ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 46, 47, 48

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Автор Съобщение
didogen

Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави за постоянството и благодарности за ресурса.

Чет Яну 04, 2018 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina

Благодаря и поздрави!
Чет Яну 04, 2018 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva

dido написа:
Здравейте,

новата, юбилейна версия на картата 20171228 е готова! Юбилейна, защото навлизаме в десетата годишнина на картата BGMountains!

По повод нашият юбилей, вие ще получите четири НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНИ версии на BGMountains през новата 2018 и ако е рекъл Господ, още четиридесет НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНИ версии в периода 2019-2028 г. Екипът, разработващ картата, се ангажира да отстрани за вас НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО всички забелязани от вас дефекти, както и да въведе всички пратени от вас билетчета!

Можете да изтеглите картата оттук: http://bgmountains.org/bg/maps/garmin-maps/category/9-bgmountains

[...]

За направеното по картата и всичко онова, което тя дава - моите благодарности към създателите й!
Пет Яну 05, 2018 2:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov

Здравейте, имам следния въпрос:

Случвало се е да видя отбелязани върху картата върхове, чиито маркери (не знам дали има по-точен термин) очевидно не стоят на най-високото място, ако съдим по топографсите линии, които отбелязват определена надморска височина.

Вероятно не звучи абсолютно ясно, затова ето един пример: маркерът за връх Малък Резен се намира между топографките линии от 2160 и 2170м, а върхът е на височина 2182м. В същото време има малка зона, очертаваща територия с височина 2180, но маркерът не е в нея.

Въпросът ми е дали това е неточност или върхът действително не е в тази зона?

Друг подобен пример е при първенеца на Лозенската планина - връх Попод дял с височина 1190м, който се намира с зона оградена от топографска линия с 1200м. Предполагам не е възможно първенецът на една планина да не е на най-високата й точка, но може и да греша. Чел съм в мнение на Vedrin, че има и други съображения за поставяне на кота.

Присъединявам се към поздравите и благодарностите за тази карта. Питам се как я открих едва преди няколко месеца. Истинско удоволствие е да разучавам релефа на дадена планина и да си съставям маршрути, разглеждайки картата.
Нед Яну 14, 2018 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Местожителство: София

Dimov написа:
Здравейте, имам следния въпрос:

Случвало се е да видя отбелязани върху картата върхове, чиито маркери (не знам дали има по-точен термин) очевидно не стоят на най-високото място, ако съдим по топографсите линии, които отбелязват определена надморска височина.

Вероятно не звучи абсолютно ясно, затова ето един пример: маркерът за връх Малък Резен се намира между топографките линии от 2160 и 2170м, а върхът е на височина 2182м. В същото време има малка зона, очертаваща територия с височина 2180, но маркерът не е в нея.

Въпросът ми е дали това е неточност или върхът действително не е в тази зона?

Това е типичен пример за разминавания между данни от различен произход. Котата на Малък Резен е означена в топографските карти с мащаб 1:25000 и 1:5000, съответно на отстояние от 29 и 12 метра от маркера в BGM в ЮИ посока. Хоризонталите пък ограждат най-висок терен на отстояние около 82 метра в ЮЗ посока. В конкретния случай местонахождението на върха в BGM най-вероятно е определено въз основа на данни от GPS приемник (би могло да проверим това). Случва се да има подобни разминавания между измервания, които са направени с различни технологии и методи. Все пак, донейде добър знак е, че разминаването между BGM и най-подробната достъпна топографска карта е със сравнително по-малък размер.

Dimov написа:
Друг подобен пример е при първенеца на Лозенската планина - връх Попод дял с височина 1190м, който се намира с зона оградена от топографска линия с 1200м. Предполагам не е възможно първенецът на една планина да не е на най-високата й точка, но може и да греша.

В случая с Попов дял точката в BGM e пренесена от топографската карта с мащаб 1:5000, включително и нейната височина. Най-вероятната причина хоризонталите да достигат "по-високо", е че те са генерирани въз основа на цифров модел на релефа, в който не са отстранени ефектите от различията в земната покривка (сгради, дървета и т.н.). Не съм ходил на този връх, но доколкото ми е известно той е обхванат от гъста гора. В този случай цифровият модел на релефа отразява по-скоро нивото на горните етажи на гората (върховете на дърветата), а не на земната повърхност под тях. Оттам може би идва и разликата от 10 или малко повече метра във височина.

Dimov написа:
Чел съм в мнение на Vedrin, че има и други съображения за поставяне на кота.

Да, наистина понякога топографските коти не са разположени на самия връх, а в близост до него, но в гореспоменатите два случая този фактор по-скоро не е причината за наблюдаваните отклонения.

Приемайте хоризонталите само "за информация" по отношение на общата форма на релефа и с едно на ум за възможни хоризонтални и/или вертикални отмествания в тях. Точките и свързаните с тях данни би трябвало да са по-надеждни в сравнение с хоризонталите. Ако в бъдеще станат достъпни по-подробни и точни цифрови модели на релефа или дори цифрови модели на повърхността на земята бихме могли да подобрим и точността на хоризонталите в BGM...

Пон Яну 15, 2018 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov

Благодаря за експертния отговор, Vedrin!

Измерване на височина на гората дава много добро обяснение на посочения случай, а и на някои други подобни.

Поздрави! Smile
Вто Яну 16, 2018 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 46, 47, 48
Страница 48 от 48

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.