ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Голям Перелик - въпрос за маршрут
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Голям Перелик - въпрос за маршрут
Автор Съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Голям Перелик - въпрос за маршрут Отговорете с цитат
Здравейте!
Утре приятели ще ходят да карат ски на Пампорово, а ние мислим да направим преход до връх Голям Перелик.
Въпросът ми е как да стигнем до там? Евентуално от Пампорово може с кола да се стигне до някъде, въпросът е коя да ни е изходната точка?
Като цяло преходът труден ли е, има ли маркировка и колко време отнема, имайки предвид че искаме да се качим и да слезем за един ден?
Съб Фев 28, 2015 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение До Голям Перелик - по шосето! Отговорете с цитат
Ами самият връх е зает от военно поделение и затова има асфалтово шосе до него. Та с кола можете да стигнете почти до котата, поне ще я видите. Very Happy А шосето тръгва от Превала - местността, на която се прехвърля пътят от Широка Лъка за Смолян. Затова можете да тръгнете от двете места. Пътят води до хижа "Перелик" и после още няколко километра до поделението. Ако искате, можете да оставите колата на хижата и после пеша.
Съб Фев 28, 2015 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
Отидете до връх Орфей (Карлък) заслужава си, много е панорамен!
Лятото е на около 2:30- 3:00 часа път от хижата.
До хижата пътя не е асфалт, една малка част от 2-3 км горе долу е черен път но се минава с кола.
Не знам как е със снега но не мисля, че ще има голяма снежна покривка.Приятно изкарване Wink
Съб Фев 28, 2015 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Бихте могли да тръгнете от х. Студенец в Пампорово по червената маркировка към х. Перелик. В началото изкачвате част от ски пистата, която се спуска от вр. Снежанка, след което завивате вдясно по черен подсичащ път, който ще ви изведе до Ешеккулак (Превала). До там можете да стигнете и с кола по третокласния асфалтов път между Смолян и Стойките. По-нататък червената маркировка продължава по пътя към военното поделение на вр. Голям Перелик, минава в близост до х. Перелик (понякога заключена, особено през зимата) и след общо около 13 км от х. Студенец достига до параклис, където червената маркировка се отклонява вдясно по подсичаща пътека към х. Ледницата, а шосирания път продължава към военното заграждение на вр. Голям Перелик. Не знам дали пътя от Ешеккулак към военното поделение е поддържан проходим при зимни условия за леки автомобили. Маршрутите в района са подробно дадени в BGMountains:


Съб Фев 28, 2015 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... Не знам дали пътя от Ешеккулак към военното поделение е поддържан проходим при зимни условия за леки автомобили. Маршрутите в района са подробно дадени в BGMountains:


Асфалтовата отсечка Ешеккулак-х. Перелик се поддържа добре изчистена заради военните горе. От х. Перелик до поделението е макадамова настилка, отново добре изрината (ползват за целта едно МТЛБ с моднати по-широки вериги).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 03, 2015 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
vedrin написа:
... Не знам дали пътя от Ешеккулак към военното поделение е поддържан проходим при зимни условия за леки автомобили. Маршрутите в района са подробно дадени в BGMountains:


Асфалтовата отсечка Ешеккулак-х. Перелик се поддържа добре изчистена заради военните горе. От х. Перелик до поделението е макадамова настилка, отново добре изрината (ползват за целта едно МТЛБ с моднати по-широки вериги).


А на оградата на поделението излизат едни огромни овчарки, които те заобикалят и докато не дойде човек от вътре - ни напред ни назад Smile
Сря Мар 04, 2015 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:

А на оградата на поделението излизат едни огромни овчарки, които те заобикалят и докато не дойде човек от вътре - ни напред ни назад Smile


Какви са тези овчарки - немско или българско (т.нар. каракачанско) овчарско куче, че ми стана интересно? Някъде бях чел, че по новите стандарти за служебни кучета, вече не се прави задържане със захапване на ръката между китката и лакътя, а кучето само облайва обекта... Та въпросът ми е тези овчарки само мълчаливо ли обикалят "гостите", стеснявайки кръговете около тях като акули или ги и "облайват". Съжалявам за мнението, което не е по темата.
Сря Мар 04, 2015 12:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Todor написа:

А на оградата на поделението излизат едни огромни овчарки, които те заобикалят и докато не дойде човек от вътре - ни напред ни назад Smile


Какви са тези овчарки - немско или българско (т.нар. каракачанско) овчарско куче, че ми стана интересно? Някъде бях чел, че по новите стандарти за служебни кучета, вече не се прави задържане със захапване на ръката между китката и лакътя, а кучето само облайва обекта... Та въпросът ми е тези овчарки само мълчаливо ли обикалят "гостите", стеснявайки кръговете около тях като акули или ги и "облайват". Съжалявам за мнението, което не е по темата.


Съжалявам, ако е спам, но искам да споделя опит за да не пострада някой.

Действат точно както Кавказките овчарки, които съм виждал на Кавказ - няколко лаят отпред, а една се промъква отстрани и отзад съвсем тихо. Ако я изкървете от поглед - ще захапе някого и вероятно другите ще се нахвърлят. В нашия случай 2 лаеха отпред, а 1 тръгна да ни заобикаля. При това тя тръгна преди другите да се покажат. Не съм сигурен дали бяха каракачанки или кавказки, но не бяха немски. Дойде един човек със зелена шуба без отличителни знаци и ни каза, че преспите до Ледницата вероятно са непроходими. При неговото идване кучетата веднага прекратиха лая и въобще агресивните действия без той нищо да им каже.

Съдейки по това какво е на нашата Къркария мисля, че без снегоходки или ски нямате работа нататък. По асфалта ще стигнете до хижата и съответно поделението и толкова. Нашето ходене и среща с кучета бяха в началото на май 2009г. и нямаше минаване без снегоходки нататък.
Сря Мар 04, 2015 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Джавкаха верно някакви кучета, не си спомням да са ме притеснили особено.

Ние тогава пускахме отгоре ската към дерето, по което върви маркираната в червено пътека към Карлъка. Снегът тогава си беше около 70 см, та като за без снегоходки или сЧи дума не може да става. Отбелязвам също, че по него време на Снежанка беше кално.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Мар 04, 2015 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Да ама ние ходихме отатък тази табела




Вярно, че друг път като сме минавали по маркировката някъде джафкат без да ни притесняват, но тогава можехме да стигнем по следите на верижната машина само до портала. Настрани беше дълбоко. Smile И вярно на Снежанка кал Smile
Сря Мар 04, 2015 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Така де, аз щото като видя надписи на жълтата табелка - "Achtung, Мinen!" и си викам - тия са написали моля минете, та минавам ... Laughing

Та при Перелишката табела минах и отидох до оградата. ЧичЕто с калашника довтаса и първосигнално ми се скара. След като му обясних, че съм башъ туристъ и искам да ида на връо щото така требе, омекна и рече, че не може. Исках да пробвам де, но нещо много серт станали - пак така ме върнаха от Вишеград в Сакар планина ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Мар 05, 2015 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
А знае ли се докога върхът ще е "завзет" от военните? Rolling Eyes
Чет Мар 05, 2015 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
А знае ли се докога върхът ще е "завзет" от военните? Rolling Eyes


Засега няма изгледи да бъде освобождаван. Wikimapia лекичко повдига завесата какво всъщност има там [1]:

Под. 36920 - 1-и ООРРТР (Отделен отряд за радиотехническо разузнаване)

Според един от коментарите там, цитирам, "...Има подземен комплекс, ако ми е верен източника е 4 етажа надолу. Базата разполага с комплекс за радиоразузнаване и борба, подавяне на комуникациите на противника, разстройване на системите на подвижни цели и т.н. Двата купола не са РЛС, в тях се помещават комбинирани насочени антенни системи за радиоразузнаване. Комплексът има малка РЛС за ПВО, но е с малък обхват. При военно положение е предвидено разполагането на мобилна ПВО част с ракети и собствена РЛС."

С малко ровене из мрежата попадаме и на интересна обществена поръчка на МО от 2012 г. за доставянето на в. Българска армия в различни поделения [2]. От нея става ясно че за гореспоменатото поделение са предвидени 5 броя на вестника, което го поставя в категория с доста сериозна численост на състава, съпоставима например с тази на поделения в Русе, Ямбол, Корен, Варна, Божурище. От документа става ясно също че това е едно от 4-те военни формирования в сферата на разузнаването ("Военна информация"), които са на пряко подчинение на министъра на отбраната (другите са в София, Банкя и Тополовград). Странно е между другото че подобни документи са на свободен достъп из мрежата -- човек може да научи доста за структурата и да направи обосновани предположения за разпределението на личния състав на армията ни...

Общото количество поръчани вестници за 2013 г. е 1450 броя седмично. Постоянния щатен състав на армията е 37100 души [3]. Ако допуснем че разпределението на вестниците по поделения е строго пропорционално на щатния им състав, то от това би следвало че на Голям Перелик щата е около 128 човека.

Струва ми се че в обозримо бъдеще Голям Перелик ще продължава да бъде военна зона. При това положение може да е интересно да бъде посещаван съседния вр. Малък Перелик, който е само 40 метра по-нисък Голям Перелик и е на около 975м по права линия на З-СЗ от него. Подсичащата пътека с червена маркировка (х. Персенк - х. Ледницата) минава в непосредствена близост до Малък Перелик (на около 200 метра северно от върха и около 30 метра по-ниско от него).

[1] http://tinyurl.com/qco2vf8
[2] http://militaryclubs.bg/sites/default/files/dokumentaciya_Balgarska_armiya.doc
[3] http://tinyurl.com/mne8p2o


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Мар 06, 2015 2:03 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Мар 05, 2015 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Е то се знае, че над 90% от информацията се събира от явни източници. Затова и ДС = НСС = ДАНС повечето време четат вестници Smile

Друго ми е интересно - какво разузнаване и борба срещу партньорите от НАТО - да не стане като едни дето подслушвали всички телефони на други?.....
Чет Мар 05, 2015 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък си мислех, че на върха има база за подводници... Laughing Laughing Laughing
Каква армия, какво разузнаване, какви пет лева. Всичко това вече е жалка картинка и е напълно безсмислено. Аз викам да го докарат до фалит и да го продадат на безценица за краварник. Става и за площадка за посрещане на извънземните. Laughing
Пет Мар 06, 2015 1:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov