ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гюмюрджински Снежник
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Гюмюрджински Снежник
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Гюмюрджински Снежник Отговорете с цитат
Чудих се къде да плясна темата-тук или в "планини,планини"ама нали си е Родопско-нищо че е гръцко..Smile
Идеята дойде още миналата година на предишното ни ходене до Вейката-гледахме го от горе и си викахме-хубаво скалисто ребърце...плитки седла-песен-ше го очаткаме за нула време...да амаТЦ!Ама за това след малко.
Тръгнахме от с.Чакаларово-идеята беше много смела(и тя не стана на 100%-ама и за това-след малко)-да минем от 2 до 10пирамида+Снежника,после да се пуснем през чакаларовската застава и да се върнем в селото.Така че Рени(така се казва колата Very Happy Smileостана да чака в Чакаларово а ние трябваше да идем от там до Хвойнова поляна.Гледах на картата некви черни пътища уж по-преки покрай планината да не цапаме по асфалта.Зададох на уреда целта и "умника" изчисли пътеката-само че не ме попита дали сме джедаиSmileSmile
Тръгнахме нагоре-в началото черен път с ужасно много нападали дървета а после гада ме пусна по бившия кльон-не знм защо си помисли че там има пътека-имало е ама преди 30г.!Всъщност всички подбилни пътища и пътеки дадени на картата вече не съществуват!Пропаднали,изровени,затлачени или засипани с дървени трупове...SadЕй така изглежташе "пътеката" по кльона

Скоро се отказахме от него след като стигнахме до пресичащ го черен път и тръгнахме по него-с големо въртене и усукване стигнахме хижата.Там чакаха рокери да се върнат ор върха имаше и месни качили се с ладата за хапванеSmile-пътя е загладен и проходим вече!


Втория ден започна обнадеждаващо-35мин.до билото,2 часа до захапване на реброто на Сненика след Вейката,където скрихме раниците в гръчкоSmileИ там започна драмата-в началото-скални жандарми,които трябва да се заобикалят доста ниско-ето ги от другата страна-обикалят се отддясно

След това се качва шеметно нагоре и се излиза на връхче от което трябва да се завие наляво-на дясно има не по-малко красив връх,всъщност...Маршрута е маркиран с оранжеви точки и черти по дърветата,но явно е слабо посещаван защото не личеше никаква пътека.Реброто е много стръмно от двете страни и е със скални пасажи,доста криви за преминаване,има и скални блокажи в по-ниското на някой места където се наложи да подсичаме



Вейката от комшийскоSmile

Най-накрая!


ПОсле цялото това чупене на крака наобратно...гледайки картата си виках-към 3км.в ената посока-за 1.30ч. ше го ошетаме-отне ни точно двойно-3часа!!!! На Вейката хапнахме-беше станало 13ч. ама както си знаем-с аперитив,биричка и т.н. та стана почти 15ч.като поехме надолу.Предвид закъснението решихме да не ходим чак до 10пир. а да се изсипем от 8-ма-гледах на картата черен път(още и вярвах Confused )Оказа се в началото трудно различим,после добър,след това липсващ-отнесен от пороите а десертът-както и предишния ден-
[/img]http://media.snimka.bg/s1/4618/035479620.jpg[img]
Към 19ч.целувахме Ренета(виж началото на пътеписа),поливахме краката с вода и възстановявахме йонния баланс-както казва Дидо в един пътепис(когато пишеше още Very Happy ) с биричка...
всички снимки: http://fena73.snimka.bg/mountain/gyumyurdjinski-snejnik.868157
п.п.мога да пусна и трака с уговорката да се ползва за идея откъде да НЕ се минава Не, не, не! [/img]
Пон Юни 01, 2015 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления ! Не знам до сега някой българин да е стигал толкова далече и да си кажа правото не съм и мислел, че ще стигнете там при забитото гръцко знаме на планината Папикон, върхът Papikio – 1483 м. Виждал съм снимки на гърци, но на българи не. Тепърва ще разглеждам снимките по обстойно, но връщането от 8 – пирамида ми е интересно откъде е станало. Мисля, че сте се спуснали право или на зиг – заг от пирамидата. Навлезли сте в долината на Двете реки и по пътя или каквото е останало от него стигате Чакаларово.
Пон Юни 01, 2015 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Мерси Румене!Мислех както ти ми каза да минем през заставата но нямаше време.Връщането наистина го направихме по остатъци от път,който с доста зор ни свали в дерето на двете реки.После ще си разгледам трака и ще видя дали е било по-удачно или е трябвало да търсим този покрай заставата-не мисля обаче че ще е в по-добро състояние!
Има снимки направени лично за тебе-разрушените застави покрай Ючбунар и 8-ма пирамида Wink
Пон Юни 01, 2015 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Гледайки снимките от района и четейки написаното съм едновременно сега и преди 47 години. Аз имам близо 500 наряда от които половината са били на браздата. През 1967 година дървосекачите бяха стигнали 8 пирамида и бяхме пратени да ги наблюдаваме, те бяха местни хора, а какво може да кажеш на човек седнал да обядва на пирамидата и разказва как е ходил до Гюмюрджина. Целия участък на Двете реки беше дърводобивен. По пътя по който се връщахте вървяха камиони пълни с дърва, пътищари правеха пътя като непрекъснато гърмяха взривове, а други пътищари ремонтираха този път и т.н. Така, че този път е изоставен от някъде 1974 год. със направата на кльона. Имал съм щастието да бъда едновременно граничар и турист. Преди четири години разбрах за пътя между заставата и в. Св.Илия който ви предложих за връщане, той е правен през 1994 година и по него вървят туристи и ловджии, но хубаво е, че имате такива работи като GPS и може да избирате. Ако отвориш facebook виж албума на Николай Ганчев – „Връх Вейката – най южната точка” той през зимата на 2013 година се качва на 8 пирамида в маршрут обратен на вашия. За мен вече е ясно какво може да се види в долината на Двете реки, но пък е примамливо за тези които не са ходили там и за мене също какво е станало след 47 години. Ще позна ли местата където съм бил "пост - секрет"? Благодаря за снимките и маршрута който ми поднесе и не само на мен.
Пон Юни 01, 2015 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ей го трака,ма пак казвам-не е за хора със слаби сърца,крака и нервиSmile
http://dox.bg/files/dw?a=6b1fc55861
Пон Юни 01, 2015 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
М-да-а..., кльонът като цяло си е беля работа, затова и в Родопите, където е отбелязан на картата има външен вид на глиганинг (без пътека) - черно синджирче с надпис "Бивш кльон". Е, има и места на които бившето КСП до съоръжението се използва като път и там проблеми няма, но те са по-скоро изключение и някои от тях (покрай маркирани туристически маршрути) са отбелязани като път или пътека.
Като цяло обаче трасето на съоръжението е много дураково проектирано от туристическа гледна точка. То минава перпендикулярно през деретата и въобще не му пука, дали и на кого това му харесва, защото общо взето се движи успоредно на линията на държавната граница с изключение на т.нар. от мен "чували" (местата на които тя навлиза остро в гръцка територия и след няколко километра излиза), където не прави същите "магарии", защото няма смисъл и защото е имало технически ограничения относно дължината на линейната част (прокарвано е по най-прекия начин).
Като гледам повечето черни пътища в района, правени заради дърводобив (един дявол знае кога) са дали фира.

Е, поне ви е било интересно в това хълмисто подобие на планина - Родопите... Wink
Пон Юни 01, 2015 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
М-да-а..., кльонът като цяло си е беля работа, затова и в Родопите, където е отбелязан на картата има външен вид на глиганинг (без пътека) - черно синджирче с надпис "Бивш кльон". Е, има и места на които бившето КСП до съоръжението се използва като път и там проблеми няма, но те са по-скоро изключение и някои от тях (покрай маркирани туристически маршрути) са отбелязани като път или пътека.
Като цяло обаче трасето на съоръжението е много дураково проектирано от туристическа гледна точка. То минава перпендикулярно през деретата и въобще не му пука, дали и на кого това му харесва, защото общо взето се движи успоредно на линията на държавната граница с изключение на т.нар. от мен "чували" (местата на които тя навлиза остро в гръцка територия и след няколко километра излиза), където не прави същите "магарии", защото няма смисъл и защото е имало технически ограничения относно дължината на линейната част (прокарвано е по най-прекия начин).
Като гледам повечето черни пътища в района, правени заради дърводобив (един дявол знае кога) са дали фира.

Е, поне ви е било интересно в това хълмисто подобие на планина - Родопите... Wink

Това за кльона ми е ясно-не разбирам обаче защо гпс-а го приема като възможен вариант за минаване
Мда-човек се учудва като се озове в различна от представите му част на "мьеките Родопи"SmileSmileаз отдавна съм спрял да се учудвам!
Вто Юни 02, 2015 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Не мога да видя следата на слизането от 8 пирамида защото компютъра вече ми е слаб като мене. Николай Ганчев имаше следа от изкачването на 8 пирамида. На мене не ми се е налагало да слизам или да се качвам от тук. Нашите пътеки бяха по хребета на в. Кремен или по хребета на в. Св.Илия и тогава не се замислях за друг вариант. Сега стъпил на опита на Станимир и Николай Ганчев бих избрал от 7 пирамида по хребета на Св.Илия, после на заставата и от там на Чакаларово, но ако ми се наложеше да сляза от 10 пирамида бих се спуснал само по хребета с цел излизане на Ломето и стъпване на пътя който ще ме изведе на Чакаларово. Показвам две случайни снимки: на първата как изглежда района около 8 и 10 пирамида, а на втората как изглежда района около 7 и идвайки от 8 пирамида не е необходимо да се качваме на 7 – ма.
http://www.img-share.eu/f/images/83/Kopie-ot-758GSwzdQa.jpg
http://www.img-share.eu/f/images/83/Kopie-ot-757vlcdJqS.jpg
Вто Юни 02, 2015 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година слязохме от 6-та пирамида по реброто-много безпроблемно ни свали на пътя на р.Плавилото.Може би от 7-ма щеше да е по-добре-не знам...както и да е-важно е че всичко свърши само с издрани ръце и крака и наранени душиSmile-без по-тежки травми,А още по-важно-че си свършихме работата в района и сме удовлетворени!Smile
п.п.Румене,качих още малко снимки в албума-пред-последната е на метри преди 7-ма пир. Wink толкова лайка по цялото било не съм виждал в живота си-а мин.година бяхме само 3 седмици по-рано и нямаше изобщо....
Вто Юни 02, 2015 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Миналата година слязохме от 6-та пирамида по реброто-много безпроблемно ни свали на пътя на р.Плавилото.Може би от 7-ма щеше да е по-добре-не знам...както и да е-важно е че всичко свърши само с издрани ръце и крака и наранени душиSmile-без по-тежки травми,А още по-важно-че си свършихме работата в района и сме удовлетворени!Smile
п.п.Румене,качих още малко снимки в албума-пред-последната е на метри преди 7-ма пир. Wink толкова лайка по цялото било не съм виждал в живота си-а мин.година бяхме само 3 седмици по-рано и нямаше изобщо....

Нямаше как да разбера всичко това, ако го нямаше планинарския форум. По готови пътеки всеки може, казваше един приятел водач на туристически групи, ходил съм с него предварително да минем по маршрута по който след това ще води групата. Отговорност е да водиш група и друго е когато със теб са двама трима. Лесно ми е и на мен да говоря от разстояние, съвсем друго е когато си за първи път, но най важното е, че посоката е била вярна което е най важното.
Сега благодарение на вас туристите аз можах да пропътувам целия този мой участък от 2 до 10 пирамида и то по браздата. Ние вървяхме в ниското, пътеката беше прашна и никакви цветя и билки не съм виждал само изронената от дъждовете пръст на Контролно Следова Полоса (КСП). От цветята си спомням божурите на божурова поляна, която съвсем не мога да си спомня къде беше. А то като гледам сега всичко е имало и билки и цветя. Намерих тази снимка в потвърждение, че е било така. Под нея пише: Изт. Родопи: сухи каменисти места до заставата „Малага” близо до с. Чакаларово. Момчилградско. 13 VIII 1971. Аз се уволних октомври 1968 год. Заставата се казваше Малага и ние пиехме само вино с марка Малага което го имаше в кръчмата на селото. Ние в друг магазин не се отбивахме. Щях да забравя доказателството.
http://www.img-share.eu/f/images/84/105SxV5xVN.jpg
Вто Юни 02, 2015 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:

.............................................................
Това за кльона ми е ясно-не разбирам обаче защо гпс-а го приема като възможен вариант за минаване
.............................................................


Вероятно защото все пак кльонът в картата е въведен като пътека с много лоша или направо без проследимост. Ако върху него липва етикетът Бивш кльон, при заставане с курсора отгоре му, ще се появи надпис Without Path (Без пътека). В района има няколко такива "пътеки", вкл. и участъци от червената маркировка за Вейката са такива покрай границата, защото там на практика пътека не личи.

Ама ти защо й позволяваш на урудката да си прави своеволия?! Laughing Laughing Laughing Тя си е просто урудка. Wink
Вто Юни 02, 2015 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се за малко страничния въпрос от темата, чудех се, как се определя местоположението на пирамидите. Както съм забелязала, не са на еднакво разстояние една от друга, не всички са на най-високите места....Ще ми е интересно ако някой знае да сподели.
Вто Юни 02, 2015 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
Извинявам се за малко страничния въпрос от темата, чудех се, как се определя местоположението на пирамидите. Както съм забелязала, не са на еднакво разстояние една от друга, не всички са на най-високите места....Ще ми е интересно ако някой знае да сподели.

По принцип във всяка чупка на линията на границата има някакъв знак. При "по-важните" чупки този знак е пирамида. Описанието на знаците, номерацията, местоположението и поддръжката им би трябвало да са предмет на междудържавни споразумения.
Вто Юни 02, 2015 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
fena73 написа:

.............................................................
Това за кльона ми е ясно-не разбирам обаче защо гпс-а го приема като възможен вариант за минаване
.............................................................


Вероятно защото все пак кльонът в картата е въведен като пътека с много лоша или направо без проследимост. Ако върху него липва етикетът Бивш кльон, при заставане с курсора отгоре му, ще се появи надпис Without Path (Без пътека). В района има няколко такива "пътеки", вкл. и участъци от червената маркировка за Вейката са такива покрай границата, защото там на практика пътека не личи.

Ама ти защо й позволяваш на урудката да си прави своеволия?! Laughing Laughing Laughing Тя си е просто урудка. Wink

Да си призная, идеята въобще да бъде нарисуван бившия кльон в BGMountains, както и изпълнението ѝ преди време, бяха мои. Размишлявах с каква линия е най-добре да бъде означен и стигнах до извода че "без пътека" е достатъчно точно, защото там не само са минавали хора ежедневно, ами дори и тежките машини (най-често верижни трактори) са разоравали полосата два или повече пъти годишно. Ясно е че днес на много места всичко това се е превърнало в непроходими шубраци, но си мислех че е полезно да се знае къде е минавало съоръжението, доколкото това все още личи в някои по-стари сателитни и самолетни снимки. Например, някой ден, когато евентуално нещата в нашата страна потръгнат по-добре, би могло да се изгради интересен туристически маршрут по някои участъци от бившия кльон, а защо не дори и по цялото му трасе по западната и южната граница, да кажем до Свиленград. Налице е все още използваема пътна инфрастуктура за достъп, която само трябва да се постегне, електричество също е изведено на много места, има и сума ти изоставени бивши военни сгради, само част от които днес работят като хижи.

Ако преобладаващото мнение е че по бившия кльон не трябва да има маршрутизация, тъй като това хвърля потребителите в заблуда и потрес, тогава ще трябва да измислим друг тип линия за него в картата или въобще да го махнем...


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Юни 03, 2015 12:25 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юни 02, 2015 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
Извинявам се за малко страничния въпрос от темата, чудех се, как се определя местоположението на пирамидите. Както съм забелязала, не са на еднакво разстояние една от друга, не всички са на най-високите места....Ще ми е интересно ако някой знае да сподели.


Няма никаква логика. Не са през еднакво разстояние една от друга, не са винаги на върхове, не са и на всеки завой на границата. Номерацията им също е странна. Пирамидите с номер 1 се намират:
- на връх Тумба в Беласица (тристранната между България, Гърция и Македония);
- в района на Горно Къпиново;
- в района на ГКПП К. Андреево (тристранната между България, Гърция и Турция);
- в района на М. Търново.

Доколкото знам южната граница е разделена на сектори и вероятно международни комисии са поставяли пирамидите и номерацията им още едно време (преди почти век). От Тумба номерацията нараства на изток до 233 над с. Кожари, където свършва. Оттам на изток номерата започват да намаляват от 171 до 1 (Г. Къпиново). Оттам на изток пак нарастват до 182 (Г. Луково), чиято съседка на изток носи номер 508. Оттам на изток пак намаляват до 321 (Свиленград). От тройната пирамида с номер 1 до ГКПП К. Андреево номерацията на изток започва с 320B и 320N и последващо намаляване до номер 1 в района на М. Търново. Оттам до морето пирамиди няма, защото граничната линия върви изцяло по реки.

В участъците, в които държавната граница минава по средата на река (неплавателна), пирамиди няма, а на двата бряга има т.нар. репери (пак с номера, но различни от тази на пирамидите).
Вто Юни 02, 2015 11:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov