ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гюмюрджински Снежник
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Гюмюрджински Снежник
Автор Съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
По принцип във всяка чупка на линията на границата има някакъв знак. При "по-важните" чупки този знак е пирамида. Описанието на знаците, номерацията, местоположението и поддръжката им би трябвало да са предмет на междудържавни споразумения.

Благодаря! Да, за описанието и номерацията съм намирала литература, но за "чупките"/местоположението/ нищо не се споменаваше.
Сря Юни 03, 2015 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Няма никаква логика. Не са през еднакво разстояние една от друга, не са винаги на върхове, не са и на всеки завой на границата. Номерацията им също е странна.

Така е, да. Да не говорим пък че и в трасето на самата граница понякога са допускани странности, може би с леко легендарен характер, както например историята около селата Долно и Горно Луково, Мандрица и Сив кладенец в Източните Родопи:

"В началото на 19 век луковчани нямали лекар и събрали пари, с които да изучат най-будното момче в чужбина. Пратили го в Париж. След като се изучил се върнал в селото си, а не останал във Франция, както се случва сега. Записал се доброволец във войните и след като сме загубили, дошло време да разпърчосват страната ни. Първоначално границата трябвало да минава по Бяла река, но човекът, занимаващ се с това, се оказал негов колега от френския университет. Така че границата преминала по Луда река и селото останало в България." http://alexooo.blog.bg/turizam/2009/02/13/prizrachnite-sela-gorno-lukovo.290220
Сря Юни 03, 2015 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
ivailo.hr написа:
Няма никаква логика. Не са през еднакво разстояние една от друга, не са винаги на върхове, не са и на всеки завой на границата. Номерацията им също е странна.

Така е, да. Да не говорим пък че и в трасето на самата граница понякога са допускани странности, може би с леко легендарен характер, както например историята около селата Долно и Горно Луково, Мандрица и Сив кладенец в Източните Родопи:

"В началото на 19 век луковчани нямали лекар и събрали пари, с които да изучат най-будното момче в чужбина. Пратили го в Париж. След като се изучил се върнал в селото си, а не останал във Франция, както се случва сега. Записал се доброволец във войните и след като сме загубили, дошло време да разпърчосват страната ни. Първоначално границата трябвало да минава по Бяла река, но човекът, занимаващ се с това, се оказал негов колега от френския университет. Така че границата преминала по Луда река и селото останало в България." http://alexooo.blog.bg/turizam/2009/02/13/prizrachnite-sela-gorno-lukovo.290220


Oops То конспиративните теории и в ново време са актуални... Говори се, че един от екипа в КАТ, който измислял новите означения на окразите през края на 90-те е бил от Севлиево. Така гавровски окръг получил символите ЕВ - та да му напомнят кой е по-главния град - сЕВлиево.
Сря Юни 03, 2015 12:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
.............................................
Така че границата преминала по Луда река и селото останало в България.
...............................................


То по Луда река - добре, ама после защо се отклонява по оня змиярник Даулдере? Това е може би единственият случай, който аз съм виждал и при който не ние, а византийците са ощетени от прокарването на границата, защото е нарушен принципът за прокарване на граничната линия - винаги по вододелното било, винаги по основната река.
Сря Юни 03, 2015 12:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
[ Ако преобладаващото мнение е че по бившия кльон не трябва да има маршрутизация, тъй като това хвърля потребителите в заблуда и потрес, тогава ще трябва да измислим друг тип линия за него в картата или въобще да го махнем...

Не,не ме разбирай погрешно-грешката си беше моя!Аз също мислех че при положение че там ЕЖЕДНЕВНО И ЕЖЕНОЩНО са тъпчели крака ситуацията трябва да е ...ами поне приемлива.Освен това ми беше интересно да вървя по кльона а и като видях че нещата много загрубяват го изоставихмеSmileСпоред мен си е добре да го има на картата-само ако е възможно при изчисляване на маршрут за пешеходец(а не за граничарSmile )да го игнорира като опция.
Сря Юни 03, 2015 7:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм на мнение, че съоръжението трябва да си стои на картата най-малкото защото е ценен ориентир, който не може да бъде сбъркан, там където все още си стои естествено, защото има места, където е опоскано до основи и само чрез картата Wink повечето хора могат да разберат, че е минавало от там.
Сря Юни 03, 2015 8:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
И аз мисля, че е добре да си седи на картата. Слизала съм от Ардин връх към Узунов камък точно по кльона. Направи ми впечатление че е поддържан. Еее, не е точно хубава пътека, но доста широка ивица си личи много ясно. Не знам , може пък там да е така, защото има път на близо. Минава и гранична полиция всеки ден.
Сря Юни 03, 2015 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
irina написа:
И аз мисля, че е добре да си седи на картата. Слизала съм от Ардин връх към Узунов камък точно по кльона. Направи ми впечатление че е поддържан. Еее, не е точно хубава пътека, но доста широка ивица си личи много ясно. Не знам , може пък там да е така, защото има път на близо. Минава и гранична полиция всеки ден.


Това не е кльона, а горното КСП, което по принцип върви успоредно на граничната линия на 20-100 м., но подсича на по-голямо разстояние някои от върховете по границата (в случая Юрта и Ардин връх), чиито склонове са стръмни и няма смисъл да бъдат качвани ежедневно. В случая КСП се отделя от границата между ГП 95 и 96, минава над извора на р. Арда и се доближава отново до границата в близост до ГП 90. При това положение от него в частта му над извора до Ардин връх има 750 м. Като цяло обаче и това чудо подобно на съоръжението си върви доста мръснишки успоредно на границата, нехаещо за мъките на тези, които са ходили или ходят по него.

В района на Горна Арда съоръжението стои почти непокътнато от асфалта (между с. Арда и с. Горна Арда) надясно стръмно нагоре в посока към Светилището. Наляво от асфалта е запазен сравнително малък участък (най-много 700-800 м.), докато излезе на големите ливади между махалите Речани и Билянска. По маршрута "Хвойна-Елидже", който минава покрай мах. Речани на път за Дядова ряка не се вижда нито един кол, нито някакви други признаци, че оттам е минавало съоръжението и любознателният турист може да разбере за това, ако минавайки оттам си погледне картата (BG Mountains). Wink


Изглед наляво по съоръжението - отзад се вижда Кадор връх, Юрта и Ардин връх са полускрити от брезата в средата на кадъра, а най-вдясно е Черни връх.



Изглед надясно по съоръжението - оттук нагоре то си стои в общи линии. Под бетона тече р. Арда, за която прегради няма. Laughing

Сря Юни 03, 2015 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ооо, значи аз съм била много в заблуда... Laughing Изясниха ми се сега нещата!
Сря Юни 03, 2015 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
има места, където [съоръжението] е опоскано до основи Wink

Когато в края на 1989 г. под напора на ветровете на промяната властите взеха решение за премахване на кльона по западната граница, войската там започна да прекарва значителна част от времето си в разглобяването му. Имам преки впечатления как това се случваше в участъка на заставата в село Бобешино, Кюстендилско. Най-голям интерес предизвикваше бодливата тел, която след като бидеше разкована от импрегнираните летви, намотавахме на големи рула и впоследствие изпращахме за употреба в други (граждански) обекти. Бетонните колове също се оказаха търсени, а изваждането им изискваше доста усилия, защото бяха вкопани много дълбоко в земята (това бяха вид колове, които са с по-голямо сечение и височина от онези, които обикновено виждаме в градинските огради). Дървения материал беше изгарян на място в големи клади с отровни черни пушеци. За материалите имаше официален ценоразпис, но в редица случаи успоредно вървеше и натурална размяна, нерядко и по офицерски разпореждания -- например руло тел за шише ракия или бидон бензин. Намотаването и пренасянето на бодливата тел с голи ръце неизбежно водеше до рани по ръцете след дори само няколко часа работа. По някаква причина всички тези дейности са били извършени в много по-малък обем по южната граница, поне в местата, които съм посещавал години по-късно. Може би просто вече не е имало кой да ги извърши, защото не бяха никак приятни, и са оставили местните хора, ако желаят, сами да си вземат каквото им трябва, стига да успеят.
Сря Юни 03, 2015 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
В района през който минахме кльона е запазен само в района след р.Ревур дере до р.Плавилото.Коловете обаче бяха дървени, а бодливата тел-почти непокътната-юруш народеее! Laughing
Сря Юни 03, 2015 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

............................................................
Намотаването и пренасянето на бодливата тел с голи ръце неизбежно водеше до рани по ръцете след дори само няколко часа работа. По някаква причина всички тези дейности са били извършени в много по-малък обем по южната граница, поне в местата, които съм посещавал години по-късно. Може би просто вече не е имало кой да ги извърши, защото не бяха никак приятни, и са оставили местните хора, ако желаят, сами да си вземат каквото им трябва, стига да успеят.


На южната граница никога не е имало кампания за официално демонтиране на съоръжението. След 2002 г., когато и последният набор граничари се уволнява, службата става изцяло професионална, всички застави престават да функционират като такива и повечето са оставени на произвола на съдбата, може би е имало единични продажби на участъци от съоръжението на фирми за демонтаж и продажба.
А иначе тази неприятна работа с подмяната и пренасянето на бодливата тел се е вършела горе долу на средно две години или колкото е там срокът на ръждясване на тела, защото основната му функция е била да бъде проводник на импулс. Бартерите на топче тел за кило ракия са верни. Сиромах човек - жив дявол... Laughing

Май овапцахме темата за Гюмюрджинския снежник с дискусията за кльона, за което лично аз се чувствам гузен и ако модераторите преценят, може да я отцепят в отделна тема. Wink
Сря Юни 03, 2015 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Знаейки, че сега не е сезонът за посещение на Гюмюрджинския снежник, по навик реших да проверя за всеки случай за следа или снимка. Попаднах на тази снимка http://www.img-share.eu/f/images/95/121530499uSedG4k.jpg и в първия момент помислих, че е приятеля на fena73, но после видях и неговата снимка http://www.img-share.eu/f/images/95/06-biggpy2OfW.jpg която любезно ни предостави и ги сравних. Къде е истината ? Не знам за какво са тези усилия на Nick Sun да поставя своите инициали и на много други снимки на туристи от района Вейката. Пиша това за сведение.
Пет Юли 24, 2015 8:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
А стига ве!Това моята снимка ли е(тя всъщност е на КоУежката)??Имаш предвид че пича ме е изтрил да не грозя пеизажа,тъй ли???
Пет Юли 24, 2015 9:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Верно е така-не е успял да изтрие крака ми добре! Twisted Evil
Пет Юли 24, 2015 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov