ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До връх Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До връх Ботев
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Тя минава малко под третия (ако не се лъжа) заслон (Михайлов) и продължава до з.Маринка.

2-я заслон-михайлов е по-нагоре по коловете а този, от който трябва да се отклонят е овчарска колиба
Вто Авг 18, 2015 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
hanastasov написа:
Tito написа:
Привет, градски!
не ви препоръчвам лятната, хванете по зимната. Малко по-обиколна е, но по-полегата.


Моля да ме поправиш ако греша, но не е ли стръмната пътека зимна, а обиколната лятна Rolling Eyes

Вто Авг 18, 2015 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stratega



Регистриран на: 30 Авг 2015
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

Вчера изкачихме Ботев от към х.Плевен.
Само да Ви предопредя за да не бъдете неприятно изненадани, че пътя до паркинга на х.Плевен е в ремонт и ще трябва да паркирате автомобила си до Вец "Видима" което ще ви удлъжи похода с около 1:30 ч
Нед Сеп 20, 2015 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Само да Ви предопредя за да не бъдете неприятно изненадани, че пътя до паркинга на х.Плевен е в ремонт и ще трябва да паркирате автомобила си до Вец "Видима" което ще ви удлъжи похода с около 1:30 ч


Това се е добре известно на хората, които редовно посещават тази секция на форума. Виж тук

Вчера и аз се качих на Ботев, но от Карлово. Не ми допадна обаче гъмжилото от туристи и затова постоях на върха едва 3-5 минути. За мое най-голямо съжаление.
Пон Сеп 21, 2015 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stratega



Регистриран на: 30 Авг 2015
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
А за мое учудване в Събота въпреки хубавото време и четирите почивни дни -нямаше много хора....явно са решили да се изсипят в Неделя Smile
Пон Сеп 21, 2015 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
piper



Регистриран на: 27 Дек 2013
Мнения: 6
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Привет на всички отново.Понеже мразя да искам съвети,а след това да не дам отчет,ще го дам дори и с закъснение от 1 месец.Та на 30 август надъхани,екипирани започнахме атаката за Ботев.В 7:00 ч. оставихме колата до кофата за х.Плевен.За добро или лошо до нас паркира едно семейство от Севлиево и тръгнахме по тях.Бяха се качвали до х.Плевен и знаеха пътя.Та поехме по тях и поради незнание не разбрахме къде е лятната и къде зимната пътека.Те поеха по тази с перилата/лятната/,и ние по тях.Обаче се оказа ,че хората не са от кашкавал/като нас/,а от камък.Загубихме ги от поглед за 5 минути.Пътеката ни се стори убийствена.С повече почивки стигнахме до х.Плевен за 1,5 часа.Нямахме въздух и почивахме още 45 мин. там.Гледката е невероятна,а върха много далече.Жената каза ,че няма сили и остава.Мотивирахме я,взехме и раницата и тръгна отново с нас.Но на ски пистата окончателно се отказа.Аз със "децата" (16 и 20 г.) поехме ударно напред.Е,няма такъв баир.След като излязохме на равното ускорихме,подминахме потока който захранва Видимското пръскало и пред нас застана един огромен стръмен склон, с пътека право на горе.
Там прецених ,че вече нямам сили,спряхме и направихме анализ.Часът е 12:30,а сме на половината от разстоянието.До върха имаше с нашето темпо още 2-2,5 часа,т.е връщането до х.Плевен, а след това до колата означаваше да се приберем по тъмно,или да спим на хижата.Затова взехме решение/за което не съжалявам/ да се върнем.
Пиша това до други като нас,пречупено през моята призма-в.Ботев е постижим само с нощувка на х.Плевен.Това НЕ важи за хора с опит и тренинг в планината.Само изкачването до х.Плевен ни взе силите.А зимната пътека /разпознава се ,че перилата са от метално въже/ е малко след стълбите с дървени перила/лятна пътека/.Това за хората без опит,защото там няма табела ,че има друга пътека.
Та така.Връх Ботев премина за мен в графата недостижими мечти.
Благодаря отново на всички за помощта и напътствията.
Нед Сеп 27, 2015 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
piper написа:

Та така.Връх Ботев премина за мен в графата недостижими мечти.
Благодаря отново на всички за помощта и напътствията.


Изобщо не е недостижима мечта за вас - просто направете лека корекция в плана! Една нощувка на заслон Ботев или коя да е хижа в подстъпите към върха ще направи качването много по-лесно! Very Happy

п.с. Не съм прочел първият ви пост Confused ..... И все пак планирайте една нощувка и ще ви остане една мечта по-малко Smile

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Нед Сеп 27, 2015 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Прав си piper,планината не е лесно място за хора без тренинг.Това обаче не означава ,че трабва да се отказвате така лесно.С малко повече физическа и техническа подготовка ще успеете.Въх Ботев не е толкова труден за изкачване и въпреки това е по-добре да се прави за два дни.Така хем е по-малко уморително , хем усещането за планина и природа е по- пълно.Ако се качва от север, най-добре е да се спи на з.Ботев,а ако се качва от юг на х. Рай.И потока който сте пресекли не захранва Видимското пръскало (той е на изток от вр.Ботев) а друг водопад в Северен Джендем.Не се отказвайте,защото тази мечта е напълно постижима.Успех следващия път. Very Happy
Нед Сеп 27, 2015 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Присъединявам се към мнението на Павел. Моят съвет е следващия път да минете по зимната пътека. Пак за толкова време ще излезете до х. Плевен, но няма да хвърлите толкова пот. По описанието вие сте били в подножието на самият връх. Ще си позволя да ви дам време. С вашето темпо сте били на час път нагоре и половин час надолу , пак до описаното от вас място. Следващия път не се напъвайте като видите баир и не гонете останалите. Мисля, че това ви е изпило силите.
Помислете за щеки следващия път!
Малко лирично отклонение. Един приятел , който не е стъпвал в планината вика:
– Заведи ме на Ботев.
отвърнах му
- Ама това е много трамбоване помисли си добре искаш ли го.
Не можах да му намеря щеки. Много ги ценя, но нямам лични(то и не ползвам, но са хубаво нещо)
По средата заедно намерихме едни пръчки от гората. Горе му викам давам ти 100 лв. за пръчките, а той не ги дава. В гората ги даваше за 10 лв. Smile

Лично аз не вярвам, че Ботев е недостижим за ден. Все пак зависи, колко е дълъг денят де. Но в рамките на 12-13 часа спокойно може да се направи от Мазането.

П.С. Николай е прав. Това е най-горният поток на река Видима, от където заслон Ботев взема вода, но не захранва Видимското пръскало. Нещо друго беше , но сега не мога да се сетя.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Нед Сеп 27, 2015 11:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Сеп 27, 2015 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, до колкото знам този водопад ( който не знам да има име) е на приток на река Васикловица , която след като се слива с още няколко притока , става Лява Видима.Тя от своя срана се слива с Пръскалска и образуват река Видима.Ако някой има достоверна информация за име на този водопад, нека да сподели.До колкото змам, той е по-висок от Райското пръскало, но е непостоянен. Very Happy
Нед Сеп 27, 2015 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Piper не се отказвай. Чърчил е казал нещо много просто, но важно за хората: "Никога, никога, никога не се предавай". Денивелацията между Априлци и връх Ботев е около 1800м. Това определено не е малко за човек не ходещ редовно по планини. Но, това е напълно постижимо с редовно ходене. Според мен, голямата грешка, която правят повечето хора е неправилно разпределение на силите - това, което е сполетяло и вас в случая. Какво имам предвид? Хората видели баир в началото се смятат за голямата работа и дават максимума от себе си в този момент. Това води до прекомерно увеличаване на пулса и съответно до умора още в началото, което изтисква натрупаната в тялото енергия. В следващия момент, когато се появи баир я няма началната енергия и при опит за изкачване се получава срив - "Не мога повече...". Къде е проблемът? Отговорът е прост - максимална сърдечна честота. Човекът е машина и превъзхожда всички останали живи организми само с едно - издръжливост. Затова и сме оцелели през вековете бягайки от лъвовете например, които са много по-бързи, но се уморяват с времето - докато човека издържа и оцелява. С това искам да ви кажа, че вие сте най-съвършената част от еволюцията. След като много преди вас са успели да го направят, значи и вие можете - целта не е толкова тежка. Лично аз спазвам едно просто правило - слушам сърцето си и в момента, когато пулса се увеличи просто намалявам темпото с цел пулса да спадне - забележете не спирам. По този начин сърцето минава в по-икономичен режим и продължава да работи на максимални за човека обороти, но напълно допустими за него. В такъв режим се тренира организма без да се претоварва и с цел издръжливост. ПРОСТО НЕ СЕ ПРЕТОВАРВАЙТЕ. Ако е необходимо спрете, макар и не толкова добро е по-добре от претоварването.
Нед Сеп 27, 2015 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Дидо, до колкото знам този водопад ( който не знам да има име) е на приток на река Васикловица , която след като се слива с още няколко притока , става Лява Видима.Тя от своя срана се слива с Пръскалска и образуват река Видима.Ако някой има достоверна информация за име на този водопад, нека да сподели.До колкото змам, той е по-висок от Райското пръскало, но е непостоянен. Very Happy

Така е. Аз съм го срещал в карти като водопада или пръскалото. Имам предвид картите, където ги слагат в рамка по стените на хижите.
В картата на НП "Централен Балкан" е отбелязано като "Водопада".

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Сеп 27, 2015 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Когато за първи път се качваш по тази пътека към хижата наистина изглежда мноооого стръмна и тегава. И при мен бе така. Обаче когато повториш и потретиш вече знаеш какво те чака: кога стръмното свършва, къде почват храстите, кога идва хижата. И вече става една обикновена пътека. Като всяка една. И не ти прави впечатление. Просто отмяташ: днес с се качих с 5 мин по-бързо, следващия път седнах да изпуша една цигара и се забавиш с 8. Става статистика. А Ботев не е толкова далеч. Особено след като изкачиш и ски пистата.

Водопада няма име. Викат му сезонното пръскало. Доста се рових за него. И питах. Но всички така му казват. Сезонното пръскало. И наистина не е на реката с Видимското пръскало Very Happy
Пон Сеп 28, 2015 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Без да претендирам за 100% сигурност мисля, че съм срещал описания за този водопад като Дяволското пръскало. Видимското е на изток - между Параджика и Юрушката грамада. Относно изкачването на Ботев - ако е планирано за един ден, може би е по-добре от Мазането да се тръгне по трасето на кабела, захранващ върха. Това спестява изкачването до х. Плевен.
Пон Сеп 28, 2015 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Когато за първи път се качваш по тази пътека към хижата наистина изглежда мноооого стръмна и тегава. И при мен бе така. Обаче когато повториш и потретиш вече знаеш какво те чака: кога стръмното свършва, къде почват храстите, кога идва хижата. И вече става една обикновена пътека. Като всяка една. И не ти прави впечатление. Просто отмяташ: днес с се качих с 5 мин по-бързо, следващия път седнах да изпуша една цигара и се забавиш с 8. Става статистика. А Ботев не е толкова далеч. Особено след като изкачиш и ски пистата.


E-e, кога ще направят един лифт и до в.Ботев? Там мястото е идеално, само две-три лафки с боза и кроасани на върха и всичко нужно за масовият турист е на лице. Laughing Laughing Laughing
Пон Сеп 28, 2015 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 2 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov