право на работа на УКВ с до пет вата) и шест месеца след получаване на клас 2 се получава право за явяване на изпит за клас 1.
Спестявам доста подробности, че ще стана наистина досаден.

Забравих нещо по техническото изпълнение. Спомена се за 20 метра кабел. Предполагам, че става дума за коаксиален кабел. Всеки метър кабел носи затихване на сигнала. В доста случаи това може да се пренебрегне, но на хижа "Иван Вазов" нещата ще са "на ръба". Накратко - горе трябва да има технически грамотно лице с уреди, поялник и неща за запояване. Проблема далеч не е само в изнасянето на апаратурата, необходимо е и някой да я инсталира и настрои правилно. Аз не предлагам помощта си за работа горе на място - през зимата аз си стоя в къщи. Просто го пиша, защого смятам че е е важно.
Пон Фев 23, 2015 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Да не излезе като изтъкване, но имам претенциите да съм що-годе грамотен Smile
Това казвам и аз, че е добре да се обсъдят нещата за да не се кача аз или човекът който ще го прави и да се окаже, че нещо е пропуснато и недообмислено и накрая да си остане само с разходката.
Имам всичко необходимо за да стане, въпроса е да се изясни какво ще се прави и кой ще го прави.
Аз нямам нищо против и да съм товарното магаре само!
Антената и кабела ще ги кача .
На мен разходката ми е достатъчна пък и не съм ходил там тая зима Smile

Имам малко резерви към антената, ако се окаже все пак вертикал, какъвто си показал.
А според коментара няма какво друго да е.
Според моето скромно мнение на това място му трябва по-скоро насочена антена за линк в конкретна посока!
Ама... Да не чесаме клавиатурите само.
Ако се прецени от водещият този проект - нека каже какво правим за да се опитаме заедно да го направим по-добре.
Пон Фев 23, 2015 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Сега гледам, че не е получено съобщението ми. Аз нищичко не разбирам, казвам каквото знам от Агента. След две седмици ще се направи щурма нагоре. Дано дойдат чарковете и всичко да е ок. Случайно дочух нещо за връзка с вр. Ботев, ако няма такава с Черни връх, но аз не разбирам, пак да кажа и не знам дали правилно и какво съм чул. Ще споделям в движение новостите.


Много време мина, никъде не видях информация дали е доставена и заработила радиостанция в хижа "Иван Вазов" или пък в друга хижа. Някой ако знае да напише. Любопитно ми е.
Пет Юли 31, 2015 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Вероятно се е разсъхнал проекта.
Иначе сега определено е много по-подходящо време за монтаж на телекомуникационно оборудване от средата на зимата в Рила.
Пет Юли 31, 2015 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Радиостанцията в хижа "Иван Вазов" си работи Very Happy
Бяхме там преди седмица и я видяхме на живо. Всичко си е наред в хижата, на втория етаж тече ремонт.
Сря Сеп 09, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дано я ползват само за предаване на добри новини.

krasy написа:
Радиостанцията в хижа "Иван Вазов" си работи Very Happy

Съб Сеп 12, 2015 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение След 20 години бе възстановен радиообмена с х. „Рибни езера& Отговорете с цитат
"След близо 20 години отново бе възстановен радиообмена с хижа „Рибни езера“ Вече има постоянна връзка между хижата и дежурните на ПСС в София и Банско.
Главни “виновници” за случилото се, имат директорът на ПСС – Емил Нешев и Мариян Вълчев-Вълка. Двамата осигуриха ретранслатор за връх Мусала и мощен радиотелефон с външна голяма антена за хижата, чрез които бе осъществена радиовръзката.
Служители на ППС Благоевград се включиха с транспорт до кантона на НЕК и помощ при монтажа на антената и радиотелефона в хижата.
“А кучето Рила ни пазеше ревниво от туристките в района и се закачаше игриво с децата”, коментираха шеговито спасителите.
"
източник:
https://www.blagoevgrad.eu/sled-20-godini-vzstanoven-radioobmena-s-hizha-ribni-ezera.html


Честотите не са известни, въпреки настойчивите питания от други хора на няколко места в интернет Smile
Чет Сеп 06, 2018 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: След 20 години бе възстановен радиообмена с х. „Рибни ез Отговорете с цитат
lz1fw написа:
"След близо 20 години отново бе възстановен радиообмена с хижа „Рибни езера“ Вече има постоянна връзка между хижата и дежурните на ПСС в София и Банско.
Главни “виновници” за случилото се, имат директорът на ПСС – Емил Нешев и Мариян Вълчев-Вълка. Двамата осигуриха ретранслатор за връх Мусала и мощен радиотелефон с външна голяма антена за хижата, чрез които бе осъществена радиовръзката.
Служители на ППС Благоевград се включиха с транспорт до кантона на НЕК и помощ при монтажа на антената и радиотелефона в хижата.
“А кучето Рила ни пазеше ревниво от туристките в района и се закачаше игриво с децата”, коментираха шеговито спасителите.
"
източник:
https://www.blagoevgrad.eu/sled-20-godini-vzstanoven-radioobmena-s-hizha-ribni-ezera.html


Честотите не са известни, въпреки настойчивите питания от други хора на няколко места в интернет Smile

Ще споделя каквото знам от посещение на място по друг повод и разговори с доц. Христо Ангелов, директор на БЕО-Мусала, проведени на 19-20 юли 2018 г.

Техниката на ПСС е била инсталирана няколко дни преди това. Антената им е видима на снимката по-долу вляво, горе-долу в средата на "мостика" (снимката е и връзка към вариант с пълна разделителна способност):



От разговора с доц. Христо Ангелов останах с впечатление, че ПСС ще използва PMR (446 MHz) диапазона, но трябва да поясня, че PMR не беше изрично упоменато от него, а по-скоро е мое предположение. Той спомена единствено "четиристотин мегахерца" и не съм го питал за подробности.

Друга податка може би се съдържа в настройките на радиостанцията на ПСС на вр. Мусала, които изглеждаха така на 20.07.2018 г., дни след монтирането ѝ там:



Ако наистина става дума за трети PMR канал, както предполагам, поне една от честотите би трябвало да е 446.03125 MHz с ширина на канала 12.5 kHz според данни от таблицата с данни за честотния план.

В разговора ни доц. Христо Ангелов сподели също, че вероятно ще изместят антената на ПСС на друго място, за да не възпрепятства поставянето на други уреди на БЕО-Мусала на "мостика". Не знам дали през последните няколко седмици това изместване е било осъществено.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 07, 2018 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Kenwood-а от снимката е т.н. "репитър": предавател, който приема на една честота, а излъчва на друга. Предполагам, че е нещо подобно на този
https://kenwoodcommunications.co.uk/analogue-pmr/analogue-2/repeaters-2/eu/TKR-850E%20(Version%202)/

Честотите не са от гражданския 446 MHz обхват. По много причини.

Може да се предположи, че двете честоти на репитъра са между 440 и 470 MHz. Репитъра външно няма надписи да е цифров, така че модулацията най-вероятно е честотна (FM). Оттук нататък е въпрос само на време и желание да се разберат точните честоти, ама те са без практическо значение за хора, несвързани с ПСС.
Пет Сеп 07, 2018 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Kenwood-а от снимката е т.н. "репитър": предавател, който приема на една честота, а излъчва на друга. Предполагам, че е нещо подобно на този
https://kenwoodcommunications.co.uk/analogue-pmr/analogue-2/repeaters-2/eu/TKR-850E%20(Version%202)/

Честотите не са от гражданския 446 MHz обхват. По много причини.

Може да се предположи, че двете честоти на репитъра са между 440 и 470 MHz. Репитъра външно няма надписи да е цифров, така че модулацията най-вероятно е честотна (FM). Оттук нататък е въпрос само на време и желание да се разберат точните честоти, ама те са без практическо значение за хора, несвързани с ПСС.

Този учебник може да е полезен:

http://www.repeater-builder.com/kenwood/pdfs/tkr-750-850-function-v101.pdf

В него забелязах следните таблички съответно на 9-та и 59-та страница:





Споменати са конкретни честоти за приемане и предаване на 3-ти канал за трите различни фамилии модели.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 07, 2018 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov