ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Специализирани часовници за планина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Специализирани часовници за планина
Автор Съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Ахахаахахахахаха Laughing Laughing Laughing Laughing
Тогава

и това е Wink
Сря Дек 03, 2014 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
rumen radev написа:
При коментирания модел е разработен алгоритъм, отчитащ движението на уреда.

Това са си чиста проба рекламни трикове по мое мнение. Просто замисли се, няма как барометричен алтиметър да отчита промяна в надморската височина, ако не се базира на алгоритъм, който да прави разграничение между реално придвижване и чиста промяна в атмосверното налягане. Това че Суунто са се присетили да рекламират, че тяхния алгоритъм видиш ли го имало, съвсем не означава, че той дава адекватни резултати. Имал съм Касио Про трек - ако го калибрираш в началото на прехода, разликите, сравнени с отчетеното от ГПС-а в края на деня в повечето случаи са в границите на приемливото.

Науката си е наука нека да не я отхвърляме с лека ръка но лошото е че момента с рекламата го има на всякъде и е трудно да бъде спечелено доверието на човека. Така сега по същество има и друг тънък момент при използването на часовници с алтиметър/барометър тоест за да е точен алтиметъра трябва да има постоянна температура тоест да е на ръката, след това моля отворете си туристическите карти и погледнете през колко метра са контурните линии, наричани още изолинии. Те са през около 20м в зависимост от картата та точност от 2-5м според мен не е много важна но важното да е+- 5 в този диапазон. Другото което е трябва да се има в предвид че при подветрена страна ще има по-ниско атмосферно налягане от колкото на ветровитата страна на ръб/било. Моя часовник е обикновенно касио серия оутдор с алтиметър, барометър и температура стария twin sensor. Oсновно го ползвам за температура която следа за да анализирам дрехите които нося и как се чувствам с тях. По този начин аз знам с едно поглеждане на температурите в Синоптика кои дрехи да си облека тъй като с времето съм натрупал доста модели и марки термобельо (докато намеря подходящите за мене) и само два полара които нося според температурите и ситуацията. Алтиметъра ми се е налагало да ползвам само веднъж по предназначение при едно предвижване от Беклемето до Козя стена при което в началото падна едно мотане поради "а гъби а винце" а то духа, влага, мъгла че в един момент изтървахме пътеката и след кратка справка с алтиметъра и картата с последвало набиване на канчета влезнаха в правия път групата. Но общо взето доста щяхме да се отплеснем ако не беше алитиметъра на часовника и това че се сетих че няма такава височина по която трябва да вървим по пътя.
Пет Дек 05, 2014 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Моя опит с часовниците е следния..
Нямам претенция да съм експерт, но имам претенция това устройство да ми е полезно и да не ми пречи. Пълното чекмедже с часовници си стои у нас, а като извод от ползването им мога да кажа, че се купува часовник според проекта, който имате. Като е за яхта, значи трябва да има функции за това... после откривате, че са абсолютно излишни, при положение, че има на нея убийствен модел на навигационна и метеорологична система. За планина? Излишно е, ако имате специализиран уред за навигация и т.н. Ако пък е зима и часовника се намира под два реда ръкави, ластици и бандове, ръкавици... тотално досаден и неизползваем. Излиза, че смислено часовник може да се ползва в не студените месеци..
Все пак, за да се вижда колко е часа, не трябва да бъде от модерните хронографи, на които не можеш да познаеш, какво има на циферблата от втъкнати една в други стрелки и скали... трябва да има големи светещи-фосфорни цифри и дебели ясни стрелки...
На кратко, в 99% от случаите един Q&Q за 25 лв от милитари серията ще върши същата работа, както прехвален турбо скъп модел часовник за гъзари. Който пък иска нещо по-завъртяно, може да си купи и часовник с вграден тракер, та като се изгуби, близките му да го открият веднага..

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Сря Яну 14, 2015 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
urban написа:
Ако пък е зима и часовника се намира под два реда ръкави, ластици и бандове, ръкавици... тотално досаден и неизползваем. Излиза, че смислено часовник може да се ползва в не студените месеци..

закачам го на раницата-хем да мери температурата,хем да гледам колко е часа,хем ако съм без гпс-а-мога да пусна един компас отвреме навреме....Wink
Чет Яну 15, 2015 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Ми разбира, се всеки ще си ползва устройство или часовник, какъвто и както иска..

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Чет Яну 15, 2015 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам отскоро един касио протрек.
Не го купувах за планина а по-скоро за ежедневни нужди, беше 2 употреба и ми се видя на изгодна цена.

Иначе въпросният протрек точно вчера го "проверих" като се качвах до Ч.Връх закачен на раницата.
Без да съм го калибрирал горе показа 2200м, което е направо точно.
Обаче на няколко пъти хвърлях по едно око и на температурата и ми се строи леко неточна но това е субективно - нямам с какво да я сверявам.

Аз също нямам експертен поглед над тези играчки, обаче касио-то ми се струва доста добре.
Радио-сверяване, барометър, акумулатор със соларно зареждане, всичко работи перфектно.

Ако обаче човек ползва някакъв ръчен GPS, който така или иначе има всичко, каквото имат тези часовници, купуването на спец-часовник за планина е леко безсмислено.
Няма как един часовник да е по-добър от специализиран уред.
Чет Яну 15, 2015 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Просто замисли се, няма как барометричен алтиметър да отчита промяна в надморската височина, ако не се базира на алгоритъм, който да прави разграничение между реално придвижване и чиста промяна в атмосверното налягане. Това че Суунто са се присетили да рекламират, че тяхния алгоритъм видиш ли го имало, съвсем не означава, че той дава адекватни резултати.

Малко старичко... някакъв пич твърди, че това му е пратено от Суунто-съпорт /за Кор и Луми, но може да се окаже валидно и за другите модели/:

The log recording measurement happens according to adjusted recording interval (1s, 5s or 10s). Only update frequency of displayed altitude value depends on vertical speed. The update interval is 1s when vertical speed is bigger that 30m/min, 5s when vertical speed is bigger than 10m/min and 10s when bigger than 5m/min. Anyway a separate measurement is done every time the value is stored during log recording. Independent of recording interval, Core and Lumi measure ascent and descent like this:

Due to pressure sensor sensitivity, the measurement threshold when measuring ascent and descent is 5 meter (about 15 feet). Because 1m of difference in altitude corresponds to a very small change in air pressure, the pressure sensor measurement undulates a few meters and the device would without this limit gather ascent and descent even when altitude doesn't change.It would be technically possible to achieve slightly better accuracy, but the con would be that the watch would record ascent even while sleeping because of sensor noise caused by air conditioning etc.

When speaking about ascent and descent duration, the time used for ascent or descent in a log, Core and Lumi use 5m/3min as the slowest vertical speed to be considered as ascent or descent. This means that if the 5 meter threshold limit is not crossed within 3 minutes, the compare reference altitude is reset to the current altitude and no ascent or descent is recorded (and no ascent descent durations of course). As a con, this of course makes it possible to slowly climb up a hill with a vertical speed less that 5m/3min and not gain any ascent at all even though the hill is 100m, but in common use cases it will work as expected and give realistic values for both ascent/descent and their durations.

Пон Май 25, 2015 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
От известно време гледам и чета за тези часовници, и това което ме е интересува а вече взех да се обърквам е на кой от моделите може да се качи примерно офроудската карта?До сега от четене стигнах до извода, че това може май само на най-новия на Гармин - Епикс.На скоро чух, че на Феникс 2 можело също, а на Феникс 3 не.Има ли нещо вярно в последното изречение, и кое бихте препоръчали?Сега по-назад в темата видях и Garmin tactix, но той май не покрива изискванията ми за качване на карта.

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Сря Юни 24, 2015 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sibank12



Регистриран на: 14 Юли 2013
Мнения: 2

Мнение Часовник Отговорете с цитат
Тук как е с тези касио
Съб Апр 02, 2022 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Страница 7 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov