ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Автор Съобщение
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
Доктора да си подбира рецептите!В кал можеш да джапаш и у джапанки дет се вика.Подходящи обувки за кал съвет кой ти дава!За този преход именно трябва да се вземат предвид опита от тези които го преминават максимално бързо.Този преход не е изключение,нито е сам по родът си!Американците си имат Апалчи трейл и Пасифик,европейците си имат Камино. Ком -емине е планински преход в планина до 2000 метра през лятото!Средно движението е под 1500 метра!НЕ е Пирин нито Рила!Обувките трябва да са удобни и след 40 км. на ден,тъй като се налага!И стига с мантрите че няма универсални обувки и всеки да си ходи с квото си поиска.Това не са полезни съвети!Темата е сериозна и изисква изразяване на мнение!Моето е Ком-Емине е за планински маратонки,или в най лошият случай апроуч обувки.Може и с кобинки,кецове и сандали.Може и по вълнени чорапи ,може и по гол гъз!Дефакто като ви е угодно удобно и приятно.Снимки да има и разказче с голият гъз!!!!!!!!!АМАН и АМИН!
Вто Май 02, 2017 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Не знам докторът какво трябва да подбира, но ще съм ти признателен, ако си подбираш малко препинателните знаци. Удивителните идват малко в повече. Все едно се чете някаква истерия..

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Май 02, 2017 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Val.T



Регистриран на: 29 Апр 2017
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Леле, колко скандален се оказа въпросът ми Laughing Благодаря ви за съветите. Ще гледам главно плалински маратонки. И ще нося може би някакви лекички за бягане като резерва. Сандали аз почти не нося попринцип, та и на пътеката сигурно ще се въздържа. Всичко разтъпкано разбира се Very Happy
Вто Май 02, 2017 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение доброволци? Отговорете с цитат
Предлагам да организираме набирането на доброволци, които биха спомогнали за оправянето на жен..., а-а-а, на правописа на жената.
Дайте ни добри дела да вършим!
Вто Май 02, 2017 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Събувай кОбинките! Отговорете с цитат
Каза тя и размаха пръст!!!
Еййй всеки вади генерални заключения. А темата е просто за споделяне на мнения и опит.
Аз до моето Ком-Емине сандал не бях обувал. Еле пък в планината. Подариха ми ги за 25 май за РД. На 5 юни тръгнахме. С едно разтъпкване преди това на Витоша. Сменях ги горе долу през ден със старите очупени, високи туристически обувки. Добре ми беше. Благодаря на Яница (Mariana1000) за пътеписа й и идеята точно за сандал. Влизаш си в реката и са измити. Ти разхладен. Къде ще носиш и джапанки за хижите и баните им...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Май 02, 2017 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
dea simeonova написа:
Доктора да си подбира рецептите!В кал можеш да джапаш и у джапанки дет се вика.Подходящи обувки за кал съвет кой ти дава!За този преход именно трябва да се вземат предвид опита от тези които го преминават максимално бързо.Този преход не е изключение,нито е сам по родът си!Американците си имат Апалчи трейл и Пасифик,европейците си имат Камино. Ком -емине е планински преход в планина до 2000 метра през лятото!Средно движението е под 1500 метра!НЕ е Пирин нито Рила!Обувките трябва да са удобни и след 40 км. на ден,тъй като се налага!И стига с мантрите че няма универсални обувки и всеки да си ходи с квото си поиска.Това не са полезни съвети!Темата е сериозна и изисква изразяване на мнение!Моето е Ком-Емине е за планински маратонки,или в най лошият случай апроуч обувки.Може и с кобинки,кецове и сандали.Може и по вълнени чорапи ,може и по гол гъз!Дефакто като ви е угодно удобно и приятно.Снимки да има и разказче с голият гъз!!!!!!!!!АМАН и АМИН!


Виждам, че сякаш ги чуваш нещата Very Happy

Ето как изглеждат маратонки за бягане в края на прехода Ком-Емине (фотомодел - Кирчо Дизела Wink )


Очевидно е, че момчето не е послушало съвета на Цецко да си вземе тел в раницата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 02, 2017 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Те неговите са спонсорски. Ако ги плащаш от джоба си, малко ще се замислиш, преди да ги резнеш при такава цена. Каквото и да обуе - други му ги носят, други му ги плащат. Това е друга дисциплина. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 02, 2017 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dessty13



Регистриран на: 27 Фев 2015
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Ех,голяма тема се заформи Very Happy Аз рядко пиша тук,но сега се намесвам,че многооо глупости прочетох.Удобни ,носени многократно обувки на първо място.Аз лично ходя със саломон,имат си минуси разбира се ,но спеедкроса са ми мн. леки и удобни за лятото.На ком-емине има много места за сандали,е ако се случи кофти време редуваш с другия чифт,все си мокър по някое време с каквото и да си обут Very Happy
Вто Май 02, 2017 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ето как изглеждат маратонки за бягане в края на прехода Ком-Емине (фотомодел - Кирчо Дизела Wink )

Дидо да цитира вестник "Дума", гледам и не вярвам на очите си! Smile

Между другото, като граничар скъсах до неизползваемост няколко чифта кубинки, при положение, че ни се полагаха общо само по два за две години. Донейде и заради това, но най-вече заради удобството през топлите месеци, си бях измайсторил с подръчни средства нещо като сандали. За основа използвах гумени цървули, които закупих от близкия селски смесен магазин. Дори и днес подобни цървули струват под 10 лв. Внимателно изрязах множество отвори за проветряване на подходящи места, така че най-уязвимите части от стъпалото да останат добре защитени. Добавих и ремъци за овързване над глезена за повече стабилност в пресечен терен. Толкова свикнах с тези самоделки, че често ги носех дори и на вечерна проверка. Както е известно, уставът не беше спазван много-много из граничните застави. Все пак, веднъж, в доста сприхаво настроение вследствие на тежък махмурлук по никое време, командирът (с прякор "Американеца", но това е друга история) изрече думите: "Абе Желязков, какво ми се правиш на римски легионер, бре!?". Трябва да призная, че хрумването му беше чудесно. Smile

Впрочем, в древния Рим социалното положение е намирало своя израз и в използваните обувки. Жените са носели затворени обувки, оцветени в бяло, зелено или жълто. Мъжете пък са били обути със сандали. Сандалите на патрициите са били червени, с орнамент от задната им страна. Сенаторите са носели кафяви сандали с черни ремъци, обвързани до към средата на прасеца, а консулите -- бели. Моите се бяха получили нещо като "сенаторски", ала с разменени цветове на основата и ремъците. Smile

Римските войнишките сандали (caligae) са изглеждали така:


Оргинална римска калига, намерена край Qasr Ibrim, Египет, I век пр. Хр. – I век сл. Хр. Британски музей, стая 65. Снимка: Wikipedia.

За разлика от съвременните военни (и други) обувки, римските сандали не предизвикват появата на мазоли, гъбички и други подобни проблеми. Обикновено са били носени на бос крак. Единствено в места с по-студен климат, например британските острови, са били добавяни и вълнени чорапи.

Между другото, Калигула (умалително от caligae) е получил прякора си, заради сандалите в детската му легионерска униформа, която предизвиквала възхищението на войниците на баща му. Интересно име за владетел -- "Цървулчето"... Имепраторските му калиги били украсени със скъпоценни камъни. Комеминейците пък биха могли да украсяват патъците си с камъчета от околностите на вр. Ком. Smile

Кирчо ... ами и той е преоткрил топлата вода... Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Май 02, 2017 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Очевидно са му малки на Дизела тези маратонки. Големите пръсти стърчат извън подметките.
Вто Май 02, 2017 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Най-добре човек да тръгне бос. Така автоматически изчезват всички душевни и финансови терзания аджеба с какво да се обуе на проклетия преход. Чатнах!

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Май 02, 2017 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На първо място отправям предупреждение на dea simeonova да не използва само главни букви, като ни казва, че похода Ком-Емине се прави предимно лятото, защото главните букви са крещене. Едно на ръка, че си го знаем това за лятото, друго че не е възпитано. Удивителните знаци няма да ги коментирам, нейна си работа, ако иска мненията и да приличат на фейк новина във фейсбука. Още едно предупреждение за обидите и квалификациите към други хора - това не се толерира нито в този раздел, нито изобщо във форума.

На второ място напомням, че в началото на организираните преходи, ком-еминейци са ходили с галоши, има ги по снимките и пътеписите, но не ми се рови сега. Та като човек, който не "се е родил с кубинки на краката и се изживява като буш(МЕН)крафтър", а се е родил с галоши, защото съм селянка, ще кажа че и така става. Щом някой може да ходи из Предбалкана по къра и да работи по 15-16 часа с галоши, значи спокойно може да ги ходи тези 15-16 часа в Източна Стара планина. Ето dea казва "Подходящи обувки за кал съвет кой ти дава!" Аз давам - галошите са подходящи обувки за кал Very Happy
А колкото до ходенето бос - ами доктор Васко и за това е дал рецепта Wink
Kent написа:
Имаше един дето ходеше нон стоп бос и постоянно търсеше да гази в кравешки лайна по възвожност пресни, понеже му действали като балсам на болежките по понарязаните крака /съответно оцветени и мирищеши от седмия ден някъде нататък/ и никой не щеше да спи до него на легло понеже му се насълзяваха очите. На Лескова помня, че требеше да бъдем по петнайсетина човека в една стая и аз си взех одеяло и влъзглавка и спах в близките до хижата храсти, а не бях гнуслив и тогава.


А сега отново сериозно - това за умирането от жега също е субективно, като решението висока обувка или маратонка. На нито един от четирите ми големи похода не ми е било жега на краката (един с маратонки, един със сандали, два с високи обувки, демек пробвала съм всичко, за да разбера какво работи при мен). Даже в Източните Родопи с високите обувки. Осъзнавам, че такива змии като мен рядко се срещат, но все ще има и други екземпляри, та не се считайте длъжни да ходите с апроуч обувки.
Което автоматично води към въпроса - какво са апроуч обувките, имат ли те почва/чакъл/камъни/скали/дървета/рекички и пр. у нас и по какво ги разпознавате, ако нямат специален надпис, че са такива? Четох няколкото реда в Уикипедия, но не ми стана съвсем ясно. Предварително благодаря, ако някой отдели малко време и усилия да ме ограмоти Smile

Пацко ме подсети за ползването на сандалите в банята. Има нещо вярно, иначе ако си от по-страхливите и гнусливите трябва да си носиш джапанки.

А, и още нещо Very Happy Цецко, какви са тези призиви? То вече даже не е "дайте да дадем", ами е "дайте да дадете" Laughing Ти като не можеш, що буташ хората на амбразурата, а?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Май 03, 2017 8:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Очевидно са му малки на Дизела тези маратонки. Големите пръсти стърчат извън подметките.


Требе да му викат обратното на Калигула, както споменава Ведрин Very Happy

За обувките - най-евтините удобни летни високи или полувисоки от Декатлона, като за похода, после хвърляш Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Май 03, 2017 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение кой дава, кой взема Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
А, и още нещо Very Happy Цецко, какви са тези призиви? То вече даже не е "дайте да дадем", ами е "дайте да дадете" Laughing Ти като не можеш, що буташ хората на абразурата, а?


Ти, Манипулаторке на общественото мнение, защо стесняваш кръга на доброволците, определяйки кой може и кой не!? Ще ти прасна две, три удивителни и няколко главни букви като ми паднеш!
Сря Май 03, 2017 1:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тази шапка ще ви спести мазането на шията със слънцезащитен крем или спрей. Слънцезащитната козметика затруднява дишането на кожата.
Шапката е от Декадлон и струва 21 лева. По периферията заших плат, който пази от слънцето и позволява на шията да диша. Шапката е мека и позволява да я натъпча в препълнената раница.
Ортопедичните чехли със стърчащи шипове отдолу са луксозна екстра. Ходилата на краката ще ви се отблагодарят.
За да съхнат дрехите на слънце, ще ви трябват 4-5 щипки за простор, с които ще закачите дрехите върху раницата. Малки карабинерчета от магазини "За 1 лев" също вършат работа.
Резервни стелки за обувки, за да можете на всеки 3-4 часа да сушите влажните стелки.
Чет Май 04, 2017 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 6 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov