ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До връх Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До връх Ботев
Автор Съобщение
Santorini84



Регистриран на: 07 Окт 2022
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Santorini84 написа:
Привет на всички !!! Видях, че има вече тема за връх Ботев и реших да пиша тук, вместо да отварям нова такава. Въпросът ми е следния:
Кой е най–краткия маршрут до връх Ботев от юг? Трябва ми маршрут ,който да е постижим за един ден , без нощувка някъде. Преди време пробвах да го кача от хижа Рай през тарзановата пътека , но на билото времето се влоши много,видимост нулева и се отказах. Пак по него ли да пробвам, защото си спомням,че от Паниците до хижа Рай на едно място имаше разклонение вдясно с колова маркировка, от там по–заобиколно ли е или по–пряко? До колкото знам също има вариант от Карлово през хижа Равнец ,но нямам представа от това колко е като разстояние. Може питането ми да се стори странно за повечето , но просто Стара планина не ми е много позната.


Ами от юг е далече. През тарзановата е най-кратко като разтояние, обаче пък е стръмно. Нормалните хора го правят за 2 дни с нощувка. Ако малко си по натрениран, може да го качиш и слезеш отвсякъде за 1 ден. Ако не си, то 2 дни.


Благодаря за отговора. През тарзановата ще е тогава
Пет Окт 07, 2022 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
От Априлци, с начало паркинга на товарния лифт за хижа Плевен, става за 1 ден.
Всичко друго еднодневно до Ботев за мен си е за маратонци.
Пон Окт 10, 2022 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Santorini84 написа:
Привет на всички !!! Видях, че има вече тема за връх Ботев и реших да пиша тук, вместо да отварям нова такава. Въпросът ми е следния:
Кой е най–краткия маршрут до връх Ботев от юг? Трябва ми маршрут ,който да е постижим за един ден , без нощувка някъде. Преди време пробвах да го кача от хижа Рай през тарзановата пътека , но на билото времето се влоши много,видимост нулева и се отказах. Пак по него ли да пробвам, защото си спомням,че от Паниците до хижа Рай на едно място имаше разклонение вдясно с колова маркировка, от там по–заобиколно ли е или по–пряко? До колкото знам също има вариант от Карлово през хижа Равнец ,но нямам представа от това колко е като разстояние. Може питането ми да се стори странно за повечето , но просто Стара планина не ми е много позната.


Въобще не е странно питането Smile
Връх Ботев откъдето и да го подхванеш - все си е изпитание Smile Най-кратко е от север, от паркинга под х. Плевен. Но понеже ти искаш да тръгнеш от юг - ето какви са моите впечатления:
Може да се направи за един ден, но си е натоварващо. Извървявал съм маршрута за един ден, и то - в последните дни на октомври (преди 2-3 години). Условията, които са нужни:
- Да е стабилно времето (горе на върха, както всички знаем, може да се промени за минути и да стане неприятно, че даже и опасно).
- Да сте добре трениран и да ви се ходи доста. Навъртат се повече от 28 км., като и денивелацията е сериозна - горе-долу 1 500 - 1 600 м. нагоре и надолу.
- Да имате достатъчно дълъг ден. На мен целият преход ми коства 11 часа! Да, направих го в края на октомври, но бях малко на ръба - слизането до колата си беше почти по тъмно...

Иначе като ориентири: Тръгвате от Паниците към хижа Рай възможно най-рано - по това време на годината, не по-късно от 7:30. Трябва до хижата да стигнете примерно в рамките на 2:30 до 3:00 ч. Ако не успеете да се вместите в това време - не продължавайте към върха Smile
Аз се качих по Тарзановата пътека до върха, а после се спуснах по другата пътека - точно онази, която сте видели с коловата маркировка, там е доста стръмно. Може и да се качите по нея. Но тя НЕ Е по-пряка - ще си навъртите същото разстояние, същите часове и същата денивелация.
Подгответе коленете си са зверското спускане - тогава е най-натоварващо, защото достигането до върха от Паниците отнема не по-малко от 5:30 часа, т.е. спускането започва да се натрупва след 6 часа ходене, и е доста като време. На мен ми отне 4:30 часа.

Що се отнася до варианта от Карлово, през х. Равнец - не съм го правил, но ми се струва, че е още по-дълго. Качвал съм се до масива Равнец, оттам до върха сякаш има още много. Ако ще го правите по този маршрути - мисля (особено за тази част от годината, когато и денят вече не е никак дълъг), че е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да е за два дни, с преспиване горе на заслона.
Пон Окт 10, 2022 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Santorini84



Регистриран на: 07 Окт 2022
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
Santorini84 написа:
Привет на всички !!! Видях, че има вече тема за връх Ботев и реших да пиша тук, вместо да отварям нова такава. Въпросът ми е следния:
Кой е най–краткия маршрут до връх Ботев от юг? Трябва ми маршрут ,който да е постижим за един ден , без нощувка някъде. Преди време пробвах да го кача от хижа Рай през тарзановата пътека , но на билото времето се влоши много,видимост нулева и се отказах. Пак по него ли да пробвам, защото си спомням,че от Паниците до хижа Рай на едно място имаше разклонение вдясно с колова маркировка, от там по–заобиколно ли е или по–пряко? До колкото знам също има вариант от Карлово през хижа Равнец ,но нямам представа от това колко е като разстояние. Може питането ми да се стори странно за повечето , но просто Стара планина не ми е много позната.


Въобще не е странно питането Smile
Връх Ботев откъдето и да го подхванеш - все си е изпитание Smile Най-кратко е от север, от паркинга под х. Плевен. Но понеже ти искаш да тръгнеш от юг - ето какви са моите впечатления:
Може да се направи за един ден, но си е натоварващо. Извървявал съм маршрута за един ден, и то - в последните дни на октомври (преди 2-3 години). Условията, които са нужни:
- Да е стабилно времето (горе на върха, както всички знаем, може да се промени за минути и да стане неприятно, че даже и опасно).
- Да сте добре трениран и да ви се ходи доста. Навъртат се повече от 28 км., като и денивелацията е сериозна - горе-долу 1 500 - 1 600 м. нагоре и надолу.
- Да имате достатъчно дълъг ден. На мен целият преход ми коства 11 часа! Да, направих го в края на октомври, но бях малко на ръба - слизането до колата си беше почти по тъмно...

Иначе като ориентири: Тръгвате от Паниците към хижа Рай възможно най-рано - по това време на годината, не по-късно от 7:30. Трябва до хижата да стигнете примерно в рамките на 2:30 до 3:00 ч. Ако не успеете да се вместите в това време - не продължавайте към върха Smile
Аз се качих по Тарзановата пътека до върха, а после се спуснах по другата пътека - точно онази, която сте видели с коловата маркировка, там е доста стръмно. Може и да се качите по нея. Но тя НЕ Е по-пряка - ще си навъртите същото разстояние, същите часове и същата денивелация.
Подгответе коленете си са зверското спускане - тогава е най-натоварващо, защото достигането до върха от Паниците отнема не по-малко от 5:30 часа, т.е. спускането започва да се натрупва след 6 часа ходене, и е доста като време. На мен ми отне 4:30 часа.

Що се отнася до варианта от Карлово, през х. Равнец - не съм го правил, но ми се струва, че е още по-дълго. Качвал съм се до масива Равнец, оттам до върха сякаш има още много. Ако ще го правите по този маршрути - мисля (особено за тази част от годината, когато и денят вече не е никак дълъг), че е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да е за два дни, с преспиване горе на заслона.


Благодаря ви за информацията и за съветите. Наистина от най-голямо значение ще е времето,дано в края на седмицата да е подходящо за такъв трек. Макар, че метеорологичната обстановка там може да се промени буквално за минути. За маршрута от Карлово през х.Равнец наистина може би ще е по-дълъг. Бях гледал преди клип в тубата на Пламен Петков, който през х. Равнец се качи до връх Ботев и после през Купена слезе към х.Васил Левски и Карлово за един ден. Но той не спада към категорията обикновен планинар и не мога да преценя реално разстоянието и времето за качване от там.
Вто Окт 11, 2022 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Той същия ( Пламен Петков ) и до морето отиде за 1 ден с байк , но не знам колко още хора от форума са способни на това ...
Вто Окт 11, 2022 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Santorini84,

Когато иде реч за времетраене в планината, нещата са твърде относителни. Атмосферни условия, физическа подготовка, позитивна нагласа. Един човек може да мине даден маршрут за два часа, а друг за пет. Но при всички случаи решението трябва да си бъде изцяло твое, като то трябва да е съобразено с посочените по-горе неща. Тук можеш да получиш инфо за времетраене, денивелация, маршрут, както и съвет. А това дали ще се пробваш, трябва да си зависи само от теб. Мога спокойно да кажа, че съм в т.нар. бегачески среди и познавам десетки хора, които ако ме попитат същото, просто ще им кажа "тръгвайте" Но защото ги познавам и знам на какво са способни. Което разбира се не значи, че те трябва да ме послушат. Решението ще си бъде тяхно. Тук идва и другия момент, а именно опита в планината. Защото ти може да си най-добрия и бърз бегач, но да я подцениш и това да се окаже фатално. За пример ти давам едно състезание до връх Ботев, преди няколко години, на което един от най-добрите ни планински бегачи, беше спасен, защото беше подценил планината и бе почти измръзнал и то през юни месец.

По горе са ти написали за маршрута от Калофер, а аз ти пращам времетраенето и километрите от Карлово през Равнец. Това е от преди години и е без да тичам. Определено вариантът през Калофер и Паниците е по-къс, както и денивелацията е по-малка. Аз лично не бих тръгнал пак по този маршрут през октомври и това е съветът ми и към теб.
Все пак няма нищо на всяка цена и Ботев ще си е пак там и много след нас. Ако трябва аз да се качвам натам в тази част от годината, ще го направя, както са ти написали по-горе - от хижа Плевен, тоест от север. Но пак повтарям, решението си е изцяло твое, като за да го вземеш трябва да имаш предвид основните неща, които ти посочих. Физическата ти подготовка, както и атмосферните условия и разбира се екипировката, която имаш.

Пожелавам ти успех!

А ето и картинки от Карлово - Ботев...




Сря Окт 12, 2022 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goatmoon



Регистриран на: 12 Окт 2022
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави на всички!От години чета форума и сега реших,и аз да бъда малко полезен.Връх Ботев ми е любимия връх не само ,защото беше първото ми ходене в планина в България,но защото специално за мен е най-тежкия преход който правя.Ходя на планина от 2018г и съм се качвал на Ботев 10 пъти ,като всичките са били в един ден .Два пъти от паркинга на хижа Плевен ,а останалите от Паниците.Качването на Ботев от север от паркинга на хижа Плевен,мога да го определя като един среден по трудност преход,който почти всеки малко трениран турист може да направи.От Паниците през хижа Рай ,с посещение на Райското пръскало,връщане през зимната маркировка с подсичане на Параджика е около 28/29км и положителна денивелация от 2150м(данни на трак от basecamp).Винаги като ходя на планина вървя възможно най-бавно ,не бързам никога и гледам да се наслаждавам на момента.С подобно темпо с почивки, снимки,водопой го правя между 14-15 часа.Но както казах си вървя като на разходка в морската (от Варна съм Smile С подобно темпо от Септември нататък, винаги се ходи няколко часа на челник.Единствения проблемен участък за мен е след свършването на коловата маркировка на слизането от Параджика ,защото там се влиза в една горичка където маркировка почти няма,има доста храсти, основната пътека се губи от листопада и е доста възможно човек да се полута малко ,както и да не излезе на "кръстопътя" на лятната и зимна маркировка.Ако ще се прави в един ден е хубаво да е с човек ,който го правил преди,защото разстоянието не е никак малко.Времето на Ботев е може би най-бързо променящето се, така че правилната екипировка е задължителна.Още по важно поне за мен е да гледам прогнозата за времето.Аз лично съм на светлинни години от хората ,които бягат по състезания,ултри, дори не гледам времето,което дават по табелите.Пиша всичко това за обикновения или малко по опитен турист,даже и за такива които за първи път ще ходя на планина,защото има и такива ,които гледат няколко видеа в ютуб и тръгват да качват Ботев по кецове .По лесния вариант от Паниците ,поне за мен е качване през зимната маркировка и слизане през Тарзановата,но определено по красивия маршрут е обратния.Общо взето километрите са много,денивелацията е още по тежка ,което превръща качването на Ботев от юг ,всеки път в едно истинско приключение,което носи със себе си доста положителни емоции,доста усилия,прекрасни гледки,спомени, тежки моменти и страхотно чувство на удовлетворение като го направиш.И накрая ако мога да препоръчам едно нещо ,което човек да вземе със себе си за Ботев,това биха били щеките . Света е по-хубав с тях,особено при слизането Smile
Сря Окт 12, 2022 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за информацията, стана хубава тема Smile
Чет Окт 13, 2022 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
най-готиното изкачване на Ботев, като еднодневно кръгче е ВЕЦ Видима - Турски рът - Юрушка грамада - Ботев връх - Жълтец - Видимски превал - Поленици - х.Плевен - ВЕЦ Видима.
Това е кръгче за малко по-напреднали: 38км с D+/-2730m, но пък се минава през почти всички готини места на НПЦБ.
Чет Окт 13, 2022 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Става си еднодневно отвсякъде! Отговорете с цитат
Първият път в тъмни зори дадохме газ от Манастира през х. Рай, Тарзановата пътека и обратно пак до тъмно почти, въпреки че беше лятно. Тогава още имаше ногье.
А после с помощта на верния пикап до заслон Михайлов, оттам велосипедно до върха и обратно през Табиите до Априлци.
По после пък, пак с този верния до1170 м., началото на пътеката към х. Рай през гората и по Тарзановата- `айде горе и обратно.
Пет Окт 14, 2022 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goatmoon



Регистриран на: 12 Окт 2022
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
най-готиното изкачване на Ботев, като еднодневно кръгче е ВЕЦ Видима - Турски рът - Юрушка грамада - Ботев връх - Жълтец - Видимски превал - Поленици - х.Плевен - ВЕЦ Видима.
Това е кръгче за малко по-напреднали: 38км с D+/-2730m, но пък се минава през почти всички готини места на НПЦБ.


Може ли трак?
Пон Окт 17, 2022 2:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
goatmoon написа:
ilievvli написа:
най-готиното изкачване на Ботев, като еднодневно кръгче е ВЕЦ Видима - Турски рът - Юрушка грамада - Ботев връх - Жълтец - Видимски превал - Поленици - х.Плевен - ВЕЦ Видима.
Това е кръгче за малко по-напреднали: 38км с D+/-2730m, но пък се минава през почти всички готини места на НПЦБ.


Може ли трак?


Не ти трябва. https://kade.si/#map=15/2777353.51/5276598.2/0 .. От вец видима тръгваш по синята маркировка към Турски рът и от там излизаш на билото, после между Костенурката и Кръсците хващаш зелената маркировка северна посока и като стигаш място където се разклонява жълтата маркировка за хижа-плевен и яворова лъка. Хващаш надясно за хижа плевен и на гърба на хижа Плевен тръгва пак зелена маркировка която те отвежда обратно до вец видима.

Обаче това е дълго и е от Север Smile
Пон Окт 17, 2022 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goatmoon



Регистриран на: 12 Окт 2022
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Видях го.Точно 38км и 2760+.Интересен кръгов маршрут.Доста км има и по самото било ,което го прави по различен от останалите.
Пон Окт 17, 2022 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
goatmoon написа:
Видях го.Точно 38км и 2760+.Интересен кръгов маршрут.Доста км има и по самото било ,което го прави по различен от останалите.


Е, ако искаш интересен, мога да ти дам и друг. Тръгваш от Лифт Сопот, но без лифта до хижа Добрила. От там Амбарица и траверса до Ботев. От Ботев се връщаш до заслона от там към хижа Васил Левски обратно до Добрила по подсичащата и после си слизаш до Сопот.
Пон Окт 17, 2022 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Играйкаме си май Laughing Ще си позволя да цитирам доайена на форума, небезизвестния Мечо Пух - класик комеминеец и върл фен на вр. Ботев. Та на въпрос откъде е най-добре да се тръгне за изкачваме на връх Ботев той документирано е отговорил: от връх Ком

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Окт 17, 2022 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Следваща
Страница 10 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov