ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Относно храната по време на дълъг преход.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Относно храната по време на дълъг преход.
Автор Съобщение
iavkata



Регистриран на: 19 Окт 2009
Мнения: 61
Местожителство: Sofia

Мнение Относно храната по време на дълъг преход. Отговорете с цитат
Здравейте.Ходя наляво-надясно по планините,най-вече Пирин.Досега съм ходил по маркираните пътеки и по хижите,но имам намерение тази година да ходя с палатка.Чудя се обаче как да разреша проблема с храната-ако не отсядам по хижите,ще имам нужда от доста храна,а раницата и без това е бая тежка.Удачно ли е да се вземе за хапване овесени ядки? Опитвам се да реша проблема с теглото на раницата вече няколко години,и не успявам-правя,струвам,пълня я догоре./раницата ми е Ташев-75 литра/.Ако прибавя палатката,чувал,повечко храна,ще стане непосилно за носене.Всеки път се чудя какво да отпадне-нося храна,резервни чорапи,бельо,няколко фанелки,топли дрехи,тоалетни принадлежности,зарядно за телефон,карта на Пирин,пътеводител,книжка за четене,кецове за хижата.....и нищо от тези неща не може да отпадне.Малко се отклоних от темата,всъщност исках да попитам-какво е най-удачно да се вземе за хапване-да е леко и калорично.Благодаря.
Пет Май 06, 2011 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Добре дошъл в клуба на чудещите се! Отговора не е в храната човече а в цялата политика към туризма Smile. Потърси lightweight backpacking Тук ти се крие отговора на въпроса за екипировката. http://www.andrewskurka.com/ Този е от най-бързите туристи демек лека екипировка, малко изразходвана енергия, здрави крака, голям преход!
Пет Май 06, 2011 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
БЕЗ консерви, но с котлонче и полуготови спагети и супички. Плюс вече екстри към тях, освен шоколади и прочее. Котлончето сигурно ще отнеме малко от обема, обаче пък е леко и ще ти спести доста мъки Wink
Нед Май 08, 2011 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
chef4e



Регистриран на: 10 Ное 2008
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Според мен, кецовете за хижа могат да бъдат заменени с доста по-леки чехли или сандали.
Нед Май 08, 2011 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iavkata



Регистриран на: 19 Окт 2009
Мнения: 61
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите.А какво смятате за разни мюсли и овесени ядки.Да,за кецовете може би сте прави ,но сандалите са горе-долу със същото тегло.
Пон Май 09, 2011 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Един приятел беше казал нещо, за което мисля, че е адски прав, а именно: Някои хора, тръгвайки на планина, искат да занесат в нея целия си домашен уют и комфорт. И после раниците им били тежкиSmile
Когато в една раница почнат да влизат неща от типа "за всеки случай", тя неминуемо ще стане накрая голяма и тежка. Някой някъде беше дал един такъв съвет за приготвяне на багажа в раницата: Първо, изсипваш на един куп всичко, което ти се иска да вземеш. Второ, от купа слагаш в раницата онова, което може да влезе вътре. И накрая вадиш от нея неща дотогава, докато стане удобна за носенеSmile
По отношение на зимната планина и Пирин не мога да давам адекватни съвети. Моят опит се ограничава до Стара планина през лятото. Тази година ми предстои нова експедиция в тая планина /от единия до другия й крайSmile/ и по отношение на храната смятам да се огранича до няколко пластмасови бурканчета със смес от мед, лимон, сушени плодове и орехи - много калорична, засищаща и витаминозна смес. Разбира се, основното хранене ще е по хижите. Овесените ядки също са много добра храна, но установих, че не ми допада вкусът им, когато само ги накисвам във вода с малко фурми за сладост и по тая причина те отпадат от менюто ми. Обичам ги с кисело мляко, ама де го това кисело мляко на билото на Балкана?...Sad Миналата година си носих спиртник за варене на чай, тая година и това отпада - ако ще варя нещо, то ще е на истински огън. Съдовете за готвене, пиене, гребане на вода от плитки водоизточници, накисване и т.н. се ограничават до едно единствено нещо - леко метално канче от половин литър. Никакви котлончета, тенджери и т.н.
Когато свикнеш с мисълта, че е безкрайно трудно да умреш от глад, когато гладът не предизвиква паника и лошо настроение по време на преход, когато свикнеш да задоволяваш глада си само със стотина грама ядки например и си убеден, че това ти е достатъчно, тогава проблемът с носенето на храна из планините става твърде незначителенSmile
Аз също си нося сандали за в хижите, но не само; те стават и за ходене в топло време и подходящ терен, а също и когато завали дъжд - така и така ще се мокря, поне основните обувки да ми останат сухиSmile
Вто Май 10, 2011 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Не те съветвам да носиш и ядеш овесени ядки. Поне при мен, около 2 часа след приемането им винаги се чувствам страшно гладен. Иначе това, което редовно нося в раницата си, са вафлите и сусамките: http://korona-m.eu/products/thumbs/karameleno-blokche-susamka-60-gr-24-09-2010-06-25-08.jpg

Тъй като Пирин е малка планина и където и каквото и да правиш ще си максимум 2 дни без да пресечеш някоя хижа, където може да се нахраниш като хората.

Тъй като другите препоръчаха котлон, в случай, че нямаш ще ти препоръчам да си вземеш Primus Omnifuel Stove http://www.primusaustralia.com.au/index.php?p=line&sid=1286989767
Работи безотказно с всякакво течно гориво Smile

75 литрова раница с тегло до 17кг е предостатъчна за сам човек, като включва храна за 5-6 дни, дрехи, палатка, чувал... при туристически турове и температури не по ниски от -5 градуса през нощта.
Ако теглото или мястото не ти достига, това означава, че боравиш с архаични продукти.

За леки обувки си вземи задължително сандали.
Чет Май 12, 2011 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Колега котлона който си дал на примус не е много удачен тъй като тежи 464гр. Ако си купуваш котлон си вземи на газ (ограничен си в избора на гориво) за ~50-60лв има много леки газови котлончета под 120гр. без бутилката. Може и много по евтин и лек вариант примус който с едно 500мл. шише с гориво ще ти стигне за няколко дена стига тенджерата или канчето ти да са с капак когато готвиш. Така по-бързо се готви. Внимавай и с теглото на тенджерата хубавите тенджери под 200гр за 1л. са скъпи. Винаги можеш да си купиш китайска за малко пари те и без това са леки че ако има как и от хартия да ги правят ще са царе.
Пет Май 13, 2011 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Честно да ти кажа, бих предпочел да нося 200грама отгоре (150 грама котлон + още 100 грама газова бутилка без газта) и да не се занимавам да изхвърлям газовата бутилка на всеки полет, който правя Wink
Нед Май 15, 2011 2:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Абе човек всеки един грам който може и да не го носиш ти е от полза
Вто Май 17, 2011 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
modjoa



Регистриран на: 23 Сеп 2009
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно съм съгласен с теб. След като ти конфискуват газовата бутилка и неуспееш да си купиш друга, тогава наистина ще носиш ненужно 150 грама в раницата.

Затова съм предложил решение. Хем по-евтино в дългосрочен план, а хем и по-леко Smile


Последната промяна е направена от modjoa на Чет Май 19, 2011 6:33 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Май 18, 2011 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Къде и защо ти конфискуват газовата бутилка?
Чет Май 19, 2011 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cat



Регистриран на: 16 Сеп 2010
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
На всяко едно летище конфискуват флакони под високо налягане . Ако се лети или си посещава чужда държава е добре преди да се тръгне да се направи справка какво може и какво не, с цел да няма неприятности от типа на глоби затвор или полагане на обществено полезен труд Very Happy
Чет Май 19, 2011 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Оп тоя момент леко съм го пропуснал. Абе нямаш проблем с газовите бутилки зависи само от дестинацията. А ако ходиш в близкия изток там имаш всякакви горивни материали, военни и партизански.
Чет Май 19, 2011 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, аз пренесох до Майорка 2 големи бутилки с газ за Примус в багажа с 2 самолета (с прекачване през Мадрид) и нямаше проблеми... Въпросът е да не ти е в ръчния багаж, че в него дори шишенце с вода не дават!
Чет Юни 02, 2011 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov