ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за размисъл!
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Тема за размисъл!
Автор Съобщение
evgeni-



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 16

Мнение Тема за размисъл! Отговорете с цитат
Здравейте приятели нов съм тук както всички ще видите но чета вашия форум отдавна с интерес.Поздравявам ви ентосиазма с който пишете и пускате снимки те са много вдъхновяващи за хора като мен и не само.
Аз към този момент ще се определя като пишман турист въпреки факта,че вече имам ком-емине зад гарбъ си и съм пребродил централен балкан многократно това не ме прави истински планинар.
Започването на тази тема е провокирано от друга тема за хижа Планински извори и нейното възтановяване.
Аз към вас имам следното питане дори и съвсем хипотетично да предположим,че е възможно нейното възтановяване кой ще ходи там хижа не се гради за 100 посетителя годишно.
Не ме разбирайте погрешно в момента гората,планините и лесно достъпните хижи асвалтодостъпните са изпълнени с наркомани и разни други страно изглеждащи младежи напушени или ползващи какви ли не опиати но те са там не заради планините а заради това което консумират не ги интересуват хижите или друго.
А както виждам от вашия форум вие се познавате повечето което означава,че не стигате като брой хора за всички хижи а и най вероятно с годините ще намалем тези които любим планината.
Питането е как да върнем хората там едно време се е ходело много от предприятия заводи училища спортни клубове и какви ли не съревнования са се правели с мотори колелета ски и мн.други.
Как да стане когато минах покрай въпросната хижа помислих,че е краварник чак сега когато видях снимките разбрах,че всъщост е тя колко жалко.
Какво да направим как да привлечем хората там сега всеки се е затворил в себеси живота е много динамичен не е въпрос до пари а до възпитание повечето от младите хора не знаят кои връх от известните къде е не знаят елементарни неща.
Не знаят,че балкана не е всяка една планина не познават родината си,но знаят къде са нощите клубове какао бийч и на кой приятеля каква кола има колко струва колко коня е и кога излиза новия модел.
Но ,че тази и много други хижи се рушат и изчезват от нещо толкова уникално никога няма да разберат.
Сега имам малък син искам някой ден да го заведа там и да му покажа нещо а не нищо и остатаци от нещо което е било и всичко е сасипано.
Как ако ги няма тези хижи тази наша природа да го накарам да почувства това което изпитах аз и мойте приятели когато една нощ една зима открихме по случайност хижа Бенковси и спахме 5-човека в 5 кв/м стая с печка и се радвахме ,че сме оцелели.
На какво да го науча къде е мола или Слънчев бряг даже и мавзоля го няма вече но има паркинг дано да измисля интригуваща история за паркинг когато му дойде времето.
Малко емоционално го подкарах но това е истината през миоте очи Всичко което не изкарва пари се разрушава не само хижите Всичко.
И да знаете до хижа планински извори се стига с МПС не само с кон.
поздрави
Вто Фев 03, 2015 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Насила хубост не става.А времената на социалния инженеринг и на дедо Маркс който обясняваше че "в днешни времена човековъдството сериозно изостава от животновъдството"-и те отминаха.
Да караш някой насила да ходи нагоре или да го възпитаваш в любов към планината е най-сигурния начин да го отвратиш зорлем от нея!
По същия начин като тебе сигурно са говорили и хората преди стотици години,когато не са искали да се откъснат от мита че Земята е плоска и лежи на четири слона.Споко-не се грижи за тия неща-има кой да се грижи за тях-Природата-тя си знае работата.Ако съвременното общество с всичките си разбирания е по-съвършено от предишното-то новото ще надделее,а старото ще отиде на бунището на историята.Ако ли не-ще изчезнем било българите,било европейците,било човеците по цялата планета.
Няма нужда да се месим в тия неща!Да не говоря и че няма как да имаме успех при подобни намеси!

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Фев 03, 2015 2:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Тема за размисъл! Отговорете с цитат
evgeni- написа:
И да знаете до хижа планински извори се стига с МПС не само с кон.

С какво точно мпс се стига и откъде??Черен път(като това което всичко познаваме като понятие)до там няма!
Вто Фев 03, 2015 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
То до там може и с вертолет..... Само че освен да нахраниш кончетата друго няма що да дириш там. Засега поне. Да изчакаме каката да се откаже напълно от своя уникален замисъл и да я мятаме. С чуковете. Да не грози поляната де Laughing Laughing Laughing
Вто Фев 03, 2015 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Ааа,не с лошо!Тая хижа,така както я гледаш че е в това плачевно състояние,помни ми думата-ако се "спука цирея"-за 2-3години ти гарантирам че ще се яви читав инвеститор и ще я вдигне на крака.Прекрасно знам какво и е дереджето и колко МНОГО пари трябват,ама наистина много пари,пък и долари(както пееше един).И въпреки всичко съм на мнение че ще се намери такъв чиляк.Лошото е че трябва преди това както вече казах-да се реши основния проблем-с "цирея".А това в обозримо бъдЪще просто не виждам как ще се случи.А още по-лошото е че това е билна хижа и природата всеки ден си взима своето.Съответно след още няколко години хижата ще изглежда така все едно верно сте минали през нея с чуковете.И тогава вече никой инвеститор няма да иска да помогне...Тя и сега иска в огромната си част къртене и зидане наново.Когато обаче го правиш "на парче" и малко по-малко през времето-то и някакси по-имаш кураж.Когато се стигне до това от гола поляна да се вдига нещо-то всеки ще се откаже.Въпреки че средствата и при двата варианта ще са приблизително еднакви...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Фев 03, 2015 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivantcho



Регистриран на: 09 Яну 2012
Мнения: 11

Мнение Re: Тема за размисъл! Отговорете с цитат
[quote="fena73"][quote="evgeni-"] И да знаете до хижа планински извори се стига с МПС не само с кон.
[/quote]
С какво точно мпс се стига и откъде??Черен път(като това което всичко познаваме като понятие)до там няма![/quote]


http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=17213
Вто Фев 03, 2015 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ей това се казва туризъм Capitulate Дано както казват някои колеги във форума от Парка следят форума. Номерата на колите ги има. Нарушителите са ясни. Дали ще се самосезират Question
Вто Фев 03, 2015 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Димо,не си съвсем прав.Същия този офроуд-форум се събраха,изчистиха и извозиха 3камиона боклук от вр.Ботев.Включая и един бойлер.Нещо което тук в тоя форум никога няма да се случи.Справка-една твоя инициатива за маркиране.Място в планината има за всички.И на мене не ми харесват и аз смятам че не са за там-но ги търпя.Не ми пречат кой знае колко.И да ги глобят-кво-Пеевски ще има 200лв. вповече.Ти да не мислиш че глобата ще иде за нещо по поддръжката на хижите примерно!?Ще!

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Фев 03, 2015 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
По принцип се съгласявам с твоите мнения, то този път не си прав. Няма ли принципи е кофти работа. Аз нямам нищо против хората от офф роуд форума, но тук е Национален парк. И като такъв рейсове и всякакви други превозни средства работа нямат. Даже и по пътя за Вежен и Тъжа съм против, да не говорим за магистралата към Дерменка. Ама там са ги легализирали нещата. Що ли? Виж когато има акция по почистване или ако ще се стяга Планински извори и трябва да се извозят материали, боклуци и т.н. добре. Парка разрешава и колите тръгват. През останалото време обаче не. Стига са гонили нас туристите като ходим по немаркираните пътеки. Ходим но не вредим, поне тези които познавам. Аз скоро и на Директора на парка Христо Башев му писах в едно писмо за друго, в което му казах, че не ние сме тези които най-много вредят на парка. Има бракониери, дървосекачи, мототуристи и берачи на какво ли не. Нека първо тях спрат и после нас да закачат. Просто ме е яд. Не само за Балкана, и в Рила и Пирин е същата работа.
Вто Фев 03, 2015 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
evgeni-



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
Насила хубост не става.А времената на социалния инженеринг и на дедо Маркс който обясняваше че "в днешни времена човековъдството сериозно изостава от животновъдството"-и те отминаха.
Да караш някой насила да ходи нагоре или да го възпитаваш в любов към планината е най-сигурния начин да го отвратиш зорлем от нея!
По същия начин като тебе сигурно са говорили и хората преди стотици години,когато не са искали да се откъснат от мита че Земята е плоска и лежи на четири слона.Споко-не се грижи за тия неща-има кой да се грижи за тях-Природата-тя си знае работата.Ако съвременното общество с всичките си разбирания е по-съвършено от предишното-то новото ще надделее,а старото ще отиде на бунището на историята.Ако ли не-ще изчезнем било българите,било европейците,било човеците по цялата планета.
Няма нужда да се месим в тия неща!Да не говоря и че няма как да имаме успех при подобни намеси!

Здравей колега.Прочел съм доста от твоите мнения тъй като те пробладават тук и съм бил напълно съгласен с тях но или не си вникнал в това за което съм питал или мненията ни по този въпрос доста се разминават.
1-во Насила хобост не става и възпитанието не е насила но да покажеш и да разкажеш за нещо кото го има е едно а за нещо което го няма е друго.
Демек това е едикоя си хижа историята и е такава тя е билна най-високата,това е друга хижа това е еди кой си връх.
Или тук едно време имаше една хижа ама вече я няма и дай да се прибираме,че няма къде да спим.
2-че природата си знае работата и,че няма нужда да се месим е грешно общо като идея изоснови.
Дълго чаках и разбрах,че ние чакаме някой друг да го направи а да го сасипем сме номер едно.
Вто Фев 03, 2015 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
evgeni-



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
То до там може и с вертолет..... Само че освен да нахраниш кончетата друго няма що да дириш там. Засега поне. Да изчакаме каката да се откаже напълно от своя уникален замисъл и да я мятаме. С чуковете. Да не грози поляната де Laughing Laughing Laughing

Да да се разруши е най лесно но ако това е идеята тя сама ще си падне въпрос на време.
Идеята беше как да градим а не да рушим в рушенето сме царе видно държавата след прехода.
Вто Фев 03, 2015 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
evgeni-



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
казах-да се реши основния проблем-с "цирея"

Моля като за прост човек разясни смисала на тази дума отнесена към този проблем.
Вто Фев 03, 2015 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
evgeni-



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
По принцип се съгласявам с твоите мнения, то този път не си прав. Няма ли принципи е кофти работа. Аз нямам нищо против хората от офф роуд форума, но тук е Национален парк. И като такъв рейсове и всякакви други превозни средства работа нямат. Даже и по пътя за Вежен и Тъжа съм против, да не говорим за магистралата към Дерменка. Ама там са ги легализирали нещата. Що ли? Виж когато има акция по почистване или ако ще се стяга Планински извори и трябва да се извозят материали, боклуци и т.н. добре. Парка разрешава и колите тръгват. През останалото време обаче не. Стига са гонили нас туристите като ходим по немаркираните пътеки. Ходим но не вредим, поне тези които познавам. Аз скоро и на Директора на парка Христо Башев му писах в едно писмо за друго, в което му казах, че не ние сме тези които най-много вредят на парка. Има бракониери, дървосекачи, мототуристи и берачи на какво ли не. Нека първо тях спрат и после нас да закачат. Просто ме е яд. Не само за Балкана, и в Рила и Пирин е същата работа.

И си и не си прав.
Няма ли принцип нищо не става но колегите от офроуд форума за такива начинания могат да помогнат много поне мераклйите ще са много а докато им мине мерака хижата ще е вдигната.
За моторизираните в гората е относително понятие защото там за каране не става един двама са минали нощо не са сасипали примера беше,че никой се е качил значи може може и път да се понаправи то е ясно,че ще е проходим трудно само няколко месеца в годината.
И уважаващите мото туристи никога не ходят там където има пешеходци нито ровят нито буксуват след първия дъжд следите се заличават.
С останалата сган нито ти нито аз ще се оправим.
Чистенето на Ботев беше организирано с цел да се мине офицялно с мотор по пътя без да има проблеми с паркова охрана за това цената която всеки моторист трябваше да плати беше да чисти мисля,че беше спарведливо.
За пътя към Вежен и Бенковси има го картографиран значи е част от пътната мрежа важат правилата за движение
бариертата е незакона и при едно дело в съда наказанието ще падне проверено е вече гарантирано табелите са само да плашат гаргите не че някой ги спазва.
Да ти припомня,че горе на билото няма нищо с което да се указва,че започва парк как моторист може да разбере,че е минал границата?
Вто Фев 03, 2015 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Димо,и на мене не са ми особено приятни.Няма и как да са ми-преди 4-5години моторист щеше да ме сгази на пътя за Добрила.Мамата си е ебало.Претеглям обаче ползите и вредите от присъствието им горе.Факт е че ако тръгнеш чисто статистически да броиш-на един офроудър посетил района около Ботев се падат хилядо пеши туриста.Да,обаче инициативата по почистването почна и се изпълни от техния форум,а не от нашия примерно.Дали е до организация,дали е до някаква харизма на форумните лидери-не знам.Факт е обаче че инициативите им вършат работа и има практически принос от тях.
Малко хора знаят че съвременното време в което живеем,чисто геологически се нарича антропоцен(холоцен).Почва от 12хил.години,та и до днес.Едно от нещата,които определят тази граница е че от тогава человеческий род започва да прави необратими промени в биотопа(той человека между другото съществува от много преди 12хиляди годин).Има регион в Стара Планина в който обикновената гъба масловка Suillus luteus причинява мощни стомашно-чревни разстройства.Причината е че точно там 86та година се изля облака по първи май.Замърсяването от Чернобил ще изчезне по сииилно оптимистични данни след поне 1000години.Междувременно 25години след него се яви Фукушима.Там вече за мащаба на аварията и дълготрайността на последствията и нямаме почти никаква сигурна информация.Даже и не знаем дали и в момента не се оттичат нови замърсени води.
Затва и ми е смешно когато някой каже че кат си купи месо от прасе гледано на село-то то било екологично чисто.Ми тва прасе кво е яло,ква вода е пило!?Отдавна природата е променена от човека.При това-много!Напъните на разни радикални еколози да върнат природата в първоначалния и девствен вид са обречени на тотален неуспех.Затова е по-добре да живеем с измененията на природата такива каквито са и да се стремим да ги ограничаваме доколкото може.За съжаление няма да ги видим тия неща,но ако човечеството не се избие идните 100-200години то с голяма вероятност след хилядолетие примерно ще може да влияе кардинално(а не като сега)върху физико-химичните(и в частност-климатичните)процеси на планетата.Примерно промяна на температура,съдържание на атмосферата,въртене,албедо и т.н.
Това е неизбежен път по който сме тръгнали да вървим и връщане назад според мене няма.Освен ако не избием хората.МПСта по планината са се качвали,качват се и ще се качват.Няма как да ги изкореним.Можем:
-първо да ги ограничим донякъде.
-и второ-да ги впрегнем в полезни мероприятия.
И не-от поста ми не лъха на някакво премиречнество.А просто на рационализъм.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Фев 03, 2015 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
evgeni- написа:

Моля като за прост човек разясни смисала на тази дума отнесена към този проблем.

Цирея си има име и то е Екатерина Дончева.Има си и сдружение.Има и паръ.Подозирам че има и някакви щения от страна на кметицата на Антон,щото тя пък им играела контра.Докато всичките тия люде не се изчистят и да се пробие цирея-то не виждам как ще потръгнат нещата.То пък има и друго-и да се изчистят тия хора-не е никаква гаранция че тия които ще ги сменят ще са свестни.Убедил съм се че свестните хора,които могат да оправят държавата са все много заети и не се занимават с управлението и.Най-често са заети с писане по форумите или с каране на таксиметър съм забелязал.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Фев 03, 2015 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov