ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До връх Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До връх Ботев
Автор Съобщение
piper



Регистриран на: 27 Дек 2013
Мнения: 6
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Привет отново,радвам се за съпричастността на всички Вас към нашият опит за качване на Ботев.
Основно искам да кажа ,че ние нямаме никакъв опит с туризма.Имаме малка отпуска и интензивна работа.За 5 дни отпуск годишно можахме да отделим 1 ден за туризъм.Грешката ни беше ,че се захванахме/по моя инициатива/ с Ботев,който по-късно разбрах се равнява по трудност с Вихрен.
А ние нямаме тренинг.
Децата за първи път имаха досег с планината, и решихме да бъде с изкачването на някой от емблематичните и популярни върхове.Така стигнахме до Ботев,а и тази година решихме да караме почивката си в Троянският Балкан.Та така.
Не знаехме ,че има денивелация 1500-1800 метра и, че ще е трудно.Много трудно.
Пътеката от паркинга до х.Плевен ни беше предостатъчна,а и се равнявахме по времето което препоръчвахте в началото на темата-45 мин.Та в това изкачване дадохме много сили,пот и желание за успех.
А ски пистата ни взе останалите сили.
Относно нощувката-за следващият ден имахме други планове,а и бяхме решили да не спим на хижа,еле пък заслон.
Относно водопада-грешката е моя.Понеже беше впечатляващ,и се намира над Видима,моята асоциация беше това име.Извинявам се ако съм подвел някой.
Не смятам ,че сбъркахме като се върнахме,защото на връщане беше също толкова трудно,колкото на отиване.Имахме силни болки в прасците и пръстите на краката.Реално на паркинга слязохме в 17ч, и бяхме без сили.
Освен това дори и да бяхме се качили на върха,удоволствието нямаше да е споделено,защото жената остана в х.Плевен.
Идеята беше за една приятна разходка,съчетана с изкачване и снимки на табелката на станцията, и един запомнящ се спомен.
Просто надценихме възможностите си и подценихме пътят и денивелацията.
Пиша тези редове с цел други хора,който оценяват формата си и възможностите си като кашкавалени туристи от грешката която допуснахме ние, а и да благодаря на всички Вас за съветите и подкрепата.
За догодина ще се допитаме отново за съвет, но нещо лежерно,красиво и кратко.За нас одисеята Ботев приключи,но за децата има време.Надяваме се да сме посели в тях любов и уважение към планината.
Пон Сеп 28, 2015 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
piper



Регистриран на: 27 Дек 2013
Мнения: 6
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
А и още нещо.Моля,когато коментирате пътищата към Ботев,коментирайте го на разбираем език.Сега разбираме ,че има по-лек и по-кратък път към върха,описан от Вас "по кабела".Опитайте се за разберете,че ние никога не сме ходили там,не знаехме къде е лятната и къде зимната пътека и как се стига до нея.
За Вас това може да е известно и елементарно,но за хора без опит като нас е трудно за разбиране.
Ако има такава пътека,която да елиминира х.Плевен-опишете я,дори и да не е маркирана.И дайте ориентировачно време за изкачване до върха.
Благодаря отново на всички съпричастни на нашето изкачване.
Пон Сеп 28, 2015 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Dimo Kolev написа:
vladofff написа:
.....С Димо някъде из тоя форум обсъждахме тая идея. Няма пречка да се прежалим един следобед и да омацаме трасето, тихомълком и напук на парковата управа, но се боя, че после може да отнесем някоя псувня от прецаканите с други очаквания от района...


Аз ги бях питал за омацването официално. Не може. Не бил официален техен маршрут. Crying or Very sad

Основно гражданско /човешко/ право е когато намериш властта за нелегитимна, да не и се подчиняваш. Аз отдавна не ги намирам за легитимни и не се съобразявам с дивотиите им. Само, че тогава трябва да понесеш отговорност. Колегата адвокат - Мохандас Карамчанд Ганди /Махатма/ го е правил срещу англичаните като е вършил каквото си знае, след което се е предавал в участъка да го арестуват. Само, че аз не съм чак толкова луд за връзване, още по-малко ще оставя да ме арестуват - сиреч, ще маркираме и ще си траем. Хем маркировка ще има, хем никой няма да се разправя с нас... Laughing


Хайде!Куга?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Сеп 28, 2015 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
piper, силно се надявам да не се откажете съвсем от планината и да опитате следващото лято с нещо малко по-леко, като за начало.
Иначе Ботев си е класика, но си иска солук (дето се вика на един близък език), от където и да го качваш. Е, денивелацията не е нито 1800, нито 1500 м, а около 1300 от паркинга, но и това си е доста.
Иначе за пътеката "по кабела" доста е писано из форума, има и карти даже, на които е очертана, но трябва да се потърси. По принцип се хваща пътеката за Водните дупки , като по средата се отклонява от маркировката и се продължава към билото. Че е по-кратко разстоянието - по кратко е, но денивелацията е същата, така че сещай се за сметка на какво е Smile.

П.П. Видях, че vladofff е пуснал долу картата, дето я търсех и аз.
А тук е мнението му в другата тема - с описанието : http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=66301#66301


Последната промяна е направена от Yan4o на Пон Сеп 28, 2015 11:25 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Сеп 28, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
piper написа:
А и още нещо.Моля,когато коментирате пътищата към Ботев,коментирайте го на разбираем език.Сега разбираме ,че има по-лек и по-кратък път към върха,описан от Вас "по кабела".Опитайте се за разберете,че ние никога не сме ходили там,не знаехме къде е лятната и къде зимната пътека и как се стига до нея.
За Вас това може да е известно и елементарно,но за хора без опит като нас е трудно за разбиране.
Ако има такава пътека,която да елиминира х.Плевен-опишете я,дори и да не е маркирана.И дайте ориентировачно време за изкачване до върха.
Благодаря отново на всички съпричастни на нашето изкачване.

Кабела/Купата е едно и също нещо.
Някъде си бях играл да правя описание, но сега не мога да го открия, ползвай схемата:

Пон Сеп 28, 2015 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
[quote="rain
Хайде!Куга?[/quote]
Сега на дневен ред е това трасе: ще го направим слънце, защото мисля да организираме "Габрово рън"или както там модерно му викат. После ще поканя Ванката Гърбев да го пробяга/то има продължение до Мазалат/, за да си каже мнението, пък после Джендема, едно по едно...




Yan4o написа:
Ами тя до половината и сега си е маркирана (синя) , а от там нагоре , ако караш по колците - няма как да се объркаш и да искаш. Тъй че, не виждам смисъл да се хабите Smile.

Мисля че в момента няма никъде синьо. То тръгва от базата на Мутафа до пистата на х.Плевен и е до водните дупки, т.е. само пресича и засича перпендикулярно на онова място с дървената маса.
Пон Сеп 28, 2015 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Хм, преди 10-ина дни минах от там (за сефте) и ми направи впечатление, че още от началото, малко след моста, почваше синя марка и си вървеше с пътеката точно до разклона при масата с пейките. От там вече е ясно - продължаваше за Водните дупки наляво и за х. Плевен надясно. Доста ясна и сравнително прясна маркировка ми се стори.


Последната промяна е направена от Yan4o на Пон Сеп 28, 2015 11:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 28, 2015 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
piper пътеката по кабела не е точно по-лека , тя е по-кратка, но изкачването до върха пак си е 1400-1500м.Следващото лято направете следното:Качете се от Боровец с лифта до х.Ястребец и от там до х.Мусала и вр.Мусала.Така хем изкачването ще е по-лесно и приятно,хем ще сте качили най-високия и най-лесен същевремено връх в България.Това може да стане в рамките на един ден без преспиване на хижа. Very Happy
Пон Сеп 28, 2015 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Хм, преди 10-ина дни минах от там (за сефте) и ми направи впечатление, че още от началото, малко след моста, почваше синя марка и си вървеше с пътеката точно до разклона при масата с пейките. От там вече е ясно - продължаваше за Водните дупки наляво и за х. Плевен надясно. Доста ясна и сравнително прясна маркировка ми се стори.

Вярно, че трасето "Водни дупки" беше зелено - очевидно го бъркам, сигурно защото все нощно време минавам от там, а на диодно осветление иди разбери кое е синьо и кое зелено...Значи все пак са мазали по дърветата.
Пон Сеп 28, 2015 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Според мен може да си маркирате спокойно, никой няма да ви гони по баира. За какво да се мъчат, като могат да ви изчакат да свършите работата и да глобят след това Димо, защото го познават вече. Сега е момента да се маркира в Централен Балкан Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 29, 2015 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Според мен може да си маркирате спокойно, никой няма да ви гони по баира. За какво да се мъчат, като могат да ви изчакат да свършите работата и да глобят след това Димо, защото го познават вече. Сега е момента да се маркира в Централен Балкан Laughing

Ами ако съм взел че станал двоен агент а? Слухтя и докладвам. А и награда може да има Rolling Eyes
Вто Сеп 29, 2015 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Yan4o написа:
Хм, преди 10-ина дни минах от там (за сефте) и ми направи впечатление, че още от началото, малко след моста, почваше синя марка и си вървеше с пътеката точно до разклона при масата с пейките. От там вече е ясно - продължаваше за Водните дупки наляво и за х. Плевен надясно. Доста ясна и сравнително прясна маркировка ми се стори.

Вярно, че трасето "Водни дупки" беше зелено - очевидно го бъркам, сигурно защото все нощно време минавам от там, а на диодно осветление иди разбери кое е синьо и кое зелено...Значи все пак са мазали по дърветата.


СИНЯ. Не четеш.

Piper@ не сме ти виновни ние че ти не четеш и не се ровиш достатъчно. Има писано и описано толкова много за там. Ама що да се труди човек предварително като може да се вайка после. Що не сме казали. Вярно не сме казали. А сме го написали и начертали. Ама кво от туй Confused
Вто Сеп 29, 2015 1:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
vladofff написа:
Yan4o написа:
Хм, преди 10-ина дни минах от там (за сефте) и ми направи впечатление, че още от началото, малко след моста, почваше синя марка и си вървеше с пътеката точно до разклона при масата с пейките. От там вече е ясно - продължаваше за Водните дупки наляво и за х. Плевен надясно. Доста ясна и сравнително прясна маркировка ми се стори.

Вярно, че трасето "Водни дупки" беше зелено - очевидно го бъркам, сигурно защото все нощно време минавам от там, а на диодно осветление иди разбери кое е синьо и кое зелено...Значи все пак са мазали по дърветата.


СИНЯ. Не четеш.


някак си се надявах да е зелена... Щото ако е синя, очевидно пак някой е свършил велика свинщина - перпендикулярно засичащи се различни пътеки с една и съща боя....
Вто Сеп 29, 2015 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Синя е, синя.... Rolling Eyes
Вто Сеп 29, 2015 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
piper написа:
А и още нещо.Моля,когато коментирате пътищата към Ботев,коментирайте го на разбираем език.Сега разбираме ,че има по-лек и по-кратък път към върха,описан от Вас "по кабела".Опитайте се за разберете,че ние никога не сме ходили там,не знаехме къде е лятната и къде зимната пътека и как се стига до нея.
За Вас това може да е известно и елементарно,но за хора без опит като нас е трудно за разбиране.
Ако има такава пътека,която да елиминира х.Плевен-опишете я,дори и да не е маркирана.И дайте ориентировачно време за изкачване до върха.
Благодаря отново на всички съпричастни на нашето изкачване.

piper, обикновено официално маркираната лятна пътека е най-лесния път до някъде. Ненапразно хората са почнали да минават от там и после са я маркирали. Алтернативите може и да са по-лесни за по-опитните, защото са по-кратки, но са и по-стръмни, технически по-трудни и т.н. Не ми се връща назад да видя какво са ти писали, но ако са ти казали лятната пътека, прави са били.
Естествено сигурно има и изключения, моите наблюдения са такива, така че не съжалявайте че сте минали откъдето сте минали.

Off Topic
Между другото като се спомена маркирането, пътеката от Сопот към Добрила изобщо не е ясна. И макар напоследък да е модерно да се бори човек с паркаджиите, то там е извън парка и няма да има проблеми. Та ето - поле за действие има в Централен Балкан, остава да се намери и някой добър човек да закове десетина табелки на ключовите места Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 29, 2015 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 4 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov