ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Малка Каменица?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Малка Каменица?
Автор Съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Малка Каменица? Отговорете с цитат
Някой може ли да качи снимки на пътеката от Каменица към Малка Каменица? Вече минах по този маршрут и искам да се "след-ориентирам"? Не ме интересуват гледките, а самата пътека и как изглежда мястото на върха Малка Каменица.Благодаря колеги!

_________________
Всичко е възможно.
Пон Юли 27, 2015 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, никой ли не се е снимал на Малка Каменица? А някой може ли да опише как върви пътеката от мястото, където се събират подсичащата пътека от Каменица към Малка Каменица и от Маненкото езеро към ръба на билото отляво на Малка Каменица, ако езерото ти е зад гърба, та от това място в посока Малка Каменица?

_________________
Всичко е възможно.
Сря Юли 29, 2015 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хм,

тези две снимки ще ти помогнат ли? Ако не - имам и разни други, не-качени. Само дето последния въпрос ме "дез-ориентира" и не знам какво точно питаш Very Happy





_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Авг 01, 2015 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Божичкооо, колко красиви снимки!Искам пак там да съмSmile)) dido и аз като гледам картата в kade.si се обърквам - ако гледам нея - минала съм през върха,а като се поровя в спомените си - няма такова нещо:все щеше да има пирамиди за означаването му.Или е станало нещо от сорта на няколко метра вдясно и надолу и затова не съм го видяла...А ти можеш ли да ми очертаеш, ако ти е възможно, така както ръбът се вижда на снимката, как върви подсичащата?Иначе намерих една снимка с пътека (силно казано) от западната страна на Малка Каменица, която излиза доста напред на гребена на Каменица и се хваща много преди да се достигне Дясна Краледворска. То се е видяло, че пак ще го мина, обаче от Дясна Краледворска към Каменица, но няма да е скороSmile))) Трябва да разбера дали е толкова страшно наистина или други фактори са ми повлиялиSmile)))

_________________
Всичко е възможно.
Нед Авг 02, 2015 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Пак изпускам същината на проблема ти. Да разбирам ли, че не си сигурна дали си минала през в. Малка Каменица?

Ако е така - няма подсичащи пътеки на върха, винаги се минава през него. Връхната му част е малко особена, един вид - двуглава. Между двете повишения има малка вдлъбатина - 1-2 метра по-ниска. На едно от повишенията пък има циментово петно с железа в него - останки от отдавна изрязана метална конструкция.

Въобще кое наричаш подсичаща? Пътеката Каменица- Малка Каменица - з. Тевно езеро слиза следвайки ръба, теренът е каменни плочи. Следва малко тревица и едно стръмно, почти отвесно прагче, 3-4 метра високо (има вариант да се избегне малко преди това, вдясно и надолу). След прагчето пътеката леко бяга от ръба посока Митрево езеро, подсичайки скалните откоси. След това качва Малка Каменица по билната линия на ЮЗ тревен склон, прехвърля върха и почва да слиза на СЗ по една крива и много стръмна пътека. Под нея има скални откоси; там не трябва да се пада - т.е. мястото е запомнящо се. След този СЗ стръмен пазаж отново се тръгва по билната линия. Там има два варианта: едно - отклонение вляво, СЗ, малко преди скален зъбер, което навлиза в Белемето и се свързва с пътеката за х. Пирин; две - продължение към Дясната порта, заобикаляйки отдясно същия скален зъбер.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Авг 02, 2015 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, не съм сигурна, че съм минала през върха. Пътеката е точно както я описваш, но не съм минала през върха, само него някак съм прескочила, без майтап. Все щях да ги видя тези пирамидки и железа.Има подсичаща пътека, вижда се много ясно,от страната на Митрово езеро, тук там има пирамидки по нея. Тя върви успоредно на тази по билото, само не знам от къде започва, щото не открих началото ѝ. В един момент плавно се изкачва нагоре и излиза на билото, после продължава точно върху него, после има нещо като завой надясно, после наляво и е ужасно стръмно.На билото имаше две малки пирамидки - не повече от 40 см високи и малки колкото мъжки юмрук, от бели камъни, може би на около 1.5-2 м една от друга. И то точно където подсичащата излиза на билото. Мисля, че следвайки утъпканата пътечка, съвсем ясна беше, просто не съм минала през върха. Нищо де, ще се кача някой ден, изкачването винаги е по-приятно от слизането и ще разбера къде съм бляла първия пътSmile))) Благодаря ти за търпението и отделеното време! ръкопляскания

_________________
Всичко е възможно.
Нед Авг 02, 2015 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
...Има подсичаща пътека, вижда се много ясно,от страната на Митрово езеро, тук там има пирамидки по нея. Тя върви успоредно на тази по билото, само не знам от къде започва, щото не открих началото ѝ.


Това би трябвало да е нормалната пътека малко преди Малка Каменица. Както писах по-горе, тя минава западно от билните зъбери, от страната на Митрово езеро. Стриктно-билна пътека в този участък няма.

Liubitel написа:
... В един момент плавно се изкачва нагоре и излиза на билото, после продължава точно върху него, после има нещо като завой надясно, после наляво и е ужасно стръмно...ръкопляскания


Плавното качване е самото изкачване на Малка Каменица. Излиза на върха, не на билото. Това надясно-наляво е минаването през двете коти на Малка Каменица, с много кратко междинно слизане/качване между двете.

Това "после наляво и е ужасно стръмно" е въпросното слизане от Малка Каменица на СЗ. Както ти писах - там едно падане надолу би било фатално. Мога да пусна снимка на въпросното място, не знам обаче дали ще го разпознаеш. Както се оказа, имам на снимка само ръба на север от Каменица, гледан отгоре; имам и северозападното слизане от Малка Каменица, гледано отдолу.

П.П Намерих една форумна снимка на ръба, гледан от Малка Каменица към Каменица. Пътеката си личи долу вляво:



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Авг 02, 2015 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Малка Каменица? Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Някой може ли да качи снимки на пътеката от Каменица към Малка Каменица? Вече минах по този маршрут и искам да се "след-ориентирам"? Не ме интересуват гледките, а самата пътека и как изглежда мястото на върха Малка Каменица.Благодаря колеги!

Нейде по пътеката от Каменица надолу към Малка Каменица (в ниското се вижда понижението на билото между Каменица и Малка Каменица):



Друг поглед от същото място на пътеката, но в посока нагоре към Каменица:



Поглед от Малка Каменица към Каменица:



Поглед от Малка Каменица към Кралев двор:



Котата на Малка Каменица (вижда се и споменатото от Дидо "циментово петно с железа в него - останки от отдавна изрязана метална конструкция"):



На Малка Каменица:



И пак там:



Поглед в посока нагоре нейде по пътеката спускаща се от Малка Каменица към дясната Кралевдворска порта:



И един поглед настрани (изток) от същата част на пътеката:




Последната промяна е направена от vedrin на Пет Дек 13, 2019 12:09 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Авг 02, 2015 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за снимките и новата информацияSmile
Благодаря vedrin! ръкопляскания
Ами...тогава излиза, че съм минала от там, там където на снимките на vedrin жената се е снимала, като че ли е точно "равния билен участък"(както му викам аз) - а всъщност е Малка Каменица както ме светна dido. Пирамидките са такива от снимката с мъжа, но по-ниски ги видях аз. Не предполагах, че толкова ще ме заинтригува това преминаване....след като вече преминахSmile))) Винаги ще го помня заради емоциите. Определено бих искала пак да го мина без бързане и самаSmile

_________________
Всичко е възможно.
Нед Авг 02, 2015 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Благодаря за снимките и новата информацияSmile
Благодаря vedrin! ръкопляскания
Ами...тогава излиза, че съм минала от там, там където на снимките на vedrin жената се е снимала, като че ли е точно "равния билен участък"(както му викам аз) - а всъщност е Малка Каменица както ме светна dido. Пирамидките са такива от снимката с мъжа, но по-ниски ги видях аз. Не предполагах, че толкова ще ме заинтригува това преминаване....след като вече преминахSmile))) Винаги ще го помня заради емоциите. Определено бих искала пак да го мина без бързане и самаSmile

Еми да, както и Дидо каза, там няма от къде другаде да минеш, освен ако не прелетиш. Smile Пирамидките вероятно си менят височината след всяка следваща зима -- тази с моя милост е от 19 октомври 2008 г., беше паднал вече първия есенен сняг. Още снимки от същото двудневно ходене по маршрута ВЕЦ "Лъки" -- х. Пирин -- Тевно езеро (преспиване) -- Каменица -- х. Пирин -- ВЕЦ "Лъки" има тук. Сега като се замисля, това е и единствения път, когато сме се качвали на Каменица без началната и крайната точка на дневния маршрут да са били в заслона на Тевното езеро. Споменавам това, защото вашия преход е изисквал повече усилия, като най-трудното е оставало за най-накрая, когато и силите са по-малко, и здрача наближава, а и времето понякога може да бъде по-неблагосклонно в късния следобед. Друго, което се сещам е, че всичките ни минавания през Малка Каменица и Каменица са били все в тази последователност, а не обратното. Струва ми се че това е по-лесния вариант, тъй като в този случай по-трудните места са в посока нагоре. И най-сетне -- по-безопасно, а и някак по-уютно, е из тези места човек да не броди сам.
Нед Авг 02, 2015 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
isi



Регистриран на: 09 Май 2012
Мнения: 51
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, искам да попитам, колко време отнема от Дясна Краледворска порта до вр.Малка Каменица? И има ли участъци, където наистина можеш да се утрепеш? Снимките направо ме стреснаха. Мислех др. седмица да го кача, дори може би и сама....просто защото до баш Каменица ще има сняг вероятно
Пет Май 25, 2018 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
isi написа:
Здравейте, искам да попитам, колко време отнема от Дясна Краледворска порта до вр.Малка Каменица?

Разстоянието от разклона на подсичащата пътечка (маркирана с каменни пирамидки), северозападно от кота 2606, до Малка Каменица според данни от GPS следа сме преминавали за около 45 минути.

isi написа:
И има ли участъци, където наистина можеш да се утрепеш?

Има такива участъци, но при благоприятни метеорологични условия през лятото опитен планинар не би се затруднил особено много (няма катерене).

Моят съвет е из местата, за които питате (и в друга съседна нишка), при възможност поне първия път да отидете с човек, който вече ги е посещавал и познава добре. Сравнително по-малко са трудностите през юли, август и септември.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 25, 2018 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
isi



Регистриран на: 09 Май 2012
Мнения: 51
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
А кое ще ми препоръчате за качване в района на Тевно. Кралев двор, Момин двор, Джангала и Валявишкия чукар съм ги качвала. Мислех за Превалския, но на другия ден сме къмСинаница и в този район два пъти не чи се ще. Затова се насочих към М. Каменица. Другото е може би Джано?
Пет Май 25, 2018 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Джано е хубава идея, ако имате достатъчно време и добри метеорологични условия.

В по-облачно и/или късно-следобедно време разходка по долината на Мозговица до нейде и обратно също би могла да бъде интересна. От по-ниското се откриват хубави гледки нагоре:




Каменишката кукла доминира при поглед оттам, а Малка Каменица и Кралев двор изглеждат някак невзрачни. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 25, 2018 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov