ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 59, 60, 61  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Автор Съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
В случая поне за мен основното ми ходене ще е по билото, т.е. Ком-Емине най-вече. Обаче мисълта ми е има ли начин там където има да се работи доста (не само в Източна Стара Планина, а и в другите планини) по някакъв начин да бъде отбелязано-дали като защриховано, дали като знак "Внимание", или както намерите за добре? Идеята е човек като планира маршрута си да е наясно къде може да се довери на картата в голяма степен и къде на други източници.
Това е само като въпрос-предложение - иначе само респект и благодарности за труда който полагате Croc !
Чет Дек 17, 2015 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
А, реките в Изт. Ст. планина са въведени вече, с точност обичайната. Което значи, че тук-там в обрастналите дерета може да има девиации до 50-на метра.

П.П. Билото на Стара планина по протежение на К-Е е достатъчно добре разработено, не го мисли въобще.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 17, 2015 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, реките в Изт. Ст. планина са въведени вече, с точност обичайната. Което значи, че тук-там в обрастналите дерета може да има девиации до 50-на метра.

П.П. Билото на Стара планина по протежение на К-Е е достатъчно добре разработено, не го мисли въобще.


ръкопляскания
Чет Дек 17, 2015 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Ведрине - имам следния въпрос. Не е ли в основата на една карта да дава детайлна представа кое къде е, какво е и как се стига до него? Не е ли това най-важното?

Съществуват много видове карти с различно предназначение. BGMountains описва действителността предимно според данни от публикувани или собственоръчно направени измервания.

Dimo Kolev написа:
После вече като се тръгне на някъде се следят нанесените допълнително неща по картата като пътеки и маршрути - не винаги по даден маршрут има ясно различима пътека. Ако приемем това за най-важно (поне за мен е така) излиза, че такива места като това за което пиша е добре да се оправи. Да се оправи до толкова, че като погледнеш общо разбираш всеки един детайл къде се намира спрямо другия. Говоря за възловите места. Поправката вярно няма да е много точна, защото ще се направи ръчно - на око.

Ако погледнеш отново онлайн картата вероятно ще забележиш подобренията, които направих през последните няколко часа. Те обаче не са "на око", а в съответствие с данните, с които разполагаме. Тези данни постепенно се увеличават и уточняват, така че процеса на подобряване на картата може да бъде безкраен, но с хода на времето (надяваме се) води до резултат все по-близък до действителността.

Dimo Kolev написа:
И въпреки това общата визуализация ще бъде по-точна и разбираема. Дали нагоре потоците продължават така както са дадени или не - това никой няма да седне да го гледа или сръвнява. Там няма пътеки и пътища. Там можеш да проследиш единствено от къде извира реката и толкова. Надали такива места са толкова много и оправянето им би отнело кой знае колко много усилия.

Тук гледаш от твоята камбанария само. Точното изчертаване на потоците и реките в тяхната цялост все пак е същественно по ред причини. Има хора, които бродят без пътеки или пък ги мори жажда, някои ходят за риба, други снимат водопади, трети си падат по вирчета. Реките са и препятствия за преодоляване по цялото им течение. Да не говорим че дължината на даден поток, дебита му, площта на водосборния му басейн и други подобни характеристики имат значение за какви ли не дейности. Колкото до усилията -- нялколко часа ми отне изчертаването на водосбора на Стара река с повече подробности и въз основа на всички данни, с които разполагаме. Това са горе-долу 10000 нови сегменти от линии в картата. Общо взето хубавите неща стават бавно. Smile

Dimo Kolev написа:
За другият пример над х. Хубавец Дидо искаше точка на моста където пътеката пресича реката. Ами аз нямам такава, защото когато съм ходил по тази пътека нямах ГПС. И после съм слизал но не съм го включвал. Но като разгледах снимките и записките си се вижда, че е така както казвам - пътеката минава от дясно на реката, пресича дол Шипка и се прехвърля от другата страна по-горе. След моста има едни сипеи и големи скали. които са показани и на картата. Сега както е нанесено общата представа се губи. Ако се направи на око също няма да е вярно, но пък околните предмети ще са си различими един от друг - река, мост, пътека, кой бряг и т.н. То надали там в този джендем този маркер за пътека даден на картата ще съвпадне с показанието на устройството. Но вървейки нагоре и поглеждайки в своята машинка ще се види, че след още 1-2 завоя на реката следва мост, по който се минава от лявата й страна. В конкретният случай че мостът е няколко метра (около 10 м разлика) по-нагоре или по-надолу е без значение. Защото просто там няма как да се объркаш. Но и не се чудиш защо ти вървиш от дясно, а пътеката е дадена отляво.

Предлагам да огледаш пак текущата онлайн версия и ако имаш забележки да ги придружиш с някакви данни от измервания. Иначе ако работим само по текстови описания и представи бихме могли да произведем карта на земите ни подобна на онази, която Abraham Ortelius е нарисувал през далечната 1585 г. като част от Theatrum Orbis Terrarum, ползвайки текстове от Херодот, Плиний, Страбон, Апиан, Вергилий, Плутарх и Сидоний...


Чет Дек 17, 2015 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Предлагам да огледаш пак текущата онлайн версия и ако имаш забележки ......


Забележка една основна. Зелената маркировка която започва преди х.Хубавец тръгва преди водослива на Малката и Голямата река. Идвайки от долу пътеката върви от ляво на реката (десния долинен склон). Преди хижата Стара река не се пресича. Преди да достигне до Малката река в ляво се откланя зелената маркировка, която върви от ляво на Малката река (десния й долинен склон). След този разклон се пресича по мост Малката река и се излиза пред х. Хубавец. Пак нещо реката не бива.

Иначе малко данни за пътеката, за да я изчистим до края.
1. Между Баража и х. Хубавец има две чешми. Втората е Самуиловата чешма - има надпис.
2. След х. Хубавец Голямата река се пресича по мост и до самият мост в ляво до самата река има също чешма.
3. До мечи гроб има кът за отдих. Такъв има и срещу водослива на Малкия Башит - на завоя.
4. Около Балкански рози има дадени 4 моста - два са излишни. Този първият с пунктира не е, а се пресича по втория реката, като там на завоя пътеката го сече в източна посока към моста. Третият мост си е ОК, 4-тия е излишен.
5. На поляната до Голям Башит е новата сграда на хижата, която още не е завършена.
6. След Балкански рози са двата Казана. След тях има даден мост. Само, че реката се пресича не там, а малко по-нагоре, където е дадено пресичане без мост. Тук няма такава извивка на реката както е дадено. Това е и последното пресичане на Голямата река преди х. Левски.
7. Над Курнадереси също има мост. Следващото дере е Сладкото дере, над което също има мост.
8. Местността където пътеката извива на серпентини по склона се казва Белите брегове. А Маазите е склонът от юг на Голямата река преди хижа Левски. Едно време там е имало места за почивка на сянка с навеси. Там до Казаните не се казва също Маазите.
9. Като се излезе на поляната пред хижата в ляво е бунгалото на ПСС - вижда се от сателита също.
10. И последно защо маркировката към Добрила от Левски е двойна само до м. Топалица. Навсякъде има и червена маркировка. Това все пак е вариант на Ком-Еминето Very Happy

Иначе двете места до Хубавец и моста към Пръскалото са станали много добре
Пет Дек 18, 2015 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Димо, дай да внесем ред в описанието първо.
Географски, както и скиорски, ляв и десен бряг на една река се определят само от една позиция. Тя е - гледайки надолу по течението.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 18, 2015 2:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ляв и десен бряг е така както съм го написъл. От ляво и от дясно е като вървиш нагоре покрай реката
Поне това го знам Very Happy
Пет Дек 18, 2015 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev, вероятно не си забелязал, че по-надолу в този раздел на форума има тема "Неточности и пропуски в картите". Може би е по-добре там да описваш проблемите, които си видял. Или направо да се създаде специална (много)важна тема "Неточности в картата BGMountains в централната част на Стара планина"?!
Според мен си има достатъчно добра система за корекции в картата - познатата ни система с билетчета.
Неточности в картата има много - никой не ОТРИЧА това. Но и да се оплакваме, че няма точност от 2 метра, при положение че на традиционна хартиена карта технически е невъзможно да се изобрази обект с многократно по-голяма точност - също не е редно според мен. Който иска - може да си ползва тракове и други карти.
Между другото - новите промени в онлайн версията на картата много ми харесват. Трябва да се отчете и работата в това направление, а не да се търси сметка защо програмистите не са оправили течението на някоя река, където реалната маркировка е много добра и не е необходимо да си си забил носа в GPS-а, за да се ориентираш откъде да минеш. Лично мое мнение.
Пет Дек 18, 2015 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Амчи явно съм го пропуснал. Преместете го.
А пътеката както съм написал по-горе е лесна и позната. И по-лесно на нея можеше да се даде пример с реката
Пет Дек 18, 2015 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Ляв и десен бряг е така както съм го написъл. От ляво и от дясно е като вървиш нагоре покрай реката
Поне това го знам Very Happy


Имаше един такъв от Перник като тебе Very Happy
За начално ограмотяване можеш да ползваш тази статия, където освен друга полезна информация автора е дал:

важната статия написа:
Границата на речното корито на реката се нарича бряг. В зависимост от разположението по течението спрямо осевата линия на речното корито се различават ляв и десен бряг.


Dimo Kolev написа:

Амчи явно съм го пропуснал. Преместете го.
А пътеката както съм написал по-горе е лесна и позната. И по-лесно на нея можеше да се даде пример с реката


Между другото, имаме ли статия за грешки и неточности в Димовия пътеводител, че снощи загледах едно томче и се хванах за главата ? Sex

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пет Дек 18, 2015 11:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Дек 18, 2015 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Имаше един такъв от Перник като тебе


ОК. Заяждай се. Спирам. Проблемът не е мой. Вече вообще. За картата говоря.


dido написа:
Между другото, имаме ли статия за грешки и неточности в Димовия пътеводител, че снощи загледах едно томче и се хванах за главата ? Sex


Ми че давай. Грешки колкото щеш. Не са важни но ги има. Има един коректор, който ми ги отмята от време на време. И не само той. Но смятам при следващо издание догодина живот и здраве да ги изгладя. Всяка грешка може да се поправи. Стига да има желание човек Wink При мен поне е лесно - моите карти (те не че са мои де) са рисувани и няма нужда от ГПС. И почти всеки маршрут е маркиран. Просто е казано как, от къде и до къде.
Пет Дек 18, 2015 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Димо бре, какво заяждане.
Ляв и десен бряг на река имат точно определена семантика и тя е - посоките се вземат гледайки по течението на реката. Всичко останало е грешно - все едно да си измислиш твоя изток и запад.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 18, 2015 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Забележка една основна. Зелената маркировка която започва преди х.Хубавец тръгва преди водослива на Малката и Голямата река. Идвайки от долу пътеката върви от ляво на реката (десния долинен склон). Преди хижата Стара река не се пресича. Преди да достигне до Малката река в ляво се откланя зелената маркировка, която върви от ляво на Малката река (десния й долинен склон). След този разклон се пресича по мост Малката река и се излиза пред х. Хубавец. Пак нещо реката не бива.

Пет Дек 18, 2015 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Ляв и десен бряг е така както съм го написъл. От ляво и от дясно е като вървиш нагоре покрай реката
Поне това го знам Very Happy


_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 18, 2015 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Забележка една основна. Зелената маркировка която започва преди х.Хубавец тръгва преди водослива на Малката и Голямата река. Идвайки от долу (Карлово) пътеката върви по десния бряг на Стара река. Преди хижата Стара река не се пресича. Преди да достигне до Малката река в ляво се откланя зелената маркировка, която върви по десния бряг на Малката река. След този разклон се пресича по мост Малката река и се излиза пред х. Хубавец. Пак нещо реката не бива.

SO, IS IT OK?

И да е и да не е пращай всичко у коша. И без това както Стефан каза на това не му е тук мястото. А и точки няма...
Пет Дек 18, 2015 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 59, 60, 61  Следваща
Страница 40 от 61

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov