ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас? Отговорете с цитат
Не съм го минавал, но това изобщо не ми пречи да имам мнение по този въпрос.

Моята екипировка би била:

Щеки
Раница - 45 л, 1365 гр.
Аптечка
Летен спален чувал - 900 гр
Бивак сак
Шалте
Резервни дрехи - без презапасяване, ще се пере.
Шампоан - използва се и при прането.
Храна - "ядрено гориво", сурови ядки, сушени плодове, парче месо, парче хляб - от хижите и др. ще се пазарува за следващият преход. На практика ще разчитам на хижите за храна, а ще нося достатъчно малко за да стигна до следващата.
Вода - 1,5 л е бутилката, пълня я според това през колко време ще има сигурен водоизточник.
Челник
Смятам да ходя с маратонки, нещо на Соломон или др. подходящи.
Сандали за сега смятам да не взимам, че тежат 1кг.
Дъждобран няма да нося - ветровката ми е непромокаема, имам и водонепропусклив панталон.

Идеята ми е багажа да ми е лек, да се движа с нормално темпо, да нощувам където пожелая, да пия бира на всяка хижа, да ям шопска салата и да финиширам с ръце в джобовете ей така между другото. Няма как да не бъде яко, сега трябва да намеря 20 свободни дни през лятото.
Съб Мар 14, 2015 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Идеална е тази комбинация. Аз исках да съм с bivouac sack, но най-евтиният, който намерих беше 230 лв. За това взех тази палатка. Бях си намерил и bivi bag на Landjoff, но бяха спрени от производство. Нарочно ги пиша така, защото има разлика м/у бивак сак и биви баг.


Аз не знам каква е разликата, а още не съм си купил бивак са така че има време да си променя мнението. Каква е разликата?

Има и по евтини бивак сакове.
Съб Мар 14, 2015 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
https://www.google.bg/search?q=bivi+bag&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=bJcEVdDhOIL5ywOQh4KABw&ved=0CDAQsAQ&biw=1280&bih=913
явно има различни модели

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Съб Мар 14, 2015 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
единия вид със сигурност е с рейка, друг за да го опънеш от към главата трябва да го завържеш за нещо може и щека, а трети са като бивак сак

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Съб Мар 14, 2015 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Биви баг-а е като на Яница. Един вид като хард шел/дъждобран на чувала.
Бивак сака е самоносещ, с изолация и мрежичка. Много дишащи и водоотблъскващи са.
Този на Ланджов беше за пещерняци, който се отваря в краката и става на дъждобран пончо. Не е дишащ, но е гумиран и потока да мине под, ти си сух. Като за употреба в пещери.

Иначе ако е интересно, аз носих:

- Бански гащета. Twisted Evil
- 50 литрова раница.
- Къси гащи, много кучи/ като банските гащета, но без джобове.
- Дълги памучни гащи, куца оферта бавно съхнат. По-скоро никак в нашите условия.
- Софт шел Регата, бих го заменил с по-дебел полар или куцата пухенка дето си взех от Декалтон.
- Две изкуствени тениски.
- Една лятна термо блуза.
- Комплект зимно термо.
- Комплект дъждобран от две части.
- Сандали.
- Ниски обувки.
- Котлонче и газ за него(една бутилка).
- Аптечка, много тежка. Коментирал съм я в друга тема.
- Бельо (три чифта синтетични боксерки и три чифта бамбукови чорапи.
- Спален чувал с ексремна темп. - 10/ 1.800 кг.
- Палатка еднослойна 1 кг.
- Шалте обикновено, еднослойно 0,300 кг. / Предпочетох го пред самонадувното 1,100 кг. Учудващо удобно ми беше след всеки преход.

Храната гледах да има за три храненета(варива) и отделно други глупости от рода на сушени плодове, оризови ядки и т.н.
Не съм имал особени проблеми с оборудването. По скоро, че можеше да си взема по - качествени неща, но не от голямо значение. Изпитах нужда от ръкавици при бурята м/у Планински извори и Бенковски. Шапка не помня дали носих, май бях с гета за глава.

Без водата раницата ми беше 12 кг. Като не ми тежеше, след третия ден я носих повече на кръста, като кенгуро. За да ми почиват раменете. Имам предвид с отпуснати ремъци де, не само на кръстния колан.
Ами това е! Ако пак тръгна на някъде и не е избледнял спомена със дадено дребно неудобство, което да променя, пак ще е в същия състав багажа.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Мар 14, 2015 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Биви баг-а е като на Яница. Един вид като хард шел/дъждобран на чувала.
Бивак сака е самоносещ, с изолация и мрежичка. Много дишащи и водоотблъскващи са.
Този на Ланджов беше за пещерняци, който се отваря в краката и става на дъждобран пончо. Не е дишащ, но е гумиран и потока да мине под, ти си сух. Като за употреба в пещери.

Това чудо ако не е разкопчано ще се одавиш от конденз щом е гумирано

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Мар 15, 2015 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ясни са ми рисковете. Бе бих казал, че е фатално, ако няма голяма температурната разлика на околната среда.
Палатката , която взех не е по-добро решение, а и биви баг-а на Яница. Според мен оборудването не е до предпочитанията на човека, а до целите, за които ще служи.
И на мен ми се иска да влезна в магазина и да изредя какво искам и да съм максимално критичен, ама скоро няма да имам това благосъстояние. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 15, 2015 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Много от нещата ти се дублират. Не забравяй, че България е гъсто населена и най - отдалеченото населено място се намира на около 3 часа път. Честно не знам как с толкова багаж си слезнал под 10 кг.
Хайде да разведря малко.
Аз зарядно за телефон не носих. Трябваше да ми стигне батерията до края, но не предвидих възрастта на батерията. Имше голям саморазряд. На Добрила имах една чертичка, което означаваше около 4 дена още. Попитах и ми извадиха зарядно, та заредих. Признавам си, че това беше основна грешка.
Но на Върбишки проход поисках сладолед, а младата циганка (дъртата е чорбаджийка и готви вкусно) ми помъкна телефона. Докато кажа "ама..." и се върна с телефона и зарядно. Smile После си поръчах и сладоледа де.
Та понякога трябва да се оставиш на течението. Такива моменти са ценни като пътуваме, няма значение планина, стоп или кола/самолет.
Поради тази причина Гунди и Иво са се прегръщали и надявали да не ги заколят циганите, а аз ядох пържени картофи с пържена наденица и парещ хляб. Smile
Сега вярно, че циганетата гепиха апарата и ги нямаше около час, но това е една от незабравимите ми вечери.
Ще изровя снимки след малко.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Нед Мар 15, 2015 2:48 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Мар 15, 2015 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това моето, което аз си го наричам бивак сак, пък се оказва биви баг ми е вършило няколко пъти много добра работа, но да не пропусна да напомня, че не върши работа на 400 м.н.в., в топло време, дъжд и в комбинация с чувал комфорт +7 (дищащ е, но пак не върши). Това за топлите нощи като се приближи Емине го казвам, макар че знае ли човек как ще улучи, последните лета май топли нощи нямаше Sad

И един съвет непоискан да дам - Confused - като си сложи човек накрая всички неща в раницата и я премери излиза по-тежка, отколкото преди това като е сумирал на хартия теглото на отделните вещи. Според законите на аритметиката не би трябвало да е така, но по Пътеките действат други закони Wink

pepe2p, ти наистина ще поставиш рекорд за съчетание между удобство и тегло на раницата - палатка, съдове за готвене и прочие под 10 килограма. Впечатляващо Smile
Нещата, които си изброил са около седем кила, значи ако успееш водата и храната да сведеш до три е напълно възможно, но нещо ми се виждат малко дрехите. А резервни обувки ще имаш ли?
Картите и компаса ми се струва, че много тежат, вярно ли четвърт кило и какво значи изрязани?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Мар 15, 2015 2:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Това моето, което аз си го наричам бивак сак, пък се оказва биви баг ми е вършило няколко пъти много добра работа, но да не пропусна да напомня, че не върши работа на 400 м.н.в., в топло време, дъжд и в комбинация с чувал комфорт +7 (дищащ е, но пак не върши). Това за топлите нощи като се приближи Емине го казвам, макар че знае ли човек как ще улучи, последните лета май топли нощи нямаше Sad

Е значи си е свършило работата. Нали не очакваш да е ефикасно и на 1600 м., и на 200 м. В края на краищата нали си успяла да минеш Е-3. Мисля, че няма значение това, че не си се чувствала като извадена от каталог. Еле па до колкото те познавам.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 15, 2015 2:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, на Е-3 беше баш като от каталог, защото и бивак сака, и чувалчето ми бяха чисто нови Very Happy Първите ми неща, които не бяха купени за 30 лева от Билата или втора употреба, ако знаеш как им се радвах Very Happy

Случката за която съм разказвала вече стана на Е-8, в Сърница, на сутринта бях вир вода, повече отколкото да бях останала на дъжда. Вината за това беше моя, ако не бях легнала в бивак сака с топлия спален чувал, а само с дрехите нямаше да стане така. Аз откъде да знам, че ниските Родопи не са като Стара планина, Пирин и Рила Laughing Но човек се учи от грешките си, а и от форума понякога Wink

Иначе бивак сака върши много добра работа да пази от роса, сняг и слана, никога нямаше да мога да спя навън с летния си спален чувал през есента и зимата, ако не бях и с него Smile Извинявам се, че така го рекламирам, но считам това за една от най-сполучливите си покупки и си го обичам, затова не мога да се сдържа Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Мар 15, 2015 3:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pepe2p написа:
...с алкохол малко...

Ти си смел човек, след това което ти се е случило миналата година да рискуваш пак с алкохол Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Мар 15, 2015 3:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Яница знам. Аз лично много се кефя на оборудване. Но предпочитам да не е от реномирана марка, но да е ново, вместо обратното и да е от килото. Моят чувал съм го купувал да ми създаде комфорт в планината и на морето винаги изстивам с него.
Пепе нямам предвид да тръгнеш с ръце в джобове, но си прегледай багажа и не мисли :
Ами ако, а а ко се случи това.
Лично наблюдение, сандалите ги ползвай с чорап. Така ще се предпазиш от протриване на краката. Аз имам два чифта. Единият е уж от утвърдена марка, но подметката се вмирисва. Другите са не толкова популярни и въпреки, че ходих с рулетката в магазина ги избрах големи. Това при плуване е гадно, много гадно. Вторите и ми прожулваха краката, та ги ползвах рядко. С тях бях и на Е-3. Това си е до избора, но докато не ги използваш в реална обстановка е трудно да дадеш преценка. За застраховка чорапите.

П.С. Що бе, когато си носи алкохола, със сигурност ще носи правилният спирт. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 15, 2015 3:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Съжалявам за случката и се радвам, че се минало толкова леко. Успех за напред и ще помагаме с каквото можем. Само не залитай в крайности!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 15, 2015 3:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Аз я ползвах на Е-3. И пак ще я ползвам на Е-3 и Е-4, за другото има един дето джипа му върви по гъза и мисля да взема по - голямата.
Но моето са планове в бъдещето. Ако даде време и средства. Все пак не бързам за никъде.
Ще разгледам клипчетата, все нещо ще ми влезне в употреба.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 15, 2015 4:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 1 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov