ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за размисъл. Поне за сега
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за размисъл. Поне за сега
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Dimo Kolev написа:
...
Въпросът обаче бе друг. Какво трябва и може да се направи ако някои орган от който зависи реализацията на дадено мероприятие изисква срещу себе си да стои някакво легитимно обединение, а не група от разнородни планинари, обединени просто от своята любов към планината. Хората искат да кореспондират не с Пенчо и Генчо, а с вдъхващо респект и сигурност тяло. И аз до някъде ги разбирам. Защото това което управляват не е тяхна собственост и се отчитат на своите началници. Шубе ги е да вземат ей така решение, което после не могат да защитят по-горе.


Не ги разбираш. Няма такива органи у нас.
Всяко подобно мероприятие разбива потенциалния алъшвериш на един такъв орган, затова официалните мероприятия под патронажа на организирани организации са силно нежелани и недолюбвани. Срещу такива организации дори се води открита война, биват глобявани, дискредитирани и омаскарявани публично. За да се свърши работата, има други начини, без официализирани субекти.


Кои са тези други начини.

Ето ти конкретен пример. Има желание от група "n" на брой, които искат да се прокара нов официален маршрут в някой от парковете. Маршрут който се ползва редовно и който е един от най-атрактивните (гледки, терен, места и т.н.). Но не е маркиран, не е официален, зимно време е опасен, защото няма зимна маркировка и т.н. Кой ако не Парка или някой над него могат да разрешат това да се случи. Щото другото да бием колците спонтанно и Дезорганизирано по пътеката някак си не бива. Ако говорим за пътека където има вече маркировка (пък ако ще и много стара) и парка не ще тя да фигурира в плана му за управление ОК. Става и по другия начин. Там и някой колец може да се подмени или добави.

А за това, че не ги разбирам си прав.
Пет Фев 20, 2015 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
dido написа:
... За да се свърши работата, има други начини, без официализирани субекти.


Кои са тези други начини.


Dimo Kolev написа:

Ето ти конкретен пример. ... искат да се прокара нов официален маршрут в някой от парковете. ...
Кой ако не Парка или някой над него могат да разрешат това да се случи ...

А за това, че не ги разбирам си прав.


"Кой" не е Парка. За целта трябва този маршрут да бъде вкаран от държавата (министерството) в следващия << План за управление на Национален парк Централен Балкан >>. Ако парковата дирекция позволи на хартия официално прекарване на този маршрут без да е част от Плана, първия изгърмял от това решение ще е директора. Вероятно след това ще го последва половината му антураж.

Сега идваме до това как се вкарва нещо в плана за управление на национален парк. За да осъзнаеш в цялата му пълнота структурата на хаоса, ще опиша положението около НП Пирин. В момента действащия план е от 2004. Той трябваше да бъде ъпдейтнат през 2008. В момента сме 2015 и имаме 2 опита за изработване на нов план. Първият не се случи през 2010 (парите бяха раздадени и надлежно прибрани). В момента, считано от 2014, вече над година тече нова порция раздаване и прибиране на милиони наши пари за изработката на нов План. В играта има замесени вероятно няколко десетки фирми - примерно еколози, биолози, дърволози, географи, картографи и какви ли не малки фирмени организациики. Отзад неотлъчно дебнат всички общини около Пирин - Банско, Разлог, Добринище, Сандански и т.н. Зад тези общини стоят друга порция фирми, които искат да се облажат - лифто-пъте-хотело-строители, дървосекачи и т.н. Не на последно място стоят интересите на местни хотелиери и кръчмари.

Та - да знаеш, План за управление на НП пирин през 2015 няма да има - описах горе защо. Т.е. каквото и да иска някой да вкара като нова маркирана пътека, няма да се случи скоро.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 20, 2015 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Забранено е според действащия План за управление на нац. парк Рила. Подобно разрешение технически би значило, че Директора самоволно анулира тази клауза. Той разбира се няма това право и рискува уволнение дори само заради подобно разрешение на хартия.

Сигурен ли си, че става дума за нещо подписано и подпечатано или е по-скоро негласно споразумение (каквото аз подозирам, че е)?

http://www.climbingguidebg.com/files/UP_Katerachni_obekti-NPRila.pdf
Виж, трябва да се държи сметка, че забраната не е абсолютна, а на т.нар."Разрешителен режим". т.е. ако ги сезираш и ти разрешат, не си в противоречие с плана, както впрочем и те ако ти разрешат...Проектът просто премахна малка част от бюрокрацията. Виж плана за управление, http://www.planinite.info/V_pomosht_na_turista/Normativni_aktove/Planove_za_Upravlenie/Plan_NP-Rila/Plan_Upravlenie_Rila.pdf стр 126, т.15. и не е зле преди да подозираш, да попрочиташ документите, така или иначе не са секретни и излизат с гугъл търсене.


Последната промяна е направена от vladofff на Пет Фев 20, 2015 3:03 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Фев 20, 2015 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Пиша по принцип : желание няма, защото няма нужда / причина. Като има желание ще се намери и начин, както написа някой по горе. Т.е. рано е да се мечтае време е да се забавляваме Smile

А за конкретният пример за маркиране на пътека, според мен има достатъчно маркирани. Добре би било да има достатъчно не маркирани и съответно не толкова популярни. Това го пиша за да се види колко сме различни макар и с близки интереси.
Пет Фев 20, 2015 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
dido написа:
Dimo Kolev написа:
...
Въпросът обаче бе друг. Какво трябва и може да се направи ако някои орган от който зависи реализацията на дадено мероприятие изисква срещу себе си да стои някакво легитимно обединение, а не група от разнородни планинари, обединени просто от своята любов към планината. Хората искат да кореспондират не с Пенчо и Генчо, а с вдъхващо респект и сигурност тяло. И аз до някъде ги разбирам. Защото това което управляват не е тяхна собственост и се отчитат на своите началници. Шубе ги е да вземат ей така решение, което после не могат да защитят по-горе.


Не ги разбираш. Няма такива органи у нас.
Всяко подобно мероприятие разбива потенциалния алъшвериш на един такъв орган, затова официалните мероприятия под патронажа на организирани организации са силно нежелани и недолюбвани. Срещу такива организации дори се води открита война, биват глобявани, дискредитирани и омаскарявани публично. За да се свърши работата, има други начини, без официализирани субекти.


Кои са тези други начини.

Ето ти конкретен пример. Има желание от група "n" на брой, които искат да се прокара нов официален маршрут в някой от парковете. Маршрут който се ползва редовно и който е един от най-атрактивните (гледки, терен, места и т.н.). Но не е маркиран, не е официален, зимно време е опасен, защото няма зимна маркировка и т.н. Кой ако не Парка или някой над него могат да разрешат това да се случи. Щото другото да бием колците спонтанно и Дезорганизирано по пътеката някак си не бива. Ако говорим за пътека където има вече маркировка (пък ако ще и много стара) и парка не ще тя да фигурира в плана му за управление ОК. Става и по другия начин. Там и някой колец може да се подмени или добави.

А за това, че не ги разбирам си прав.


Да биеш колци, да мажеш с боя е строго неразрешено и наказуемо, така че по-евтино е да си купиш ГеПеСе и да си задаваш и изпълняваш тракчета, без да те е еня "за другите дето си нямат". Въпреки, че съм противник на прекомерната електроника, и никога не съм ползвал ГПС, с изключение на телефонния, в случая е по екологично да се ограничава максимално човешкото въздействие. Който иска, ще си прави трак, който не знае как, да се научи, а сульо и пульо наготово по колци - не. Естествено трябва да го правите скришом, щот като ви фанат отивате по т.1 с глобата....Добре знаете, че всяка масова пътека води до ерозия, така че колкото по-див остане балкана, толкова по-малко екземпляри ще дръзват да обикалят по високото, където по принцип си е по-опасно. За тях остават естествено по-ниските участъци, дето пишман "еко пътеки" наспорил аллах.
Съжалавам за отклонението от темата.
Сега по нея - лично съм участвал в няколко организации и сдружения. За да постигнеш нещо по това направление, се иска много свободно време и пари, посветени на щуротии, каквито отдавна нямам. Обикновено има хорица с подчертано имуществен интерес, които движат, задвижват и успяват на прокарат едно нещо или друго нещо. Естествоно, че правят и съответно финансово "подпомагане" на решаващите органи, затова много по -нескопосни неща ще минават, а вашето дори и да е перфектно, ще бъде максимално затруднявано, както вече каза Дидо. Така, че и аз съм сре д тези ,дето твърдят, че си губиш времето с борба с вятърните мелници.
Пет Фев 20, 2015 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Димо, може би е по-добре човек да си пести силите, които влага в организационна дейност. Ако попаднеш на нещо, което няма начин да се случи без наличието на юридическо лице, а от друга страна страшно много държиш на него и имаш способни съмишленици, готови да дарят време, нерви и пари, да се отдадат дългосрочно на това дело, едва тогава може би си заслужава да се влагат усилия в такава посока.
Пет Фев 20, 2015 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:


"Кой" не е Парка. За целта трябва този маршрут да бъде вкаран от държавата (министерството) в следващия << План за управление на Национален парк Централен Балкан >>. Ако парковата дирекция позволи на хартия официално прекарване на този маршрут без да е част от Плана, първия изгърмял от това решение ще е директора. Вероятно след това ще го последва половината му антураж.....


Напълно прав и съгласен за това което казваш. Но и много несъгласен с това което е в действителност. Само едно още нещо - как обаче в плана за управление на Парка ще влезе нещо, което не е предложено, дискутирано и натяквано на тези които трябва да го включат. Не ми се ще като погледна следващия план и видя, че еди кое си го няма просто само да го констатирам "Тез пак не са го включили мамка му". Как да го включат, като вообще никой не го е искал да се включи.

Йосарян написа:

Пиша по принцип : желание няма, защото няма нужда / причина. Като има желание ще се намери и начин, както написа някой по горе. Т.е. рано е да се мечтае време е да се забавляваме Smile

А за конкретният пример за маркиране на пътека, според мен има достатъчно маркирани. Добре би било да има достатъчно не маркирани и съответно не толкова популярни. Това го пиша за да се види колко сме различни макар и с близки интереси.


Също съгласен за това, че не трябва всичко да се маркира. Но има такива, които голяма част искат. Да едни ходят по тях, защото могат и са опитни. Обаче има сумати планинари (не туристи кефещи се на еко пътеките) на които не им стиска да тръгнат на там, защото не са маркирани и не са сигурни в собствените си възможности за ориентиране.

vladofff написа:


Да биеш колци, да мажеш с боя е строго неразрешено и наказуемо, така че по-евтино е да си купиш ГеПеСе и да си задаваш и изпълняваш тракчета, без да те е еня "за другите дето си нямат". Въпреки, че съм противник на прекомерната електроника, и никога не съм ползвал ГПС, с изключение на телефонния, в случая е по екологично да се ограничава максимално човешкото въздействие. Който иска, ще си прави трак, който не знае как, да се научи, а сульо и пульо наготово по колци - не. Естествено трябва да го правите скришом, щот като ви фанат отивате по т.1 с глобата....Добре знаете, че всяка масова пътека води до ерозия, така че колкото по-див остане балкана, толкова по-малко екземпляри ще дръзват да обикалят по високото, където по принцип си е по-опасно. За тях остават естествено по-ниските участъци, дето пишман "еко пътеки" наспорил аллах.


Абсолютно несъгласен с това мнение. Да неразрешено и наказуемо е. Ами 20-30 годишно бездействие от страна на тези които трябва да го вършат нормално ли е. Не съм привърженик на тез дето ходят по Ком-Емине но ги съжалявам като почнат да пишат в кое дере са се затрили и са изгубили половин ден докато излязат от там. Освен това аз не съм егоист и ме е еня за другите. Щом аз мина от някъде и ми хареса, защо да не могат да минат и други. Спокойно - там такива дето правят поразии няма да се наврат - не е тяхното място. А това с ограничаването на човешкото въздействие е най-лесното. Щото ограничаването на въздействието от МПС, секачи, бракониери, незаконна паша и т.н е по трудно. Че понякога и опасно. Незнам за каква ерозия говориш при преминаването на 100 човека в годината. Това не са Рилски езера и няма и да станат.

За ГПС-а и аз до скоро не ползвах. Даже малко след като взех да ползвам продължавах да твърдя, че може и без него. Но когато попаднах в ситуация от която нямаше да изляза без него вече друго говоря. Да, можеше и да си стоя в къщи и да не се навирам при Дявола. Ама ми се ходи. Последно време сме приятели Laughing

vladofff написа:

Съжалавам за отклонението от темата.
Сега по нея - лично съм участвал в няколко организации и сдружения. За да постигнеш нещо по това направление, се иска много свободно време и пари, посветени на щуротии, каквито отдавна нямам. Обикновено има хорица с подчертано имуществен интерес, които движат, задвижват и успяват на прокарат едно нещо или друго нещо. Естествоно, че правят и съответно финансово "подпомагане" на решаващите органи, затова много по -нескопосни неща ще минават, а вашето дори и да е перфектно, ще бъде максимално затруднявано, както вече каза Дидо. Така, че и аз съм сре д тези ,дето твърдят, че си губиш времето с борба с вятърните мелници.


vladofff написа:

Димо, може би е по-добре човек да си пести силите, които влага в организационна дейност. Ако попаднеш на нещо, което няма начин да се случи без наличието на юридическо лице, а от друга страна страшно много държиш на него и имаш способни съмишленици, готови да дарят време, нерви и пари, да се отдадат дългосрочно на това дело, едва тогава може би си заслужава да се влагат усилия в такава посока.


Разбира се, че за да се получи нещо се иска време, труд, финанси и какво ли още не. То на готово нищо не става. А и кой вообще говори че такова нещо трябва да се направи. Темата беше за размисъл. Има ли смисъл, ако да какво трябва да се направи. Ако не - защо. И при положение че не трябва защо всеки продължава да хули и плюе разните там чиновници, че нищо не правят.

А и все ми се иска да почнат в този форум да се обаждат повече и различни хора. И да има теми различни от това кое си видял, къде си ходил и колко си велик. Не че последните са скучни и весели понякога
Пет Фев 20, 2015 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Димо, ти въртиш, сучеш и все за парковете. Планините в България не са равни на парковете.
Освен това искаш големи дела, защото са по-интересни от малките. Вярно е, че да влачиш едно нещо пет години дотяга, но това е начина. "Рим не е бил построен за един ден."

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Фев 20, 2015 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Димо, ти въртиш, сучеш и все за парковете. Планините в България не са равни на парковете.
Освен това искаш големи дела, защото са по-интересни от малките. Вярно е, че да влачиш едно нещо пет години дотяга, но това е начина. "Рим не е бил построен за един ден."


Да за парковете, защото там е проблема, там е сложното. Защото са защитени зони. Извън тях е лесно. В смисъл бюрокрацията липсва. И ако не правиш глупости няма кой да те санкционира и притеснява.

Гилдията на маркировачите действа така и е разбираемо защо. Резултатите са налице. Това също е начин. По малко с малко но сигурни хора - днес тук утре там. Следващата година през баира от татък. В това време обаче времето си тече. Годинките си минават. Ако бях на 20 нямаше да разсъждавам така.

Кажи ми ти какво да кажа на някой, който иска да се включи, имам му вяра, но пита дали това е съгласувано с някой. Вярно мога да го излъжа и да действаме - няма да разбере може би. Но не искам.

Пък и вие сте узурпирали всичко що е на изток и запад от забраненото Laughing

А ако гилдията наистина смята, че това няма смисъл и не трябва така да се прави значи така да бъде. Явно опитът това е показал. Ще се действа тихо и ДеЗорганизирано.
Пет Фев 20, 2015 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Да за парковете, защото там е проблема, там е сложното. Защото са защитени зони. Извън тях е лесно. В смисъл бюрокрацията липсва. И ако не правиш глупости няма кой да те санкционира и притеснява.

Чакай сега да изясним нещо. За теб трудното са отношенията с парковите дирекции или трудното е, че става бавно, защото няма хора?
И за какво точно говорим? Маркиране, чистене, заслони...? Промяна на Плановете за управление?
Като си готов с конкретно предложение - казвай, а в този си вид тази тема е безмислена.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Фев 20, 2015 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Като си готов с конкретно предложение - казвай, .....


Добре
Пет Фев 20, 2015 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
На Вежен може да направим революционен комитет, а по късно вечерта и Революция. Smile И те така.

Да не вземе някой да ме цитира, че смятам да изтрия след малко това съобщение.
Съб Фев 21, 2015 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
На Вежен може да направим революционен комитет, а по късно вечерта и Революция. Smile И те така.

Да не вземе някой да ме цитира, че смятам да изтрия след малко това съобщение.


Ъпсурд. Каква ти революция. Там за нас южняците качването ще е в пъти по трудно от това до Кадемлията. (то всъщност така и не разбрах къде точно се намира този връх). А и ичкията ще трябва да си я носим в раниците. Така че я има време за по чаша-две и беж по леглата. Ако ти се мъкнат и пищови по баира си е друга работа. Ама не ми приличаше на такъв човек последния път. Rolling Eyes

А ся трий да те видя Laughing
Съб Фев 21, 2015 1:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
...
А и все ми се иска да почнат в този форум да се обаждат повече и различни хора. И да има теми различни от това кое си видял, къде си ходил и колко си велик. Не че последните са скучни и весели понякога

Не изпуснах нищо, чета темата от началото. Мислех да мълча, тъй като вече по здравословни причини напоследък почти не ходя на планина. Разходките ми са тук, на около 10 - 15 км. Но, няма гаранция, човек и тук може да се загуби.
Димо, не се опитвай да "вразумиш" всички. Всеки мисли по своему.
Такива "велики", дето пишат че ходят без маркировка, без пътека, без GPS, един ден като се видят в безизходица, заклещени между две скали(като оня сноубордист) или навряни в кучи г.з, разбират значението на всичко.
Повече са удавените, знаещи да плуват.
Йосарян, колкото до "революцията", освен пушки чакмаклии, по колко барут да носим?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Фев 21, 2015 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
И срещу кого ще ги използвате пушките, пистолетите, барута ? Аре стегнете се, това дори не е смешно.
Съб Фев 21, 2015 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov