ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за Матушка Русь
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 111, 112, 113  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Тема за Матушка Русь
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Руска народопсихология:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 10, 2018 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Tooth Амчи как!



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Окт 12, 2018 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Тъпите руснаци имат навика да отбелязват годишнините от създаването на техните шедьоври - във всички области на изкуството. И аз като един тъп русофил, да не остана по-назад, ето, отбелязвам една наша годишнина: през 1888 г в Одеса Иван Вазов написва "Под игото". 130 години оттогава. Без тази книга всички ние бихме били други, нали? Най-мила ми е главата "Радини вълнения". Не е като да не съм чела и други книги, но знам без колебание, че на самотен остров бих си взела "Под игото". Покланям се пред топлата и светла, нежна и безкрайна Вазова обич към родината и народа и пред съдбовното му усърдие чрез творчеството си да ни възпита. Поклонете се и вие!
Пет Окт 12, 2018 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Тъпите руснаци имат навика да отбелязват годишнините от създаването на техните шедьоври - във всички области на изкуството. И аз като един тъп русофил, да не остана по-назад, ето, отбелязвам една наша годишнина: през 1888 г в Одеса Иван Вазов написва "Под игото". 130 години оттогава. Без тази книга всички ние бихме били други, нали? Най-мила ми е главата "Радини вълнения". Не е като да не съм чела и други книги, но знам без колебание, че на самотен остров бих си взела "Под игото". Покланям се пред топлата и светла, нежна и безкрайна Вазова обич към родината и народа и пред съдбовното му усърдие чрез творчеството си да ни възпита. Поклонете се и вие!


Ама как така русофилка , Одеса е в Украйна , би трябвало да сте украйнофилка ...

Laughing

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Пет Окт 12, 2018 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
баир_будала написа:
Пчелата Жужа написа:
Тъпите руснаци имат навика да отбелязват годишнините от създаването на техните шедьоври - във всички области на изкуството. И аз като един тъп русофил, да не остана по-назад, ето, отбелязвам една наша годишнина: през 1888 г в Одеса Иван Вазов написва "Под игото". 130 години оттогава. Без тази книга всички ние бихме били други, нали? Най-мила ми е главата "Радини вълнения". Не е като да не съм чела и други книги, но знам без колебание, че на самотен остров бих си взела "Под игото". Покланям се пред топлата и светла, нежна и безкрайна Вазова обич към родината и народа и пред съдбовното му усърдие чрез творчеството си да ни възпита. Поклонете се и вие!


Ама как така русофилка , Одеса е в Украйна , би трябвало да сте украйнофилка ...

Laughing


То е едно и също, будала.

Одеса няма значение.

Извади "Под игото" и си прочети една глава - без значение коя.
Пет Окт 12, 2018 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение фактолагия Отговорете с цитат
Украйна, като самостоятелна държава се ражда през 1991 г. след разпадането на Съветския съюз. През 1888 г. Одеса е в пределите на Руската империя.
Съб Окт 13, 2018 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Тъпите руснаци имат навика да отбелязват годишнините от създаването на техните шедьоври - във всички области на изкуството. И аз като един тъп русофил, да не остана по-назад, ето, отбелязвам една наша годишнина: през 1888 г в Одеса Иван Вазов написва "Под игото". 130 години оттогава. Без тази книга всички ние бихме били други, нали? Най-мила ми е главата "Радини вълнения". Не е като да не съм чела и други книги, но знам без колебание, че на самотен остров бих си взела "Под игото". Покланям се пред топлата и светла, нежна и безкрайна Вазова обич към родината и народа и пред съдбовното му усърдие чрез творчеството си да ни възпита. Поклонете се и вие!


А чела ли си "Тътени" на Цончо Родев? Точно 34 години откакто го четох(трябва да го препрочета), почти нищо не помня, но помня че ми хареса много повече от "Под игото".

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Окт 13, 2018 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Тъпите руснаци имат навика да отбелязват годишнините от създаването на техните шедьоври - във всички области на изкуството. И аз като един тъп русофил, да не остана по-назад, ето, отбелязвам една наша годишнина: през 1888 г в Одеса Иван Вазов написва "Под игото". 130 години оттогава. Без тази книга всички ние бихме били други, нали? Най-мила ми е главата "Радини вълнения". Не е като да не съм чела и други книги, но знам без колебание, че на самотен остров бих си взела "Под игото". Покланям се пред топлата и светла, нежна и безкрайна Вазова обич към родината и народа и пред съдбовното му усърдие чрез творчеството си да ни възпита. Поклонете се и вие!

Ето един повод за препрочитане на любима книга: да бъдат намерени и посочени точните пасажи в романа до въстанието, от които личи, че животът на българите протича именно под иго.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Окт 13, 2018 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Ето един повод за препрочитане на любима книга: да бъдат намерени и посочени точните пасажи в романа до въстанието, от които личи, че животът на българите протича именно под иго.

Без да съм чел цялата книга, такива пасажи мисля, че няма. Причината я знаеш, но на драгия читател, руски фен, ако му е интересно ще му разкажем.

П.С. Бах ма'аму. През последните двеста години ни е хванала една петдесет годишна цикличност. Rolling Eyes

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Окт 13, 2018 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Пчелата Жужа написа:
Тъпите руснаци имат навика да отбелязват годишнините от създаването на техните шедьоври - във всички области на изкуството. И аз като един тъп русофил, да не остана по-назад, ето, отбелязвам една наша годишнина: през 1888 г в Одеса Иван Вазов написва "Под игото". 130 години оттогава. Без тази книга всички ние бихме били други, нали? Най-мила ми е главата "Радини вълнения". Не е като да не съм чела и други книги, но знам без колебание, че на самотен остров бих си взела "Под игото". Покланям се пред топлата и светла, нежна и безкрайна Вазова обич към родината и народа и пред съдбовното му усърдие чрез творчеството си да ни възпита. Поклонете се и вие!

Ето един повод за препрочитане на любима книга: да бъдат намерени и посочени точните пасажи в романа до въстанието, от които личи, че животът на българите протича именно под иго.


Една сал втора глава е достатъчна.
Освен това, защо без въстанието? То за разнообразие ли е било вдигнато - ей така, да си пуснем малко кръв, здравословно е.
Съб Окт 13, 2018 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
...на драгия читател, руски фен, ако му е интересно ще му разкажем


Айде нема нужда! Наслушали сме се, просветители като теб - бол!
Обаче, дидогене, много интересно ще ми бъде да ми разкажеш за твоите предци 5-6 поколения назад! Кои са те, как са живели, как са били българи?
Съб Окт 13, 2018 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:

Обаче, дидогене, много интересно ще ми бъде да ми разкажеш за твоите предци 5-6 поколения назад! Кои са те, как са живели, как са били българи?

Не знам много, но в общи линии един от прадядовците ми го е разказал добре в романа си "Под игото".
Защо хем не те интересува, хем питаш?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Окт 14, 2018 6:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Ето един повод за препрочитане на любима книга: да бъдат намерени и посочени точните пасажи в романа до въстанието, от които личи, че животът на българите протича именно под иго."

Глава първа:
"— Ех, така зная аз — отговори баба Иваница, — и нази са с турци плашили… та и не са ли за плашене, да ги порази господ! Седемдесетгодишна жена съм и ще умра, дето го рекли, с отворени очи: нема да дойде благочестивото! "

Глава втора:
"Емексиз Пехливан, най-лютият пладнешки и нощен злодеец, беше разпространил ужас по околността. Преди две недели беше изсякъл цялата челяд на Ганча Даалият, в село Иваново. За него също казваха, и не нахалост, че отрязал главата на детето, което вчера докараха на кола в града."

"Воденчарят разбра още от пръв път мръсното намерение, което скриваше тая плитко скроена измама. Неговата проста, честна душа се възмути. Но той беше в примка: един срещу двама въоръжени злодейци. Да се бори беше безумно и безполезно: смъртта му, която сега нищо не беше за него, нямаше да спаси щерка му. Той опита пак с молба да умилостиви душманите......................."

Глава трета:
"Тиранията на турците е нетърпима и народното негодуване ще дойде до върха си. Трябва да се готвим. Останете у нас, г-н Краличев, вас никой не ще ви познае тук; да работим щете ли? — приказваше живо разпаленото дяконче. "

Още?
Нед Окт 14, 2018 8:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Глава първа:
"— Ех, така зная аз — отговори баба Иваница, — и нази са с турци плашили… та и не са ли за плашене, да ги порази господ! Седемдесетгодишна жена съм и ще умра, дето го рекли, с отворени очи: нема да дойде благочестивото! "

Тогава "нази са с турци плашили", а днес с мечки или вълци... Но не живеем под мечо или вълчо иго, нали?

tortomanin написа:
Глава втора:
"Емексиз Пехливан, най-лютият пладнешки и нощен злодеец, беше разпространил ужас по околността. Преди две недели беше изсякъл цялата челяд на Ганча Даалият, в село Иваново. За него също казваха, и не нахалост, че отрязал главата на детето, което вчера докараха на кола в града."

"Воденчарят разбра още от пръв път мръсното намерение, което скриваше тая плитко скроена измама. Неговата проста, честна душа се възмути. Но той беше в примка: един срещу двама въоръжени злодейци. Да се бори беше безумно и безполезно: смъртта му, която сега нищо не беше за него, нямаше да спаси щерка му. Той опита пак с молба да умилостиви душманите......................."

Описаната случка завършва с "двама въоръжени злодейци" убити от двама невъоръжени и мирни "роби" християни, единият от които избягал затворник...

tortomanin написа:
Глава трета:
"Тиранията на турците е нетърпима и народното негодуване ще дойде до върха си. Трябва да се готвим. Останете у нас, г-н Краличев, вас никой не ще ви познае тук; да работим щете ли? — приказваше живо разпаленото дяконче."

"Тирания" и "иго" (робство) не са синоними.

Робството е "социално-икономическа или правна система, при която хора, наричани роби са разглеждани като собственост на други хора, наричани робовладелци". В описвания от Иван Вазов в "Под игото" исторически период не е съществувала такава система из земите, населени с българи. Нещо повече -- българите са били предимно дребни земевладелци, осигуряващи собственото си съществуване, това на семействата им и на техните възрастни родители и плащащи данъците си благодарение на обработването на земята, която практически им е принадлежала. Самият Вазов е отрасъл в доста заможно семейство и получава добро, поне за времето си, образование, нещо което не е било никак характерно, например, за робите в американските плантации (до декември 1865 г.) или крепостните селяни в руските степи (до февруари 1861 г.).

Тирания може да има в робството или извън него -- известни са предостатъчно примери и за двете.

Между другото, кой ли е авторът на описанието по-долу?

"Тия царски разходки, тъй приятни и весели, както беше приятен и весел животът в Царевец, бяха обаче тягостни за населението на ония местности, през които лежеше царският път. То беше длъжно, както видяхме, да храни и пои даром царските хора, тоя голям сонм кучари, соколници, оръженосци, придворни слуги и добитъка им, а при пренощуване да им дава стаи и легло. И клетви, и псувни посрещаха и изпращаха гостите."

tortomanin написа:
Още?

То не би било точно "още", а по-скоро "нещо"...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Окт 14, 2018 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Какъв ли щеше да е резултата на Руско-Турската война от 1877-ма, ако турците ни бяха обещали автономност? И има ли по-подробни факти за развоя на войната на кавказския фронт, освен споменаването му тук-там? Пък тогава да разглеждаме кой заради кой е мрял.

Реално някъде от средата на 18-ти век в Османската империя започва реформа, която дава повече права и свободи. От там на сетне за робство не може да говорим, но не е и присъствие както си мислят някой историци.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Окт 14, 2018 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 111, 112, 113  Следваща
Страница 38 от 113

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov