Регистриран на: 22 Мар 2010 Мнения: 1355 Местожителство: София
Hristoa76 написа:
Аз да питам: вчера изкаваме Вихрен,пуснал съм Оруксмапс,показва горе 2871 м.н.в.,всички знаем,колко пише на табелата!Същия номер се получи и на Ибър,Белмекен- разминаване около 10 м.!Защо се получава така?
Това не е проблем. Вихрен си е там, вижда си се, мерен е както каза Ведрин с други средства и умения толкова пъти, че е изтъркан от мерене.
Проблем е когато с нашите "играчки" се опитваме да запишем и начертаем на картата, пътека в дълбоко дере/клисура/ждрело, в гора, която съответно не се вижда на сателитните/аерофото изображения, няма я на ЕТК 1:5000 и т.н. пълен комплект за ценители, а и да не забравя - за капак пътеката е трудно проследима (почти неутъпкана и вече обрасла). Обикновено на такива места нашите "играчки" дават точност 15-30 м., а вероятно и повече на определени места и тогава какво правим?! Ей това е истински проблем. В кръга на шегата вероятно решението се състои в това, да се надяваме, че тези които ще минават след време по въпросната пътека, ще са въоръжени със същите "играчки", даващи доста подобен тип грешка, като тази с която е изчертана пътеката на картата. Така нещата, като че ли се наместват от само себе си до момента, в който по пътеката тръгнат хора с по-точни "играчки". Голяма игра ще падне...
Чет Сеп 24, 2015 10:57 am
ivailo.hr
Регистриран на: 22 Мар 2010 Мнения: 1355 Местожителство: София
Ако някой си чертае маршрут в web базираната версия на BGMountains или в MapSource/BaseCamp да има предвид, че после файлът ХХХХХХХХХХ.gpx трябва да се сложи в директорията, в която урудката (GPS-ът) си записва следите, точките, както и маршрутите, чертани на ръка в самото устройство. При мен в GPSMAP 62s въпросната директория е GPX. След това, за да се види маршрута, трябва да се намери и активира в самото устройство през менюто за маршрути или през бутона Find.
Споделям това, защото в събота бях на гости на един приятел, който няма MapSource/BaseCamp и нахвърлях набързо някакви опорни точки по предполагаем кръгов маршрут с начална и крайна точка гр. Своге, така че да минава през вр. Церия. Не за друго, ами за да ми е по-лесно и да не се набирам всеки път на клавишите in/out, за да гледам, накъде трябва да ходим, на кой разклона накъде трябва да поемем и т.н. Отивах на разходка все пак... Да, ама не. Като не успях да видя нищо в урудката (защото търсех при следите, а не при маршрутите), ме хвана яд и чертах в самото устройство някакъв маршрут, което е по-трудно, заради малкия дисплей. Затова описах горното, та други да не се чудят като мен. Неволята учи. Всъщност то в горния ляв ъгъл на екрана в web базираната версия на BGMountains си пише Route, а не Track, ама кой да чете...
Следи чертани в MapSource/BaseCamp, както и следи от други GPS устройства също се поставят в директория GPX в устройството. После трябва да се намерят през менюто за следи и да се направят видими в картата, чрез следните няколко стъпки:
За да се вижда една следа в устройството, трябва Покажи на картата, което всяка следа поставена отвън в устройството получава по подразбиране, да се превключи на Скрий на картата. За да се скрие на картата някоя следа (както правена със самото устройство, така и поставена в него отвън) трябва да се направи обратната операция, така че да остане активен текста Покажи на картата.
Предварително се извинявам за въпроса-как се чертае трак/маршрут в web базираната версия на BGMountains?
Аз правя следното-влизам в "kade.si", после Route и започвам да си чертая маршрута. Обаче за да го начертая трябва да щракам с мишката така, че да се получават прави отсечки. Колкото повече завои има, толкова по-наблизо трябва да кликвам. После след като запаметя с Save, ми си формира файл ХХХХХХХХХХ.gpx. Но като кача файла в BaseCamp на всяко кликане което съм правил с мишката, ми се появява "знаменце". Ако маршрута е по-дълъг и със завои, цялата следа е в "знаменца".
Аз ли бъркам в чертането; има ли начин следата да остане, но да ги няма "знаменцата" (или поне повечето)?
ПП Мога ли да променя цвета на следата-защото вече формирания файл ХХХ.gpx ако го нанеса после в "kade.si" е в червен цвят, който съвпада с червената маркировка, или пък с някои от пътищата (например този на прохода Шипка) ?
Предварително се извинявам за въпроса-как се чертае трак/маршрут в web базираната версия на BGMountains?
Аз правя следното-влизам в "kade.si", после Route и започвам да си чертая маршрута. Обаче за да го начертая трябва да щракам с мишката така, че да се получават прави отсечки. Колкото повече завои има, толкова по-наблизо трябва да кликвам. После след като запаметя с Save, ми си формира файл ХХХХХХХХХХ.gpx. Но като кача файла в BaseCamp на всяко кликане което съм правил с мишката, ми се появява "знаменце". Ако маршрута е по-дълъг и със завои, цялата следа е в "знаменца". Аз ли бъркам в чертането; има ли начин следата да остане, но да ги няма "знаменцата" (или поне повечето)?
Да, това е така, тъй като нарисуваното в kade.si е route (а не track). В BaseCamp обаче може route да бъде преобразуван в track (double click върху името на route и след това бутон "Create Track"). При визуализирането на track в BaseCamp няма флагчета, но разбира се трябва да изтрием съответния route, за да изчезнат онези обвързани с него.
Планинец написа:
ПП Мога ли да променя цвета на следата-защото вече формирания файл ХХХ.gpx ако го нанеса после в "kade.si" е в червен цвят, който съвпада с червената маркировка, или пък с някои от пътищата (например този на прохода Шипка) ?
Цвета на route или track в BaseCamp може да бъде настроен по избор на потребителя, на същото място където се намира и бутона "Create Track". Цветовете на линиите в kade.si са предварително зададени и не подлежат на промяна от потребителя. Избрани са такива (например magenta), които да се отличават от използваните в картата. Ако бъде предложен друг цвят и се получи единомислие около ползването му, бих могъл да променя настройките.
Много благодаря за разяснението!
Относно цветовете, щом могат да се променят в BaseCamp, това ме устройва напълно!
Чет Ное 19, 2015 3:09 pm
ivailo.hr
Регистриран на: 22 Мар 2010 Мнения: 1355 Местожителство: София
Поздравления за добавянето на още един слой (BGtopo-126k) в картата!
Вто Дек 01, 2015 6:07 pm
morro
Регистриран на: 06 Фев 2014 Мнения: 18
Само да вметна, че ако трака се използва в Орукс и на смарт телефон, знаменцата (там са кръгчета ) се махат много лесно : Wpt.settings / маркиране на "без икони" - и готово.
Още веднъж поздравления на екипа за чудесния продукт , който ни предоставихте!
Пет Дек 04, 2015 4:52 pm
pepo penev
Регистриран на: 09 Ное 2012 Мнения: 18
Какво точно имате предвид под 'офлайн кеширане' ? Аз преди да тръгна някъде правя следното и на Orux maps и на Google maps - включвам нета, зуумвам максимум на района, в който ще ходя така че да се опресни всичко, изключвам нета и на място картата ми вече е готова за ползване защото съм я актуализирал. Това ли е офлайн кеширането или аз го правя първобитно?
Rincewind написа:
Благодарение на тайл-сървъра и www.kade.si BGMountains вече може да се визуализира и като онлайн-карта в Oruxmaps респ. части от нея да бъдат съхранявани за офлайн-ползване.
За целта е необходимо само малка редакция на файла onlinemapsources.xml в Oruxmaps, който по подразбиране се намира в oruxmaps/mapfiles.
Следният код се копира и се поставя някъде в xml-файла (ако искате картата да излиза първа в списъка - в началото, ако искате да е накрая - в края и т. н.):
При отваряне на папката oruxmaps/mapfiles виждам файл onlinemapsources, но под него пише XML файл и се отваря само с Inernet explorer. Има и друг файл onlinemapsources.xml, под който пише BACK UP file. Него ли трябва да редактирам? Отварям го с notepad и пействам това, което е във вашия пост, след това трябва да презапиша файла понеже не ми го сейва директно. В папката online в oruxmaps не ми излиза bgmountains.
В последствие изтеглих файла за директно копиране от сайта на bgmountans за garmin (img файла) и сега картата ми работи в офлайн режим.Същия ли ще е резултата ако успея да го направя в онлайн и ще трябва ли пак, както по-горе съм описал, да включвам нет, да заредам частта от картата, която ще ми трябва? Ако е така то по-добре офлайн, макар и да е голям файл над 600 МБ, че нямам постоянно нет на телефона и не мога да разчитам всеки път да актуализирам.
Между другото, колкото и да зуумвам от зуум 15 до 19 картата не се променя, както на скрийншотовете горе.Причината в това, че ползвам офлайн версията ли е?
Мерси и се извинявам ако въпросите ми са глупави ...
Чет Дек 10, 2015 1:29 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6372
Хм, как не се променя - аз я виждам променена (зум-ната) ?
Какво точно имате предвид под 'офлайн кеширане' ? Аз преди да тръгна някъде правя следното и на Orux maps и на Google maps - включвам нета, зуумвам максимум на района, в който ще ходя така че да се опресни всичко, изключвам нета и на място картата ми вече е готова за ползване защото съм я актуализирал. Това ли е офлайн кеширането или аз го правя първобитно?
Гореописаното е един вид офлайн кеширане, да го наречем ръчно. В този случай в кеша влизат само тайловете, които са били показани на екрана при избраното ниво на приближение. В OruxMaps има вградено средство и за автоматично офлайн кеширане на избран район от картата във всичките му нива на zoom. Как се работи с него е подробно описано от Rincewind тук, включително и с картинки. По-конкретно става дума за този пасаж:
Rincewind написа:
Визуализирате желаната от вас онлайн карта на дисплея си (натискате бутон "Map" на главната лента на програмата, избирате опцията "Switch maps", след това "Online", откъдето избирате желаната от вас карта, в случая Topo 4umaps). Чрез плъзгане на пръсти по дисплея увеличавате или намалявате мащаба на картата, докато изцяло не се покаже районът, за който искате да съхраните карта в офлайн-режим (в случая Рила планина). След това отново натискате бутона "Maps" на главната лента на програмата, а от падащото меню избирате опцията "Map Creator". С пръст настискате дисплея някъде в периферията на желания район (напр. в северозападния му край), след което натискате втори път друго място в срещуположния му (по диагонал) край - в случая югоизточния. Ще установите, че той ще бъде обхванат от правоъгълник, който задава рамките на картата, която ще свалите. Натискате синия кръгъл бутон в долния край на дисплея с "чавка" в него, след което ще се отвори меню, от което имате възможност да изберете кои степени на Zoom да активирате и свалите, както и да дадете име на картата. Имайте предвид, че колкото повече степени на детайлност маркирате, толкова повече сегмента и съответно обем в мегабайти ще трябва да свалите. Отмятате опцията "Don't stop downloading if there are missing tiles". След това настискате "Свали" и архивирането на картата в паметта на телефона ви започва, a в зависимост от скоростта на връзката ви рано или късно приключва. След това чрез Map - Switch maps - Offline получавате възможност да заредите на дисплея си новата карта. NB! Ако не първоначално не я видите, докато сте в менюто Offline Maps натиснете бутона Refresh в десния край на основната лента на програмата и тя ще се появи.
Rincewind е направил и филмче, което илюстрира целия процес на кеширане на част от картата.
На 9 декември 2015 г. в 23:23 часа бе прекъсната връзката към сървъра на BGMountains, поддържащ online версията на картата. Причината е опит за кражба на кабел в центъра на София край кръстовището на бул. Васил Левски с ул. Генерал Йосиф В. Гурко и последвалия пожар в колектора, вледствие на обелен меден екран на кабел средно напрежение. Засега не е известно кога пострадалите магистралните оптични кабели и в частност връзката към сървъра ще бъдат възстановени. Изглежда по-голям приоритет е даден на възстановяването на мрежата средно напрежение на ЧЕЗ. Малко повече подробности за случая има тук:
dido, не съм сигурен, дали всичко при мен е наред, просто при зуум картата не е като на Rincewind:
Vedrin, благодаря, ще погледна линковете ти!!
Пет Дек 11, 2015 12:46 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6372
Ахааааа - но това е гарминския вариант на картата. Той далеч не изглежда така, както оналйн-версията, доста по-дървен е.
_________________ Бутам след осмата бира
Пет Дек 11, 2015 1:08 pm
pepo penev
Регистриран на: 09 Ное 2012 Мнения: 18
Ето къде е проблема значи А някой има ли идея защо не се показва онлайн картата в Orux? Дали аз не правя нещо както трябва според описаното в предния ми пост или проблема идва от неработещия сървър, както писа Vedrin?
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети