ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Подготовка Ком-Емине 2015 сам човек
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Подготовка Ком-Емине 2015 сам човек
Автор Съобщение
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Подготовка Ком-Емине 2015 сам човек Отговорете с цитат
Здравейте, нов съм във форума и предварително се извинявам, ако повтарям някоя тема. Видях долната за Ком - Емине 2015, но тъй като е доста обширна реших да направя собствена такава.
Та да започнем по същество : казвам се Михаил и съм на 31г. от гр. София планирам в периода 22 юли - 9 август да осъществя така мечтания преход. Принципно ще тръгнем 2ма, но шанса да се наложи да продължа сам от даден момент е изключително голям. От тук възникнаха няколко проблема, които ме притесняват:
1.Нямам GPS, най-вероятно ще се наложи да си купя такъв.
1.1 Можете ли да ми препоръчате надежден и лесен за работа туристически GPS, както ако може и да ме насочите каква база да заредя в него.
1.2 Никога до сега не съм работил с такъв, познанията ми по ориентиране (в случай, че няма маркировка) са доста слаби да не кажа и нулеви.
2. Кучетата - в случай че остана сам неизбежно ще имам срещи с овчарски кучета, които по някога може да са в доста лошо настроение Smile
(смятам да закупя малък газов пистолет и да се запася с халосни патрони...това дали е добра идея?)
3. Възнамерявам да не нося шалте и чувал, тъй като този, който имам е доста обемен и тежък (1200гр.)
4. От цялото трасе единствените части които познавам добре са от х. Бенковски до вр. Ботев.

Ще съм благодарен на всякакви препоръки и съвети. (смятам да се придържам към този план : http://rvetito.blogspot.com/2012/12/blog-post.html
Пон Апр 27, 2015 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ами,четеш си темите за КЕ,защото като вземат да ти обясняват,трябва да си прехвърлят мненията в твоята тема!Четеш и тренираш.За машинката-всяка е надеждна и ще ти свърши работа-аз имам Дакота 10-бива си я!За кучетата-тоя пищоФ не е удачен,пък и тежи!Теглото на раницата-макс.-10-12кг.За 17 дена,сам Think -надали ще успееш-не навсякъде е перфектна маркировката.Тракът на Тито е перфектен(ние се водихме по него),но е голям(не знам каква машинка ще си купуваш и дали ще го побере паметта й) и по-стар.Препоръчвам трака на Иво-има цъкнати местата на водата(най-важното на КЕ).Има и доста други неща,но да не повтарям мненията на колегите-отваряй темите,чети и ако има нещо неясно,питай!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Пон Апр 27, 2015 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И аз гледах Dakota 10 или 20, разликите между двата са барометричен алтиметър и електронен компас (при 10 ги няма). Реално дали имам нужда от тях?
Пон Апр 27, 2015 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Не е задължително газеника да е тежък.Вземи си една пльокалка Ekol Arda - тежи 250грама.Те 5патрона ако не ти свършат работа,то и 55 няма да ти свършат.
Според мене за кучета газовия пистолет е най-ефективен,в сравнение с алтернативите-щеки,спрей,пиратки...
Спрея няма звуков и светлинен ефект.С пиратките имай едно на ум-тая суха трева нищо не и трябва да лумне пожар и да плащаш после цял живот...Щото ти не си Царят или Доган та да сечеш и да не плащаш...
Ако вземеш голям газов с поне 7 патрона слагаш само първия халостни,останалите с кафяв връх...Ако вземеш Ардата-само патрони с кафяв връх без халостни...
Имай впредвид че някои кучета от халостните само почват да лаят и да се въртят в кръг.Не нападат,но и не бягат...
Ако прецениш че 250грама няма да ти притежът и ще мъкнеш газов,то поне си вземи и сигнални ракети.Ракетник си има в самия комплект.Щото не се знае знае ли се,а ако ти се наложат не дай си Боже-помагат много...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пон Апр 27, 2015 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Оо пиратки в никакъв случай. Този, който каза ти изглежда перфектен имам Tашев Front bag с предвидено място за оръжие и изобщо няма да се усети Smile
Пон Апр 27, 2015 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
tribaleo написа:
И аз гледах Dakota 10 или 20, разликите между двата са барометричен алтиметър и електронен компас (при 10 ги няма). Реално дали имам нужда от тях?

За мен е няма значение(ама запалянковците ще започнат да те уверяват,че има).Вземаш си от по-евтините машинки(всяка ще ти върши работа),да има памет или слот за карта и готово.Аз Дакотата я взех преди 3години и съм много доволен.

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Пон Апр 27, 2015 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Не съм убеден че гърмежът ще изплаши мечка или всяко едно куче.


Не е баш така.Гърмежът обикновено гони кучето.Има малко кучета,които както вече казах почват да се въртят в кръг и да лаят при гърмеж с халостни.Но при всички положения поне прекратяват атаката и само вдигат гюрултия.За такива има кафеви патрони.Те вече ги гонят без проблем.
Веществото което се ползва във спрея и в кафевите патрони е едно и също-капсаицин.
Недоостатъците на спрея са че свършва и тряя го хвърлиш и да купиш друг.
По-скъп е,по-тежък,по-обемист.Пистолета може да се ползва и за сигнални ракети.С муфа и за топчета.Които ама хич не са безобидни-от 2метра съм пробивал пълно 11литрово шише от минерална вода... Shocked Става и кат се напиеш по Нова Година да пуцаш.
Спрея ти конкретно хвърля по-надалеч от пистолета.Говоря за твоя,иначе тия малките масовите хвърлят колкото него.
Недостатъка и на двете е че ако има вятър можеш да станеш сам жертва на газа.
Всичко написано по-нагоре го говоря за кучета.Въобще не говоря за случката в която мечка е решила по някаква нейна си мечешка причина да те нападне и е разярена...
Гледал съм видеа из интернет точно за UDAP-спрея и срещу мечка,но пак оставам скептичен.Срещу мечка помага един друг спрей-викат му "Тулски -Токарев". Laughing Като го нямаш ти остава варианта да се кръстиш и да се молиш Богу горещу да те не среща Баба Рада...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пон Апр 27, 2015 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Кучетата наистина са си проблем.Колкото и да си приказваме-те,сериозните падания и светкавиците са от най-сериозните проблеми,които могат да сполетят нищо неподозиращия турист...Миналото лято на х.Левски имаше сериозен инцидент с тамошното куче.Пак миналото лято точно като излезеш от гората над същата хижа един човек,бая грамаден го бяха заобградили 3-4дзвера от краварските и ако не бехме минали щяха да си го изядът като едното нищо.Това че досега покрай кучетата не е станало инцидент завършил със смърт не е никакво успокоение,щото рано или късно ще стане...Колко народ ги изядоха далеч по-дребни кучета в града,та какво остава за планината,където често каракачанците са огромни.Да не говоря и че последните няколко години заради евросубсидиите стадата горе са в пъти повече от преди...

Колкото до мечката.По принцип срещу разярена мечка,която те напада-оръжията които могат да ти влезнат в употреба са малко.Виждал съм мечка близо десетина пъти.За моя радост последния е било 1996та...Това с което ми е правило най-голямо впечатление това животно е изключителната повратливост.Бързо,маневрено животно,въпреки големите си кила и размери.
Ако иска човек сигурно защита при нападение от мечка-дори и големия скъп спрей не е такава...Дори и Макаров не е никаква защита,освен ако не си някакъв невероятен стрелец.С Макаров ще и вкараш 2-3куршума,но ще умре от тях след часове,ако въобще умре...В процеса на самата атака поради адреналина дори няма да забележи че е ранена.Гледал съм отстрел на мечка и съм обърнал внимание че ловеца винаги гледа да стреля когато мечката е с гръб към него.Така като я удари-тя продължава да върви напред още едиколко си метра,но поне не върви към него...
Куршума на макаровия няма достатъчна мощ за да я травмира толкоз осезаемо.Стрелял съм с макаров срещу телевизор.Нормален телевизор няма проблем.Но едно голямо Sony Trinitron с по-дебело стъкло на кинескопа да видиш ти кво стана...Куршума става на едни петури като станиол по стъклото и нищо...
Затова и си трябва ТТ или примерно магнумски голям калибър....Ама къде да се помъкнеш с тия неща!?Трябва да си луд...ТТто не е безопасно и е безумно да тръгнеш с него в планината дето може да паднеш и да стане голяма беля,другите са все разни бичмета дето тежът много...
Кат се замисля от оръжията които не изискват разрешителен режим се сещам само за две които стават за мечка криво-ляво.
Едното е някой стабилен арбалет.Поради спецификата на поразяващото действие на това оръжие-няма шок,а има огромен разрязващ и болезнен ефект от поразяването на жертвата.Мечката пак ще умре от кръвозагуба след часове,но поне със сигурност ще прекрати атаката от болката...
Разбира се да се понесеш с арбалет в планината освен че е забранено е и безумие.Огромен,обемист,неудобен,в никакъв случай не можеш да го носиш със стрела,щото не знаеш кога стрелата ще ти се покаже през челото...
Другото е някоя стабилна брадва съчетана с голям късмет и още по-голямо самообладание...
Дядо ми ми е разправял че като са били с овцете един дъбенец успял да оживее след нападение от мечка именно благодарение на стабилна брадва.Но пак е отнесъл бая рани и лицето му е било обезобразено де...
И въпреки всичко когато говорим не за мечка която просто си видял,стояла е на пътя и т.н.,а за атака от мечка,то главата ти вече виси на косъм и с единия крак си в гробищата,пък ако ще квото и ще да имаш под ръка...
Аба ква тема захванахме...В крайна сметка ходя по тия Балкани от 30години насам,пък не ме е изяла така че споко...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пон Апр 27, 2015 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
//offtopic
Е то ако тръгнеш да мислиш така...
Преди 30години тука един комшия беше тръгнал за Добрила.Не с лифта,пеш...При отлично време.Така и не беше стигнал до хижата и никога не го откриха...След около седмица на седалка на лифта на почивалото лифтаджия беше намерил оставени дрехите на човека,грижливо скатани...Уж полиция разследва,взимаха отпечатъци,тва-онва-така и не се разбра ни кой го е утрепал,нито къде е трупа...Хем още соца беше,когато милицията бараше здраво...
Нормален човек,неконфликтен,не му е имал никой зъб,не е имал да дава пари...Със сестра му се виждаме редовно,ходил съм им на гости много пъти,тя у дома-също...Приказвали сме кат седнем вечер на ракия на тая тема веднъж-дваж-идея си няма,дори предположение кой може да го е утрепал...Ей така да каже-"в тоя и тоя имам подозрение че е бил"...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пон Апр 27, 2015 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
КапсаИцин се казва.Не мисля че количеството има значение за това доколко ще порази жертвата.Гърмяли са срещу мене с газов за експеримент от метър и полвина,пръскали са ме със спрей от 30-40санта в лицето пак за експеримент.Разлика в усещането няма.То над определено количество вещество просто рецепторите блокират и колкото и да пръскаш няма повече файда.Предимството на по-големия дебит при едрите спрейове е както вече казах-"далнобойността"...С газов пистолет да поразиш от 8-9метра не може да става и дума,дори и с най-големия калибър 11,43 е максимум до 4метра.
Срещу човек въобще не смятам за разумно ваденето на газов.Едно на ръка-при много близко разстояние отпред хвърчи огън,капачката на патрона и спокойно можеш да ослепиш някой и да си изгниеш в затвора.
И второ-повечето газови са разни джелеза които си мязат на боен.И като му извадиш на някой газеника и той като ти изкара насреща бойния и става страшно...
Газовия е за кучета и да си гърмиш по Нова Година...За друго го не ползвайте,щот ще берете ядове!

P.S.Имайте впредвид и че при ниски температури флаконите със спрея невинаги пръскат като хората...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Апр 28, 2015 1:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ба си Вие отказахте човека бе хора...............хахахахах. Той вече и въпроси не задава Very Happy Very Happy Very Happy
Вто Апр 28, 2015 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
А нямаше ли едни електронни устройства, които излъчват някакви вълни, които гонят животното?
Вто Апр 28, 2015 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Варианти бол Отговорете с цитат
Цитат:
..................... планинари които са изчезнали в планините преди 10-20 години в хубаво време и до ден днешен няма ни вест ни кост.
Ходили са сами .
Вариантите не са много.
Или бракониери или кучета. .........................



А- а- а, Ивчо, има още варианти. Някъде из заключените теми.
Вто Апр 28, 2015 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Ilko написа:
А нямаше ли едни електронни устройства, които излъчват някакви вълни, които гонят животното?


За мечката-не се надявай на такъв уред да върши работа срещу мечка.
За кучът-не се надявай и да върши работа срещу куче.
Първо-защото кучето може да е глухо...
Второ-защото въпросния звук влияе на всяко куче по различен начин.Едно бяга,друго обаче се дразни и става още по-агресивно...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Вто Апр 28, 2015 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
За мечки ми препоръчаха звънчета Laughing
Вто Апр 28, 2015 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov