ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pepe2p написа:
Трудно е да се направи реална сметка тъй като не всичко което човек носи е в раницата му.Примерно беар спрея си го нося на колана.Имам допълнителна чанти1ка за кръст която поема част от багажа също.

Дали на колана, дали в раницата, все се носи и тежи, така че включвай и тези неща в сметката Smile
Гледам доста хора носят накачени разни неща на колана и по раницата, както и на врата си, не ви ли пречат? На мен едно ми ограничават движенията, а ако висят и не са привързани добре да са неподвижни, съвсем ми нарушават ходенето.

pepe2p написа:
Забравих да спомена джапанки няма да нося,вместо тях нося от санитарните калци (тип пликче с ластик)за върху чорапа вътре в хижите 20 бр. тежът 3-4 гр.и вършат работа дори и за баня )))

Това е добра идея като си забрави човек джапанките, а има възможност за къпане, ще трябва да си набавя няколко в несесера Smile

П.П. Нещо шоколада ми се струва малко Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Мар 15, 2015 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Вие внимавайте с тези калцуни, че падането винаги е красиво. Laughing

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 15, 2015 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Мар 15, 2015 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Не се вторачвайте толкова в грамовете Smile. Все пак не се подготвяме да спасяваме света, а да се забавляваме по билото на Балкана.
Нед Мар 15, 2015 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nicktodorov



Регистриран на: 27 Сеп 2013
Мнения: 24
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз през годините няколко пъти опитвах да ползвам кемълбек - няколко различни модела. От евтини китайски до сравнително скъпи маркови - все нещо им куцаше и като цяло така и не можах да свикна.
Два от тях ми наводняваха раницата, на друг мундщука сълзеше постоянно и ми мокреше дрехите.
Неудобно за пълнене, нямаш идея колко вода ти остава, докато не го извадиш а това е доста по-сложна процедура от вадене на бутилка.
Тези, които просто се навива маркуча на дъното и нямат клапа, за да се извади за пълнене, трябва да се изниже и целия маркуч. Обаче някои раници имат малки дупки и халки, а мундщука накрая е по-голям от тях - става още по-забавно. Тези пък, които имат клапа са обикновено скъпи - разните там Deuter, Vaude и т.н.
И накрая дори един от уж плюсовете им - това, че водата се запазва по-дълго студена, не е точно така. Да, в меха водата е хладна. Обаче нали уж идеята им е често по малки глътки да се пие, а така реално се използва само водата, която е по маркуча, която вече се е стоплила...
Нед Мар 15, 2015 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
nicktodorov написа:
Аз през годините няколко пъти опитвах да ползвам кемълбек - няколко различни модела. От евтини китайски до сравнително скъпи маркови - все нещо им куцаше и като цяло така и не можах да свикна.


би ли споделил какви точно модели си ползвал и какво не ти хареса в тях?
Нед Мар 15, 2015 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nicktodorov



Регистриран на: 27 Сеп 2013
Мнения: 24
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз на практика описах, какво не ми е харесало. Създават се куп неприятности заради едното удобство уж да се пие често и лесно, без да се сваля раницата всеки път. Но за сметка на това нямаш никаква идея колко ти остава. Пълненето също е несравнимо по-трудно и неудобно. Накрая като прибавим и едно евентуално наводняване на раницата, и цялата работа се обезмисля.
Има много проблеми и с "жабясването на меха и маркуча, гаден вкус на блато, на пластмаса или комбинация от двете в зависимост от модела. Поддръжката след употреба също е доста неприятна - има специални комплекти за почистване и сушене със шомпол за маркуча и специална рамка, която да държи разтворен меха за съхнене. Те също са едни пари отгоре. Ползват се често и таблетки за дезинфекция.
Първия мех, който купих беше абослютен noname от ebay - отвора за пълнене беше кръгъл с винтова капачка. Отдолу маркуча се свързваше с просто нанизване без клапа - при всяко вадене за пълнене трябваше да разкачам мундщука и да прокарвам маркуча обратно назад за да извадя меха. Съхнене след употреба - на практика невъзможно. Винаги оставаше по малко вода по ъглите и много бързо "жабяса". Имаше и отвратителен пластмасов вкус. Капеше постоянно от мундщука по дрехите ми.
Втория беше някакъв McKinley - нямаше пластмасов вкус. С Цял отвор отгоре и затваряне навиване и вкарване в една лента да държи - отвратителен дизайн, въпреки, че много по-лесно се чисти и суши. При натиск на меха (което при пълна раница трудно може да се предотврати) изпуска. Два пъти ми наводнява раницата и то доста сериозно.
Третия нямам спомен вече каъв беше, пак с цялостно отваряне, но по-различен дизайн. Отново пластмасов вкус. Този път имаше клапа на снадката на маркуча, но пак ми беше неудобно да ровя из раницата до дъното на меха и там внимателно да разкачам. На него мундщука не ми харесваше и нямаше капаче. На практика всеки път при употреба дъвчех и кал, пясък, прахоляк и т.н.

След тези опити реших, че тези неща са предимно за краткотрайни неколкочасови активности - бягане, колоездене, където не е удобно да се спира и бърка в раница. Както и, че не са мислени много за допълване навън. А накрая да има кой да се грижи вместо теб за почистване и дезинфекциране след употреба.
Пон Мар 16, 2015 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
@nicktodorov

значи, да обобщим:
- ползвал си 3 меха за вода : no name, McKinley, no name.
- имаш проблеми с почистването от незнаене как или от мързел
- по всяка вероятност раниците с който си ги ползвал не са пригодени за тези мехове

всички тези условия не водят до заключението, че меха за вода е безмислен при продължителен преход


за протокола:
ползвам 2 раници с мех - колоездачна и туристическа(различни производители). Раница + мех са на съответния производител и за съответната раница. След използване меха и маркуча се подсушава.

3л мех е напълно достатъчен за продължително ходене/каране.
Пон Мар 16, 2015 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nicktodorov



Регистриран на: 27 Сеп 2013
Мнения: 24
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
@kibik

Аз къде съм казал категорично, че не става?
Споделих личния си опит моето заключение.
Раниците ми са пригодени за мех - едната е колоездачна Vaude -меха е едно отделение вътре в основното. Другата раница има отделение уж отделно от основното, но то като подгизне и през тази стена намокри и другите неща.
За почистването и подсушаването - говорим едни и същи неща от различна гледна точка Smile Убеди ме, че подсушаването на мех (особено такъв с кръгъл отвор е по-лесно от подсушаване на една бутилка). За маркуча да не говорим.

И изобщо защо така реагираш, нали за това е този форум, да се споделя и дискутира?
На теб ти е удобно, на мен не. Човека който пита, ако се окаже "мързел" като мен, а се подведе от само положителни мнения?
Вместо това, не можа ли да споделиш ти какво намираш като плюсове в употребата на мех?
Пон Мар 16, 2015 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
@nicktodorov

nicktodorov написа:

След тези опити реших, че тези неща са предимно за краткотрайни неколкочасови активности - бягане, колоездене, където не е удобно да се спира и бърка в раница. Както и, че не са мислени много за допълване навън.


ОК, пропуска е мой, заключението си е твое, но понеже дебна да не се ОБОБщАВА във форума .... Smile

аз си суша меховете, като ги защипвам с отвора надолу на сушилото; маркуча също ---> ВАЖНО -да не са на пряка слънчева светлина!
Пон Мар 16, 2015 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

За Ком-Емине си трябва сапун


Сапунът е необходим само след като срещнеш мечката.

Най- важното е: Вземи ТЕЛ!!! Героичният опит на членовете на "КЕ - Патили- Препатили"ООД показва, че в дадени моменти (особено изобилстващи) душата и други части се отделят от тялото.[/b]
Вто Мар 17, 2015 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
tzezko написа:
...
Сапунът е необходим само след като срещнеш мечката...

Да бе, със сапун котка не може да се убие, ти мечка... Very Happy Laughing Laughing

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Мар 17, 2015 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dr.nora



Регистриран на: 27 Фев 2015
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Моля за мнение за този челник - http://basecamp-shop.com/elektronika/chelnici/chelnik-trail-runner.html
Пет Мар 20, 2015 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pepe2p написа:
dr.nora написа:
Здравейте! Моля за мнение за този челник - http://basecamp-shop.com/elektronika/chelnici/chelnik-trail-runner.html

Питането ви е за друга тема а линка който сте дала е вид реклама.В раздел екипировка има специална тема за челници.

Че защо да е реклама, нали не притежава тя сайта? Тук всички пускаме линкове към екипировка, то иначе няма как, така че няма проблеми.
Няма проблем и за въпроса, само че не всички съфорумци четат в този раздел и шанса да се получи отговор, наистина е по-голям в раздела за екипировка. Аз лично нищо не разбирам от челници, така че не мога да помогна.
pepe2p написа:

Ако трябва човек да носи всичко за един преход от 20тина дена сметката излиза много висока.Хубавото е че обаче това не се налага заради множеството места на който може да се направи презареждане.1вото от тези места е село Лакатник (на гарата евентуално също)2рото град Сопот.3тото град Котел.

Не разбирам какъв е смисъла да се слиза до Сопот, освен ако не е за нещо много важно, като например обувки. Тези 20 лева дето ще се дадат за лифта по-добре с тях да се купи храна от Добрила и човек да си спести разкарването.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Мар 21, 2015 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
pepe2p написа:
dr.nora написа:
Здравейте! Моля за мнение за този челник - http://basecamp-shop.com/elektronika/chelnici/chelnik-trail-runner.html

Питането ви е за друга тема а линка който сте дала е вид реклама.В раздел екипировка има специална тема за челници.Аз искам само да обобщя малко моята гледна точка по отношение екипировка за Ком-Емине.На първо място това което се носи трябва да се раздели на две групи.1ва- основна и незаменима. 2ра консумативна.В първата група попада екипировка като раница,дъждобран,обувки,палатка, спален чувал и шалте,топли дрехи,челник или фенерче,котлонче и канче,бутилка,карта-компас или жпс,аптечка,четка за зъби,ремонтен комплект и др.В тази 1ва група трябва добре да се прецени какво точно е необходимо-ще се спи ли на палатка или в целият преход ще спи само по хижи.Ще се готви ли или ще се разчита единствено на суха храна.2рата категория консумативната съдържа всички елементи които с течение на ползване намаляват обем тегло и функционалност.Батерии храна,вода,медикаменти,кремове.репеленти,гориво,тоалетни принадлежности и др.Ако трябва човек да носи всичко за един преход от 20тина дена сметката излиза много висока.Хубавото е че обаче това не се налага заради множеството места на който може да се направи презареждане.1вото от тези места е село Лакатник (на гарата евентуално също)2рото град Сопот.3тото град Котел.На последните 2 места дори може да се изпрати предварително(или към къщи) част от екипировката възползвайки се от услугите на куриерска фирма.Така че прехода спокойно можем да го разгледаме(по отношение единствено на екипировка)като сбор от няколко по-малки 5-6дневни такива.Излишно е презапасяването.Екипировката трябва да е лятно ориентирана (топли дрехи не вредят да се носят обаче тъй-като температурата може и пада под 10 градуса особено в високата част на планината)лека и функционална.Хубаво е всичко което ще се носи да бъде премерено на електронен кантар и ако е твърде тежко по възможност да се замени с по лек вариант.Раницата с вода и храна не бива да превишава 7-8кг. без пособия за бивакуване и 12-13 с палатка и чувал.




Задължителна е раница, дъждобран, обувки, топли дрехи/ полар, студозащитни, но по за лято/, Челник.
Палатка, спален чувал, шалте- не е задължително. Въпрос на избор.
Храна има по хижите, резерв за ден до половин в повече.
Аптечка, опис на най-необходимото и наложащо съм дал и за какво се ползва.
Четка за зъби, не е задължително. Става само със сол.
За бръснене сапуна + самобръсначка и ножче, ползвам на 2 пъти през преходите, дали си струва.

Нямаш нужда от изпращане на багаж по куриер, означава ден бавене.
Най-доброто е като Оги, да си заровиш храна или друго по маршрута предварително.
Практикувахме храна по заявка в хижите, за следващия ден, където няма такава.
Съб Мар 21, 2015 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 2 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov