ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Водопадите край с.Орехово

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Водопадите край с.Орехово
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Водопадите край с.Орехово Отговорете с цитат
Неделя, 8 и нещо, спя още с едното око. Звъни телефона, непознат номер(после разбрах защо). Чудя се дали не съм се объркал, че неделя да съм на работа. Вдигам, човека се интересува какви са ми плановете. Кой се обажда? Оказа се че е Мартин. Хайде да ходим на водопади - ама аз още спя, не мога да говоря - след половин час идваме! Обяснявам къде е затвора.
Жената вика - какво става??? Ами отивам на планина... А???
Набързо стягам раницата, правя един сандвич, хапвам малко и излизам, чакат ме. Вафли от магазина и тръгваме към с.Орехово. Там отиваме при човек, който ще ни упъти къде е Костен камък.Пием чай. По-късно отиваме до близкия водопад Дуплево, от там следва Скакалото. После в гората се изкачваме към билото през много паднали дървета и сядаме до параклиса да хапнем. Спускаме се в посока Коилов дол(по зелената маркировка), набирайки по кило кал на обувка. В каньона снимаме тристъпален водопад, а малко по-надолу е водопад Костен камък. Всичко е кал, снежни петна и висулки. Връщането е по същия начин, но над селото изоставяме пряката пътека, по която се качихме, за да видим няколко параклиса, разположени покрай пътя, някои от тях нови. На практика открихме сезона на водопадите, който както показват валежите ще е дълъг...
Ето и малко снимки от мен:

Водопад Дуплево:



Водопад Скакалото:



Тристъпален водопад:



Водопад Костен камък:



Мартин позира над каньона:



Параклиси:







]



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Пон Апр 06, 2015 4:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Апр 06, 2015 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Само аз ли не виждам снимките???
Пон Апр 06, 2015 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ще видя, Microsoft пак са ме резнали май.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Апр 06, 2015 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Само аз ли не виждам снимките???


Сега вече трябва да ги виждаш, преместих ги.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Апр 06, 2015 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Да сега е ок.
Пон Апр 06, 2015 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
господа, как е шосето след асеновград?
ква застраховка да си правим
живот или злополука
сериозно - поразчистени ли са камъните,
трафика дали едва едва се влачи
смятаме да посетим това дивно място - орехово
на 08.04.
п.п. на 09.04, може би, около югово ще джиткаме
Пон Апр 06, 2015 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
господа, как е шосето след асеновград?
ква застраховка да си правим
живот или злополука
сериозно - поразчистени ли са камъните,
трафика дали едва едва се влачи
смятаме да посетим това дивно място - орехово
на 08.04.
п.п. на 09.04, може би, около югово ще джиткаме


Само застраховка си направи, пътят е разчистен, има екип на едно проблемно място, склонът все така бълва камъчета и кал! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Апр 06, 2015 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
много благодарим Cool
Пон Апр 06, 2015 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Беше проходим, но след сегашните валежи пак ще се смъкне склона. То и вчера си течеше и се суркаше земна маса.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Апр 06, 2015 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
ок. споделете последна информация утре вечер тук, моля Cool
Пон Апр 06, 2015 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Как е картата в района на с. Орехово? Вярно ли са отбелязани водопадите? Wink
Водопадът в ПЗ Костен камък не съм го белязал, защото не съм слизал до него. Юли миналата година слизахме от х. Кабата към с. Орехово по зелената марка (Хвойна-Елидже) и го подминахме, защото се бях заблял и не видях, къде почва пътеката. Отцепихме си заобиколно по пътя. Скрихме се в сеновала на овчарника от наближаващото торнадо, но на мен ми беше влязла мухата, че трябва да мина по маркираната пътека, заради картата, та търчах обратно по нея през реката нагоре до беседката. Laughing Laughing Laughing Ако някой е заковал този водопад с урудка, да ми го метне на ЛС или да го добави в тикет системата.
Пон Апр 06, 2015 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много параклиси, много водопади, много нещо! Браво!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Апр 06, 2015 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
През пролетта на 2011 г. отседнахме в къща за гости "Синчец" в с. Орехово. Бях прочел в Нета, че собственикът й Атанас Калинов (лека му пръст) е краевед. Останахме много доволни, а той ни разказа доста неща за селото и историята му и ни подари свои книги. Даже каза, че единият от параклисите (не помня кой) е построен, защото му се е присънил сън, че еди къде си трябва да се построи параклис. Съдържанието на съня и причините за съжаление не запомних, защото съм малко встрани от тези въпроси.
Вто Апр 07, 2015 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Параклиса се казва - "Св. Йоан Кръстител".
Вто Апр 07, 2015 7:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
А ето и моята гледна точка! Smile

Имам навика да получавам факсове и понякога решавам буквално през нощта къде ще се ходи. Неделята я записах така, в просъница към три разбрах от таен глас, че ще се ходи в Родопите. С ремонтиран ДСЛР, който взех на предния ден, примамващи водопади и неудържима до краен предел абстиненция-лудост за снимки, поехме към Пловдив.

По телефона, от един нов телефонен номер реших да се измайтапя и събудих доста хора, канейки ги на разходка. Те в просъница звучаха определено интересно, но само един клъвна на въдицата ми да излезе от затопленото си легло в предвид плана - газене в кал и вода, по родопските пътеки на неприветливото априлско утро! Smile

И така. Събрахме съфорумеца Митко и през свлечените пътища поехме към Бачково и село Орехово.

Орехово. Две думи не са достатъчни да се опише този тъй приказен кът. Гостоприемни хора, борови гори, десетки параклиси по склоновете и много, много водопади изливащи се от всяко дере... Тони, с който се чухме и който има къща там, ни покани на по чай преди да поемем по калните горски пътеки. Обясни, че по склоновете над селото имало цели 28 параклиса. Е, онемях! Знаех за няколко от тях, както и за трите водопада, с които сефтосах новия механичен затвор на Канона! Smile



Фрагмент от родопските къщи.



И родопския ни приятел Тони зад бара на механата си.



След което се запътихме към фотогеничния водопад Дуплево. Ако човек не знае, че там, на около минута от асвалта има водопад, няма и да разбере. Водопад Дуплево е фотогеничен. Излива се от скалите, а пещерният свод позволява по-интересните ракурси да се случат.



Докато настройвах апарата на статива, установих че лайв вю-то му не функционира. Натисках бутона, но екранът тънеше в мрак. Ледени тръпки ме обсипаха, подкосиха ми се краката. Smile Все едно бях под водите на водопада! Реших, че нещо не е сглобено както трябва, но бързо установих, че самият режим е забранен от менюто с тоталния ресет при ремонта.





По път за водопад Костен камък, към който се целихме щракнахме и водопад Скакалото. Този водопад тече много рядко и сега, дори при пролетно пълноводие, се срамуваше да се излее по-богато. Доволен съм, можеше да няма и грам вода. Тук спокойно мога да отворя скоба. И трите водопада в публикацията е късмет да се видят толкова пълноводни! Smile



Отснимах се за спомен и нагоре по офроуд пътеката, където обувките ни натрупаха по най-малко кило кал. Very Happy



Продължаваме към Коилов дол и природната забележителност - водопад Костен камък. Якето на Митко контрастира в синьо до нападалите иглолистни гиганти и тристъпален водопад над водопад Костен камък.



Водопад Костен камък ни приветства шумно. Бързо се спуснахме дотук. Склоновете бяха снежни и стръмни. Митко в подножието на водопада.



И Катя. Разни осигурителни прусеци загрозяват предния план по пътеката. Хубаво е да ги има за неопитни туристи.





Пътят, правещ множество завои, пресякохме по пряка пътека на отиване към водопадите, но сега се върнахме по него, защото както каза Тони ще видим множество параклиси.

И след поредния завой се показа първата света обител - параклис св. Йоан Кръстител.





Зад св. Йоан Кръстител се намира новопостроен параклис с гръмкото име св. Вартоломей. Smile



Параклис св. Кръст Господен бе следващия, стотина метра по-надолу по пътя.



Фрагмент от интериора на параклис св. Кръст Господен.





Неусетно наближихме и параклиса на Катя - параклис св. Екатерина. Smile



Слизайки на пътя, не пропуснахме да се отбием отново до водопад Дуплево отчитайки кадри с различен от предния ракурс! Smile







И за финал да отбележа. В района има още пет-шест водопада, за които няма никъде информация. Определено интересен кът в Родопите, който ни запали любопитството, разкри само част от своите тайни и затвърди максимата, че за да обиколи човек тази планина, не стигат и пет живота! Smile До скоро! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Апр 07, 2015 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov