ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Западни Родопи - връх Баташки Снежник, зимно :)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Западни Родопи - връх Баташки Снежник, зимно :)
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Западни Родопи - връх Баташки Снежник, зимно :) Отговорете с цитат
Баташки Снежник - 2082м.н.в. е връх в Баташка планина, дял от западни Родопи. Със своята височина, се нарежда на шесто място в Родопите и на второ място след връх Голяма Сюткя 2185м.н.в. от дяла Баташка планина. Склоновете на върхът са силно изразени и покрити с гъсти, вековни-иглолистни гори. Размишлявах над името му и подозирах, че ще окаже вярно това, за което си мислех. Зимният преход до върха, реши въпросите ми свързани с името му. Снегът на места достигаше над два метра в дълбочина.

Идеята за зимен преход подхвърлих и обсъдихме късно вечерта, а мероприятието беше допълнено от рожденният ден на Галин, който реши, че ще го празнуваме в планината. Smile Рано сутринта, по тъмно тръгнахме за град Батак и село Нова махала, откъдето да се разходим в снежните гори на западните Родопи. Пътят към Нова махала и село Фотиново беше обледенен страховито и драпайки "на нокти" с тежката кола, стигнахме в село Нова махала. Преходът е еднодневен и проучихме, че от село Нова махала се изпълнява най-бързо... Началото на начинанието обаче не внесе яснота в успешния му край. Още с паркирането на колата, стана ясно, че ще се опитаме и ако състоянието на снежната покривка позволи, ще се изкачим до горе. Уви, липсата на снегоходки в групата, бързо оказа влияние върху крайният резултат. Хората се измориха твърде бързо, затъваха до над колене и всяка следваща крачка ги отдалечаваше от целта.

Изминали сме, около километър по пътя. Фотоапаратът ми е в бокса и чувствам комплекс за малоценност с на Катя сапунерката! Twisted Evil



Иглолистните дървета са покрити с тонове сняг, който незнайно защо Катя събаряше усмихната върху главата си! Smile



Ранно утро е. Слънцето изгрява зад хребета. Температурите са още доста под нулата...



Състоянието на снежната покривка в участъка на беседката, до която стигнахме скоро, за да закусим и продължим в снежните гори. Атмосферата е неповторима. Дърветата са приведени под тежестта на тонове сняг, гората е изумително чиста и непокътната. Тук-там си личаха отпечатани следи от преминали зайци, лисици и сърни, а по пътя човешки следи упорито следваха пътеката към връх Баташки Снежник. През цялото време си мислех, че някой е успял да се качи до върхът, но в последствие разбрах, че начинанието на мераклиите е било обречено на провал, поради липса на снегоходки. Следите бяха от обувки и по едно време свършиха в нищото...

Язовир Батак остана в ниското.



Рожденника Галин и Катя до беседката!





Да извадиш и снимаш домати в Родопска гора посред февруари, не се среща навсякъде! Smile



Продължаваме през все още не толкова проблемни откъм сняг участъци. Галин и Мария по пътеката. Ясно личат и животинските следи навсякъде по пътеката.



Скоро обаче нещата наистина загрубяха и групата никак не напредваше. Прокраднаха се първите мисли за отказване.







Още едно от малкото места по пътеката, от които между иглолистните гиганти се вижда долината и язовир Батак. До тук успя да издрапа групата. Нагоре, без пътека с директно търсене на пряка алтернатива през почти непроходими гори, тръгнах да напредвам, за да изляза до връх Баташки Снежник сам.



Всички се навеждаме предпазливо под заплашително надвисналите снежни "препятствия"...



Трябваше ми час да стигна котата на връх Баташки Снежник. В последния участък, преди да захапя ръбчето по билото, снегът минаваше два метра в дълбочина. Малка, около 400 метрова отсечка, до която дори и да беше стигнала групата, нямаше да може да продължи и метър напред...

И ето ме, малко преди проблемния участък с двуметровата снежна покривка. На връщане срещнах Катя, която беше успяла да издрапа до тук по следите ми и ме чакаше. Казах и, че има шанс с моите снегоходки да се качи до върха за по-малко от половин час, но идеята не и допадна. Останалите щяха да ни чакат доста дълго в колата...



Гледката от връх Баташки Снежник.





Чух се с Катя по телефона, която беше стигнала близко до последното и проблемно откъм дълбок сняг място по пътеката. Попита ме какви музики се чуват? Бях си заредил разни mp3-и, докато се кефeх на гледката. Денят беше приказен. Безветрен, снежен, истински зимен. След няколко часа, на слизане, щяхме да разберем, че планината отново ни е подарила миг красота. Всичко в късният следобед потъна в мъгла и тъмни облаци...





Толкова от тази красива планина - с усмивка породена от красиви гледки и огнен еликсир!Twisted Evil



До скоро! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Фев 24, 2015 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!
От коя дата са снимките? Има ли снимки на горелите дървета? Там където си сниман на билната поляна, като че ли вече някой е минавал? Имаш ли трак на прехода, че ми стана интересно от къде точно си се качил без пътека?
Вто Фев 24, 2015 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Здравей!
От коя дата са снимките? Има ли снимки на горелите дървета? Там където си сниман на билната поляна, като че ли вече някой е минавал? Имаш ли трак на прехода, че ми стана интересно от къде точно си се качил без пътека?


Дата 15-и февруари, неделя! Снимки на горели дървета нямам, а и не видях такива... Там, където съм сниман на билната поляна, е на връщане по моите следи от снегоходките, никой не беше минавал преди мен/нас! Пиши ми на лични къде да ти изпратя трак от прехода! Very Happy

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Фев 24, 2015 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
shoker



Регистриран на: 25 Фев 2010
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
Би ли го качил трака някъде, че взех да планирам неделята... Smile
Сря Фев 25, 2015 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
По принцип не трябва трак за там. Мартин в последната част се е отклонил по немаркирана пътека, която минава от север на върха и после се качва от изток през гората. Това място държи страшно много сняг а има и паднали дървета (информация от октомври, но не вярвам някой да ги е чистил). Препоръчвам да се мине по червената маркировка, докато се свърже с жълтата, която идва от гр.Батак и по нея да се изкачи върха. Последната част от изкачването е от юг през рядка и суха от пожар гора или почти по голо и снегът ще е в пъти по-малко.
Мога да дам трак, но по принцип не е нужен - следете маркировката по картата на БГ Маунтайнс. На терен маркировката е прилична, като във финалното изкачване следвайте табелите, защото по камъните ще е затрупана.
Сря Фев 25, 2015 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
shoker написа:
Би ли го качил трака някъде, че взех да планирам неделята... Smile


Ще кача трак в края на публикацията в блога като отметка днес-утре, но Тодор е прав - следвай маркировката, през гората снегът е в повечко! Smile

ps: http://martinpetrov555.blogspot.com/2015/02/blog-post_23.html В края на публикацията съм линкнал препратка към трака! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Фев 25, 2015 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Този връх съм го качвал вече четири пъти. Може да се каже, че ми е любим поради най-добрата гледка из почти целите Западни Родопи. На изток взорът се ограничава от високите ридове Чернатица и Мурсалица, но на запад има пълен кръгозор.

Похвала за зимното изкачване и хубавите снимки!
Съб Мар 14, 2015 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Здравей!
От коя дата са снимките? Има ли снимки на горелите дървета? Там където си сниман на билната поляна, като че ли вече някой е минавал? Имаш ли трак на прехода, че ми стана интересно от къде точно си се качил без пътека?


Горелите дървета са в южната част на върха, а при изкачване от гр. Батак няма как да ги видиш, защото са ти срещуположни . Ето една снимка от 2011 г., но се качвах през август и септември 2014 г и пак си ги имаше. Има няколко снимки в Google Earth на тези дървета, ако можеш да се ориентираш по програмата къде е върха. Иначе миналата година в хвойната около тях доста манатарки намерих. Smile




Съб Мар 14, 2015 1:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Точно, когато се качваш пеш от Батак няма начин да не минеш през тях, но Мартин се е подсякъл от север преди да се качи от изток. Ако беше продължил по червената маркировка до пресичането с жълтата от Батак, щеше да мине и той от там.
Съб Мар 14, 2015 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Точно, когато се качваш пеш от Батак няма начин да не минеш през тях, но Мартин се е подсякъл от север преди да се качи от изток. Ако беше продължил по червената маркировка до пресичането с жълтата от Батак, щеше да мине и той от там.


Може, може.

Аз винаги съм се качвал от черния път по река Гашня(южния подстъп) и не знам с точност къде минават пътеките от гр. Батак. Първият път бях с джипката, а последващите пъти пеша. Всеки път ходих за гъби и боровинки, а между другото показвах върха на някой приятел или роднина.
Съб Мар 14, 2015 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ralica_peneva_



Регистриран на: 06 Май 2014
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Някой тези дни да е качвал Баташки снежник? Как е снежната покривка?

_________________
"Хубава си, татковино,
име сладко, земя рай,
сърце младо и невинно
за теб трепка, та играй."
Чет Апр 09, 2015 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
ralica_peneva_ написа:
Някой тези дни да е качвал Баташки снежник? Как е снежната покривка?


Не съм, но познавайки района прогнозирам около 1 метър.
Чет Апр 09, 2015 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Не няма никакъв сняг........ Отговорете с цитат
Не - няма никакъв сняг...... Laughing

Бъзикам се естесвено.

Ето снимки от 27.06.2016г.

















Качихме го по река Гашня. Ето и извора.





Изглед от Фотинската скала - виждат се Персенките,Голица и Модър.







_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Юни 30, 2016 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Дон Цеци,

улучил си време подходящо за снимки. Браво, добри попадения!
Чет Юни 30, 2016 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубави снимки!
Дон Цеци, случайно да си отбелязал с GPS постройката (навес, беседка, заслон) с червения покрив, която се вижда на шестата снимка, броено отдолу нагоре? Това в случай, че това чудо още го няма на картата.
Ако не, покажи моля те приблизителното й местоположение на картата, да видим, дали не се вижда.
Чет Юни 30, 2016 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov