ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Garmin eTrex 10 20 30 отзиви и проблеми
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Garmin eTrex 10 20 30 отзиви и проблеми

Ползвам следния модел:
eTrex 10
0%
 0%  [ 0 ]
eTrex 20
42%
 42%  [ 12 ]
eTrex 30
57%
 57%  [ 16 ]
Общо гласове : 28

Автор Съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
За тези, които имат Etrex 30 и не искат да използват барометричния сензор за определяне на височината, могат приложат следното: Отива се в "Настройки->Висотомер->Режим барометър" и се дава в положение "Фиксирана височина". По този начин уредчето взема височината не от барометричния сензор, а от определеното положение чрез спътниците.
Чет Май 21, 2015 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:


Аз общо взето нямам нужда от алтиметър, за да следя времето, тъй като работя вече четвърт век по поля и балкани и общо взето вече - волю-неволю - съм в състояние да правя изключително точни краткосрочни прогнози. Що се отнася до компаса - вече няколко пъти съм писал във форума, че никога не съм съжалил истински, задето моят GPS няма компас, но като чета за проблемите с алтиметрите и постоянната им нужда от калибрация, ми се струва, че от липсващите ми две неща компасът би бил по-полезната функция, ако бе налице.


Като цяло си прав относно алтиметъра но компаса за мен лично върши повече работа.
По принцип става и да си следиш времето например в планината. Последните модели на Гармин поддържат възможност за логване на атмосферното налягане докато е излючен самия GPS. Но и да го няма все тая според мен. Например в моята Монтана има такава опция.

Обаче лично за мен компаса е незаменим. Използвам го откато имам стария си etrex Vista Hcx. Компаса е изключително полезен за ориентация в гъста гора, мъгла шубраци когато спреш на едно място особено ако си задал да следиш някоя точка по която да те навигира. Супер неприятно е да се налага да вървиш например 5 м. само и само GPS -а ти да отчете посоката на движение. Пък недай си да си в дере или покрай високи скали където приема на GPS сигнала е доста лош и тогава да чакаш да ти покаже правилната посока аз не бих му имал толкова вяра макар че точно хоризонталните отчитания на GPS приемниците са по точно спрямо вертикалните както е посочил и Ведрин. Даже като се замислиш вече сензора 3-осевия компас го има кажи речи във всеки смартфон така че би било интересно ако има приемник без барометричен алтиметър.

Интересното е например че в моето Сони дето съм например в някои от пограмите има възможонст трака да се записва на базата на барометричния барометър или на данните от GPS. Това ще е интересно ако мога да направя два трака едновременно такъв направен с данни за височината по барометричния сензор и данните за височината отчететена само по GPS сателитите.
Пет Май 22, 2015 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Garmin са направили две нови разновидности на eTrex-ите: eTrex20x и eTrex30x. Различават се от старите по увеличения обем вградена памет (от 1.7 GB на 3.7 GB). В сравнението пише и за повишена резолюция на новите модели, но данните в таблицата отдолу не потвърждават това.
Нед Май 24, 2015 12:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
в табличката дават за etrex30х и etrex20х резолюция 240 x 320 pixels, докато на etrex30 и etrex20 - 176 x 220 pixels.
Нед Май 24, 2015 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Следният въпрос към всекиго, който се чувства компетентен да отговори, т. е. има лични наблюдения и възможност за сравнение (защото спецификациите на книга са едно, реалността - понякога - друга):
Как се държи Etrex-серията в сравнение с 60-ки, 62-ки и 64-ки? Казано по-точно, хардуерно дуракоустойчива ли е като 60-ките и гарантира ли (поне) същото (или дори по-добро) качество на сигнала от сателитите като тях? Питам, защото като цяло това, което ме блазни в етрексите, са значително по-малките им общи размери в сравнение с 60-ките и напоследък се замислям да посегна към тях, но да не се окаже, че това е единственото им предимство, а останалото са недостатъци?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 24, 2015 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
в табличката дават за etrex30х и etrex20х резолюция 240 x 320 pixels, докато на etrex30 и etrex20 - 176 x 220 pixels.

Вярно, така е -- явно съм се заблудил снощи. Интересно доколко е увеличена консумацията на енергия заради повишената резолюция, както и дали използвания процесор е същия като в по-старите модели (STA8088EXG) или е друг.
Нед Май 24, 2015 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Следният въпрос към всекиго, който се чувства компетентен да отговори, т. е. има лични наблюдения и възможност за сравнение (защото спецификациите на книга са едно, реалността - понякога - друга):
Как се държи Etrex-серията в сравнение с 60-ки, 62-ки и 64-ки?

Според мен -- добре. Имам както 60CSx, така и eTrex30, а също и Xperia Z1 compact. От трите устройства най-често използвам eTrex-a и съм доволен от него.

Rincewind написа:
Казано по-точно, хардуерно дуракоустойчива ли е като 60-ките...

Хардуерни повреди с eTrex30 (използвам го от 4 години насам) и Xperia Z1 compact (1 година) не съм имал. Що се отнася до 60CSx, след няколко месечна употреба се прекъсна връзката с барометричния му сензор. Беше в гаранция, замениха уреда с нов и оттогава насам (8 години) не е правил проблеми. Същата повреда се е случвала и на други 60-ки, тъй че не е някакво изключение.

Rincewind написа:
...и гарантира ли (поне) същото (или дори по-добро) качество на сигнала от сателитите като тях?

На този въпрос е трудно да се даде еднозначен отговор. Крайния резултат, според записаните данни, общо взето е съпоставимо близък до истината. При един експеримент с Драгалевския лифт смартфона постигна малко по-добър резултат от eTrex30 (за повече подробности вижте тази по-предишна пращулка). Може би би трябвало да се очаква че 60CSx, както и по-новите 62 и 64, имат някакво предимство пред другите устройства заради по-голямата и изнесена извън тялото на уреда quad helix антена. eTrex-ите имат patch (плоска) антена, каквито се използват в по-малките уреди. Quad helix антените работят най-добре във вертикално положение, а patch антените -- в хоризонтално.

Освен вида на антената обаче има и много други фактори, които биха могли да оказват видимо влияние. Например по-старите 60CSx използват SiRFstarIII чип, а от началото на 2009 г. нататък той е заменен с MT3329 чип. SiRFstarIII има варианти, направени с 90 nm или 65 nm процес на производство, като втория има по-ниска консумация на енергия. От друга страна eTrex-ите ползват STA8088EXG чип. В 62-ките, използвания чип е STA2062, а за 64-ките не можах да открия такава информация. Един от важните параметри за сравняване е чувствителността в режим на проследяване (SiRFstarIII: -159dBm; MT3329: -165dBm; STA8088EXG: -162dBm; STA2062: липсват данни). Друг интересен параметър е консумацията на енергия в режим на проследяване (SiRFstarIII: между 20 и 40 mA в зависимост от модела; MT3329: 37mA; STA8088EXG: липсват данни; STA2062: липсват данни). Важен е също броя на поддържаните канали (SiRFstarIII: 20, MT3329: 66, STA8088EXG: 32+2, STA2062: 32). И най-сетне, работната честота на MCU-то има отношение към бързодействието (и разхода на енергия) на уреда (STA8088EXG: до 208 MHz; STA2062: до 333MHz). С допълнително търсене из мрежата вероятно би могло да се допълнят липсващите по-горе данни

Rincewind написа:
Питам, защото като цяло това, което ме блазни в етрексите, са значително по-малките им общи размери в сравнение с 60-ките и напоследък се замислям да посегна към тях, но да не се окаже, че това е единственото им предимство, а останалото са недостатъци?

Може би има смисъл да бъде изчакана появата на следващото поколение любителски уреди, които вероятно биха поддържали 2 или дори 3 различни честоти и повече сигнали от GPS спътниците. В момента има вече 17 спътника, които излъчват втория сигнал с навигационни данни за граждански цели (L2C). По някое време през 2016 или 2017 г. броя на тези спътници ще достигне нужния минимум от 24 за глобално покритие. Производителите на любителски приемници вероятно биха се възползвали от възможността да направят уреди, които постигат значително по-ниска грешка в изчисляването на местоположение, при това на достъпна цена. Това би било възможно, тъй като наличието на два различни сигнала от всеки отделен спътник би позволило на уреда сам да си изчисли нужните йоносферни корекции за съответния спътник, вместо да разчита на глобални услуги като SBAS (WAAS/EGNOS), които са с по-ниска точност, а и са по-трудно достъпни, защото данните им се излъчват от геостационарни спътници, които няма как да бъдат чуваеми например по склонове със северно изложение у нас.

В миналите дни започнах отделна тема за новите GPS сигнали за граждански нужди. Статуса на спътниците е достъпен тук. Всички изведени на орбита от 2005-та г. насам поддържат и излъчват новия L2C сигнал.
Нед Май 24, 2015 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Vedrin, безкрайно благодаря за изчерпателния и информативен отговор. Както винаги, Respect

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 24, 2015 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Я това с новите етрексчета Х модификациите е интересно с по голямата резолюция на екрана. Определено за мен би било голям плюс за такава машинка ако в бъдеще реша да се върна пак към етрекс серията. Особено ако и държи поне по 20+ часа като старите етрекси от едно време ще е супер. Макар че от Монтаната съм пре доволен след няколкогодишна работа с този приемник като изключим някои дребни кусури по него като големина и тегло например.
Сега видях че това е тотално нов модел който ще излиза тази година сега лятото. Значи ще трябва да почакаме да видим какви отзиви ще се появят за него.
Например отскоро съм със Z2 и определено съм много доволен от неговия GPS приемник ама така още не съм се нарочил да направя една съпоставка с останалите ми GPS приемници.
Ще трябва да направя сравнителен тест Monatana vs Vista HCX vs Z2. Това би било интересно сравнение да се направи да се види как са се развили технологиите през годините особено като се има на предвид че и трите са от различни поколения.
Нед Май 24, 2015 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Firmware на новата X серия е различен и е с 3MB по-голям от този на сегашната серия. Засега от това, която съм чел, е добавена поддръжка на крачкомер (в ANT+ сензорите). Може би ще има и други допълнения. До днес има излезли 2 версии на firmware - 1.06 и 2.00. По-големият обем на firmware може да се дължи и на наличието на нов процесор на навигацията. Това са само предположения. Аз лично чакам с нетърпение какво са направили Гармин и се надявам да не ни разочароват. Smile
Нед Май 24, 2015 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Направих експеримент с eTrex30 и 60CSx при следните условия:

-- двата уреда се намират в пълен покой, на разстояние 10-ина сантиметра един от друг, с видимост към небето на юг и запад, и на действителна височина 631 метра;

-- и двата уреда ползват EGNOS корекции за GPS спътниците;

-- eTrex-a ползва едновременно GPS и ГЛОНАСС;

-- висотомерите на двата уреда (почти) едновременно са ръчно калибрирани на 631 м и им е казано по-нататък да се калибрират автоматично според данните от GPS;

-- всеки от двата уреда е настроен да записва следа с честота на точките 1 Hz;

-- одометрите на двата уреда (почти) едновременно са нулирани.

Експеримента продължи при тези условия малко повече от 2 часа и 40 минути, почти до изпълването на дневните логове на уредите (9659 точки в лога на 60CSx и 9755 точки в лога на eTrex30). Получиха се следните резултати в Trip компютрите на двата уреда (вляво 60CSx, вдясно eTrex30):



Както се вижда Trip компютъра на eTrex30 е много по-близо до истината в сравнение с този на 60CSx (идеалното би било и двата да покажат изминато разстояние 0, скорост 0, време на движение 0, височина 631 метра).

Да видим сега какво е записано в следите на двата уреда. Статистиките на следите според BaseCamp първо на 60Csx и по-долу на eTrex30 изглеждат така:





Отново eTrex30 e видимо по-точен от 60CSx, ала и двата уреда са твърде далеч от истината, що се отнася до изминати разстояния, време на движение, скорости и промени във височината. За отбелязване е също че и при двата уреда има твърде голяма разлика между отчетеното в Trip компютрите им и записаното в съответните следи.

На следващите две картинки са показани профилите на следите (зелено) и скоростите на движение (синьо), записани от двата уреда (отново първо 60CSx и eTrex30 под него):





За отбелязване е че при eTrex-a минава продължително време преди да се стабилизира около действителната височина, въпреки калибрирането в началото на експеримента. От друга страна 60CSx в началото измерва близка до действителната височина, но впоследствие се отклонява значително от нея и твърде бавно поправя това отклонение. И двата уреда имат значителни разсейки по x,y и z, но при eTrex-a те са във видимо по-тесни граници в сравнение със 60CSx. Обща представа за това дават и следващите две картинки, в които записаните следи са показани върху BGMountains (първо 60CSx, под него eTrex30):





Ето и сравнението според TrackComp, където за действително местоположение е взета точката, в която е направен експеримента според ЕТК 1:5K



Като цяло в този експеримент резултатите на eTrex30 чувствително превъзхождат тези на 60CSx, но има още доста какво да се желае от бъдещите по-усъвършенствани любителски приемници.

Ако някой се интересува от първичните данни, за да прави други сравнения въз основа на тях, може да ги изтегли оттук.
Чет Май 28, 2015 2:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Etrex 25/35 Отговорете с цитат
Гармин анонсираха новите модели Etrex 25 и Etrex 35. Разликите спрямо моделите 20 и 30 са следните:
1. 2.6 инчов капацитивен тъчскрийн - резолюция 160х240.
2. 16 часа живот на батериите.
3. 8 GB вградена памет.
4. Поддръжка на Smart Notifications и Live Tracking.
5. Паметта за точки е увеличена до 4000.
6. Предварително заредени 250 000 кеша от geocaching.com.
7. В комплекта има монтажно устройство за велосипед.
8. Инсталирана Garmin TopoActive карта за региона, където се продава.

Повече може да прочетете на :
https://buy.garmin.com/en-GB/GB/prod156873.html
http://garmin.blogs.com/my_weblog/2015/07/introducing-the-garmin-etrex-touch-25-35-and-35t-handheldsthe-first-ever-etrex-units-equipped-with-t.html#.VZbhJfBjgdU
http://www.garmin.bg/?s=3&i=183
Пет Юли 03, 2015 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение И какво правим сега? Отговорете с цитат
Стоят на едно място два уреда и ни карат да си мислим, че не сме там? Или, Ведрин, ако са в движение им е по- добра точността? Доскоро боравех с етрекс 30. Всичките му тракове попадаха съмнително добе в каде.си.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Юли 03, 2015 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Etrex 25/35 Отговорете с цитат
netman220 написа:
Гармин анонсираха новите модели Etrex 25 и Etrex 35. Разликите спрямо моделите 20 и 30 са следните:
1. 2.6 инчов капацитивен тъчскрийн - резолюция 160х240.
2. 16 часа живот на батериите.
3. 8 GB вградена памет.
4. Поддръжка на Smart Notifications и Live Tracking.
5. Паметта за точки е увеличена до 4000.
6. Предварително заредени 250 000 кеша от geocaching.com.
7. В комплекта има монтажно устройство за велосипед.
8. Инсталирана Garmin TopoActive карта за региона, където се продава.

Повече може да прочетете на :
https://buy.garmin.com/en-GB/GB/prod156873.html
http://garmin.blogs.com/my_weblog/2015/07/introducing-the-garmin-etrex-touch-25-35-and-35t-handheldsthe-first-ever-etrex-units-equipped-with-t.html#.VZbhJfBjgdU
http://www.garmin.bg/?s=3&i=183



Хайде и тази серия о***ха. Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 04, 2015 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Re: Etrex 25/35 Отговорете с цитат
netman220 написа:
Гармин анонсираха новите модели Etrex 25 и Etrex 35. Разликите спрямо моделите 20 и 30 са следните:
1. 2.6 инчов капацитивен тъчскрийн - резолюция 160х240.
2. 16 часа живот на батериите.
3. 8 GB вградена памет.
4. Поддръжка на Smart Notifications и Live Tracking.
5. Паметта за точки е увеличена до 4000.
6. Предварително заредени 250 000 кеша от geocaching.com.
7. В комплекта има монтажно устройство за велосипед.
8. Инсталирана Garmin TopoActive карта за региона, където се продава.

Повече може да прочетете на :
https://buy.garmin.com/en-GB/GB/prod156873.html
http://garmin.blogs.com/my_weblog/2015/07/introducing-the-garmin-etrex-touch-25-35-and-35t-handheldsthe-first-ever-etrex-units-equipped-with-t.html#.VZbhJfBjgdU
http://www.garmin.bg/?s=3&i=183


Увеличеният дисплей е добра придобивка, но явно той върви с намален живот на батериите - 16 часа срещу досегашните 25, което е сериозно нещо.
Не съм докрай убеден в ценността на тъчскрийна при един GPS. През ръцете ми са минавали два такива - единият на Dakota 20, който по принцип не ми се стори особено чувствителен, а другият на Monterra, който в условия на висока влажност и мокри ръце отказваше да изпълнява каквито и да е команди.
Точките за геокешинг сигурно са ценна придобивка за любителите на геокешинга.
От линковете не виждам потвърждение, че In the Box има велосипедна стойка (ако това се има предвид под монтажно устройство).
По отношение на паметта - лошо няма, колкото повече - толкова повече.
Smart Notifications е функция със съмнителна необходимост.
Някой има ли представа какво е качеството на Garmin Topo Active за България? Това не е ли вариант на OSM?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Юли 04, 2015 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 3 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov