ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Балкан рън(демек тичане) 2015
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Предишната тема
Следващата тема
Балкан рън(демек тичане) 2015
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Балкан рън(демек тичане) 2015 Отговорете с цитат
Наскоро попаднах на ето това мероприятие и ми се видя привлекателно (изглежда не само на мен, че поне още двама души от форума виждам в записалите се):
http://marathon.bg/bg/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD-%D1%80%D1%8A%D0%BD-2015/

Състезание от центъра на Каловер до връх Ботев. Разстоянието е обявено за 19 км. По мои груби сметки положителната денивелация е към 2000 метра.
Та така погледнато, предвид непрестанното изкачване, май няма да е много рън (демек тичане). Лимитът за завършване е 6 часа. Любопитно ми е за какво ли време е нормално да се вземе от подготвен човек без багаж? Как мислите?
Вто Май 26, 2015 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Балкан рън(демек тичане) 2015 Отговорете с цитат
igurbev написа:
Наскоро попаднах на ето това мероприятие и ми се видя привлекателно (изглежда не само на мен, че поне още двама души от форума виждам в записалите се):
http://marathon.bg/bg/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD-%D1%80%D1%8A%D0%BD-2015/

Състезание от центъра на Каловер до връх Ботев. Разстоянието е обявено за 19 км. По мои груби сметки положителната денивелация е към 2000 метра.
Та така погледнато, предвид непрестанното изкачване, май няма да е много рън (демек тичане). Лимитът за завършване е 6 часа. Любопитно ми е за какво ли време е нормално да се вземе от подготвен човек без багаж? Как мислите?

Може да се използва за сравнение и преценка постижението на Шабан Мустафа (34 г.) през 2009 г. в тичането от НДК до Черни връх (18 км, 1729 м изкачване, 1 час и 37 минути). Това прави средна скорост на движение 3.093 м/с или средна скорост на изкачване 0.297 м/с. Денивелацията от центъра на Калофер до Ботев е съвсем малко повече -- 1766 м, разстоянието според публикуваната следа -- също: 19.1 км. Значи за мъже би трябвало да е постижимо време около 1 час и 40 минути. При жените най-бърза през 2009 г. от НДК до Черни връх е била Милка Михайлова (40 г.) -- 1 час и 52 минути. От Калофер до Ботев би трябвало да е постижимо време за жени под 2 часа.
Вто Май 26, 2015 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Re: Балкан рън(демек тичане) 2015 Отговорете с цитат
vedrin написа:
Това прави средна скорост на движение 3.093 м/с или средна скорост на изкачване 0.297 м/с. Денивелацията от центъра на Калофер до Ботев е съвсем малко повече -- 1766 м, разстоянието според публикуваната следа -- също: 19.1 км. Значи за мъже би трябвало да е постижимо време около 1 час и 40 минути.

Laughing Ако трябва да сме точни, по тези сметки излиза над 1 час и 42 минути. Laughing
Но аз нямах предвид какъв би могъл да бъде рекорда по трасето на най-добрия български професионален състезател в дисциплината. Под "нормалко" по-скоро се чудех какво ли време би се взело за похвално за любител.
Вто Май 26, 2015 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Балкан рън(демек тичане) 2015 Отговорете с цитат
igurbev написа:
Под "нормалко" по-скоро се чудех какво ли време би се взело за похвално за любител.

Любител е обширно понятие -- аз бих похвалил всеки участник, успял да се вмести в контролното време.
Вто Май 26, 2015 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заглеждайки се в състезанието, което цитира - виждам Никси е стигнал до Черни връх за 2:48. Значи за под 3 часа би следвало да може да се финишира и на Ботев. Макар че при този род изяви теренът и метеорологичните условия са също от огромно значение.
Вто Май 26, 2015 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Заглеждайки се в състезанието, което цитира - виждам Никси е стигнал до Черни връх за 2:48. Значи за под 3 часа би следвало да може да се финишира и на Ботев. Макар че при този род изяви теренът и метеорологичните условия са също от огромно значение.

Преди доста години често срещахме на Витоша любители -- познати на баща ми, които тичаха от долната станция на Драгалевския лифт до върха за около час и половина -- два (по мои спомени за техни твърдения). Били са доста добри -- денивелация 1361 м със скоростта на Шабан Мустафа е към час и 17 минути. На Ботев основните усложнения изглеждат две -- южното изложение на склона и участъка по Тарзановата пътека.
Вто Май 26, 2015 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Извинявай, но участъка Карлово-Кочмара хич не е за подценяване посред лято, заради жегата и сравнително ниското начало. Трябва да се тръгва много рано сутрин.
Познавам един, който почти е дал фира там, поне според очевидец.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Май 27, 2015 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Познавам един, който почти е дал фира там, поне според очевидец.

Слънцето и жегата са много сериозен фактор, няма спор. В тази връзка се сещам какво ми се случи съвсем наскоро:

При последното ходене в Гърция, последния ден пак се отделих от групата, за да потичам. До тук добре, но когато съм си слагал кърпата на главата, без да се усетя върха на темето ми е останало отвън. На небето нямаше нито едно едно облаче и слънцето печеше. Височината беше някъде между 1600 - 2000 метра и реално не може да се каже, че беше непоносима жега.
Вечерта с пипане установих, че темето ми е изгоряло - беше червено и ме болеше. На първо време толкова.
На следващия ден трябваше да се прибираме и шофирах към България. Някъде към обед усетих, че започва да ми прималява, но поносимо.
Спряхме на обяд в Благоевград. Това бяха първите наистина горещи дни тази пролет (6 май). Термометъра на колата показваше 35 градуса. Докато пътувахме бяхме на климатик, но като слязох започна да ми прималява и да ми се вие свят. Стана ми много зле. Веско кара след това, но седейки на климатика в колата ми се стори, че се е разминало и пак седнах на кормилото. Добрахме се до София.
Наистина ужасното обаче, настана на следващата сутрин. Оказа се че изобщо не мога да се вдигна на крака. Пих вода и я повърнах. Няколко пъти. Към обед ядох салата и малко след това повърнах и нея. Бях като парцал. Докато леждах неподвижно сякаш се пооправях, но надигнех ли се, започваше да ми се вие свят и не знаех на кой свят съм.
Чак верерта ме поотпусна. Не съм вярвал, че здрав, прав човек може да загази така от няма нищо!


ZCEZBPM написа:
Реално може да се пробват и хора които работят на бюро. Smile
Изглежда се цели по-голяма масовост.

Разбира се, че се цели масовост. Ми то аз работя на бюро и ще се пробвам. Smile
На практика измежду участниците в подобни мероприятия обикновено има една групичка по-тренирани и сериозни, които се борят за призовите места, но болшинството целят най-вече да завършат в контролата.
Та и ти хич не се услушвай, ами се пиши в списъка и идвай да ги премерим тия времена. Ще е чудесна тренировка за КЕ-то.
Сря Май 27, 2015 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ванка освен , че ти е слънчасала фунтанелата, най- вероятно дискомфорта ти е от кръвното.
Сря Май 27, 2015 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Ванка освен , че ти е слънчасала фунтанелата, най- вероятно дискомфорта ти е от кръвното.

Да, истината е, че не знаех какво точно ми беше, но просто не можах да измисля друга причина освен слънчасването. За кръвното предположих, че може да е паднало и го мерих (имаме апарат вкъщи) - 120 на 80 при пулс 60. По-нормално не виждам как би могло да бъде.
Сря Май 27, 2015 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
ваньо като ти беше зле ли го мери? в момента?
според мен - също ти е рухнало и кръвното налягане
бая спада като ходиш по топлото

или хипогликемия
айрян /хладен/ за каране в колата лятото винаги има
и кутийки с мед

п.п. слънчасала фонтанела е яко
при хората обикновено се затварят
още докато са мънички деца


Последната промяна е направена от Kent на Сря Май 27, 2015 3:56 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Май 27, 2015 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
ето още.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperthermia

умната Cool
Сря Май 27, 2015 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
ваньо като ти беше зле ли го мери? в момента?
според мен - също ти е рухнало кръвното налягане
или хипогликемия

Ма аз не можех да стана от леглото целия ден! Разбира се докато ми беше зле го мерих, иначе за какво да го меря?
А за "хипогликемия" - то наистина си беше натоварено пътешествие, яко ходене/тичане 5 от 6 дена, но пък да ме хване и пусне за един ден и никога преди и след това? Не ги разбирам тези неща.
Сря Май 27, 2015 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
може да е от няколко фактора тва страдание
виж статийката във викито
мозъка като се бъгне от жегата, като нищо два три дена може да даваш заето
аз на такива им спирам повръщането с мускулна инжекция и ги наливам през устата, ако няма възможност
за банка /система с някви разтвори демек/. в смисъл ако е в гюрлюците буша и планините

п.п. начи това което се поема през устата е хубу да не е гола вода
Сря Май 27, 2015 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А не може ли това да е било някакъв вирус? Защото аз имах подобни симптоми, да не кажа същите, преди две седмици. Предните дни бяхме ходили на Стара планина, но не само нямаше слънце, а дори ни валя и не беше топло.
Един ден трая всичко, не съм вярвала и аз, че в рамките на един час ще ми стане толкова зле, че няма да мога да стана от леглото. Sad На другия ден нищо ми нямаше и даже отидох на работа.
Между другото получих много бърза и качествена медицинска помощ от съфорумец, но няма да го рекламирам, че да не тръгнат всички да го тормозят Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Май 27, 2015 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov