ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Web базираната версия на BGMountains
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Web базираната версия на BGMountains
Автор Съобщение
Entusiast



Регистриран на: 16 Юни 2020
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Много странно, че са ви правили забележка, но може да са прави.

Близо до Бистрица има табла поставени от парк "Витоша". Те обясняват кой е архитект Иванов и че това е алея на негово име. Интересни са.
От парка би трябвало да маркират или обозначат алеята, щом са я посветили на него.

Отделно от това - маркировката за състезанието Витоша 100 е оранжев минерален спрей, който се води безвреден. И раирани найлонови ленти - които махат (уж). И аз като минавам някой път на разходка - обирам ако видя останали след състезанието ленти...

Идея нямам как да маркирате пътеката, но не е проблем. Пътека има на картата, с или без маркировка хората ще могат да я следват.
Попитах, защото ми стана интересно.

_________________
И най-лошият ден в планината е по-хубав от най-хубавия ден на работа.
Съб Ное 06, 2021 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DimSimeonov



Регистриран на: 14 Юли 2014
Мнения: 76
Местожителство: Русе

Мнение Re: kade.si - не мога да отворя в chrome Отговорете с цитат
Ако някой има проблема за който писах по-горе ще опиша решението. Отваря се, но малко по-тромаво. Може би защото нещо в Win-a не е точно както трябва, но поне работи.
От https://www.ssllabs.com/ssltest видях удостоверителните вериги на kade.si и те са:
1: ISRG Root X1/R3/kade.si
2: DST Root CA X3/ISRG Root X1/R3/kade.si - изтекла. Ведрин ако от Вас зависи махнете я тая.

При мен първата удостоверителна верига липсва. Липсва ми Такъв главен (root) сертификат на ISRG. Сравнявах работещ компютър с моя неработещ. Забърсване на изтеклия главен сертификат (макар и трудно) не помогна (появи се пак).
Липсваше ми и междинния (intermediate) сертификат R3. Експортнах двата сертификата (R3 и ISRG Root X1) и ги импортнах в един от моите. Започна да работи пълнофункционално, но една идея по-бавно. На другия комп импортнах само ISRG и започна да работи. После импортнах и R3, но не се промени към по-добро.

Отдавам го на факта, че при мен на всички компютри са сложени сертификатите на B-trust за НАП и други институции и от това са ми проблемите. Преиздадоха ми КЕП края на септември. Отидох да се оплача в B-Trust и да дадат някаква идея и те веднага ме натириха - Да съм форматирал компа. MS не поддържали win7. Да съм си сложел Win10. Като им казвам, че всичко си работи под XP, даже и голяма част от техните неща, не им е аргумент.

_________________
Ком-Емине 2018 - моето приключение
СтаРа Планина 100х24/2020
Нед Ное 14, 2021 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Entusiast написа:
Много странно, че са ви правили забележка, но може да са прави.

Близо до Бистрица има табла поставени от парк "Витоша". Те обясняват кой е архитект Иванов и че това е алея на негово име. Интересни са.
От парка би трябвало да маркират или обозначат алеята, щом са я посветили на него.

Отделно от това - маркировката за състезанието Витоша 100 е оранжев минерален спрей, който се води безвреден. И раирани найлонови ленти - които махат (уж). И аз като минавам някой път на разходка - обирам ако видя останали след състезанието ленти...

Идея нямам как да маркирате пътеката, но не е проблем. Пътека има на картата, с или без маркировка хората ще могат да я следват.
Попитах, защото ми стана интересно.

Това лято Сава Попсавов (който отговаря за доброволческите дейности в природен парк „Витоша“) ми каза, че съвсем скоро НОП (Нископланинската обиколна пътека) щяла да се маркира със синя маркировка. И наистина – наскоро попаднах на статия, че маркирането на НОП вече е започнало (по-долу цитирам статията). В това се убедих лично тази събота (13.11.2021 г.), когато се качих от Драгалевци нагоре към Бай Кръстьо и Черни връх – когато пресякох НОП, видях, че тя беше маркирана с нова синя маркировка:











Източник: Обновена маркировка улеснява туристи и спортисти на Витоша

Цитат:
Обновена маркировка улеснява
туристи и спортисти на Витоша


Поставените от „София – евростолица на спорта“, ПП „Витоша“ и СК „Вертикален свят“ екологични табелки и знаци предпазват хората от загубване в планината

Детелина Динева - 08 ноември 2021 | 16:02:35


Снимка: Столична община

Съвместна инициатива на Фондация „София – европейска столица на спорта“, Природен парк „Витоша“ и СК „Вертикален свят“ прави възможно подновяването на туристическата и велосипедна маркировка на Витоша. Тя ще улеснява хората в планината и ще ги предпазва от загубване, попадане в нежелан или недопустим район, губене на ориентация.

Дейността е в ход вече над половин година, като в плана за 2021-ва вече всичко е изпълнено с маркирането на 100 км туристически маршрути и 72 км трасета за планинско колоездене. Практическата работа по обновяването, а където е необходимо поставянето на нови табелки и знаци е под ръководството на изтъкнатия алпинист и преподавател в НСА Дойчин Боянов. Маркирането по маршрутите е изцяло съобразено с екологичните изисквания в планината.


Снимка: Столична община

За 2021 година инициативата включва подновяването на маркировка за пешеходен туризъм на следните маршрути:

1. с. Чуйпетлово – Меча чешма – х. Селимица

2. с. Ярлово – седловина Бука Преслап

3. с. Ярлово – седловина Ярема

4. с. Железница (Царева махала) – з. Синя стрела

По този начин е поставено началото на поетапното маркиране на нископланинската обиколна пътека (НОП), обикаляща планината по хоризонтал с приблизителна височина между 800 и 1000 метра над морското равнище. Това е една от най-използваните пътеки в планината. Нейното идейно планиране е заложено още в генералния паркоустройствен план от 1955 г., заедно с още две обиколни пътеки, които са среднопланинска обиколна пътека (СОП) и високопланинска обиколна пътека (ВОП).


Снимка: Столична община

В тази връзка при маркирането на обиколните маршрути, туристите ще срещат освен обичайната лентова маркировка със символ в син цвят (за НОП) и табелка с надпис и двупосочна стрелка – една новост в планинското маркиране на туристически маршрути у нас, но изключително популярна по цял свят.

Също така от пролетта на 2021 г. е в ход и премаркирането на някои установени маршрути за планинско колоездене на Витоша както следва:

1. Бояна – Драгалевци – Боянско езеро – Бояна

2. Владая – кариерите – Владая

2. Кладница – Боснек – Чуйпетлово – Кладница

3. Чуйпетлово – Църнел – Чуйпетлово

4. Чуйпетлово – з. Смильо – Чуйпетлово

5. Ярлово – Бука Преслап – з. Смильо – Ярлово

Поради вандалски прояви и различен род други причини, голяма част от поставените указателни табели за велосипедни трасетата липсват, което на практика създава предпоставка от загубване, попадане в нежелан или забранен за велосипеди район в планината.


Снимка: Столична община

При премаркирането на велосипедните маршрути, съществуващите насочващи информационни табели ще се допълват на необходимите места и с марка в триъгълна форма. Тя представлява насочен символ по посока на движението за трасето с основен (отговарящ на маршрута цвят) и допълнителен бял цвят.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Ное 16, 2021 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо, може би трябва ако сте запознати, да дадете малко по точна дефиниция и описание на тези пътеки, тъй като хората ще се объркат. Значи какво представлява тази т.нар НОП и откъде минава ? Откога съществува и тн ... Защото аз се обърках и тази НОП всъщност не съвпада с трасето на Витоша 100.
Вто Ное 16, 2021 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Стефчо, може би трябва ако сте запознати, да дадете малко по точна дефиниция и описание на тези пътеки, тъй като хората ще се объркат. Значи какво представлява тази т.нар НОП и откъде минава ? Откога съществува и тн ... Защото аз се обърках и тази НОП всъщност не съвпада с трасето на Витоша 100.

Ниско-, средно-, и високопланинската обиколни пътеки на Витоша са описани в раздела "туристически маршрути" на сайта на парк Витоша.

Трасетo на състезанието Витоша-100 само частично съвпада с НОП и през годините e билo променянo няколко пъти, като e означенo с нетрайна маркировка:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Ное 16, 2021 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Отговорете с цитат
Питане - търсачката понякога дава сериозна фира с населените места. Пиша село, което съществува като обект на картата - не го намира, вместо това ме хвърля някъде по съветските републики (най-често), от време на време и разни арабски имена мяркам. Това едното бъг.

Другото дето си мисля като подобрение - няма ли пиниз да се ограничат резултатите с населените места до правоъгълник с най-външните граници на страната? И без друго се мотка търсенето, защото явно търси в прекалено голяма база.
Пет Дек 17, 2021 3:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
TheGrave написа:
Питане - търсачката понякога дава сериозна фира с населените места. Пиша село, което съществува като обект на картата - не го намира, вместо това ме хвърля някъде по съветските републики (най-често), от време на време и разни арабски имена мяркам. Това едното бъг.

Другото дето си мисля като подобрение - няма ли пиниз да се ограничат резултатите с населените места до правоъгълник с най-външните граници на страната? И без друго се мотка търсенето, защото явно търси в прекалено голяма база.

Засега търсенето се осъществява в данни на OpenStreetMap. От една страна е добре, че по този начин то покрива цял свят, а от друга -- липсват топоними, които не са налични в OSM. Когато даден топоним се отнася за повече от едно място обикновено излиза списък с първите няколко попадения и човек може да избере кое точно го интересува. В момента броя на попаденията е ограничен до 5.

Това за "моткането" не го разбрах -- при мен резултатите излизат впечатляващо бързо, да не кажа мигновено. Може да е било някакъв временен проблем, тъй като, все пак, използваме чужди услуги за това търсене. Впрочем, тези услуги се намират в чужбина, та, ако имате проблеми със свързаността до там (по-конкретно в случая -- Амстердам), те също биха могли да оказват влияние.

И най-сетне, всеки който желае би могъл да пусне и стопанисва своя услуга за търсене, а и да я предостави за ползване от потребителите на BGMountains и/или други клиенти.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 17, 2021 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Отговорете с цитат
Имам ресурси да хостна. Въпросът е има ли нещо по-добро и смислено?

Те това примерно не ми се види нормално - да трябва да изпиша цялото име на селището за да стопли какво се случва:




picture to url

Щом рови в OSM подозирам, че минава през транслитерация целия процес, което обяснява защо не мога да открия някои селища изобщо.

Чудя се защо ги правите тези чупки с API-то обаче - няма ли да е по-лесно да се издъмпят имената на селищата в една локална база и да се чете от нея? 5300 населени места са, айде и махалите да сложим и да станат 20 000 записа. Нищо не е.
Пет Дек 17, 2021 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
TheGrave написа:
Щом рови в OSM подозирам, че минава през транслитерация целия процес, което обяснява защо не мога да открия някои селища изобщо.

Кодът е отворен -- всеки може да провери какво точно прави.

TheGrave написа:
Чудя се защо ги правите тези чупки с API-то обаче - няма ли да е по-лесно да се издъмпят имената на селищата в една локална база и да се чете от нея? 5300 населени места са, айде и махалите да сложим и да станат 20 000 записа. Нищо не е.

Не са само селища, квартали и махали обектите в картите, които биха могли да бъдат предмет на геокодиране. Малко статистика за броя обекти в BGMountains е достъпна тук:

http://bgm.uni-plovdiv.net:40158/stats/data_stats.html

Разбира се, далеч не всеки обект е именуван. Но все пак всред именуваните обекти попадат върхове, местности, и т.н.

Относно "чупките" -- направили сме каквото сме могли. Ако някой има по-добри идеи и повече време за осъществяването им -- има мегдан за изява. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 17, 2021 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Отговорете с цитат
Ти си прав, че тоя OSM не дири само населени места както си мислех. Понеже и тях не ги целя винаги не съм си и помислял нещо по-тегаво да диря.

Давай да копаме, ще ти пиша на лично.
Пет Дек 17, 2021 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение BGtopo-1933 Отговорете с цитат
Днес добавихме 10 цветни картни листа (М 1:25000) в BGtopo-1933 слоя, любезно предоставени от Евгени Димитров. Новите листове са 1166 (Белоградчик), 1217 (Славотин), 1218 (Вълкова Слатина), 1728 (Александрово), 1729 (Бистрец), 1730 (Средец), 1731 (Драчево), 1732 (Дюлгери), 1734 (Веселие), и 1735 (Приморско).

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 20, 2021 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Re: BGtopo-1933 Отговорете с цитат
vedrin написа:
Днес добавихме 10 цветни картни листа (М 1:25000) в BGtopo-1933 слоя, любезно предоставени от Евгени Димитров. Новите листове са 1166 (Белоградчик), 1217 (Славотин), 1218 (Вълкова Слатина), 1728 (Александрово), 1729 (Бистрец), 1730 (Средец), 1731 (Драчево), 1732 (Дюлгери), 1734 (Веселие), и 1735 (Приморско).


@vedrin да попитам: има няколко дупки в 1:5000 около Ботев връх, вр.Ком, вр.Миджур дали има начин да се попълнят? Картните листове ли липсват или е друга причината?
Съб Дек 25, 2021 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: BGtopo-1933 Отговорете с цитат
ilievvli написа:
има няколко дупки в 1:5000 около Ботев връх, вр.Ком, вр.Миджур дали има начин да се попълнят? Картните листове ли липсват или е друга причината?

Не разполагаме с липсващите картни листове.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 25, 2021 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobsunbobsun



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 29

Мнение Знак опасност Отговорете с цитат
Здравейте,

за каква опасност предупреждава удививителният знак от линка? https://kade.si/#map=17/2606024.18/5167835.06/0

На конкретното място склонът от север е доста полегат особено сравнен с наклона малко по-нагоре, т.е. не би трябвало да е за лавина.
Евентуално да се отнася за частта, която следва - където коловете на зимната маркировка са поставени на юг от пътя? Ако е така, може би има смисъл да се означи и другият край на потенциално опасната зона - между кантона и острият ляв завой на пътя?
Сря Дек 29, 2021 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Знак опасност Отговорете с цитат
bobsunbobsun написа:
Здравейте,

за каква опасност предупреждава удививителният знак от линка? https://kade.si/#map=17/2606024.18/5167835.06/0

На конкретното място склонът от север е доста полегат особено сравнен с наклона малко по-нагоре, т.е. не би трябвало да е за лавина.
Евентуално да се отнася за частта, която следва - където коловете на зимната маркировка са поставени на юг от пътя? Ако е така, може би има смисъл да се означи и другият край на потенциално опасната зона - между кантона и острият ляв завой на пътя?

Опасността е от лавина. Има(ше) съответен знак и на място там:


3 август 2017 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Дек 29, 2021 3:44 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Дек 29, 2021 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Следваща
Страница 16 от 18

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov