ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От кое място на пътеката първо се вижда морето?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
От кое място на пътеката първо се вижда морето?
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение От кое място на пътеката първо се вижда морето? Отговорете с цитат
В съседна тема стана дума за този интересен въпрос -- къде по КЕ за пръв път се появява морето на хоризонта. Стефан показа морски снимки от района малко преди село Сини рид, на които се вижда бреговата ивица, струва ми се около Слънчев бряг. В пътеписа на Павел Делирадев е споменато възвишението при Байрамъ-Аланъ (село Добра поляна). С изчисления проверих дали от някои точки от пътеката преди село Добра поляна би трябвало да има видимост към морето. Намерих една такава точка на поляната Коджачаир (lat=42.835241, lon=27.291405, ele=496). Може да има и други, но засега тази е най-западната, която съм намерил. От тази точка морския бряг не би бил видим, но една ивица от Бургаския залив, на югоизток от Равда, би трябвало да се вижда. На фигурата по-долу с черно са оградени площите, които по принцип би трябвало да са видими от гореспоменатата точка:



Ето и по-близък план с точката върху BGMountains:



И най-сетне, общ поглед към местността от сателит:



Някои от крачещите по пътеката биха могли да проверят и документират дали изчисленията ми са верни. Ще е нужно доста ясно време, тъй като близкия край на видимата част от морето е на около 46 км разстояние по права линия от Коджачаир.

Междувременно, по предложение на didogen, ще потърся и точки около с. Рупча, от които би могло да е видимо морето.
Вто Юли 21, 2015 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Моето твърдение е за района на Ескибалар на координати:
N 42 54.009'
E 027 03.791'
Разбира се, че не се вижда плажната ивица/крайбрежието. Но морето се вижда.
Може и да бъркам, но самият хоризонт става размазан като да сложиш очила с голям диоптър, без да имаш нужда от тях. По това съдя, че не е атмосфера, а вода.
Точно Бургаският залив се вижда.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юли 21, 2015 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Моето твърдение е за района на Ескибалар на координати:
N 42 54.009'
E 027 03.791'
Разбира се, че не се вижда плажната ивица/крайбрежието. Но морето се вижда.
Може и да бъркам, но самият хоризонт става размазан като да сложиш очила с голям диоптър, без да имаш нужда от тях. По това съдя, че не е атмосфера, а вода.
Точно Бургаският залив се вижда.

Направих изчисленията за Ескибалар като мръднах точката 30-ина метра нагоре по склона, за да увелича шансовете за успех. Използвах отново, както и в предишните изчисления, атмосферна корекция 7/6, която е приемлива в общия случай за видима светлина. Оттам морето не би се виждало при нормални обстоятелства (с обичайната атмосферна рефракция), ако ползвания цифров модел на релефа е достатъчно точен. При някакви изключителни обстоятелства, например топло време в ранна пролет, когато водата и въздуха над нея са много студени, а по-нагоре има атмосферен слой с голям температурен градиент (много по-топъл въздух), би могло рефракцията да бъде достатъчно голяма, за да станат "видими" евентуално по-отдалечени части от откритото море. Ето как изглеждат видимите от тази точка зони, оградени с черни контури, според моите изчисления:



Освен това, тази точка е на стотина метра встрани от пътеката, която на това място минава през горичка, малко по-нагоре по склона:





Изчисленията са за точката на пътя (lat=42.90026908680301, lon=27.062778828469007), а на 35.5 m югоизточно от нея (и по-близо до чешмата) е посочената от didogen точка.

Ако някой предложи координатите на друга интересна за наблюдаване на морето точка от КЕ, бих направил изчисленията и за нея.
Вто Юли 21, 2015 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Да знаеш, много ценя знанията и мненията ти. С удоволствие бих дошъл с теб на посочените от мен координати и бих те изслушал какъв феномен съм видял. Пак са кажа, аз си мисля, че е морето, но може да е оптическа измама, предвид тежките преходи и напъваването за морето, да не забравяме характерните за деня атмосферни условия условия, които може а са причина за видението ми..
Наистина, дай да изберем подходящ за нас (а и други любопитни люде) дни и да се паркираме на чешмата.
Изискването ми е да е почивен ден и да не е този месец.
Все нещо ще прехвана. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юли 22, 2015 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Аз морето го видях точно от това място преди Добра поляна. Вижда се Слънчев бряг и синя ивица хоризонт зад сградите. Имам снимка как соча натам, но се изисква по-специфична фотографска техника за да се види самото море.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Юли 22, 2015 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Да, това е мястото преди Добра поляна от където се вижда морето.
Предполагам, че е същото за което говори и Павел Делирадев.

Това което твърди Дидоген, може и да е така, не съм очаквал да е възможно толкова рано и да не съм обърнал внимание.
Приема се предложението да се провери на посоченото място.
Сря Юли 22, 2015 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Изглежда ще се окаже че има и поне още едно място за проверяване -- югоизточно от най-високата точка на Котленската планина, вр. Каракус, в някои източници наречен Злостен. Изчисленията сочат че оттам би трябвало да се виждат широки ивици от Бургаския залив, а също и част от Созополския залив, включително остров Св. Иван, стига човек да намери подходяща позиция, така че короните на заобикалящите го дървета да не му пречат. Може би все пак не случайно на вр. Каракус е разположена и радио-релейна станция. Не съм ходил там -- някой би ли могъл да разкаже повече подробности за тази местност и условията за достъп до станцията? На сателитните снимки виждам също че има път дотам от юг (откъм Медвен) -- в какво състояние е той?






Чет Юли 30, 2015 4:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Изглежда ще се окаже че има и поне още едно място за проверяване -- югоизточно от най-високата точка на Котленската планина, вр. Каракус, в някои източници наречен Злостен. Изчисленията сочат че оттам би трябвало да се виждат широки ивици от Бургаския залив, а също и част от Созополския залив, включително остров Св. Иван, стига човек да намери подходяща позиция, така че короните на заобикалящите го дървета да не му пречат. Може би все пак не случайно на вр. Каракус е разположена и радио-релейна станция. Не съм ходил там -- някой би ли могъл да разкаже повече подробности за тази местност и условията за достъп до станцията? На сателитните снимки виждам също че има път дотам от юг (откъм Медвен) -- в какво състояние е той?...

Връх Каракус и местноста Злостен са две различни места.
От Котел до разклона за Карстовата местност Злостен се стига за около 1,5 - 2 часа. Не съм ходил, но съм чел, че в местността има пещери.
До връх Каракус се стига за около 3,5 - 4 ч. Ходил съм 3 пъти - два пъти от Котел и веднъж от Върбишки проход. От станцията на върха до Върбишки проход по билото маркирахме преди две години с Тодор_x и Румяна.
До Станцията има асфалтиран път,който мисля че слиза в село Садово.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Юли 30, 2015 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Още по-отдалечено от морето, място е Каракус /Караборун/.
Единствено пред портала на станцията е по-открито и става за наблюдение на югоизток, но е много тесен "прозорец".
Дали ще се види нещо не знам, но си струва да се пробва. Мога и да попитам и се консултирам с месните по въпроса.
Чет Юли 30, 2015 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
Връх Каракус и местноста Злостен са две различни места.

Мда, може би страницата в българската Wikipedia за Котленската планина се нуждае от поправка. Забелязах също и дискусията във форума, в която освен Каракус са споменати също Черен кос, Черен нос, Карабурун, Черна птица. Така и не разбрах какво е общовъзприетото име на върха, затова споменах две различни.

todor_x написа:
Още по-отдалечено от морето, място е Каракус /Караборун/.

Не говорим ли за едно и също място -- вр. Каракус? Иначе, допуснал съм грешка по-горе -- това не е най-високата точка на Котленската планина.

todor_x написа:
Единствено пред портала на станцията е по-открито и става за наблюдение на югоизток, но е много тесен "прозорец".

На сателитните снимки личи обширна поляна (кота 1001, означена по-долу с червен X) на около 786 метра по права линия на ЮИ от станцията. Там пътя подсича котата от нейната ЮЗ страна, в долния край на поляната. Струва ми се че около кота 1001 гората не би пречела на обзора в югоизточна посока, но ще трябва да повторя изчисленията за видимост към морето от тази точка, тъй като надморската ѝ височина е с 50 метра по-малка от тази на първенеца на Котленската планина, за който бяха изчисленията по-горе.







Между другото, в ETK M1:5000 Карабурун е наречено билото надолу и на ЮИ от гореспоменатата кота 1001, тъй че имената Каракус (от картата в М1:50000) и Карабурун (от картата в М1:5000) е възможно и да се отнасят за две различни (съседни) местности.
Нед Авг 02, 2015 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:


...

Едва ли някой турист се е качвал на върха!
Самият връх се намира в двора на станцията или малко на север от двора. Ние излизаме пред портала на станцията, в южния край на поляната(предполагам, че поляната е двора на станцията) и не ни разрешават да влизаме вътре.
Името, предполагам да е Черния нос (Кара бурун). Като гледам билото, прилича на нос. И в нашия край такива продълговати била(с два дола от двете страни) обикновено ги наричат - "Орта бурун", "Кара бурун", "Саръ бурун" и т.н.
В северозападния край на пътя се вижда нещо бяло, слабо ми е зрението, не мога да разбера какво е. Може ли да е сграда? Дали не е заслона с хубавия навес, от където се разделя пътека за Герила?

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Авг 02, 2015 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
meco puh написа:
vedrin написа:


...

Едва ли някой турист се е качвал на върха!
Самият връх се намира в двора на станцията или малко на север от двора. Ние излизаме пред портала на станцията, в южния край на поляната(предполагам, че поляната е двора на станцията) и не ни разрешават да влизаме вътре.
Името, предполагам да е Черния нос (Кара бурун). Като гледам билото, прилича на нос. И в нашия край такива продълговати била(с два дола от двете страни) обикновено ги наричат - "Орта бурун", "Кара бурун", "Саръ бурун" и т.н.

На сателитните снимки станцията е в горния ляв ъгъл (вижда се като малка сграда, до която свършва пътя), там в непосредствена близост е и върха. От друга страна, означената с червен X голяма поляна е доста далеч от станцията -- на 786 метра в ЮИ посока, над пътя. Допускам че тази поляна е извън загражденията, но не съм ходил там и не знам със сигурност. Ако някой може да даде точните координати на портала на станцията би било много полезно.
Нед Авг 02, 2015 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... Допускам че тази поляна е извън загражденията, но не съм ходил там и не знам със сигурност. Ако някой може да даде точните координати на портала на станцията би било много полезно.

Като се тръгне от портала надолу(на юг), на 20-30 метра пътеката се отклонява в ляво(на изток). Това отклонение съм отбелязал в моя GPS.
Координати на точката на 20-30 м. от портала:
42градуса 55.374'
26градуса 34.977'
Малко на северозапад има заслон с легла и навес отвън. Координатите на заслона:
42гр. 55.938'
26гр. 33.460'

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Авг 03, 2015 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Личната ми инспекция завърши.
Приемам, че морето не се вижда от посочената от мен точка.
Може и да се вижда, но е редно да се пренебрегне поради следните факти.
Времето трябва да е кристално ясно, а трудно се случва това.
Предния ден в късния следобед от морската градина във Варна при ясно време на хоризонта видях плътни облаци образуващи равен хотизонт м/у тях и небето. Предполагам, че това съм видял предния път от Рупча.

Над Добра поляна на координати N 42.83833 E 027.29493 се вижда плътен равен хоризонт и в не толкова ясно време. Предполагам, че това вече е морето. Ако са облаци не биха се виждали толкова изразително при маранята(думичката може и да не е правилна). Двете условия са да не е облачно и слънцето да е зад гърба ви. Дървото до точката е подходящо за табелка. До координатите на Ведрин не сме ходили.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Авг 06, 2015 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Личната ми инспекция завърши.
Приемам, че морето не се вижда от посочената от мен точка.
Може и да се вижда, но е редно да се пренебрегне поради следните факти.
Времето трябва да е кристално ясно, а трудно се случва това.
Предния ден в късния следобед от морската градина във Варна при ясно време на хоризонта видях плътни облаци образуващи равен хотизонт м/у тях и небето. Предполагам, че това съм видял предния път от Рупча.

Над Добра поляна на координати N 42.83833 E 027.29493 се вижда плътен равен хоризонт и в не толкова ясно време. Предполагам, че това вече е морето. Ако са облаци не биха се виждали толкова изразително при маранята(думичката може и да не е правилна). Двете условия са да не е облачно и слънцето да е зад гърба ви. Дървото до точката е подходящо за табелка. До координатите на Ведрин не сме ходили.

Явно сте търсили по-висока наблюдателна позиция -- точката, която споменаваш е на височина 532 м, а онази, за която стана дума в началото на тази тема -- на 496 м. Новата точка обаче е с по-източно местонахождение и малко встрани от пътеката, която на това място подсича височинката:



Все пак ще направя изчисления за видимостта към морето и от нея.
Пет Авг 07, 2015 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov