ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Комуникация м/у хижите?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Комуникация м/у хижите?
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Репитърът на Мусала би трябвало да е предназначен за Европа и моделът му да завършва на буква "Е" - предполагам че е TKR-850E. Показаните таблички са за американския модел (К) и честотите на каналите са като за Америка. Тук са други. Не е проблем да се намери пълната таблица с честотите на каналите за всички модели E / K / K2 / K3. Това обаче ще са "заводските" честоти по подразбиране, а всеки потребител след като си купи репитъра (може да) си програмира собствени честоти, различни от тези по подразбиране. Така поне мисля, че би трябвало да бъде.
Съб Сеп 08, 2018 1:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

Източник: https://manualzz.com/doc/9258174/kenwood-tkr-850

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Сеп 08, 2018 1:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Подреждам си нещата. В купчината стари неща открих стар вестник Импулс от 8-ми април 1998-ма година. Запазил съм го заради статия за радиовръзките използвани от ПСС при БЧК. Интересното е, че в материала са цитирани точните честоти на ПСС в диапазон 55 MHz. През следващите години детайли като точни честоти вече се спестяваха в весникарските публикации.

Комуто е интересно може да прочете статията от този линк:
http://www.lz1fw.com/press/Impuls-1998-04-08.pdf
Опитал съм се да я сканирам възможно най-добре.

По това време аз нямах никаква апаратура на ултракъси вълни. Горе-долу по това време през миналия век минах през магазин за радиостанции в София. Харесах си едно двубандово Алинко (точния модел не помня, но цената му (около 600 долара) бе непоносима за мен по това време. В статията също се говори за цени.
Запомнил съм и друго. На изхода от магазина се заговорихме с някакъм полицай. Бе дошъл да си купува антенка за служебната радиостанция, че със стандартната нещо не го чували. Докато си говорихме покрай нас, излизайки от магазина, мина як мъжага. Много як - като трикрилен гардероб и на килограми колкото мен и полицая взети заедно. Та мъжагата мъкнеше поне шест кутиии с мобилни УКВ радиостанции. Още я помня тази сценка: аз с празните ръце, полицаят с антенката и носещия камарата кашони. Интересни времена бяха.

В фейсбук тези дни някой попита в планинарския форум за радиостанция в планина. По някое време в дискусията се разбра, че и в момента се провежда радиообмен с хижите. Честотите, разбира се, не не ги казаха, но който търси намира. Споменавам го само да кажа, че мечтите на ПСС за нов диапазон вече са реалност. 55-те MHz вече са останали в миналото.
Нед Юли 05, 2020 8:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Има ли работещ ретранслатор, през който да може да се свърже човек от Вазов?


По-добре късно отколкото никога Very Happy Прясна и достоверна информация от днес:

На връх Мусала има действащ радиолюбителски ретранслатор. Честотите му са RX: 439.300 MHz, TX: 431.700 MHz, Тон: 79.7 Hz.
Повече информация за радиолюбителските репитри има на https://lz.free.bg/

До преди малко си правихме опити на радиолюбителски честоти през репитъра на Мусала с човек, слизащ от Отовишки връх към хижа Иван Вазов. Човека използваше радиостанция с 8 (осем) вата мощност. Пробите започнаха още от край Бъбрека. Оттам се чуваше идеално, без всякакви забележки - на Q5. От високото край Отовишки връх (N42 11.856 E23 18.156) се чуваше също идеално и без всякакви проблеми. Слизайки надолу се чувахме периодично, координатите на точките бяха
N42 11.873 E23 17.378
N42 11.722 E23 17.191
N42 11.597 E23 17.014
Общо взето се чуваше добре на Q3, но стабилно, но съществуваха и междинни точки, в които радиовръзката бе невъзможна. Критерий за успешна радиовръзка бе дали може да бъде приета елементарна информация - текущи надморска височина и географски координати.

От самата хижа също е възможна радиовръзна с репитъра на Мусала. Успешната проба бе от точка N42 11.385 E23 17.022. Чуваше се почти идеално на Q4, по-добре от колкото от междинните точки по склона.

Използваната радиостанция бе Ailunce HD1
https://www.ailunce.com/HD1-DUAL-BAND-DMR-AMATEUR-RADIO/#A9131B-J9131P-US
честно казано за първи път я чувам, затова не мога да я коментирам.

Пробите бяха правени с 8W мощност. Пред хижата бе направен опит и с по-малка мощност - 5W - но не се получи. Даже и репитъра не можа да се задейства с петте вата.

Изводът е, че при добри метеологични условия радиовръзка от хижа Иван Вазов е възможна, но е на кантар. Всеки малко по-голям шум от вятър в микрофона ще направи приемането невъзможно. Разликата в условията при различни точки показва, че радиовръзката не е устойчива и е до известна степен на късмет - може и да може да се чуете и по-добре, но може и да не може да се чуете.

Проби от хижа Иван Вазов на 144 MHz през репитър R1 на Черни връх не са правени.

По време на пробите аз бях в София със нормална вертикална антена (SG7900) и 5W мощност.
Нед Авг 22, 2021 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov