ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Неточности в BGMountains по трасето К-Е/Е3
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Неточности в BGMountains по трасето К-Е/Е3
Автор Съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
На снимка трудно ще се види морето. Иначе трябва да се търси по хоризонта.
Аз ви казах къде съм го видял за първи път и го разпознах като такова. Това не е състезание, като имате път на там обърнете внимание.
Нямам желание да споря и претенции непременно да съм прав.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Юли 20, 2015 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Didogen, никой не спори и не казва, че не си прав, напротив - считам, че си видял Морето и трябва да разучим района над село Рупча.
Крайната цел за мен е да се постави една табелка с надпис от сорта на "От тук за пръв път по Е-3 се вижда Морето".
Както имам и идея да се постави табела "Тук Е-3 пресича магистрала "Хемус" над тунела "Витиня". Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пон Юли 20, 2015 1:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 20, 2015 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
За Доброван ще трябва и проучване на място и малко работа ще се отвори.
Няма да бъде лесно маркирането защото част от участъка преди тях е просто поле с храсти, където и камъни няма даже. Дървета също. Просто няма къде да се поставят марки.

За Поморийския проход.
Картата би трябвало коректно да отразява това което е на терена.
Съфорумците не са хората които да определят кой маршрут е истинско Ком Емине и кой не е особено ако не разполагат с всичката информация по въпроса, а и както се каза по-горе времената са други и по пътищата хвърчат коли, а не бавни волски каруци.
Да не говорим за наличието на вода по въпросната алтернатива, нещо което го няма в стария вариант.
Всеки който е малко вътре в нещата не би се и поколебал кой от двата варианта да избере
Има ли пътека и марки в гората по маршрута след Поморийския проход?
Има.
Значи следва пътеката и марките да бъдат отразени в картата без значение дали като алтернативен маршрут на ком емине или като нещо друго.
Ето за какво става дума:

Съвсем малко се върви по опасната част(около 500м) за разлика от стария вариант който е 5км и в средата на един близо 40км маршрут има вода, бира и пържолиSmile, като поне първото е жизнено необходимо освен ако не искате да мъкнете по 5литра вода от Козичино.
Нахлуването в Ловния дом както е по стария вариант винаги страшно много ме е притеснявало и не е гаранция, че човек може да сипе вода оттам.
За Поморийския проход:

В края на месец август се планира мероприятие в района на с. Рупча - с. Дъскотна - с. Добра поляна - с. Доброван - с. Козичино - Поморийски проход - н. Емине. Цели - намиране, уточняване и маркиране (с джипиес-трак на джипиес устройства и с червена и бяла боя на самия терен) на международен маршрут Е-3 Ком-Емине. Идеята е да се съберат приятели и комеминейци накрая в Емона и до Фара (което ще е събота и неделя, за да е удобно на повечето заинтересовани).

Тогава ще има повече (и да се надяваме достатъчно) информация относно маршрута Е-3 в тази част на Стара планина.

А дотогава - ако някой има данни - джипиес-тракове, снимки на маркировка и друга сигурна информация - може да ги предостави и те ще бъдат вкарани в картата БГ Маунтийнс по съответния ред.

Например - има ли червени марки по земния път до Поморийския проход и по самия Поморийския проход до заведението с чешмата?
Има ли навсякъде червени марки от заведението до река Дращела? (от разговора с Тодор (Тошко) останах с впечатлението, че на места се губят).
Кое е наложило този странен завой преди слизането към река Дращела?



Остава въпроса кой от двата варианта биха предпочели колоездачите. Нека колоездачи се изкажат по въпроса.
Също така някои биха предпочели билния вариант по вододелното било през прохода "в духа на Ком-Емине", а не да губят излишно денивелация със слизане до река Дращела и после изкачване.

П. П. И нека не се забравя - който иска може да си вземе 5 литра вода от село Козичино. Все пак заведението с бирата и пържолите не предлага баня! Very Happy


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пон Юли 20, 2015 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Сетих се и че по тази подсичащата пътека източно от Малък Ком като се качва човек от Петрохан към хижите има червени марки, 8-9 на брой стари и две табели че и два стълба даже мернах.
Пътеката спестява денивелация като се ходи към хижите и е маркирана макар и нарядко с червена боя, но то и съседната пътека дето катери от запад Малък Ком не е по-често маркирана.
Отбелязъл съм двете пътеки с червена и оранжева боя за да стане ясно за кои става дума.
Земният път между Петрохан и старата хижа "Ком" е с червена маркировка на картата на "Домино", но това нищо не означава, тъй като на маркировките в тази карта не може 100 % да се вярва. Ако има само 8-9 на брой марки - мое лично мнение - по-добре е в картата на БГ Маунтийнс да се нанесат САМО местата с тези 8-9 марки, а не да се нанася ЦЯЛАТА пътека с червена маркировка, защото НА ПРАКТИКА такава липсва. А картата БГ Маунтийнс показва ДЕЙСТВИТЕЛНОТО положение на нещата (доколкото е възможно).

Иначе това е една интересна тема - за маркираните с червено пътеки, започващи от трасето на Ком-Емине и стигащи до хижите и населените места, които са встрани от маршрута на Ком-Емине.

За пътеката от старата хижа "Ком" до билото и седловината между връх Малък Ком и Ком - тя наистина е маркирана с червено и ще се нанесе върху картата. За целта ще трябва точен и сигурен трак, за който трак има предварителна благодарност.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пон Юли 20, 2015 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Все забравям за един зимен кол, който когато и да го погледна ще ми избоде очите.
Няма как да е на мястото където е цъкнат. Със сигурност не е зимен кол.
Отбелязал съм го с въпросителна.
Също така лятната пътека не минава през върха, а си подсича.
Има я на картата, но не е боядисана.
Аз я знам като лятна, а и на картите като тази на Троянския Балкан е дадена като лятна.
Коловете за зимната наистина някой трябва да ги цъкне защото където пътеките лятна и зимна вървят заедно коловете реално са отляво както съм нацъкал едни оранжеви точки, а не тръгват надясно както е на картата.
Вероятно някой е цъкнал едни дървени квадратни високи по метър колчета, които кой знае какво отбелязват. Те стоят отдясно на пътеката.
Коловете от зимната маркировка застават отдясно ориентировъчно след като се разделят пътеките, зимна и лятна.
Колът, отбелязан с въпросителна (както и панорамното място източно от него) сигурно е върху пътеката, подсичаща от юг връх Куртбашица (Вълча глава). Тази пътека е дадена с червена маркировка в картите на Картография - комплекта от 7 карти на Ком-Емине 1:100 000 и Средна Стара планина 1:100 000, на картата Централна Стара планина Троянски Балкан 1:70 000, на картата на "Домино" Стара планина 1 част 1:50 000.

В пътеводителя "От Ком до Емине" 1974 г., стр. 76 пише: "Тук пътеката прехвърля билото, минава на южния склон и надвесена към дълбоката долина на р. Габровница, траверсира южния склон на вр. Куртбашица (Вълча глава - 1660 м). Поради заострената форма на върха някои го наричат Български Матерхорн.
Пътеката продължава на изток и слиза по малък наклон до извор, от който х. Мазалат преди се снабдяваше с вода. След около 5 мин изкачване се отива на х. Мазалат. Тя е на самото било."

На гърба на комплекта от 7 карти Ком - Емине (карта номер 4 "Тъжа - Проход на Републиката") пише: "След Пеещите скали се стига до характерна висока седловина. Маркировъчните стълбове обозначават зимния път. Движението към х. Мазалат е по билната маркировка. Хижата е разположена източно от красивия връх Вълча глава в местността Мандрището. Лятната пътека се спуска южно от билото и за около 40 минути се достига х. Мазалат - 1520 м н.в. Тя е на главното старопланинско било. В нея могат да пренощуват около 100 туристи."

Що се отнася до пътеката, която подсича от север връх Вълча глава и стига до хижа "Мазалат" - по нея лично аз не съм виждал червена маркировка. Ако вече има червена маркировка - дайте доказателства и ще бъде нанесена на картата БГ Маунтийнс. Но ако няма червена маркировка - не мисля, че трябва да бъде нанесена в червено и на картата на БГ Маунтийнс.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пон Юли 20, 2015 3:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 20, 2015 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Иначе това е една интересна тема - за маркираните с червено пътеки, започващи от трасето на Ком-Емине и стигащи до хижите и населените места, които са встрани от маршрута на Ком-Емине.

Едно възможно решение е маркираните пътеки да се нанасят в картата със съответния цвят, независимо накъде водят. В такъв случай отличителен белег на европейските маршрути, освен цвета на маркировката, би могъл да бъде техния номер -- Е3, Е4 или Е8. Би могло да се помисли също и за означаване на варианти -- пешеходен/велосипеден и евентуално летен/зимен. Сещам се също че в някои страни е въведена номерация на всички пътеки (не само европейските), в допълнение към цветните марки. Номерацията е отразена в картите, табелите и в част от цветните марки разположени на по-възлови места. Ето два примера от австрийските Алпи:





Според мен прилагането на подобен подход в България би било полезно, но ми се струва че това трудно би могло да се случи само на доброволческа основа.

stefan_iliev38 написа:
За пътеката от старата хижа "Ком" до билото и седловината между връх Малък Ком и Ком - тя наистина е маркирана с червено и ще се нанесе върху картата. За целта ще трябва точен и сигурен трак, за който трак има предварителна благодарност.

Тази маркирана пътека вече е нанесена в картата [1] от Dido преди 28 дни [2] по данни в trac системата [3] предоставени от industar [4]. Би било добре когато някой съобщава за грешки или добавяне на нови данни да проверява и онлайн версията на картата, която обновяваме по-често от тази за GPSr устройствата.

[1] http://www.kade.si/#map=16/2569168.99/5338905.36/0
[2] http://bgm.uni-plovdiv.net:40158/changeset/1218
[3] http://mountain.bajhui.org/trac/
[4] http://mountain.bajhui.org/trac/ticket/224


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Дек 13, 2019 12:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 20, 2015 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Що се отнася до пътеката, която подсича от север връх Вълча глава и стига до хижа "Мазалат" - по нея лично аз не съм виждал червена маркировка.

Когато минавах оттам през ноември 2009 г. червена маркировка нямаше нито по северната подсичаща пътека, нито по билната колова маркировка, но да кажем че билната би трябвало да се подразбира. За южната подсичаща пътека нямам лични впечатления.
Пон Юли 20, 2015 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
vedrin написа:

Тази маркирана пътека вече е нанесена в картата [1] от Dido преди 28 дни [2] по данни в trac системата [3] предоставени от industar [4]. Би било добре когато някой съобщава за грешки или добавяне на нови данни да проверява и онлайн версията на картата, която обновяваме по-често от тази за GPSr устройствата.

Добре би било тази информация да беше спомената по-рано, защото онлайн карта не ползвам, но по-добре да науча късно отколкото никога. Вече ще знам.

Разгледай тази тема, започната преди близо месец. Опресняването на данните е споменато в нея наскоро.
Пон Юли 20, 2015 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Въпросният самотен КЗМ е влязъл в картата през данни на Стефан Румънецов (Стражара) на 19.7.2011, пратени ми по мейла.
Тогава той ми даде всички КЗМ в района, видими сега на картата. Една от пътеките - тази под Корубашица, имаше доста указателни маркери. Един от тях грешно съм отбелязал като КЗМ. Ще бъде поправено.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 20, 2015 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Част от форума в петък ще мине от там. Така, че може да кажете какво да се съблюдава.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Юли 20, 2015 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Подсичащата южно Вълча глава пътека е оригиналната лятна пътека, маркирана - по спомени от 2010-та. Поради стръмния наклон (напомнящ някои отсечки от Ехо до Козя стена) и наличието на високи "прагчета" по нея, не ми стана любима и после съм минавал все от север.
Пон Юли 20, 2015 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Част от форума в петък ще мине от там. Така, че може да кажете какво да се съблюдава.

Би било полезно някой да запише с GPSr местоположението на коловете по билото между Дебиделска поляна и х. Мазалат, за да ги добавим в картата:



Заниманието би отнело известно време, тъй че не знам доколко е подходяща задача за участниците в СтаРа Планина 100х24/2015. Може евентуално някой в четвъртък вечер да се поразкърши в тази интересна част от билото и да свърши пътьом това добро дело.

Полезно би било също някой да запише и трасето на южната подсичаща пътека.


Последната промяна е направена от vedrin на Пон Юли 20, 2015 4:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 20, 2015 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Подсичащата южно Вълча глава пътека е оригиналната лятна пътека, маркирана - по спомени от 2010-та. Поради стръмния наклон (напомнящ някои отсечки от Ехо до Козя стена) и наличието на високи "прагчета" по нея, не ми стана любима и после съм минавал все от север.

Вероятно е било предпочетено южното трасе привсе по-върлия баир, защото то е по-огрявано от слънцето и съответно свободно от лед и сняг през малко по-продължителен период от годината в сравнение със северното. Освен това е и по-късо.
Пон Юли 20, 2015 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Дебиделската поляна до Пеещи скали ли е? Ако се кача по на време ще скокна да видим какво мога да направя.
Аз задължително ще мина по южната подсичаща пътека. На мен пък северната не ми допада много.
Леко притеснителното е, че не съм се виждал с навигацията си, но се надявам да се обади тези дни. Rolling Eyes

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Юли 20, 2015 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Дебиделската поляна до Пеещи скали ли е?

Да: http://www.kade.si/#map=16/2794371.18/5275144.25/0
Пон Юли 20, 2015 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 8 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov