ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 59, 60, 61  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Автор Съобщение
Flyora



Регистриран на: 07 Мар 2015
Мнения: 13
Местожителство: София

Мнение Благодарности и градивна критика....? Отговорете с цитат
Здравейте, ползвам картата много от отдавна, обаче напоследък някои неща в категорията "Археология и исторически обекти" взе да става малко недостоверна. Примерите са: "Крепост Калето". Или "Тракийска крепост Калето". Ама че крепостта е и византийска, или римска, а може би и българска, и че е в местността "Калето" а не че името и е това, това за някои не е ясно. Същото е и за светилищата. За могилите, там е малко по сложно. Предложението ми е, просто обозначете с "Крепост", а който го интересува, има координати, сайтове и т.н. За сведение: Крепостите обикновенно са на билото на склона, а не по склона. Аз като археолог ползващ картата Ви, ми е неловко да Ви хваля, че сте толкова добри в правенето на карти. Надявам се не бях груб, успешен ден !
Вто Юли 18, 2017 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Въведохме нова класификация преди една версия, ама чак да кажеш, че става недостоверна...
С две думи - имаме три типа исторически обекти, разделени на праисторически, антични и средновековни. Известно ни е, че почти всеки такъв обекти има многовековна история и може да покрива два или дори три от периодите. Затова възприемаме период, който отговаря на епохата на най-голям разцвет на дадения обект.

В конкретния случай, който споменаваш, "тракийска" е явна грешка и ще бъде оправено. Поставянето на местност в името е по-скоро характерна закономерност у нас и не ми се ще да го променяме. Ясно е, че на не повече от 5% от обектите са известни старите имена от извори.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 18, 2017 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Разгеле Дидо. Мислихме вече, че си се отказал да пускаш нова версия Laughing
Вто Юли 18, 2017 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Flyora



Регистриран на: 07 Мар 2015
Мнения: 13
Местожителство: София

Мнение Благодаря Отговорете с цитат
Кратък, изчерпателен и разбира се "авторски" отговор. Прави сте за виждането Ви. Не може всичко да се опише. Колкото до значимостта, всяко нещо е било значимо във своето време. Иначе не би било построено, поддържано и след години надграждано. Нашият термин за това е "многопластов обект". Е, ние разкриваме до стерилен слой, за да проследим континюитета на обекта. Всеки археолог или историк поддържа "значимостта" на обекта в зависимост специалността си. Аз например като праисторик - палеолитчик съм заинтересован да отдавам "значимостта" на пещерните и високо-склоновите обиталища. И в кръга на шегата, Ви моля да смените жълтия символ със златен на пещерите обиталища. Но иначе идеята ми бе да предприемете неутрален подход по въпроса. Има дял в Археологията, наименован "Картографска археология" и вида, изработката и топонимиката на Вашата прелестна карта, много и помагат. Е, поне на мен. А и не само....! Аз, в комбинация с релефната карта на Ведрин, тази, много ходене и четене съм документирал приличен брой обекти. Аааа, и ако не е нагло, една релефна хидрографска карта, ако може...... ! Шегувам се, разбира се. Благодаря Ви за прекрасната работа, ще ползваме картата такава каквато я изваете, разкрасите и калиграфирате. Успех !!!
Сря Юли 19, 2017 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Проблемът от гледна точка на картата е как един подобен обект да се изобрази със символ и текст. Символите не могат да са безкраен брохй, текстът също не може да е твърде дълъг или твърде описателен.

Както вече споменах горе, разполагаме с три броя символи, с които можем да маркираме вашите "многопластови" обекти. Критерият за класиране също съм го дал - период на най-голям разцвет. Ако се сещаш за по-добър критерии - отворени сме за предложения.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 19, 2017 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Хижите на брега на яз.Въча са превърнати в хотели -на мястото на х.Атанас Спиридонов има хотелски комплекс Чилингира и басейн

Аналогично е положението на яз.Кърджали -х.Боровица отдавна е хотел.
Пет Авг 04, 2017 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Пусни билетче с адекватно описание Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 04, 2017 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Местоположения в BGMountains са правилни, ала това вече не са хижи а три звездни хотели.
Няма хижа Атанас Спиридонов на яз.Въча -има хотелски комплекс Чилингира
Няма х.Боровица на яз.Кърджали -има хотел Боровица
Пон Авг 07, 2017 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
t.hristov написа:
Местоположения в BGMountains са правилни, ала това вече не са хижи а три звездни хотели.
Няма хижа Атанас Спиридонов на яз.Въча -има хотелски комплекс Чилингира
Няма х.Боровица на яз.Кърджали -има хотел Боровица


Оправено е вече.
Вто Авг 08, 2017 1:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Изместване на картата при Garmin BaseCamp Отговорете с цитат
За изчисляване на дистанция/денивелация ползвам безплатната програма Garmin BaseCamp. От едим месец като чертая път върху пътеките, начертаният контур е леко изместен съвсем малко наляво и надолу. С други думи казано, начертаният контур не е точно върху пътеката. Не съм пипал по настройките на програмата. Изместването изчезна с нулиране на настройките на Garmin BaseCamp.
Edit - Options - General - бутон Reset
Най-вероятната причина е актуализазането на NET.Framework
Причината НЕ е в картата, а в програмата, която отваря картата.
Ако Garmin BaseCamp беше по-сполучлива програма, щеше да е платена като своя предшественик MapSource. Явно заради многото бъгове, Garmin все още не се осмеляват да поискат пари за Garmin BaseCamp.
Съб Авг 26, 2017 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Бях забелязал, че има разлика в позиционирането на точки в двете, но не ми дойде на ум, че така ще се оправи.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 28, 2017 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
jodi71



Регистриран на: 01 Юли 2014
Мнения: 1

Мнение проблем с Windows 10 Отговорете с цитат
Здравейте,
На нова инсталация с последната версия на Windows 10 не успявам да инсталирам BGMountains
Нито последната версия BGMountains 20170706 Cyr, нито предишни версии.
При стартиране на exe-то с admin права, след предупреждението на Windows за unknown publisher - нищо не се случва.
Някакви идеи къде може да е проблемът?
В логовете няма нищо
Нед Сеп 03, 2017 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Проблемът е самият Windows 10. Смени го на 7, XP или някой Linux. Ако не ти се занимава, търси решения в гугъл с "Windows 10 unblock unknown publisher"

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Сеп 03, 2017 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бих искал да пробвам алтернатива на програмата Garmin BaseCamp за стационарен компютър с Windows 10 x64.
Програмата ще ползвам за изчисляване на маршрут и сваляне на трекове във формат .gpx
Хубаво би било да мога да конвелтирам трекове от .gdb към .gpx
Очаквам препоръки за лека и лесна програма.
Пон Сеп 11, 2017 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Бих искал да пробвам алтернатива на програмата Garmin BaseCamp за стационарен компютър с Windows 10 x64.
Програмата ще ползвам за изчисляване на маршрут и сваляне на трекове във формат .gpx
Хубаво би било да мога да конвелтирам трекове от .gdb към .gpx
Предпочитам да не ползвам много тежка и сложна програма.

GPSBabel

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Сеп 11, 2017 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 59, 60, 61  Следваща
Страница 46 от 61

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov