ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Web базираната версия на BGMountains
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 16, 17, 18  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Web базираната версия на BGMountains
Автор Съобщение
Hristoa76



Регистриран на: 24 Окт 2014
Мнения: 112

Мнение Отговорете с цитат
Ха,ти ме успокои, направо! Very Happy
Пон Сеп 21, 2015 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Hristoa76 написа:
Аз да питам: вчера изкаваме Вихрен,пуснал съм Оруксмапс,показва горе 2871 м.н.в.,всички знаем,колко пише на табелата!Същия номер се получи и на Ибър,Белмекен- разминаване около 10 м.!Защо се получава така?


Това не е проблем. Вихрен си е там, вижда си се, мерен е както каза Ведрин с други средства и умения толкова пъти, че е изтъркан от мерене. Wink
Проблем е когато с нашите "играчки" се опитваме да запишем и начертаем на картата, пътека в дълбоко дере/клисура/ждрело, в гора, която съответно не се вижда на сателитните/аерофото изображения, няма я на ЕТК 1:5000 и т.н. пълен комплект за ценители, а и да не забравя - за капак пътеката е трудно проследима (почти неутъпкана и вече обрасла). Обикновено на такива места нашите "играчки" дават точност 15-30 м., а вероятно и повече на определени места и тогава какво правим?! Ей това е истински проблем. Wink В кръга на шегата вероятно решението се състои в това, да се надяваме, че тези които ще минават след време по въпросната пътека, ще са въоръжени със същите "играчки", даващи доста подобен тип грешка, като тази с която е изчертана пътеката на картата. Така нещата, като че ли се наместват от само себе си до момента, в който по пътеката тръгнат хора с по-точни "играчки". Голяма игра ще падне... Laughing Laughing Laughing
Чет Сеп 24, 2015 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако някой си чертае маршрут в web базираната версия на BGMountains или в MapSource/BaseCamp да има предвид, че после файлът ХХХХХХХХХХ.gpx трябва да се сложи в директорията, в която урудката (GPS-ът) си записва следите, точките, както и маршрутите, чертани на ръка в самото устройство. При мен в GPSMAP 62s въпросната директория е GPX. След това, за да се види маршрута, трябва да се намери и активира в самото устройство през менюто за маршрути или през бутона Find.
Споделям това, защото в събота бях на гости на един приятел, който няма MapSource/BaseCamp и нахвърлях набързо някакви опорни точки по предполагаем кръгов маршрут с начална и крайна точка гр. Своге, така че да минава през вр. Церия. Не за друго, ами за да ми е по-лесно и да не се набирам всеки път на клавишите in/out, за да гледам, накъде трябва да ходим, на кой разклона накъде трябва да поемем и т.н. Отивах на разходка все пак... Да, ама не. Като не успях да видя нищо в урудката (защото търсех при следите, а не при маршрутите), ме хвана яд и чертах в самото устройство някакъв маршрут, което е по-трудно, заради малкия дисплей. Затова описах горното, та други да не се чудят като мен. Неволята учи. Всъщност то в горния ляв ъгъл на екрана в web базираната версия на BGMountains си пише Route, а не Track, ама кой да чете... Laughing Laughing Laughing

Следи чертани в MapSource/BaseCamp, както и следи от други GPS устройства също се поставят в директория GPX в устройството. После трябва да се намерят през менюто за следи и да се направят видими в картата, чрез следните няколко стъпки:









За да се вижда една следа в устройството, трябва Покажи на картата, което всяка следа поставена отвън в устройството получава по подразбиране, да се превключи на Скрий на картата. За да се скрие на картата някоя следа (както правена със самото устройство, така и поставена в него отвън) трябва да се направи обратната операция, така че да остане активен текста Покажи на картата.
Чет Окт 22, 2015 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Предварително се извинявам за въпроса-как се чертае трак/маршрут в web базираната версия на BGMountains?
Аз правя следното-влизам в "kade.si", после Route и започвам да си чертая маршрута. Обаче за да го начертая трябва да щракам с мишката така, че да се получават прави отсечки. Колкото повече завои има, толкова по-наблизо трябва да кликвам. После след като запаметя с Save, ми си формира файл ХХХХХХХХХХ.gpx. Но като кача файла в BaseCamp на всяко кликане което съм правил с мишката, ми се появява "знаменце". Ако маршрута е по-дълъг и със завои, цялата следа е в "знаменца".
Аз ли бъркам в чертането; има ли начин следата да остане, но да ги няма "знаменцата" (или поне повечето)?

ПП Мога ли да променя цвета на следата-защото вече формирания файл ХХХ.gpx ако го нанеса после в "kade.si" е в червен цвят, който съвпада с червената маркировка, или пък с някои от пътищата (например този на прохода Шипка) ?
Чет Ное 19, 2015 2:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Предварително се извинявам за въпроса-как се чертае трак/маршрут в web базираната версия на BGMountains?
Аз правя следното-влизам в "kade.si", после Route и започвам да си чертая маршрута. Обаче за да го начертая трябва да щракам с мишката така, че да се получават прави отсечки. Колкото повече завои има, толкова по-наблизо трябва да кликвам. После след като запаметя с Save, ми си формира файл ХХХХХХХХХХ.gpx. Но като кача файла в BaseCamp на всяко кликане което съм правил с мишката, ми се появява "знаменце". Ако маршрута е по-дълъг и със завои, цялата следа е в "знаменца". Аз ли бъркам в чертането; има ли начин следата да остане, но да ги няма "знаменцата" (или поне повечето)?

Да, това е така, тъй като нарисуваното в kade.si е route (а не track). В BaseCamp обаче може route да бъде преобразуван в track (double click върху името на route и след това бутон "Create Track"). При визуализирането на track в BaseCamp няма флагчета, но разбира се трябва да изтрием съответния route, за да изчезнат онези обвързани с него.

Планинец написа:
ПП Мога ли да променя цвета на следата-защото вече формирания файл ХХХ.gpx ако го нанеса после в "kade.si" е в червен цвят, който съвпада с червената маркировка, или пък с някои от пътищата (например този на прохода Шипка) ?

Цвета на route или track в BaseCamp може да бъде настроен по избор на потребителя, на същото място където се намира и бутона "Create Track". Цветовете на линиите в kade.si са предварително зададени и не подлежат на промяна от потребителя. Избрани са такива (например magenta), които да се отличават от използваните в картата. Ако бъде предложен друг цвят и се получи единомислие около ползването му, бих могъл да променя настройките.
Чет Ное 19, 2015 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за разяснението!
Относно цветовете, щом могат да се променят в BaseCamp, това ме устройва напълно!
Чет Ное 19, 2015 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за добавянето на още един слой (BGtopo-126k) в картата!
Вто Дек 01, 2015 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
morro



Регистриран на: 06 Фев 2014
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Само да вметна, че ако трака се използва в Орукс и на смарт телефон, знаменцата (там са кръгчета Smile ) се махат много лесно : Wpt.settings / маркиране на "без икони" - и готово.

Още веднъж поздравления на екипа за чудесния продукт , който ни предоставихте!
Пет Дек 04, 2015 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepo penev



Регистриран на: 09 Ное 2012
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Какво точно имате предвид под 'офлайн кеширане' ? Аз преди да тръгна някъде правя следното и на Orux maps и на Google maps - включвам нета, зуумвам максимум на района, в който ще ходя така че да се опресни всичко, изключвам нета и на място картата ми вече е готова за ползване защото съм я актуализирал. Това ли е офлайн кеширането или аз го правя първобитно?



Rincewind написа:
Благодарение на тайл-сървъра и www.kade.si BGMountains вече може да се визуализира и като онлайн-карта в Oruxmaps респ. части от нея да бъдат съхранявани за офлайн-ползване.
За целта е необходимо само малка редакция на файла onlinemapsources.xml в Oruxmaps, който по подразбиране се намира в oruxmaps/mapfiles.
Следният код се копира и се поставя някъде в xml-файла (ако искате картата да излиза първа в списъка - в началото, ако искате да е накрая - в края и т. н.):
Цитат:
<onlinemapsource uid="1">
<name>BGMountains</name>
<url><![CDATA[http://bgmtile.uni-plovdiv.net:40158/{$z}/{$x}/{$y}.png]]></url>
<website><![CDATA[<a href="http://kade.si/">BG Mountains</a>]]></website>
<minzoom>0</minzoom>
<maxzoom>19</maxzoom>
<projection>MERCATORESFERICA</projection>
<servers>a,b,c</servers>
<httpparam name="User-Agent">{om}</httpparam>
<cacheable>1</cacheable>
<downloadable>1</downloadable>
<maxtilesday>0</maxtilesday>
<maxthreads>0</maxthreads>
<xop></xop>
<yop></yop>
<zop></zop>
<qop></qop>
<sop></sop>
</onlinemapsource>


Резултатът е това:




Зум 15:



Зум 16:



Зум 17:



Зум 18:



Зум 19:




При отваряне на папката oruxmaps/mapfiles виждам файл onlinemapsources, но под него пише XML файл и се отваря само с Inernet explorer. Има и друг файл onlinemapsources.xml, под който пише BACK UP file. Него ли трябва да редактирам? Отварям го с notepad и пействам това, което е във вашия пост, след това трябва да презапиша файла понеже не ми го сейва директно. В папката online в oruxmaps не ми излиза bgmountains.

В последствие изтеглих файла за директно копиране от сайта на bgmountans за garmin (img файла) и сега картата ми работи в офлайн режим.Същия ли ще е резултата ако успея да го направя в онлайн и ще трябва ли пак, както по-горе съм описал, да включвам нет, да заредам частта от картата, която ще ми трябва? Ако е така то по-добре офлайн, макар и да е голям файл над 600 МБ, че нямам постоянно нет на телефона и не мога да разчитам всеки път да актуализирам.

Между другото, колкото и да зуумвам от зуум 15 до 19 картата не се променя, както на скрийншотовете горе.Причината в това, че ползвам офлайн версията ли е?

Мерси и се извинявам ако въпросите ми са глупави ... Oops
Чет Дек 10, 2015 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хм, как не се променя - аз я виждам променена (зум-ната) ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 10, 2015 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
pepo penev написа:
Какво точно имате предвид под 'офлайн кеширане' ? Аз преди да тръгна някъде правя следното и на Orux maps и на Google maps - включвам нета, зуумвам максимум на района, в който ще ходя така че да се опресни всичко, изключвам нета и на място картата ми вече е готова за ползване защото съм я актуализирал. Това ли е офлайн кеширането или аз го правя първобитно?

Гореописаното е един вид офлайн кеширане, да го наречем ръчно. В този случай в кеша влизат само тайловете, които са били показани на екрана при избраното ниво на приближение. В OruxMaps има вградено средство и за автоматично офлайн кеширане на избран район от картата във всичките му нива на zoom. Как се работи с него е подробно описано от Rincewind тук, включително и с картинки. По-конкретно става дума за този пасаж:

Rincewind написа:
Визуализирате желаната от вас онлайн карта на дисплея си (натискате бутон "Map" на главната лента на програмата, избирате опцията "Switch maps", след това "Online", откъдето избирате желаната от вас карта, в случая Topo 4umaps). Чрез плъзгане на пръсти по дисплея увеличавате или намалявате мащаба на картата, докато изцяло не се покаже районът, за който искате да съхраните карта в офлайн-режим (в случая Рила планина). След това отново натискате бутона "Maps" на главната лента на програмата, а от падащото меню избирате опцията "Map Creator". С пръст настискате дисплея някъде в периферията на желания район (напр. в северозападния му край), след което натискате втори път друго място в срещуположния му (по диагонал) край - в случая югоизточния. Ще установите, че той ще бъде обхванат от правоъгълник, който задава рамките на картата, която ще свалите. Натискате синия кръгъл бутон в долния край на дисплея с "чавка" в него, след което ще се отвори меню, от което имате възможност да изберете кои степени на Zoom да активирате и свалите, както и да дадете име на картата. Имайте предвид, че колкото повече степени на детайлност маркирате, толкова повече сегмента и съответно обем в мегабайти ще трябва да свалите. Отмятате опцията "Don't stop downloading if there are missing tiles". След това настискате "Свали" и архивирането на картата в паметта на телефона ви започва, a в зависимост от скоростта на връзката ви рано или късно приключва. След това чрез Map - Switch maps - Offline получавате възможност да заредите на дисплея си новата карта. NB! Ако не първоначално не я видите, докато сте в менюто Offline Maps натиснете бутона Refresh в десния край на основната лента на програмата и тя ще се появи.

Rincewind е направил и филмче, което илюстрира целия процес на кеширане на част от картата.
Чет Дек 10, 2015 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
На 9 декември 2015 г. в 23:23 часа бе прекъсната връзката към сървъра на BGMountains, поддържащ online версията на картата. Причината е опит за кражба на кабел в центъра на София край кръстовището на бул. Васил Левски с ул. Генерал Йосиф В. Гурко и последвалия пожар в колектора, вледствие на обелен меден екран на кабел средно напрежение. Засега не е известно кога пострадалите магистралните оптични кабели и в частност връзката към сървъра ще бъдат възстановени. Изглежда по-голям приоритет е даден на възстановяването на мрежата средно напрежение на ЧЕЗ. Малко повече подробности за случая има тук:

http://bnt.bg/news/ekologiya-i-ustoychivo-razvitie/krazhba-na-provodnitsi-predizvika-pozhar-v-podlez-na-sofiya

http://www.cez.bg/bg/novini/1322.html

Прекъснати са и много други връзки, в това число всички линии на академичната мрежа към извънстолични ВУЗ-ове:

http://netmon.acad.bg/cacti/plugins/weathermap/weathermap-cacti-plugin.php?action=viewmap&id=4ef3f8531836093b85ce
Чет Дек 10, 2015 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pepo penev



Регистриран на: 09 Ное 2012
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
dido, не съм сигурен, дали всичко при мен е наред, просто при зуум картата не е като на Rincewind:









Vedrin, благодаря, ще погледна линковете ти!!
Пет Дек 11, 2015 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ахааааа - но това е гарминския вариант на картата. Той далеч не изглежда така, както оналйн-версията, доста по-дървен е.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 11, 2015 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pepo penev



Регистриран на: 09 Ное 2012
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Ето къде е проблема значи Smile А някой има ли идея защо не се показва онлайн картата в Orux? Дали аз не правя нещо както трябва според описаното в предния ми пост или проблема идва от неработещия сървър, както писа Vedrin?
Пет Дек 11, 2015 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 16, 17, 18  Следваща
Страница 6 от 18

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov