ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Забележителности около Еленски проход и Чумерна?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Забележителности около Еленски проход и Чумерна?
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Забележителности около Еленски проход и Чумерна? Отговорете с цитат
Eй сега, по никое време, измислихме утре да ходим на еднодневка до Чумерна. Никога не сме били там. Планът включва късно ставане, като за туризъм де, значи около шест. После на магарето и до хижа "Буковец". Оттам през другата хижа, пеша, до върха. Очаквам пътят да е добър, нали скоро го правиха...
Има ли в района нещо важно и интересно, което бихме могли да пропуснем, или заради което да се откажем от връхчето?
Предварително благодаря за съветите.
Вто Май 05, 2015 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Еленският проход от южната и северната страна е повече от добър.
С нормална лека кола може и до самата х.Чумерна -проблемни са последните 2км изкачване преди хижата.
Миналото лято пред хижата имаше всякакви марки автомобили.
Почивните дни на хижата е пълно с автотуристи от Южна БГ, които се наслаждават на кулинарни специалитети и разни питиета Very Happy
От хижата до върха е песен, а горе не е нищо особено като гледки и пейзажи.
Повече забележителности има в гр.Елена, няколко църкви и музеи -непременно посетете църквата „Свети Никола” най-старата в града
В града има Общински туристически информационен център, в който ще Ви разкажат и покажат всички забележителности
[/url]








Вто Май 05, 2015 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dreamon



Регистриран на: 20 Авг 2014
Мнения: 21
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Някъде южно или югозападно от хижа Чумерна има останки от стара крепост. Виждала съм го именувано Шешкинград. Мисля, че почти нищо не се вижда, само останки от камъни. Не съм минавала от там обаче. Така като гледам из интернет, на същото място има някакъв туристически комплекс "Шешкинград", но не знам дали работи.
На изток от хижа Чумерна на няколко часа пеша е Агликина поляна - точно на прохода Вратник. Не знам обаче дали ще ви стигне времето да стигнете до там, ако планирате да се върнете през Твърдишкия проход.
Сря Май 06, 2015 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря още веднъж на другарите, които се включиха. Ходихме там, сметката е проста. Не съжаляваме, четири човечета, че ходихме там. Няма да повторим. Не сме обидени от нещо, не сме разглобени от път, просто това е домашното връхче на други хора. Не снимахме много, времето беше мътно, поразходихме се и около язовир "Жребчево", нищо особено, успешен вариант да не седиш пред телевизора.
Сря Май 06, 2015 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
До Елена не ходихте ли?
Колега-филолог, има какво да видиш там.
Чет Май 07, 2015 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не, не сме привърженици на градския и музейния туризъм.
Не ме трогват възрожденски къщи, рождени места на този и онзи. При непрекъснатото ми обикаляне, влизал съм само в родната къща на Яворов, който ми е любимец и във временно обитаваната от Вазов къща в Берковица. Просто начин на мислене.
Чет Май 07, 2015 6:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Чумерна Отговорете с цитат
Цитат:
Ходихме там, сметката е проста. Не съжаляваме, четири човечета, че ходихме там. Няма да повторим. Не сме обидени от нещо, не сме разглобени от път, просто това е домашното връхче на други хора. Не снимахме много, времето беше мътно, поразходихме се и около язовир "Жребчево", нищо особено


Чета и не вярвам на очите си. Сигурно нещо бъркам...

...По една случайност и аз бях него ден в този район. Жалко че не сме се срещнали. И за да не отварям нова тема, а и да опровергая казаното до тук, ще внеса малко пояснения. Според моя опит най-интересните забележителности в района са самите преходи. Лично аз съм си разработил два маршрута, които можете да видите на картата:

Съжалявам за лошото и качество. И да поясня за самите маршрути - еднодневни, първият за средно подготвени, вторият за по-напреднали. Изходен пункт е красивото с.Мийковци, изкачване до върха по най-използваната, маркирана с червено пътека. От там краткият продължава почти на север, и слиза до с.Игнатовци следвайки жълта маркировка. А другият стига до в.Сливката, от там през гората - по стръмно надолнище, без пътека (около 300м, лесно, но еднопосочно), достига черен път, който заобикаля един хълм и продължава по поречието на р.Костелска. При един мост се отклонява пътека на запад, изкачва се по стръмен хълм, след което почти губейки се достига до с.Игнатовци. Именно по втория минах вчера. Маршрута, поне на мен ми е доста приятен. Ето и снимки от него:

Обект1 Заслон. Намира се на излизане от Мийковци (N42о 50,598’ E25о 56,049’). До него има табела – да се търси жена на име Кика за използването му, но ако времето е лошо може и да свърши работа на някого. –




Заслон2 - не е препоръчително използването му -


Снимки от върха -






Обект2 Чешма (N42о 47,355' E25о 58,454')-


Обект3 - Резерват Бяла крава (в местността на в.Сливката)



Снимка от с.Игнатовци


Ето и другите снимки-
http://whitestarr.snimka.bg/mountain/miyikovci-v-chumerna-miyikovci.864901.35339445

И снимки от миналата година (Костел - Игнатовци - Чумерна - Костел) -
http://whitestarr.snimka.bg/nature/chumerna-05-2014g.822322.33364146

P.S.
Жълтата маркировка на места не е много добра!
Чет Май 07, 2015 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Нищо не бъркаш. Точно на същото връхче с умиращото поделение бяхме, същите меки гънки на планината гледахме, от същите камъни бяха направени чешмите, включително и тази за "жива вода" под хижата. Просто сме ги гледали с различни очи.
Ако всички мъже русо харесваха, брюнетките щяха да вървят по две за лев....
Чет Май 07, 2015 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Жалко наистина! След това мнение, не знам какво, освен красивата природа, би компенсирало чуството че съм се хабил по чукарите. Все пак ако срещна някой по тези пътеки, пък било то и не в моята посока, ще е положителен признак.
Чет Май 07, 2015 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar защо се косиш толкова,и аз като много други споделям мнението ,че като излезеш от пределите на Централен Балкан в източна посока ,си е скучничко .Освен това имам чувството,че колегата е разочарован не толкова от природата а от нещо друго.Ходих за първи път в района тази зима и мога да кажа,че става за леки разходки ,но няма нищо общо с централната и западната част на планината.За семейства с деца и възрастни хора е идеално.Прдполагам,че лятото заради лесния достъп с кола , ще е голяма цигания . Very Happy
Чет Май 07, 2015 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не, не беше цигания, освен нас четиримата имаше май осем човека от София и двама търновлии с джип, дето се качиха съвсем до върха с него. Нямаше навалица. Беше относително чисто, около пътя вървеше сеч.
За скуката - да, така ми се видя, въпрос на вкус е. Любимото ми място е Малка Тодорка, както се сещате, двете места изобщо не си приличат. Ще речете - защо точно този връх? Ами, можеше и да е друг пирински връх, но на този ходя доста често, навалица никога не е имало. А Стражите, погледнати от тази страна са зашеметяващи. Сивите върхове на юг контрастират с мраморните първенци.....
Разбирате защо Чумерна ми се е видяла постна.
Освен това, разочарованият от мнението ми колега е от ВТ. А както написах вече, това просто е домашното връхче на други хора. Включително и негово.
Чет Май 07, 2015 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Има нещо вярно в това, че не е нещо особено. Местността не се отличава особено от който и да е родопски дял, нито от Централна Средна гора. Частта от Ком-Емине е най-интересното там, на второ място са посещенията с коли, заради ски пистата. Дори мога да кажа, че и на мен не ми е любимата, въпреки че съм от този край.
Чет Май 07, 2015 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Не, не сме привърженици на градския и музейния туризъм.
Не ме трогват възрожденски къщи, рождени места на този и онзи. При непрекъснатото ми обикаляне, влизал съм само в родната къща на Яворов, който ми е любимец и във временно обитаваната от Вазов къща в Берковица. Просто начин на мислене.


Разби ме.
Мъжът ми наричаше на шега тези, които признават само Рила и Пирин, грандомани.
tortomanin и грандоманинLaughing Laughing
Чет Май 07, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Whitestar защо се косиш толкова,и аз като много други споделям мнението ,че като излезеш от пределите на Централен Балкан в източна посока ,си е скучничко .Освен това имам чувството,че колегата е разочарован не толкова от природата а от нещо друго.Ходих за първи път в района тази зима и мога да кажа,че става за леки разходки ,но няма нищо общо с централната и западната част на планината.За семейства с деца и възрастни хора е идеално.Прдполагам,че лятото заради лесния достъп с кола , ще е голяма цигания . Very Happy


Питаш ли ме мен какво ми е от около година насам. Мъка. Ама няма как. Crying or Very sad
Чет Май 07, 2015 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Няма нищо скучничко в района. Ама не знаете какво да гледате и какво да попитате планината. А тя има какво да ви разкаже.
На мен една от най-нескучните ми планини е Плана. Която мнозина не броят за планина ...

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Май 07, 2015 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov