ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на зимни, височинни и експедиционни обувки.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на зимни, височинни и експедиционни обувки.
Автор Съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Жоро, не са пали толкова.
Под пластмаса вероятно колегата има предвид "пластмаса" точно колкото и аз!
Изказа и разбирането във форумите са особена работа... Very Happy
Пет Яну 16, 2015 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Ти май неси прочел мят пост и само си вдигаш кръвното за спорта. Да съм писал някъде, че ползвам кофлаци?

_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Пет Яну 16, 2015 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
joropc написа:
Stanev написа:
.......

Относно Кофлак - до скоро се продаваха такива кютюци в Алпи, като цената им беше смешна и пак никой не ги купуваше. Доста народ на времето остана без пръсти по високите върхове, точно заради тези обувки.
Има и един много успешен модел на Асоло, който беше много популярен в България, защото Вальо салевата, като спонсор на повечето известни български алпинисти, им беше раздал без пари и някои от тях още си ги носят.

Относно т.нар кофлах, не знам дали знаете, но в последните модели бе българска обувка и се правеше в Чепеларе. Само че не се продаваше в България, а се изнасяше. Не си прав обаче за Асолото - то бе още по голям боклук и от кофлаха, държеше доста по-студено от него. Моделът звучеше нещо като "Майкомила" и беше доста гаден/дървен твърд и неудобен/. То и затова комерсиални субекти като салевата ги подаряваха... Уж обувка с връзки, не с щраймери, а Петко караше ски с тях... Всъщност пластмасовите обувки кофлах не бяха лоши, пазеха топло, но нямаха кондензоотвод и замръзванията по високите върхове се дължаха не на самата топлоизолация като такава, а от дългото ходене с мокри от конденза вътрешни обувки... Руснаците му бяха намерили цаката, и слагаха алуминиево фолио - а сега фолиото е вградено във вътрешната обувка на ласпортивата. т.е. ласпортива е приела челния съветски опит от осемдесетте години.
Пет Яну 16, 2015 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Българските кофляци ги имаше в РедРок по едно време, даже май още си ги има:
http://www.redrockbg.com/product.php?id=1157

_________________
www.summitsweb.com
Пет Яну 16, 2015 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ходят, с двойни, не пластмасови Smile

и аз малко се оплетох в диверсификацията на видовете зимни, не толкова зимни, ептен зимни обувки ...

_________________
www.summitsweb.com
Чет Фев 05, 2015 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Ходят, с двойни, не пластмасови Smile

и аз малко се оплетох в диверсификацията на видовете зимни, не толкова зимни, ептен зимни обувки ...

Е точно ти Very Happy
Туристически сандали-> ниски летни обувки /и маратонки/->летни трисезонни обувки->зимни трисезонни обувки->зимни /такива с вграден чорап, експедиционни и височинни/. Толкоз.
Владофф можеше да направи тема за тия с катераческа насоченост /стеснените отпред/

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Фев 05, 2015 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Логичният въпрос, който следва е:
- Някой от тук четящите ходи ли с подобни двойни, експедиционни, височинни, кофлаци... и т.н. по българските планини?


Ами аз ходя с двойни обувки:

http://www.sportiva.com/products/footwear/mountain/batura-20-gtx

Тези обувки тежат 1800 грама за чифт, а като изолация и комфорт са без конкуренция. От практика казвам, че тези обувки нямат мокрене. Без значение от условията. Сега, те не за осемхилядник. Дават ги за 6 000-6 500 метра, като това не ме интересува толкова много. Важното е, че са супер удобни, абсолютно подходящи и за нашите планини (дори и при по-топло време) и много арни за дълги зимни преходи с тежка раница. Естествено са и топ катерачни. Абе обувка отвсякъде. Wink
Нося ги трета зима и още няма никакви наченки на скапване. Няма и помен от промяна на водоустойчивостта или "дишането". Обувката е с двоен гортекс. Има на вътрешните, има и на външните обувки, както и алуминиева изолация на важните места.
Единственият недостатък е, че отпред няма "ухо" за закачане на гета, а вградената в обувката такава, идва малко нисички за целодневно газене в дебел сняг. А и най-вече...по-лесно може да си разпориш гащите с котките. Smile
Чет Фев 05, 2015 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
из темите се оплетох Smile

p.s. А нали не мислите, че ако някой си търси "зимни трисезонни обувки" ще отиде в правилната тема - мога да се обзаложа, че ще пита тук. И ще пита за обувки от сорта на Булнес, Фиц рой, Пинакъл, Ортлес на Скарпа и т.н. Нищо чудно и някое от ботушестите недоразумения да се появи. Успех с обясненията и местенето после Wink

сори, че имената са на кирилица, ма от телефона...

_________________
www.summitsweb.com

Последната промяна е направена от Gamina на Пет Фев 06, 2015 6:48 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Фев 06, 2015 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Логичният въпрос, който следва е:
- Някой от тук четящите ходи ли с подобни двойни, експедиционни, височинни, кофлаци... и т.н. по българските планини?

АЗ ХОДИХ.Но ги продавам.Топлят,като БТР-и са в снега,ала за моя крак са тежки.
Ей тези-същите!Лимонки.
http://www.backcountry.com/koflach-arctis-expe-boot-mens

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пет Фев 06, 2015 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vishko



Регистриран на: 20 Фев 2008
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Я да питам май съм в правилната тема Smile Няма да питам за Булнеса Smile

Търся си обувка в диапазона 4000 м.- до 7000 м. например Аканкогуа и върхове в Непал, за дълги нетехнични изкачвания. Бюджет 800-900 лева. Максимално леки. Няма да се носят в България - за тука си има панти Smile и други галоши за зимата.

Имам предпочитания към определени марки и модели, но ми се иска да чуя вашето мнение.

Задължително ли трябва да са двойни или тези с вградена гета също стават?

Мерси на всички отзовали се.
Пет Фев 13, 2015 12:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Не, не е задължително да бъдат с вградена гета.
Обаче е почти задължително да бъдат двойни Laughing
Иначе в този бюджет ще се включиш с обувки от типа на La Sportiva Spatnik или Crispi Mont Blanc.
Мисля, че подобен клас ще ти свършат работа за целта.
Аз имам разкошни впечатления от криспи-то. Не съм имал ама никакъв проблем с тях.
Вярно, че съм ги качвал само до 6000м но според мен е една страхотна обувка.
Със сигурност бих я качил на по-високо и съм сигурен, че ще бъде ОК и на Аканкогуа.
Живот и здраве само Rolling Eyes
Пет Фев 13, 2015 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov