ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Garmin eTrex 10 20 30 отзиви и проблеми
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Garmin eTrex 10 20 30 отзиви и проблеми

Ползвам следния модел:
eTrex 10
0%
 0%  [ 0 ]
eTrex 20
42%
 42%  [ 12 ]
eTrex 30
57%
 57%  [ 16 ]
Общо гласове : 28

Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Garmin eTrex 10 20 30 отзиви и проблеми Отговорете с цитат
Моля споделете опита ви с горните модели машинки - отзиви и проблеми.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пет Май 08, 2015 11:11 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Май 08, 2015 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
eTrex20-30 са удобни за ползване, малки и леки машинки, с относително ниска консумация на енергия (56% по-малко от 64s според Garmin) и софтуер от по-ново поколение в сравнение с 60CSx, в който някои от по-интересните нововъведения са поддръжката за растерни данни в JNX формат, ГЛОНАСС и кирилица. Като основен техен недостатък често се сочи по-малкия размер на екранa -- площта му е малко повече от 3/4 от тази на 60-62-64 серията например. Това го прави пo-неудобен за разглеждане на по-обширни части от картата, макар и това да се отнася до голяма степен и за 60-ките в сравнение например с по-големите екрани на смартфоните или таблетите. Все пак, интересно е да се отбележи че броя пиксели на екрана на eTrex20-30 (38720) всъщност е дори малко по-голям от този на 60-62-64 серията (38400), както и че формата му е малко по-квадратна (176 x 220 пиксела) в сравнение с този на 60-ките (160 x 240 пиксела). Друга разлика с по-старото поколение уреди (например 60CSx) е че цветовете на екрана му са 65000, докато 60CSx поддържа само 256. Това обаче не е непременно много съществена разлика, тъй като за една добре направена карта без сенки за релефа набор от няколко десетки цвята (или дори по-малко) са напълно достатъчни.
Пет Май 08, 2015 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Garmin eTrex 20.Ведрин всичко е казал. Само да вметна, че го ползваме с оригинален калъф /закупува се отделно/, понеже леко надрасках екранчето още в началото като го взехме. За профилактика един вид. Иначе корава машина, на първия ни поход в Пирин го изръсих в един вир и нищо, работеше си и из под водата.
Пет Май 08, 2015 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор (Тошко)



Регистриран на: 02 Дек 2014
Мнения: 234
Местожителство: от Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм доволен от 30- ката, ниска консумация, екрана е малък ,но ти където и да тръгнеш си изследвал района, само едно немога да разбера още, примерно съм вървял 2 часа и в компютъра отчита че половината е престой, пък съм спирал само да пия вода, някакви настройки ли е, сложил съм го на автоматичен запис.
Пет Май 08, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Тодор (Тошко) написа:
Аз съм доволен от 30- ката, ниска консумация, екрана е малък ,но ти където и да тръгнеш си изследвал района, само едно немога да разбера още, примерно съм вървял 2 часа и в компютъра отчита че половината е престой, пък съм спирал само да пия вода, някакви настройки ли е, сложил съм го на автоматичен запис.

Вградения в уреда одометър и записваната следа черпят данни от едни и същи измервания, но впоследствие данните се обработват по различен начин.

Одометъра търси добър компромис между успешно филтриране на шума от измерванията (отчитането от уреда на леко различни местоположения когато всъщност стоим неподвижни) и достатъчна точност на отчетеното. Преди години в разновидността на 60CSx с чипсет SiRFstarIII филтрирането беше слабо, а чувствителността на измерванията -- висока. Вследствие на това уреда беше в състояние да "измине" километри докато всъщност е неподвижен и привсе това че приема добър сигнал през цялото това време. Пак тогава Rino 530HCx със ST Micro Teseo чипсет систематично отчиташе в одометъра си по-къси изминати разстояния и по-дълги времена за престой в сравнение с 60CSx при едновременни измервания. По-нататък в по-широка употреба в устройствата на Garmin навлязоха MTK чипсети, включително и в иначе външно неразличимите по-късно произведени 60CSx апарати. Впечатленията ми са че одометъра на eTrex30 също отчита систематично по-къси изминати разстояния и повече време престой на едно място в сравнение с 60Csx, но прилаганото филтриране може би е една идея по-малко агресивно в сравнение с онова в Rino 530HCx. Това все пак са само догадки и общи впечатления, тъй като не е съвсем ясно каква част от разликата се дължи на алгоритъма и настройките му за филтриране и каква част е следствие от особеностите на използваните различни GPS чипсети и антени.

Следата от своя страна е по-близо до първичните данни и впоследствие, в зависимост от използвания алгоритъм за анализа ѝ, би могло да се извлекат от нея по-точни статистики за изминато разстояние, общо време престой и т.н. Хубавото в този случай е че човек би могъл да използва известен (дори свой) алгоритъм и да го настрои както намери за добре. В програмите на Garmin няма възможност за контрол на такива параметри, но следата може да се анализира и с други средства, включително програми с повече настройки или дори такива с отворен код (и съответно известен алгоритъм за анализ на следата).

В крайна сметка вградения одометър е по-добре да се ползва само за обща представа, а данните от следата -- за по-точен анализ, особено ако следата е била записана с настройки за повече подробности и се използва по-гъвкав софтуер за анализа ѝ. По принцип GPS измерванията се правят през 1 секунда (това е характеристика на системата) и уреда може да бъде настроен да ги записва всичките, с цената на повече памет за съхраняването им, каквато в eTrex-ите има предостатъчно. В режим "Auto" в eTrex30 честотата на записване на точки в следата е доста разнообразна -- това най-добре личи ако се запише следа при движение с велосипед или моторно превозно средство с по-висока скорост. При движение с около 100 км/ч съм виждал разстояния между съседни точки в следата на моменти да достигат 500 метра и времеотстоянията -- към 15-ина секунди. В 60CSx при подобни настройки и условия се стига дори до сегменти в следата по 600 метра и 23 секунди между съседни записани измервания. В този случай е интересно също дали периодичните пропадания в честотата на записаните точки не се дължат на претоварване на устройството в момента когато му се налага да покаже друг участък от картата на екрана (може задръстването да е за процесорно време или пък за I/O операции или дори и за двете). За да отпадне този риск и ако основната цел е записването на максимално подробна следа, тогава може да е разумно човек да оставя на екрана на устройството нещо различно от карта или пък ако е карта -- на възможно най-ниско ниво на приближение, тъй че да не се налагат чести обновявания на екрана.
Пет Май 08, 2015 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
дали периодичните пропадания в честотата на записаните точки не се дължат на претоварване на устройството

Има и друго възможно обяснение: освен изминатото разстояние и времето, в режим на запис "Auto" уреда би могъл също да следи с колко се отклонява от правата линия спрямо предишния сегмент от следата и да записва точка само ако това отклонение надхвърля определена стойност. Така при движение с по-голяма скорост и по прав участък, записаните точки биха били по-нарядко, а при много завои -- по-нагъсто. Дали обаче наистина е така само Garmin си знаят, а ние можем да се догаждаме и да правим експерименти. Smile
Пет Май 08, 2015 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Дали си внушавам, но като ползвах 10 отчиташе много точно спиранията? Сега съм с 30 и ми казва и на мен, че повече почивсм, отколкото вървя.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Съб Май 09, 2015 7:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Дали си внушавам, но като ползвах 10 отчиташе много точно спиранията? Сега съм с 30 и ми казва и на мен, че повече почивсм, отколкото вървя.


И аз съм с 30 и още преди бях писал за това. Излиза, че вървя по час и половина, останалото време кибича. Но му свикнах и не ме притеснява това, игнорирам го. тра-ла-ла

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Май 09, 2015 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с 60-ка, но така или иначе тук стана дума за този проблем (мисля, че някъде беше обсъждано във форума, но ме мързи да ровя), та да споделя: неточностите в отчитането на времето за престой и съответно за движение при моето устройство се проявяват особено силно в моментите, в които има не особено добър сигнал. В такива случаи се оказва, че когато ходя, ходя с невероятна скорост, но за сметка на това почивам ужасно много. Веднъж при стръмно изкачване в много гъсти гори ми отчете 6 км разстояние за общо час и половина, от които ходене 40 минути и почивки 50 минути, та излезе, че когато съм се движел, съм тичал с 8-9 км/час. Иначе тракът си беше съвсем наред, като го наложих впоследствие върху картите. В нито един момент не беше загубил сигнал и липсваха характерните за подобни ситуации подскоци от по няколко десетки метра напред-назад или наляво-надясно.
Аз тъкмо в онзи момент улових проблема с грешното отчитане на време за ходене/престой, защото ми е напълно ясно, че не съм в състояние да развивам такива скорости. Иначе никога не съм си играл да засичам ходене и престой с часовник, за да сравнявам после показанията на GPS-а.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Май 09, 2015 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Хайде и аз да изкажа мнение. Минал съм през всички версии на споменатите в темата уредчета. Доволен съм от всичките. 10-ката ми допадаше с добре видимия екран при всякакви обстоятелства и много ниската консумация. Изкарвал съм по 40 часа с един комплект батерии Eneloop 2500 mAh. Голям недостатък на 10-ката е малкото място на флаш паметта на уредчето (10 MB) и липсата на поддръжка на SD карта. Иначе, въпреки че официално няма поддръжка на карти, си показваше картите с доволно качество (не липсваха артефакти разбира се). На 10-ката си правех собствени карти карти, като използвах BGM и GPSmapEdit. Гледах картите да бъдат не по-големи от 200-300 KB, за да има място за тракове и маршрути. По едно време ми писна да се правя на маймуна, за да вляза в тези 10 MB и преминах на Etrex 20. Към 20-ката нямах никави забележки. Уредчето си работеше прекрасно, въпреки че го тормозех с няколко моднати софтуери (за неограничена поддръжка на JNX файлове и един моднат софтуер да изглежда като Etrex 30). Смених го с Etrex 30 по една причина - ANT+ сензора (използвам колан за сърдечен ритъм и сензор за температура Tempe). Сега малко съжалявам, защото консумацията на 30-ката е с 20% по-голяма от тази на 20-ката, но даром на тази земя няма нищо. Smile Иначе, ако се изключи, че 30-ката лапа повече батериите, други по-големи забележки към нея нямам.
От Garmin нещо не могат да се справят (поне засега) с този бъг с времената на ходене и престой. Аз съм ги изключил от Trip computer-а. Сложил съм само да ми показва общото време. За другите параметри на трака използвам ориентировъчно показанията на уредчето. Като се прибера у нас ползвам една програмка писано от Дидо (има препратка за изтегляне тук в нашия форум), която филтрира трака и изчислява доста по-точно параметрите му. Може би е полезно да спомена, че в новите версии на софтуера на Etrex оправиха изчисляването на вертикалната скорост и общото изкачване и общото слизане. Преди това навигацията даваше ужасно неточни данни.
Едно уточнение към думите на Ведрин за размера на екрана. Всичко, което е казал е вярно с едно уточнение - Екранът на Etrex не показва по-малко парче от картата. Той показва същото парче, но е по-умалено. Така че за човек с добро зрение е без значение дали е Etrex 30 или GPSmap 62s (пък за слепоци като мен и за двата уреда ми трябват очила Smile ).
Съб Май 09, 2015 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Някъде вече го писах. Ползвам 20 от 3 години и съм много доволен. Ниска консумация и добра точност. Недостатък - малък екран, но се научих да си нося карта разпечатана на А4 за да мога да се "оглеждам" лесно наоколо.

Преди време успях много сериозно да го бъгна. И това го бях писал. Като му качих новата карта на BGM без да изтрия старата, а преименовах файла. И край- повече нито зареждаше, нито имаше достъп от РС. Пробвах описания в инструкцията хардуерен ресет - нищо. Вече го подготвих за изпращане за ремонт и случайно се оплаках на Иван Гърбев, а той ми каза че чел нещо подобно и след малко ми го намери справянето с подобен проблем - оказа се че трябва да държиш джойстика нанякъде си и така да включиш USB кабела и тогава влизаш като във флашка - изтриваш файла който си качил и никакъв проблем после.
Нед Май 10, 2015 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Някъде вече го писах. Ползвам 20 от 3 години и съм много доволен. Ниска консумация и добра точност. Недостатък - малък екран, но се научих да си нося карта разпечатана на А4 за да мога да се "оглеждам" лесно наоколо.

Преди време успях много сериозно да го бъгна. И това го бях писал. Като му качих новата карта на BGM без да изтрия старата, а преименовах файла. И край- повече нито зареждаше, нито имаше достъп от РС. Пробвах описания в инструкцията хардуерен ресет - нищо. Вече го подготвих за изпращане за ремонт и случайно се оплаках на Иван Гърбев, а той ми каза че чел нещо подобно и след малко ми го намери справянето с подобен проблем - оказа се че трябва да държиш джойстика нанякъде си и така да включиш USB кабела и тогава влизаш като във флашка - изтриваш файла който си качил и никакъв проблем после.

Рецептата е да се стартира уреда с включен USB кабел и да се държи joystick-a в положение нагоре. Това го вкарва в режим на обикновена USB памет и позволява промени във файловата система на вградената му памет (триене/добавяне/редактиране на файлове). Не ми се е налагало да го правя, но така пише из мрежата.

Иначе, по принцип, в eTrex-ите не е проблем да има множество карти с различни имена на файлове, но трябва да е сигурно че тези карти са с несъвпадащи FID-ове. При обновленията на една карта FID-а обикновено не се променя. Донейде по-безопасно е картите да се държат на външна microSD карта -- така ако възникне някакъв неочакван проблем би било достатъчно microSD-то да се извади и да се промени съдържанието му с обикновен четец. Друго предимство на такъв начин на работа е че скоростта на запис през обикновен четец е с порядъци по-висока (зависи от картата и четеца, но спокойно може да бъде да кажем 10 MB/s или дори повече) отколкото през интерфейса на Garmin (около 500 KB/s на eTrex-ите и около 350 KB/s на 60-ките). При обемисти карти/данни разликата във времето за запис може да достигне часове...

Разпечатаната карта е полезна не само за оглеждане, а също и като резервен вариант при повреда, изтощаване на батериите или изгубване на уреда. Преди години приятел неволно изпусна в придошлите води на една Родопска река Rino 530 HCx и не успя да го открие...
Нед Май 10, 2015 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Е, значи и аз ще изключа времената на движение и престой, щом като няма начин да се пипне минималната скорост, при която отчита движение. Не съм от тези, които тичат по баирите. Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 11, 2015 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
Garmin eTrex 20 ползувам от година. Тук уточнявам, че съм "първобитен" ползувател на уреда - не разбрах упътването, а и ме домързя да го осмисля, не ми се ровеше из нета, че не обичам дип техниките. Ще посоча проблем, който не е на уреда, а на фирмата. Упътването е на български, а командите са описани на английски. Това улеснява "неимоверно" неграмотници, които не знаят английски, като мен. Иначе, след като ми инсталираха картите - планинарската и на гармин се оправям лесно, със стигането от точка А до точка Б, други опции не ползвам. Уредчето е леко, удобно и не хаби батерии. Като недостатък, леко ме изнервя и умаря джойстика, докато разглеждам картите. На мен ми върши работа и не бих купил за планинарски цели по-скъп апарат, главно заради теглото и по-големият разход за батерии.
Скоро гледах на едно ходене този - http://www.garmin.bg/?s=5&i=725 модел, който е закупен за дружеството. Много по-удобен от моят, много по-бързо чертае картата, хареса ми, но е тежък и бързо изразходва батериите.

Сега видях за проблема на Тодор, който се появи и при мен.
Гледам, че е описано и как да се разреши за тези които разбират.
Пон Май 11, 2015 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Рецептата е да се стартира уреда с включен USB кабел и да се държи joystick-a в положение нагоре. Това го вкарва в режим на обикновена USB памет и позволява промени във файловата система на вградената му памет (триене/добавяне/редактиране на файлове). Не ми се е налагало да го правя, но така пише из мрежата.

Аз съм го правил и е така както го е описал Ведрин. На Etrex 20 използвах модифицирания софтуер за премахване на ограничението при работа с растерни карти (JNX файлове). Та един "хубав" ден реших да обновя софтуера и сложих от недоглеждане и разсеяност оригиналния софтуер без да го пачна. След инсталацията уредчето не се стартира (по-скоро блокира при стартирането), понеже имах инсталирани няколко растерни карти. Помогна ми точно процедурата описана от Ведрин. Бях инсталирал предвидливо картите на SD картата и можех просто да я извадя от навигацията и уредът щеше да се стартира, но реших да пробвам гореописаната процедура.
Вто Май 12, 2015 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 1 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov