ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Яко объркване към Баташки снежник

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Яко объркване към Баташки снежник
Автор Съобщение
Hristoa76



Регистриран на: 24 Окт 2014
Мнения: 112

Мнение Яко объркване към Баташки снежник Отговорете с цитат
В неделя рано пристигнахме в Нова махала!Намерихме пресечката,както обясни колегата Тодор,само че по съвет на местните тръгнахме с колата нагоре.Накрая на асфалта я оставихме и слезнахме около 100 м.надолу,за да излезем на един път!И после разбрах,че май още тук се объркахме!От мен съвет- никога не слушайте местните!За трети път така но объркват.Вървим по този път- никаква маркировка,никакви чешми!Стигаме едно разклонение и взехме лявия път,пак никаква маркировка.Пътят свърши започна адски наклон с много паднали дървета!Беше и много мокро,краката но подгизнаха още в началото- никаква полза от гортекс-а!След около 2 часа излезнахме на едно високо,открито място,никакъв път,никаква маркировка.Един час напред- назад,нищо. Колегата с бинокъл,но и мъгла пада,вдига се,нищо не се вижда!Изнервих се аз,взехме да си мислим за връщане.Изведнъж ми щъкна,извадих таблета и пуснах навигацията Sygic.Тя взе,че проработи,показва върха на1,2 км. и 2000 м.н.в.Та,по нея,по нея,слезнахме на едно открито място,и оттам вдясно нагоре..Гледката наистина е уникална!Навръщане- същото дърво.Пътя за Батак се вижда,а за Нова м.- нищо.Този път взехме реката за орентир и с навигацията надолу,надолу,излезохме над селото,по пътя за Фотиново!
Извод- вече винги с навигация! Smile Smile [/img]
Пет Юли 10, 2015 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Откога му се каня и аз на Баташки снежник!

За това, че е излишно да питаш местните (освен да се запознаеш с историята на местностите и някоя легенда за тях) съм съгласен.

За навигацията - не съм съгласен. Вие сте имали навигация, пък виж какво "яко объркване" е станало. Smile Хубава карта трябва за планината.

Все пак - не попаднахте ли на НЯКАКВА маркировка (жълта, зелена гледам, че има по картите)?
Някакви табели, знаци, имена, издълбани по дърветата?




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юли 10, 2015 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Много съжалявам, че сте се объркали!
Щом сте намерили пресечката за която говорех, а тя започва така



продължавате до този разклон, на който пак има табелка



(сега къщата в дясно е измазана а не дървена, както са я снимали в Гугъл, но вие явно сте продължили напред)
Хващате черния път и не би следвало да имате никакви проблеми. Достатъчно добре е маркирано, а като за Западни Родопи си е направо приказка.
Проблем има с няколко дърварски пътища, които изглеждат по-главни, но на всички възлови места има табелки.
Трябваше да ви е ясно, че сте се объркали при падналите дървета, защото аз писах за път за джипове.... Всички пътища в района са прочистени.

Нищо де - скоро ще узреят боровинките пак и ще има повод да се ходи нататък Smile Мога да ви покажа някой неща в района Smile Особено комбинация с 2 коли - качване от Нова махала и слизане в Батак през партизанските пътеки би била много интересна.

Стефане, препоръчвам нощувка в района. В лунна нощ особено есента има какво да се чуе и види - има много благородни елени и въобще всякакъв дивеч. Места за бивак - неограничени, ресурс от сухи дърва също, няма паркови ограничения.... Хубаво е!
Пет Юли 10, 2015 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Hristoa76



Регистриран на: 24 Окт 2014
Мнения: 112

Мнение Отговорете с цитат
Тия снимки да беше ми ги пратил в събота вечерта!( шегувам се)!Точно така,ние продължихме нагоре до края на асфалта,а като сме слезли надолу, сме объркали пътя Rolling Eyes !За навигацията- Sygic е безплатна версия от Гугъл,без глас и не е планинска.Просто показа разстоянието м/у мен и точка В,както и надм. височина!Затова сега разучавам планинските карти и Орукс-а!В гъстата гора нямаше абсолютно никакви маркировки,но шокиращото е,че и на върха няма!Много ягоди имаше долу,в началото,толкова много на едно място не бях виждал от години!Та,който иска екстремен трекинг,да цепи направо през гората! Smile
Пет Юли 10, 2015 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Ами то аз снимките ги извадих преди малко от Гуглето.... По принцип преди да ходя някъде в непознат район изучавам карти и сателитни снимки. GPS имам едва от 3 години и гледам да не подциенявам предварителната картна подготовка. За Родопи харесвам най-много топографските военни карти, които е качил Ведрин. На тях има такива особености, като водхващания, тунели, далекопроводи и пр. и можеш много точно да се ориентираш.
С GPS, ако нямаш подходяща карта на района ще е много трудно. За пример мога да посоча ходенето на нашата група (която се раздели на 2) по зелената марка на Хвойна - Елидже и спускането по река Искрат. Аз държах GPS с включена карта на OFRM, a Иво ZC държеше неговия с БГмаунтайнс, но така или иначе се движехме извън всякакви нарисувани на картите неща - на местността просто ги нямаше. От GPS - никаква полза, защото и без това знаехме, че реката води в Пловдивци. Втората група беше без GPS и мина буквално по нашите следи (намериха един загубен от нас нож).
Сега с функцията стрийтвю на гуглето много лесно се оглежда предварително за начало на черни пътища и пътеки, избира се място за паркиране... Все по-лесно става, ама трябва да се занимава човек.
Пет Юли 10, 2015 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Ще си позволя да вметна. Преди години, когато за първи път използвах навигация (телефонче HTC Desire 200) беше точно при изкачването на Баташки Снежник. Използвахме track на Тодор, който беше от района, но заобикаляше върха през езерото. Без track-a щеше да има голяма обърквация. Тръгвайте подготвени към Баташка Планина и питайте Тодор. Не знам друг във форума, който да по-наясно с този район на Родопите.
Пет Юли 10, 2015 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov