ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква е хавата по лятната пътека
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Каква е хавата по лятната пътека
Автор Съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Каква е хавата по лятната пътека Отговорете с цитат
х. Плевен з. Ботев??

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Пет Май 08, 2015 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Re: Каква е хавата по лятната пътека Отговорете с цитат
W_sjankata написа:
х. Плевен з. Ботев??

Сенчестия, да вземеш да си вървиш като хората по зимната.
Laughing
Не хитрувай.
Поздрави моя приятел - Ваньо.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Май 08, 2015 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Да, ама не Мехмед ага. Е на отворихме пътеката за сезона- снимките.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Нед Май 10, 2015 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за успешния преход!
Пон Май 11, 2015 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Много обзорен и нестандартен маршрут по Турски рът Smile
Няколко пъти разгледах с интерес всички снимки и поясненията към тях. Жалко само за мъглите -скриват чудесни гледки.
Вангел, би ли могъл да дадеш някакъв линк към твоя трак - Русалиите към Турския рът?
Благодаря!
Пон Май 11, 2015 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Дай ми време до довечера- ще ти го метна с пояснения.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Вто Май 12, 2015 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
W_sjankata написа:
Дай ми време до довечера- ще ти го метна с пояснения.

Давай трака Вангеле! Таман се чудех на 31-ви по какъв маршрут да мина. Отдавна съм се заканил точно на тази пътека.
Това с кошутата е уникално преживяване! На мен ми се е случвало аналогично нещо с куче.
Вто Май 12, 2015 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Ако правилно се ориентирам, точно този трак го има на сайта на Централен Балкан. Аз го ползвах миналото лято като се качих по Турски рът до билото, после до Марагидик (това извън трака вече), паметника на Ц. Дюстабанов и от там излязох на мечата хранилка и река Пръскалска.
Доколко е точен тракът не знам (Вангел пише, че нещо горе май не бил), защото го ползвах само на разклоните в ниското в гората. След това пътеката беше ясна, нямаше алтернатива и си ме изведе чак до горе, откъдето по билото стигнах до Марагидик. Мога да потвърдя на Вангел, че за съжаление, най-красивата част е нагоре от поляната с кръглия указател, струва си пак да се отиде при хубаво време.
Вто Май 12, 2015 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Моята следа е тази. Вярно е, че е тази която следвах е на Чапкънов /pelitko/ и без да казвам, че е невярна, твърдя че ме забиваше на меко казано особено в това мокро време лоши места. Връщах се на няколко пъти, за да се опитам да следвам стриктно следата, но не се получаваше. Вариантите са три- или Чавдар е минал free или по слабо изразена пътека, която аз не съм уцелил, или машинката не дава коректно следите, или което за мен е най- достоверно следата, която следвах не е по най- ясната на терен пътека, а аз опитвайки да следвам трака минах по някакъв си мой вариант- не най- добрия, но все пак минат от човек. Излизайки на пътеката от 85-та снимка си дадох сметка за две неща- тази широка пътека не може да изчезне просто така, т.е. ако човек се изкачва вероятно не би се заблудил и съответно не би имал проблем. Втория извод е, че най- вероятно макар и да се бях отклонил от следата на Чапкънов, то вероятно съм си бил на пътека, която би довела до споменатото от снимката място. Трябва да се повтори- то е ясно, но в посока нагоре не съм убеден, че ще е удоволствие. Макар може би да не съм съвсем прав- всеки път като слизам си казвам, че ей от тук никога не бих се качил, ама нали всеки път се качвам от някъде, за да сляза. И все пак онзи участък с въжетата си е доста стръмен.

Точки 829, 845 до 855 от 182-ра от албума показват колебанията ми да следвам трака и да се водя по "пътеката" на терен , 865-875 са поредния опит да "се върна" на следата, и до към 955 е скално- хвойново- горско глигясване със стремеж към горските с приоритет в сравнение със скални пасажи. Всичко е на фона ма мъгла, лишаваща ме от видимост за ценен ориентир. Беше си движение по уред- 64S- ката се справи добре.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Вто Май 12, 2015 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ако решиш да се върнеш няокй път по тази пътека нагоре, няма нужда да ходиш до Мечо чакало и да катериш въжето. От бараките покрай р. Пръскалска се качва по рида маркирана пътека към Турски рът без да се ходи на чакалото и е полегата и приятна. Като слиза не видя ли заслончето под поляната или не ти се ходише до него. Горе незнам защо си се лутал толкова много. Пътеката си е ясно различима. До миналата година това беше разрешен конен маршрут на парка. А кончетата остават хубави следи. Може би от долу-нагоре е по-лесно в случая. Незнам
Сря Май 13, 2015 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тъкмо гледам този маршрут: ВЕЦ Видима - Турски рът - Кънчовото - Марагидик - паметник Цанко Дюстабанов - ......, та да помоля за малко разяснения:
1. Смятам да мина до Турски рът по маршрута посочен от Димо Колев. Понеже съм без GPS, има ли опасност от изгубване, объркване и т.н., още повече, че май-юни е дъждовно и растителността е буйна и евентуално може да не се виждат ясно пътеките?
2. След Турски рът до Кънчовото пътеката е не маркирана, и по същите съображения (без машинка и буйни треви) мога ли безпроблемно да следвам пътеката, и губи ли се някъде?
3. От Марагидик до паметника (там ще е слизане) има ли проблеми и евентуално нещо, което да служи за ориентир?

4.От паметника на Цанко Дюстабанов до Турски рът има ли пътека, и ако има - маркирана ли е, проследима ли е? Защото на картата от пътеводителя на Димо виждам, че има такава пътека, но на траковете на W_sjankata и pelitko не я намирам...
Сря Май 13, 2015 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Тъкмо гледам този маршрут: ВЕЦ Видима - Турски рът - Кънчовото - Марагидик - паметник Цанко Дюстабанов - ......, та да помоля за малко разяснения:
1. Смятам да мина до Турски рът по маршрута посочен от Димо Колев. Понеже съм без GPS, има ли опасност от изгубване, объркване и т.н., още повече, че май-юни е дъждовно и растителността е буйна и евентуално може да не се виждат ясно пътеките?
2. След Турски рът до Кънчовото пътеката е не маркирана, и по същите съображения (без машинка и буйни треви) мога ли безпроблемно да следвам пътеката, и губи ли се някъде?
3. От Марагидик до паметника (там ще е слизане) има ли проблеми и евентуално нещо, което да служи за ориентир?

4.От паметника на Цанко Дюстабанов до Турски рът има ли пътека, и ако има - маркирана ли е, проследима ли е? Защото на картата от пътеводителя на Димо виждам, че има такава пътека, но на траковете на W_sjankata и pelitko не я намирам...


От р.Пръскалска до Турски рът има няколко варианта на екопътеката. Всички са маркирани с изключение на черния път от бараките до Мечо чакало, но той е най-добре да се ползва на връщане.

Като излезеш на поляната на Турски рът достигаш до онзи уред и празните табели. Ако не са ги оправили вече де. От там нагоре маркировка няма. Върви се само по рида, има няколко места дето може да се подлъжеш да тръгнеш на запад. Скалисто е, обрасло и без машинка ще е лутане, но не е проблем да се качиш до билото. От там до Марагидик при ясно време няма да имаш проблеми. Ако е мъгла по-добре тръгни по пътя и хвани маркировката от х.Тъжа към Марагидик и по нея до върха. Около самия връх също си е лутане докато го обиколиш и тръгнеш по реброто надолу. До паметника има на места стара маркировка и драсканици по дърветата. На поляната имаше табели насочващи към пътеката към Турски рът. Слизайки по реброто на запад има разклонение: едното води отново на поляната на Турски рът, другото слиза директно и стръмно до хранилката и чакалото. По-добре по втората пътека, но даже и да тръгнеш по другата пак ще стигнеш. От Мечо чакало се върви по пътя покрай потока без маркировка и се излиза до тоалетната при р.Пръскалска.
Сря Май 13, 2015 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Димо, това ми трябваше-жив и здрав да си!
Аз ще видя кога ще намеря време за този маршрут, че много му се каня!
Сря Май 13, 2015 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение До Планинец Отговорете с цитат
Да се опитам да конкретизирам някои етапи от описанията по-горе.
При качването нагоре има няколко разклонения в гората, все маркирани, аз държах десните, като след една затлачена чешма с пейка се подсича нагоре посока югозапад и се излиза на малка полянка точна на билцето на Турски рът. Тук маркировката изчезна, но трябва рязко да се завие на ляво на 90 градуса на горе и да се продължи по билцето вече посока югоизток. След 5-10 минути се излиза на голямата поляна на Турски рът и там вече няма проблем при хубаво време, макар че маркировката завива наляво и надолу, поема се нагоре.
Слизането от Марагидик, ако е за първи път, също е леко проблемно, трябва да се отиде леко на изток и от там право и стръмно надолу и после следва подсичане със слизане на стръмен склон наляво (запад) докато се стигне хребета слизащ към паметника. Там си има ясна пътека.
Най-проблемно е при паметника. В лявата част на поляната с паметника се намира чешма. От нея тръгва маркировка (тръгва и пътека, но тя бързо изчезва, трябва да се държи маркировката, тя е малко над пътеката). По маркировката почти хоризонтално се стига до дере, откъдето е каптирана водата за чешмата. Там, поне за мен, маркировката изчезна, пътеката също, беше мочурливо и доста стръмно. Трябва да се продължи по хоризонтала и да се търси маркировката, тя се появявя след 200-300 метра. Според мен задължително трябва да се намери маркировката, защото след това не навсякъде има ясно изразена пътека. Но пък маркировката е добра и довежда до мечата хранилка. От там, както са писали колегите, по немаркирания път се стига до река Пръскалска.
По темата има писано доста в този форум, не е лошо да се прегледа.
Сря Май 13, 2015 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Стига с това писане! Ходене трябва, особено там! Very Happy

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Май 13, 2015 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov